دوشنبه, ۱۵ ذیقعده ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۷/۰۶م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

شهدای آخرت و مسألۀ قضاء و قدر

  • نشر شده در فقهی

پرسش   

السلام‌علیکم‌ورحمت‌الله‌وبرکاته!

شیخ بزرگوار، الله‌ سبحانه و تعالی در عمر شما برکت نهاده و پیروزی را بر دستان شما تحقق بخشد!

 سوالی من به قضاء و قدر در جزء اول کتاب شخصیه مربوط می‌شود و آن این‌که:

جای‌که از افعال مسلط بر انسان صبحت به میان آمده است، افعالی‌که ظاهراً طبیعت وقوع این افعال را نمی‌پذیرد، در صفحۀ 94 کتاب شخصیه بعد از ذکر مثال‌ها گفته شده است: «بناءً بر این افعال ثواب و گناه مرتب نمی‌گردد»؛ پس چگونه بین این عبارت و احادیثی‌که در مورد شهدای آخرت آمده است، توافق صورت می‌گیرد؟ احادیث بیان‌گر این است که شخص مبتلا به مریضی مبطون (اسهال)، غرق‌شده در آب و کسی‌که زیر دیوار می‌شود؛ از جملۀ شهدای آخرت به حساب می‌آیند؛ یعنی این طبقه از مردم ثواب داده می‌شوند و برای‌شان اجر بزرگ داده می‌شود، با وجودی‌که فعل بدون ارادۀشان بالای‌شان به وقوع پیوسته است. الله سبحانه و تعالی در عمر شما برکت عنایت فرماید! ابوحمدی فلسطین

پاسخ

وعلیکم‌السلام‌ورحمت‌الله‌وبرکاته!

برادر محترم قضیه و موضوع در کتاب شخصیه از لحاظ مستحق شدن ثواب و گناه در افعال اختیاری است؛ یعنی افعال در دایرۀ است که انسان بر آن افعال مسلط است و این افعال محل ثواب و گناه است؛ پس وقتی شخص مرتکب حرام شود، عذاب می‌شود و وقتی فرض را انجام دهد، به اذن الله سبحانه و تعالی ثواب داده می‌شود.

اما افعال در دایرۀ است که بالای انسان مسلط است و بر انسان به جبر وارد می‌شود، این افعال، افعالی هستند ‌که انسان آن‌ها را به اختیار خود انجام نداده؛ پس این افعال محل ثواب و گناه نیست؛ یعنی این افعال محل مستحق بودن ثواب و گناه نمی‌باشد؛ زیرا انسان این افعال را به اختیار خودش انجام نداده است.

اما اگر الله سبحانه و تعالی بر انسان از کرم‌اش فضل کند، فعلی بدون اختیار انسان بر انسان وارد شده و الله سبحانه  وتعالی بر آن ثواب دهد، این قضیه فرق می‌کند؛ چون این مسأله از باب استحقاق ثواب و گناه نیست؛ بلکه این رحمت و فضل از جانب الله سبحانه و تعالی است.

بناءً مبطون و مطعون؛ یعنی اشخاصی‌که به اثر مرض اسهال و طاعون فوت می‌شوند و الله سبحانه و تعالی آن‌ها را از جملۀ شهداء محسوب می‌گرداند؛ به این‌معنی نیست که این اشخاص به اختیار خودشان جهت تقرب به الله سبحانه و تعالی این افعال را انجام داده‌اند و مستحق ثواب هستند؛ یعنی این موضوع از باب این گفته رسول الله صلی الله علیه وسلم نیست:

«الْحَسَنَة بِعَشْر أَمْثَالِهَا إِلَى سَبْعِ مِائَةِ ضِعْف وَالسَّيئَة بِمِثْلِهَا إِلا أَنْ يَتَجَاوَز الله عَنْهَا»

ترجمه: پاداش کار نیک ده برابر تا هفت‌صد برابر افزایش داده شده؛ اما جزای کار زشت به اندازۀ مثل همان عمل داده می‌شود؛ مگر این‌که الله (سبحانه و تعالی) از آن بگذرد. (این حدیث را بخاری روایت کرده است.)

پس این موضوع از باب کرم و فضل الله سبحانه و تعالی می‌باشد. به امید این‌که در همین حد جواب برای سوال شما کفایت کند.

برادرتان عطاء ابن خلیل ابوالرشته

مترجم: مصطفی اسلام

ادامه مطلب...

زهر و پادزهر

خبر

وزارت امور خارجۀ ترکیه اظهار داشت: مولود چاووش أوغلو وزیر امور خارجۀ ترکیه روز سه‌شنبه در چهارمین کنفرانس بروکسل تحت عنوان "حمایت از آینده سوریه و منطقه" که به ریاست اتحادیه اروپا و سازمان ملل برگزار می‌گردد، اشتراک خواهد نمود. این وزارت در اعلامیه‌ای بیان داشت که: «انتظار می‌رود این کنفرانس از تلاش‌های زیادی‌که برای ایجاد حل سیاسی چالش و درگیری سوریه انجام پذیرفته است را تحت چتر سازمان ملل‌متحد حمایت نماید و در باره اوضاع بشردوستانه در سوریه بحث کند.» (منبع: شبکه شام)

تبصره

سلطان عبدالحمید راست فرمود که: «امروز پول بگیر و فردا سفارش کن!» هان! این کشورهایی‌که خود را "کمک‌کننده نقدی" نام گذاشته‌اند؛ بار دیگر با هم جمع می‌شوند تا نقشۀ خود را در پایان بخشیدن به انقلاب شام به پایۀ اکمال برسانند؛ انقلابی‌که رژیم ترکیه از تغییر آن خودداری نموده و جز تغییر نام و شکل آن چیزی دیگری خواستار نمی‌باشد؛ چنانکه می‌گوید: "چالش و درگیری سوریه"! وی تلاش دارد تا با کشورهای دیگر اساسات نظام سوریه را از طریق آن‌چه که آن را "حل سیاسی" می‌خوانند تثبیت نماید.

حمایتی‌که در طول سال‌ها از شام صورت گرفته است، جز زهر کشنده‌ای که در انقلاب شام داخل و دسیسه‌سازی شده بود، چیزی بیش نیست تا بدین وسیله دشمنان بتوانند آن را به حالت خواب و بیهوشی ببرند و در آن خلل ایجاد کنند تا باشد که قبل از به هوش آمدنش علیه آن مجهز باشند! در نتیجه زهرشان در پوشش بشریت در آمد و اکنون آنان از کشتارهای رژیم جنایت‌کار سوریه بالای مردم‌شان چشم‌پوشی نموده، سپس برای فردی‌که از کشته شدن جان سالم بدر ببرد، دوا و آمبولانس می‌فرستند! گذشته از آن؛ هم‌چنین برای رژیم سوریه اجازه می‌دهند که اهالی انقلاب را از اکثریت مناطق بیرون رانده و آن‌ها را به هجرت وا دارند و سپس برای آنانی‌که به هجرت وادار شده‌اند؛ خیمه می‌دهند که نه از سرما حفاظت‌شان می‌کند و نه هم از گرما!!

ای اهل شام! تنها پادزهر شفاءدهندۀ این بیماری، آگاهی از واقعیت دشمنان و سپس سرایت نمودن این آگاهی در پیکر انقلاب می‌‌باشد تا دوباره پیکر انقلاب را حیات بخشد و در نتیجه؛ انقلاب غبار سستی و ضعف را از خود دور بیافگند، ریسمان متابعت از مکاران را قطع نماید، رهبران بدکار کنونی را از قدرت برکنار کند و سپس به ریسمان استوار تمسک بورزد، باقی‌ماندۀ پراکندگی خود را جمع آوری کند و به فرمان پروردگارش سر تسلیم فرود آورد. پروردگار می‌تواند که حیله و نیرنگ دشمن را به خودش برگرداند، و او صاحب وعده و وفا کننده به وعدۀ خود می‌باشد. پس شما باید وعدۀ او را تصدیق نمایید، فرمانش را عملی کنید، به ریسمانش چنگ بزنید و بر او توکل نمایید! آنجاست که نصرت آشکارا (نصرت پروردگار جهانیان) فرا خواهد رسید؛ چنان‌که در کتاب مجیدش فرموده است:

﴿وَكَانَ حَقّاً عَلَيْنَا نَصْرُ الْمُؤْمِنِينَ﴾  [روم: 47]

ترجمه: و همواره یاری نمودن مؤمنان بر ما واجب بوده است.

نویسنده: منیر ناصر

عضو دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه سوریه

مترجم: محمد "مزمل"

ادامه مطلب...

نزول سکينت و رحمت به سبب تلاوت و تدريس قرآن!

از ابو هريره رضی الله عنه روايت است که رسول الله صلی الله عليه وسلم فرمود:

«ومَا اجْتَمَعَ قَوْمٌ فِي بَيْتٍ مِنْ بُيوتِ اللَّهِ يَتْلُونَ كِتَابَ اللَّهِ ويتَدَارسُونَه بيْنَهُم، إِلاَّ نَزَلتْ علَيهم السَّكِينَة، وغَشِيَتْهُمْ الرَّحْمَة، وَحَفَّتْهُم الملائِكَةُ، وذَكَرهُمْ اللَّه فيِمنْ عِنده» (رواه مسلم، ابوداود، ترمذی و ابن ماجه)

ترجمه: هر زمانی‌که گروهی از مسلمانان در خانه‌ای از خانه‌های الله (متعال یعنی مسجد) جمع شوند و قرآن کريم را تلاوت كنند و با يک‌ديگر تعليم دهند، سکينت و آرامش بر دل‌های‌شان فرود می‌آيد و رحمت الله شامل حال‌شان می‏شود، فرشتگان ايشان را در بر می‏گيرند و الله (متعال) آن‌ها را ميان فرشتگانی‏كه نزد او هستند، ياد می‌كند.

شرح حديث

احاديثی‏که برای تشويق مسلمانان به طلب علم و ذکر الله سبحانه وتعالی، از رسول الله صلی الله عليه وسلم روايت شده بسيار زياد است، زيرا طلب علم دين و آنچه برای يک مسلمان در دين و دنيا مفيد باشد، از لحاظ شرع يک امر پسنديده است. علاوه براين، از حديث فوق ثابت می‏شود که فرشتگان به کسانی‌که در مساجد به تلاوت يا تدريس علوم قرآن مصروف هستند، دعای خير می‏کنند. در روايات آمده که تعدادی از فرشتگان در جستجوی حلقات و دروس قرآن يا ذکر الله متعال هستند؛ طوری‌که اگر حلقه‌ای از تلاوت، ذکر يا دروس قرآن را ديدند، به همديگر مى‏گويند: بيائيد كه نياز خود را پيدا كرديم! به اطراف آن‏ها جمع می‏شوند و به ايشان دعای خير می‏کنند.

واضح است كه وقتی فرشتگان به اطراف آن‏ها جمع ‏شوند، شياطين از آنجا فرار میکنند، ليکن فرشتگان به خانه‌ای كه در آن سگ يا عكس باشد، داخل نمى‏شوند و هرگاه فرشتگان داخل نشوند، شياطين آن خانه را اشغال می‏کنند، که در نتيجه ممکن است اهل خانه را نيز تابع خود بسازند.

ای مسلمانان! بدانيد که سکينت و رحمت الله وقتی شامل حال مسلمان می‏شود که حدود و فرايض الله متعال را ترک نکرده باشد. بعد از سقوط خلافت اسلامی در سال (1924م) تا اکنون که نزديک به صد (100) سال می‏شود، اجرای حدود و فرايض الله معطل قرارگرفته و تطبيق نمی‏شود؛ يعنی دولت يا حکومت اسلامی وجود ندارد که احکام اسلام را تطبيق نمايد. برعکس در سرزمين‌های اسلامی حکام مزدور فاسق وظالم قوانين کفری را بالای مسلمانان تطبيق و تحميل می‌نمايند. کفار تمام سرزمين اسلامی را اشغال و تحت تسلط خود قرارداده است، به مقدسات، نواميس و شعائر دينی مسلمانان توهين وتحقير می‏شود... در چنين حالت تنها به حلقات درسی اکتفاکردن عاقلانه نيست؛ بلکه لازم است از يک‌طرف مسلمانان را بسيج نموده و بطور جمعی برای دور نمون حکام ظالم و فاسق اقدام شود و از سوی ديگر، برای اقامه دوباره خلافت اسلامی سعی و تلاش نمائيم تا سکينت و رحمت الله شامل حال مان شود.

خلاصه حديث

در اين حديث شريف رسول الله صلی الله عليه وسلم تشويق بر وحدت و اجتماع نموده و از تفرقه بر حذر می‌دارد؛ چنان‌چه اجتماع در عبادت مشمول رحمت الله می‌گردد. هم‌چنين اجتماع در دور نمودن حکام فاسق و ظالم امريست بزرگتر از عبادت که بر آن رسول الله صلی الله عليه وسلم تاکيد نموده است.

ادامه مطلب...

جاسوس‌های مخفی روسیه بخاطر کشتن نیروهای ائتلاف امریکایی در افغانستان به طالبان پول می‌دادند!

اگر در میان اردوگاه‌های غربی‌ها چنین اختلافات جدی وجود دارد، مطمئناً اختلافات بیشتری با قدرت‌های غیر غربی نیز دارند، گرچند در این اواخر آمریکا به طور پنهانی برای تحقق اهدافش در کشورهایی مانند سوریه و لیبیا از روسیه استفاده کرده است؛ با آن هم، روسیه همیشه به دنبال فرصتی برای صدمه رساندن به آمریکا بوده است.

طبق گزارش روزنامه نیویارک تایمز: مقامات اطلاعاتی آمریكا به این نتیجه رسیده اند كه واحدهای استخباراتی نظامی روسیه بطور مخفیانه به خاطر کشتن نیروهای ائتلاف در افغانستان، به جنگجویان وابسته به طالبان پاداش نقدی می‌پرداختند که از آن‌جمله هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی بود. به گفته آگاهان در این مورد، روسیه به خاطر قطع مذاکرات صلح برای پایان دادن جنگ طولانی مدت، به جنگجویان وابسته به طالبان پول می‌پرداخت.

امریکا ماه‌ها پیش به این نتیجه رسیده بود که واحدهای جاسوسی روسیه در ترور نمودن و سایر عملیات‌های پنهانی در اروپا نقش دارد و هدف از این همه عملیات‌ها بی‌ثبات نمودن غرب گفته شده است که در سال گذشته بخاطر انجام حملات موفقانه تروریستی برای جنگجویان بطور مخفیانه پاداش ارائه کرده بود. مسئولین در این مورد گفته اند که که شبه‌نظامیان اسلامگرا یا عناصر جنایتکار مسلح که با آن‌ها ارتباط نزدیکی دارند، پاداش‌های نقدی بی‌شماری را به دست آورده اند.

بیست تن از سربازان آمریکا در جریان جنگ‌های سال 2019 در افغانستان جان باخته اند، اما تا هنوز دلیل کشته شدن آن‌ها مشخص نیست.

روس‌ها خیلی خوب می دانند چنانچه چینی‌ها نیز می‌دانند که هدف اصلی حضور  نظامی آمریکا در افغانستان، ایجاد یک موقعیت استراتیژیک پیشتاز جهانی برای امپراتوری آمریکا علیه روس و چین می‌باشد.

دسیسه‌های ویرانگر ابرقدرت‌های جهان در برابر يكديگرشان خاتمه نمی‌یابد؛ مگر زمانی‌که خلافت راشده به منهج نبوت بر نگشته و جايگاه اسلام را در آینده به عنوان يك ابرقدرت در دنيا برایش برنگرداند. مهار کردن این همه تنش‌ها و سپس از بین بردن جنگ‌های بزرگ جهانی و برگرداندن جهان به صلح و سعادتی‌که در گذشته وجود داشت، تنها در موجودیت خلافت اسلامی امکان پذیر است.

مترجم: عبدالله حماس

ادامه مطلب...

هرکسی به قدر توانش دعوت کند!

  • نشر شده در فقهی

    پرسش                   

السلام‌علیکم‌ورحمت‌الله‌وبرکاته!

 امیر ما می خواهم از شما سوال کنم که من برای اقامۀ دولت اسلامی توانی ندارم؛ پس نقش و مکلفیت من در این‌خصوص چگونه است؟ من در انتظار جواب هستم، از شما راهنمائی می‌خواهم، من حیرانم، نمی‌دانم که با کی باشم؟ شما را به الله قسم که من باید چه کار کنم؟

پاسخ

وعلیکم‌السلام‌ورحمت‌الله‌وبرکاته!

برادر محترم! الله سبحانه و تعالی هرکسی را به اندازه‌ی توانش تکلیف داده است. مردم در توانائی‌ها و انجام اعمال‌شان در راستای دعوت متفاوت هستند؛ آن‌چنان‌که مردم در فراگیری داشته‌های علمی و فکری و در حکمت رساندن مسائل نیز متفاوت‌اند. هم‌چنان در میزان معلومات و فهم از کتاب الله سبحانه و تعالی و سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم نیز متفاوت‌اند. این‌ها مسائلی‌اند که در بین بشریت این‌چنین بوده و بدون شک تکلیف به اندازه‌ی استطاعت و توان است؛ چنان‌چه این مسأله در قرآن‌کریم و حدیث رسول الله صلی الله علیه وسلم ذکر شده است. الله سبحانه و تعالی فرموده است:

(لا یكلِّفُ اللَّه نفْسًا إِ لَا وُسْعها)

ترجمه: الله (سبحانه و تعالی) هیچ‌کسی را فراتر از توانش تکلیف نداده است.

(لا یكلِّفُ اللَّه نفسا الا ما آتاها)

ترجمه: الله (سبحانه و تعالی) هیچ‌نفس را تکلیف نداده است؛ مگر این‌که توان انجام‌اش را برایش داده است.

رسول‌الله صلی‌الله علیه وسلم فرموده است:

«لا تحْقِرن مِنْ الْمعْرُوفِ شیئا و لوْ أنْ تلْقى اخاك بِوجْهٍ طلْق»

ترجمه: هیچ‌چیزی را از کار خیر و معروف کوچک نشمار؛ حتی این‌که با پیشانی باز با برادرت برخورد می‌کنید. (این حدیث را مسلم روایت کرده است)

هم‌چنان رسول الله صلی الله علیه وسلم فرموده است:

«بلِّغُوا عنّی و لوْ آیةً»

ترجمه: تبلیغ بکنید؛ هرچند که به اندازه‌ی یک آیه هم باشد. (این حدیث را بخاری روایت کرده است)

از زید ابن ثابت از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت است که فرمودند:

«نضراللَّه امْرأً سمِع مِنا حدِیثا فحفِظهُ فبلغهُ، فرُب حامِلِ فِقْهٍ لیس بِفقِیهٌ»

ترجمه: خوش به حال آن‌که حدیثی را از ما می‌شنود و آن را حفظ می‌کند؛ سپس آن را به دیگران می‌رساند؛ چه بسیار کسانی‌اند که فقه را حمل می‌کنند؛ درحالی‌که خودشان فقیه نیستند. (این حدیث را طبرانی تخریج کرده است)

پس برادر گرامی! ممکن است که به قدر استطاعت خودت امر به معروف و نهی از منکر کنید و امکان دارد که یک آیه و یا دو آیه را تبلیغ کنید، شرط نیست که از جملۀ حافظین قرآن‌کریم و سنت شریف باشید، از الله کمک بخواه و بر الله توکل کن که الله سبحانه و تعالی صالحین را دوست دارد.

برادرتان عطاء ابن خلیل ابوالرشته

مترجم: مصطفی اسلام

ادامه مطلب...

با پیروی از رژیم مرده، دولت انتقالی تابع پیشنهادات صندوق بین‌المللی پول است

  • نشر شده در سودان

(ترجمه)

صندوق بین‌المللی پول گفته است که با دولت خرطوم به توافق رسیده است تا اصلاحات ساختاری را در بخش اقتصادی سودان تطبیق کند. بیانیه‌ای که توسط صندوق بین‌المللی پول به روز سه شنبه مؤرخ 23 ژوئن 2020م صادر شد، واضیح می‌سازد که مقامات سودانی درخواست تطبیق برنامه اصلاحی تا دوازده ماه آینده تحت سرپرستی صندوق بین‌المللی پول را نموده اند.

این کاملاً واضح است که صندوق بین‌المللی پول یکی از سازمان‌های نظام‌های سرمایه‌داری است که اقتصاد دنیا را کنترول می‌کند. این سازمان بر بنیاد اقتصاد سرمایه‌داری استوار بوده و وسیله‌ای برای استعمار می‌باشد. اکثریت کشورهای مبتنی بر نظام سرمایه‌داری از طریق صندوق بین‌المللی پول سرمایۀ کشورهای ضعیفی مانند سودان را از دید سیاسی کنترول می‌کنند. سودان یک کشور مملو از غنایم پنهان و آشکار است. این به خوبی آشکار است که پیش‌نهاد صندوق بین‌المللی پول برای رفاه مردم بی‌چاره و بی بضاعت نیست؛ بلکه برعکس این پیشنهاد قدرت خرید اسعار محلی را تضعیف کرده و هم‌چنان زمینۀ به غارت بردن سرمایه خام این کشور که نیازمندی کشورهای وحشی سرمایه‌داری است را فراهم می‌کند. صندوق بین‌المللی پول پیشنهادات مشابهی را به رژیم مردم سودان  تحت نام اصلاحات اقتصادی جهت بالا بردن کمک‌های منتسب به نفت، برق و غذا و نوسان کردن نرخ مبادله پوند سودانی داده بود. هنگامی‌که رژیم برکنار شدۀ البشیر این پیشنهادات را تطبیق کرد؛ در نتیجه قیمت‌ها و فقر افزایش یافته و پوند سودانی به شکل بی‌سابقه آن سرانجام سقوط نموده و باعث از بین رفتن رژیم شد.

اینک دولت انتقالی در حال افتادن در تله‌ای مشابهی قرار گرفته و در حال پیروی از ردِ پای رژیم مرده در تفویض پیشنهادات کشندۀ صندوق بین‌المللی پول است. رژیم با بالابردن قیمت نان و نفت به تطبیق پیشنهاد صندوق بین‌المللی پول آغاز کرد. از همین جهت زندگی به یک جهنم غیر قابل تحمل تبدیل شد و پوند چنان سقوط کرد که حتی با ذره بین بزرگ هم قابل دید نیست. تورم از نرخ عادی هم افزایش پیدا کرد و اقتصاد سودان در نقطه سقوط قرار گرفت. با وجود آن رژیم فعلی مسیر تاریک رژیم مرده را با تطبیق پیشنهادات صندوق بین‌المللی پول به امید رسیدن به سراب اعطا کنندگان تعقیب می‌کند که جلسات ایشان فردا پنجشنبه مؤرخ 25 ژوئن 2020م در برلین برگذار خواهد شد.

ای مردم سودان!

هیچ‌گونه راه‌حلی برای شما نیست و هیچ راه فراری از وضعیتی کنونی که شما قرار دارید، نیست؛ جز برگشت به طریقۀ الله سبحانه‌وتعالی، از طریق تاسیس دولت حق و عدالت، خلافت راشدۀ ثانی بر منهج نبوت؛ نظامی‌که اقتصاد را به سود امت مدیریت نموده و دست استعمارگران را از سرمایه امت قطع خواهد کرد، و مواظب امور شما با تضمین یک زندگی مملو از صلح و عزت خواهد بود. از همین جهت همگام با حزب‌التحریر که خیر دنیا و آخرت را برای تان فراهم می‌کند، دست به کار شوید.

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُون﴾ [ انفال: 24]

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! دعوت الله و پیامبر را اجابت کنید؛ هنگامی‌که شما را به سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد! و بدانید که الله میان انسان و قلب او حایل می‌شود و همه شما (در قیامت) نزد او گردآوری می‌شوید!

ابراهیم عثمان (ابو خلیل)

سخنگوی رسمی حزب التحریر-ولایه سودان

 

ادامه مطلب...

راه‌حل سیاسی امریکا برای تمام مشکلات‌اش، پایان دادن به انقلاب شام و برگشت به آغوش نظام است!

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

سفارت امریکا در دمشق طی تویتی گفته است: "یگانه استراتیجی خروج مناسب برای دولت فعلی سوریه تصمیم مجلس 2254 شورای امنیت است." او افزود: "به خاطراحترام‌گذاشتن به حقوق واراده مردم سوریه و تطبیق راه‌حل سیاسی دولت باید گام‌های اساسی و برگشت ناپذیری را بردارد، در غیر آن، دولت سوریه با تحریم‌های بیشتری مواجه خواهد شد که دولت را در انزوا قرار خواهد داد." این سفارت افزوده است: چنانچه سفیرجیفری بارها تاکید کرده است که بشارالاسد و حکومت او در رابطه به فروپاشی اقتصادی در سوریه مستقیماً مسوول هستند.

الرایه: پس از این نشانه‌هایی وجود ندارد که نشان‌دهندهء تلاش‌های دوام‌دار امریکا برای پشتیبانی از نظام مستبد اسد باشد و هم‌چنان نشانه‌هایی مبنی بر تامین عوامل بقای حیات‌اش و نجات دادن او از تنگنای گیرمانده‌اش و تضمین بر ادامه کارسازمان‌های امنیتی و نظامی سرکوب‌گرش که بر سینه مردم پس از قربانی دادن دوملیون شهید سوارشده اند، مشاهده نمی‌گردد. در کل راه‌حل سیاسی  امریکا و فیصله  شماره 2254 شورای امنیت چیزی جز پیش زمینه‌ای برای بقای نظام مستبد چیز دیگری نیست و این‌که جانش حفظ گردد و یا خیر هیچ فرقی نمی‌کند و هم‌چنان اقدام عملیی برای برگشتاندن انقلابیون شام به دامن سرکشی و طغیان است.

نظر به تمام این عوامل ادامه انقلاب شام به خاطرسقوط مکمل حکومت سوریه همراه با رهبران و سران آن و نجات مردم از شر این نظام مستبد ضروری و لازمی می‌باشد؛ زیرا نیمی ازانقلاب‌ها کشنده اند.

مترجم: محمد فاتح

 

 

ادامه مطلب...

حکام آل سعود؛ قرامطۀ عصر!

خبر

محمد صالح بانتن وزیر حج و عمرۀ سعودی گفت: «برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تعداد حجاج امسال در حدود یک‌هزار حاجی خواهد بود؛ آن‌هم فقط از کسانی‌که در این کشور مقیم باشند.» هم‌چنان وی اظهار داشت که: «ممکن است این تعداد ان‌شاء الله در حدود هزاران فرد باشد. ما هنوز در حالت بررسی هستیم، ممکن است یک‌هزار یا کمتر و یا اندکی بیشتر باشد.» از طرف دیگر، توفیق ربیعه وزیر صحت گفت: «مقامات، افراد بالای 65 سال و کسانی‌که از بیماری‌های مزمن رنج می‌برند را به زودی حذف می‌کند.» وی افزود: «حجاج قبل از نماز واجب تحت معاینه‌های ویروس کرونا قرار می‌گیرند و پس از زیارت به مدت 14 روز در معرض قرنطینۀ خانگی قرار می‌گیرند.» ربیع تأکید کرد که خدمۀ صحی برای همراهی با حجاج در مناسک‌شان مجهز شده و بیمارستانی بر اساس نیاز‌های عاجل و مرکز صحی را در محل «منی» تخصیص داده است. (منبع: الجزیره نت)

تبصره

آخرین چیزی‌که حکام آل سعود در مورد جنبه‌های سیاسی و دینی خود فکر می‌کنند، بحث در مورد جنبۀ شرعی در مجاز دانستن منع حج یا محدود نمودن تعداد حجاج است، این نظامی است که بر اساس خیانت با الله و رسول او و مؤمنین استوار می‌باشد. از زمانی‌که دولت خلافت عثمانی را از پشت آن مورد حمله قرار دادند و دولت مسخ شدۀشان را برپا نمودند، نظامی‌که از زمان تأسیسش از هیچ تلاشی در نبرد با اسلام و مسلمین دریغ نورزیده است و خصوصاً در خفقان حرمین شریفین و اشغال آن و ممانعت مسلمانان از شهرهای مختلف جهان برای رسیدن به آن؛ مگر با مشقت و سختی! اگر توصیف این نظام با جنبه‌های سیاسی و دینی آن از سوی علمای درباری به عنوان یک سیستم جدید قرامطه باشد، اغراق‌آمیز نخواهد بود.

بدون شک صحبت این نظام در بارۀ دلیل مختل شدن فریضۀ حج به بهانۀ سلامت حجاج، چیزی است که واقعیت و تاریخ این نظام آن را تکذیب می‌کند. در واقعیت نظام سعودی که به کفر حکم کرده و با کافرانی‌که در صدر آن امریکا قرار دارد، دوستی می‌کند بسیار بعید است که به فکر سلامت مسلمانان باشد، اگر هم به سلامت مسلمانان فکر می‌کرد، باید برای رضایت پروردگار جهانیان و حکم به آن‌چه او سبحانه وتعالی نازل نموده است، اهتمام می‌نمود! اگر به سلامت مسلمانان اهتمام می‌داشت، آنان را نمی‌کشت و بر کشتارشان در سرزمین‌های مختلف مسلمانان یاری نمی‌نمود. در حملۀ صلیبی بر عراق مسلمانان را به قتل رساند و بر قتل بیش از یک‌ملیون مسلمان یاری نمود. در افعانستان نیز قتل نمود و بر کشتار مسلمانان یاری نمود و حالا نیز قتل می‌کند و خون مسلمانان را در ماه‌های حرام و غیر آن در یمن و سوریه و دیگر سرزمین‌ها می‌ریزاند، به تماشای کشتار مسلمانان توسط بودایی‌ها، هندوها، ملحدین کمونیست در برما، کشمیر و ترکستان شرقی ایستاد و هنوز هم ایستاده است! آیا بعد از این، هیچ انسانِ عاقلی باور می‌کند که تعطیل فرض حج به خاطر حرص به سلامت حجاج مسلمان بوده است؟!

اما در مورد علمای سوء از آل شیخ و کسانی‌که از آنان پیروی می‌کنند و ادعای وهابیت و سنی بودن را دارند، باید گفت که ایشان در خیانت و کفر و مزدوری این نظام شریک‌اند، آنانی‌که در گذشته و حال فرمان‌بردار و خدمت‌گذار باداران نظام کافر و استعمارگر در تفصیل فتاوای بر مقیاس مطلوب بوده‌اند و شریکان سعود و فرزندان او در خروج به مقابل دولت خلافت عثمانی بودند و فتوایی‌که این عمل را برای‌شان جواز دهد، تفصیل دادند؛ با وجود حدیث صحیح که از رسول الله صلی الله علیه وسلم در این مورد وارد شده است که فرمودند:

«مَنْ خَلَعَ يَداً مِنْ طَاعَةٍ لَقِيَ اللَّهَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ لَا حُجَّةَ لَهُ، وَمَنْ مَاتَ وَلَيْسَ فِي عُنُقِهِ بَيْعَةٌ مَاتَ مِيتَةً جَاهِلِيَّةً» (رواه مسلم)

ترجمه: کسی‌که از فرمانبرداری دست بکشد، روز قیامت الله را چنان ملاقات می‌کند که هیچ دلیلی برایش نخواهد بود و کسی‌که بمیرد و بیعت بر گردنش نباشد، بر مرگ جاهلیت مرده است.

برای‌شان در مورد جواز موالات با پیمان صلیبی و گشودن پایگاه‌های در شهر‌‌‌های حرمین جهت تجاوزگری و اشغال سرزمین‌های مسلمانان در عراق و افغانستان فتوا دادند.  به جواز طرح پیشنهادی دولت‌های عربی که پادشاه ویران‌گر عبدالله بن سعود پیشنهاد نمود؛ فتوا دادند. طرحی‌که به سبب آن سرزمین مبارک فلسطین را به زشت‌ترین مخلوق پروردگار یعنی یهود تسلیم نمودند و فتوا‌های سابق‌شان که در آن موسیقی را حرام خوانده بود، تغییر و تبدیل نمودند و آن را خوشگذرانی، مباح و سنت مؤکد نامیدند. الله سبحانه وتعالی با چنین علمای بر دروازه‌های جهنم حساب خواهد گرفت! حدیث پیامبر صلی الله علیه وسلم در موردشان تصدیق می‌کند که می‌فرمایند:

«إِنَّ اللَّهَ لَا يَقْبِضُ الْعِلْمَ انْتِزَاعاً يَنْتَزِعُهُ مِنْ الْعِبَادِ، وَلَكِنْ يَقْبِضُ الْعِلْمَ بِقَبْضِ الْعُلَمَاءِ، حَتَّى إِذَا لَمْ يُبْقِ عَالِماً اتَّخَذَ النَّاسُ رُءُوساً جُهَّالاً فَسُئِلُوا فَأَفْتَوْا بِغَيْرِ عِلْمٍ فَضَلُّوا وَأَضَلُّوا» (متفق عليه)

ترجمه: الله علم را نمی‌گیرد به گونه‌ای که آن را از میان بندگان به یکباره‌گی بر دارد؛ لیکن علم را با گرفتن علما از میان مردم می‌گیرد تا آن‌که عالمی باقی نگذارد و مردم جاهلان را به ریاست گیرند و چون از آن‌ها (در بارۀ مسایل شرعی) سوال شود از روی نادانی پاسخ دهند، همان است که خود گمراه شوند و مردم نیز گمراه کنند.

بدون شک تعطیل فرض حج امسال تنها سبب آن جنگ حکام آل سعود در برابر اسلام و شعائر آن است و ویروس کرونا چیزی جز پوششی نیست تا خود را در پشت آن بپوشاند که از خانۀ عنکبوت سست‌تر می‌باشد و اگر اندکی نگاه کنند به آنچه که در اسلام در  پیرامون چگونگی ادای مناسک حج در هنگام شیوع امراض آمده است، حتماً در آن راه‌حل شرعی عملی صحیح را می‌یابند و آن عبارت از منع مریضان و بزرگ‌سالان از حضور در حج است و گشودن دروازه در برابر هر آن‌کسی از امت دوملیاردی که قلب او به حرمین وابسته است؛ اما دور است و دور است که شیطان حکم الله و سنت رسول الله را جستجو کند!

بدون شک حرمین شریفین و سرزمین‌های نجد و حجاز را گروهی اشغال نموده است که جنایت‌شان کمتر از قرامطه نیست، که مسلمانان را از حج منع کردند و حجرالاسود را در سرزمین‌شان گرفتند؛ سپس خروج در مقابل آنان و آزادسازی حجاز و حرمین از نجاست آنان بر مسلمانان لازم گردید. آزاد سازی حرمین اهمیت کمتری از آزادسازی اقصی از دست یهود ندارد و حرمت حرمین شریفین نزد الله سبحانه وتعالی بزرگ‌تر از حرمت اقصی است و حقیقت این است که هرگاه آزادسازی حرمین شریفین صورت گیرد، بدون شک آزادسازی سرزمین مبارک فلسطین به شکل طبیعی به تعقیب آن می‌آید! به دلیل ادای مناسک حج توسط مسلمانان بر ایشان واجب است تا حرمین را از نجاست نظام آل سعود پاک سازند. پس ای مسلمانان شما و در صدر شما لشکریان مسلمان را به سوی فعالیت برای تاسیس خلافت راشده بر منهاج نبوت فرا می‌خوانیم.

نویسنده: بلال مهاجر ــ ولایه پاکستان

مترجم: احمد صادق "امین"

ادامه مطلب...

طریقه ساختن سه قصر (بلند منزل) در بهشت

از ابوامامه باهُلی رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه فرمود:

«أَنَا زَعِيْمٌ بِبَيْتٍ فِيْ رَبَضِ الْجَنَّةِ لِمَنْ تَرَكَ الْمِرَاء، وَإِنْ كَانَ مُحِقًّا، وَبِبَيْتٍ فِيْ وَسَطِ الْجَنَّةِ لِمَنْ تَرَكَ الْكَذِبَ، وَإِنْ كَانَ مَازِحًا، وَبِبَيْتٍ فِيْ أَعْلَى الْجَنَّةِ لِمَنْ حَسُنَ خُلُقُهُ» (رواه أبو داود باسناد صحيح)

ترجمه: من ضامن خانه (قصری) در طبقات پايين بهشت برای کسی هستم که خصومت و دعوی را ترک کند، هرچند که حق بجانب هم باشد و ضامن قصری در وسط بهشت برای کسی هستم که دروغ را ترک کند، اگرچه برای مزاح هم باشد و ضامن قصری در بالاترين طبقات بهشت برای کسی هستم که اخلاقش نيکو باشد.

توضیح حدیث:

در این حدیث سه مطلب عمده بیان شده که هر مسلمان در تمام زندگی‌اش به آن مواجه است:

-        ترك مجادله و ستيزه‌جويی يا پی‏گیری دعوی، اگرچه بر حق هم باشد.

-        ترك كردن دروغ، حتی اگر به طور شوخى و مزاح باشد.

-        خوش رفتاری و اخلاق نیکو و این یک صفت بسیار عالی است.

یکی از صفات مؤمنین این است که با برادران مسلمان خود بر سر متاع دنیا زیاد مجادله (دعوی جَلَبِی) نمی‌کنند، بلکه بسیاری اوقات حق خود را به برادر مسلمانش واگذار می‌کند، به امید این‏که الله سبحانه وتعالی برایش قصری در بهشت اعطاء نماید، علاوه بر این، صفت دیگری‌که در میان مؤمنین زیاد محبوب است، آن عبارت از "ایثار" (سپردن حق خود به برادر مسلمان با وجود محتاج بودن خود) است؛ به عبارت دیگر، ایثار و گذشتن از حق خود به نفع مسلمانان از خصوصیات کُبَّار صحابه رضی الله عنهم بود که مؤمنین در زندگی‌شان به آنان اقتدا می‌کنند.. در حال حاضر اما عده‌ای از افراد به ظاهر مسلمان را مشاهده می‏کنیم که در احراز قدرت چگونه روش افتضاح‌آمیز را از خود به نمایش گذاشته‌اند، آن‏هم برای نهادینه ساختن نظام کفر و تطبیق قوانین کفری در میان مسلمانان؛ به‌به، چه قدر خیانت بزرگ با عالَمی از رسوایی!

ترک دروغ یا دروغ نگفتن نیز یکی از صفات مؤمنین است، زیرا دروغ در اسلام حرام است و مؤمن مرتکب حرام نمی‏شود. مؤمن واقعی و دعوتگر به سوی اسلام از دروغ گفتن به طور مزاح و شوخی هم به امید نیل به قصری در بهشت اجتناب می‏کند. علاوه بر این، دعوت گران مؤمن حتی اگر به زندان باشند و گمان رود که به گفتن دروغ  از زندان رها می‏شوند، بازهم دروغ نمی‏گویند؛ چون دروغ گفتن حرام است. لیکن رؤسای کفر و حکام ظالم سرزمین‌های اسلامی، مسلمانان را با دروغ‌پردازی‌های‌شان مسموم ساخته‌اند، طوری‌که سالانه هزاران دروغ را به مردم می‏گویند...

اما اخلاق نیگو و خوش‌رفتاری هم یکی از صفات مؤمنین است که توسط آن قصر بهشت را از آنِ خود می‏سازند، در حدیث آمده که هر که از رفق و نرم‌خویی و اخلاق نیکو محروم شد؛ از همه خیر محروم شده است. از عایشه صدیقه رضی لله عنها پرسیدند که اخلاق پیامبر صلی الله علیه وسلم چگونه بود؟ فرمود: اخلاق پیامبر قرآن بود، یعنی آن‌چه قرآن گفته در زندگی‌اش عملی می‌کرد.

ای مسلمانان!

اگر امروز شما عده‌ای از مسلمانان را به دروغ گفتن، وعده خلافی، دعوی جلبی، اخلاق ناپسند و غیره مشاهده می‏کنید؛ این از مشکل شخصی‌شان نیست؛ بلکه مشکل نظام سرمایه‌داری است که مسلمانان را به اندوختن مال بدون در نظرداشت حلال و حرام تشویق نموده، پس این همه بداخلاقی‌ها، بی‌اعتمادی‌ها... پیامدی از نظام سرمایه‌داری یا دموکراسی است.

والسلام علی من اتبع الهدی

ادامه مطلب...

حدیث: «آماده کردن نفس به جهاد» چه مفهوم دارد؟

  • نشر شده در فقهی

پرسش

شیخ بزرگوار ما عطاء بن خلیل ابوالرشته!

اسلام‌علیکم‌ورحمت‌الله‌وبرکاته!

رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«منْ مَاتَ وَلَمْ يَغْزُ، وَلَمْ يُحَدِّثْ بِهِ نَفْسَهُ، مَاتَ عَلَى شُعْبَةٍ مِنْ نِفَاقٍ»

ترجمه: کسی‌که بمیرد؛ درحالی‌که جنگ نکرده و در نفس خود فکرِ جنگ را نکرده باشد [آرزوی جنگ و جهاد نکرده باشد] به گونه‌ای از نفاق مرده است.

پس آماده کردن نفس به جهاد چگونه می‌باشد؟ الله سبحانه و تعالی برای شما برکت و موفقیت خیر را نصیب کند.

پاسخوعليكم‌السلام‌ورحمت‌الله‌وبركاته!

مسلم درصحیح خود از ابوهریره رضی الله عنه روایت می‌کند که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«مَنْ مَاتَ وَلَمْ يَغْزُ، وَلَمْ يُحَدِّثْ بِهِ نَفْسَهُ، مَاتَ عَلَى شُعْبَةٍ مِنْ نِفَاقٍ»

ترجمه: کسی‌که جهاد نکرده یا آرزوی جهاد نداشته باشد و بمیرد به نوعی نفاق مرده است. (هم‌چنان احمد در مسندش، ابوداود درسنن‌اش، نسائی در سنن و حاکم در مستدرک خود چنین روایت کرده‌اند.)

اما در مورد معنای آن؛ اگر مسلمانی‌که از هر نگاه سالم باشد و کدام شخص معذور نباشد، با عزم، اراده و نیت پاک با خود تصمیم می‌گیرد که هرگاه خلیفۀ مسلمانان برای نشر اسلام و دعوت، به سوی جهاد فرابخواند، حتماً اشتراک می‌کند. هم‌چنین فرد درحالتی‌که هیچ عذر شرعی نداشت عزم و اراده دارد که هرگاه کفار بالای سرزمین‌های اسلامی هجوم آورند در جهادِ دفاع اشتراک می‌نماید و از اسلام دفاع می‌کند؛ پس اگر در نیت و عزم خود صادق بماند، برایش اجر و ثواب می‌رسد و این به دلیل اهمیت جهاد در اسلام است. چنان‌چه طبرانی در معجم کبیر از ابو امامه گفته، رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«ذُرْوَةُ سَنَامِ الْإِسْلَامِ: الْجِهَادُ فِي سَبِيلِ اللهِ لَا يَنَالُهُ إِلَّا أَفْضَلُهُمْ »

ترجمه: بلندترین اوج و پایه‌های اسلام، جهاد در راه الله است. این مقام و جایگاه نصیب هیچ‌کس نمی‌شود؛ مگر به بهترین و با فضیلت‌ترین‌شان.

پسر ابو عاصم از ابوذر روایت می‌کند که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«ذِرْوَةُ سَنَامِ الْإِسْلَامِ الْجِهَادُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ، لَا يَنَالُهُ إِلَّا أَفْضَلُهُمْ»

ترجمه: بلندترین اوج و پایه‌های اسلام، جهاد در راه الله است. این مقام و جایگاه نصیب هیچ‌کس نمی‌شود؛ مگر به بهترین و با فضیلت‌ترین‌شان.

برادرتان عطاء بن خلیل ابوالرشته

مترجم: محمد حبیبی

 

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه