دوشنبه, ۰۹ ربیع الاول ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۰/۱۰/۲۶م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
پیامبر صلی الله علیه وسلم هنگام سرزنش اصحابش چه می‌گفت؟!
بسم الله الرحمن الرحيم

پیامبر صلی الله علیه وسلم هنگام سرزنش اصحابش چه می‌گفت؟!

(ترجمه)

از انس‌بن‌مالک رضی‌الله‌عنه روایت است که گفت:

«لَمْ يَكُنْ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ سَبَّابًا وَلَا فَحَّاشًا وَلَا لَعَّانًا، كَانَ يَقُولُ لِأَحَدِنَا عِنْدَ الْمَعْتِبَةِ: مَا لَهُ تَرِبَ جَبِينُهُ» (رواه البخاري في الادب)

ترجمه: رسول‌الله صلى‌الله‌عليه‌وسلم فردی دشنام‌دهنده، بدگوی و نفرين كننده نبود؛ بلكه هرگاه می‏خواست يكی از ما را سرزنش كند، می‏فرمود: او را چه شده است؟ پيشانی‌اش به خاك ماليده شود.

توضیح حدیث:

این است صفات پیامبرگرامی‌شما، صفاتی‌که رب‌العالمین آن را از شما می‏خواهد! صفاتی‌که وقتی مسلمان به آن التزام و پابندی داشته باشد، مفهوم انسانیت به وی تحقق می‏یابد و انسان دارای اخلاق و افکار نیکو می‏شود؛ لذا هرگاه انسان ملتزم به چنین صفاتی شود، قلب‏های بندگان به پذیرش‌وی باز می‏شود.

ای مسلمانان عزیز!

چقدر امروز مسلمانان به این اخلاق پاک و عظیم‌الشأن نیازمند و محتاج‌اند؟ نه‌تنها مسلمین حتی غربی‏ها و بقیه مردم به آن محتاج اند. کجاهستند غربی‏ها و علمای‌ایشان؟ کجاست مفکرین و سیاسیون، علمای‌نفس و اجتماع‌ایشان؟ چرا صداها خاموش‌اند؟ تاریخ ما مملو از امور تربیتی، اخلاقی، فقهی، فکری و فرهنگی ذخیره شده‌ای می‏باشد که تاریخ نظیر آن را ندارد؛ فرهنگ‌و‌تمدن کاملی‌که نتیجه قربانی‏ها می‏باشد. ای کسانی‌که لاف ابتکارات اغیار را می‏زنید و اهتمام و توجه به زمانی دارید که در آن جز فرهنگ ایدز و امراضی‌که تاریخ بشریت قبل از آن سراغش را ندارد! تاریخ ‌و فرهنگ ما مملو از عبارات نیک و سلامتی مانند: (بارك‌الله‌فيك، جزاك‌الله‌خيرا، السلام‌عليكم، وعليكم‌السلام، بسم‌الله، على‌بركة‌الله، رضي‌الله‌عنك، سامحك‌الله، سلمك‌الله، عافاك‌الله، ماشاء‌الله، رعاك‌الله، وغيرها الكثير الكثير) است.

اینست ارزش‏های دین‌ما و اینست فرهنگ‌اسلامی که مایه فخر امت‌اسلامی است و در قالب چنین الفاظ مبارکی آمده‌اند؛ لذا برادران مسلمان بشتابید به طریقه این دین و بخاطر اعاده حیات دوباره این دین از خلال دولت‌خلافت‌ثانیه‌راشده موعود و بشارت پیامبر بزرگوار اسلام.

یا الله! زمین را به نور تطبیق اسلام از طریق خلافت منور گردان! اللهم آمین آمین آمین!

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه