پنجشنبه, ۱۸ رمضان ۱۴۴۰هـ| ۲۰۱۹/۰۵/۲۳م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

حکام پاکستان با امضای یک معاملۀ جدید همرای صندوق بین‌‌الملی پول استعمارگر، اقتصاد این سرزمین را به تباهی می‌کشانند

(ترجمه)

صندوق بین‌المللی پول به تاریخ ۱۲می ۲۰۱۹م، تحت اعلامیه مطبوعاتی با شمارۀ صدور ۱۹/۱۵۷، امضای توافقنامه‌ای را با حکمرانان پاکستان تصدیق نمود که تأییدی آن از سوی هیئت مدیرۀ "IMF" در واشنگتن جریان دارد. بودجۀ جدید پاکستان، "آتش خانمان‌سوز(مالیات)" را بر مردم پاکستان افزایش خواهد داد؛ اما صندوق بین‌الملی پول در خصوص این بودجۀ جدید اظهار نمود: «این روند در واقع معافیت مالیاتی را خاتمه، معاملات مخصوص را محدود و ریاست مالیات را بهبود خواهد بخشید.» پاکستان در اعلامیه مطبوعاتی‌اش که به وضاحت مشخص کرد: «یک بازار مصمم بر تبالۀ اسعار است.» با این لحاظ، پاکستان به هم‌چو تورم عظیمی توسط پائین آوردن نرخ روپیۀ کلدار بیشتر در مشکلات گیر خواهد ماند.

صندوق بین المللی‌پول ابزار استعمارگر غرب به شمار می‌رود که برای تضمین امر مهمی فعالیت می‌کند. بناءً "IMF" با گیر دادن سرزمین‌های اسلامی به تلۀ بدهی، این دولت‌ها هرگز نمی‌توانند اقتصاد استعمارگران را تهدید کنند؛ از سوی دیگر، همین دولت‌ها سود اقتصادی عظیمی را به مافیای بین‌المللی قرضه‌دهی تأمین می‌کنند. ‏صندوق بین المللی‌پول درآمد خزانه‌‌داری دولت را از منابع فراوان موجود‌ این سرزمین توسط پافشاری بر خصوصی‌سازی اکثریت منابع انرژی، منرال‌ها و صنایع  ‏بامقیاس بزرگ، کاهش می‌دهد. ‏محرومیت چشم‌گیر درآمد، دولت را به یک گدا مبدل می‌سازد؛ بناءً از یک سو از شرق و غرب قروض مبتنی بر بهره‌برداری را می‌طلبد و از سوی دیگر، مالیات هنگفتی را از مردم اخذ می‌کند. "IMF"برای این‌که معاملات را بیش‌تر بسازد، مطالبه‌ی پایین آوردن نرخ پول داخلی را می‌کند که سونامی قیمتی را به میان می‌آورد و در نهایت تولیدات و تجارت داخلی را درین سرزمین فلج می‌کند. 

ای مسلمانان پاکستان! رژیم بجواه-عمران همانند حکام سابق همرای صندوق بین‌المللی‌ پول هم‌دستی و خدمت می‌کنند تا پاکستان را در گودال عمیق بدختی، ناامیدی و ویرانی غرق کند. ‏بدون ازسرگیری دین عظیم اسلام که امور مسلمانان را رهبری کند، هیچ راحتی، بهبود و منابعی برای اقتصاد سرزمین‌مان نخواهد بود. خلافت راشدۀ ثانی بر منهج نبوت به‌طور شدید نهاد "IMF" و هم‌چنین عضویت‌، قرضه‌ها، پرداخت‌ها و شرایط‌اش را رد می‌کند؛ زیرا این‌ همه اقتصاد ما را تضعیف می‌سازد. در عوض خلافت توسط اجرای قوانین اسلامی؛ معادل همین، بیلیون‌ها دالر منفعت را برای خزانه‌داری این سرزمین به میان خواهد آورد. خلافت در واقع قوانین اسلامی را بالای منابع انرژی و منرال‌ها اجرا می‌کند. این منابع تماماً مالکیت عامه به‌شمار رفته و تحت نظر دولت صادق و امانت‌کار، برای بهره‌برداری و رفع ضروریات مردم استفاده خواهد شد.

خلافت قوانین اسلامی را بالای ساختار شرکت‌ها به اجرا خواهد گذاشت که مقیاس مالکیت خصوصی‌سازی را از سرمایه‌داران صنعت عظیم؛ مانند تولید کننده‌گان، شرکت‌های ساختمانی و ترانسپورتی را محدود می‌سازد؛ بناءً دولت به راحتی می‌تواند از امور رعیت خود مراقبت کند. خلافت قوانین اسلامی را بالای منابع عایدات و درآمد کشور، به‌شمول جمع‌آوری زکات از کالاهای تجارتی و حصول خراج از زمین‌های کشاورزی تطبیق خواهد نمود؛ از سوی دیگر، اخذ مالیات ظالمانه‌ای مانند مالیات بر عایدات و "مالیات بر خدمات و کالاهای مصرفی(GST)" را از میان بر‌ می‌دارد؛ زیرا زنده‌گی مردم را در مشقت و تنگنای بدبختی قرار داده است. خلافت قوانین اسلامی را بالای واحد پولی اجرا می‌کند؛ بناءً پیشتوانۀ پول دولت طلا و نقره خواهد بود؛ نه مثل نظام کنونی که بر دالر تکیه زده است.

فلهذا خلافت ریشۀ اصلی تورم بی‌رحم را از میان برداشته و نظام واحد پولی را احیاء می‌کند که اقتصاد آن بتواند در طول هزاران سال متوالی رونق بگیرد؛ همان‌گونه که در طول ۱۳ قرن گذشته بود. ‏بناءً با اطاعت از الله سبحانه وتعالی با جد و جهد داعیان خلافت یک‌جا شوید تا بتوانید دست نفوذ استعمارگران را از امور امت مسلمه کوتاه نمایید. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿.....وَلَن يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكَافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا﴾

[نساء: ۱۴۱]

ترجمه: ...و (مادامی‌كه مؤمنان دارای ايمان راستين و كردار شايسته و بايسته باشند) هرگز الله(سبحانه‌و‌تعالی) كافران را بر مؤمنان چيره نخواهد ساخت.

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه پاکستان

ادامه مطلب...

اسلام به عنوان یک ایدیولوژی چگونه نژادپرستی را ریشه‌کن می‌کند

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

اسلام، تنها ایدیولوژیی‌که قادر به ریشه‌کن کردن نژادپرستی است. برای درک موضوع لازم است بدانیم که نژادپرستی چیست و اساسات آن را چه چیز تشکیل می‌دهد. قسمی‌که نژادپرستی در لغت‌نامۀ جدید امریکایی-اکسفورد بیان شده، قرار ذیل است:

1. نژاد پرستی باوری است که بر حسب آن یک گروه نژادی، خود را برتر از گروه‌های نژادی دیگر می‌داند؛ بناءً تعصب، تبعیض یا خصومت علیه آن‌ها را نشان می‌دهد. 2. اعتقاد بر این است که تمام اعضای هر نژاد دارای مشخصه یا توانائی خاصی هستند؛ تصور می‌شود که همین مشخصه‌ها آن‌ها را از نژادهای دیگر برتر و متمایز می‌سازد.

علاوه بر نژادپرستی، سه رابطۀ پست و پائین دیگر نیز وجود دارند که عبارت از قبیله‌گرائی، وطن‌پرستی و ملیت‌گرائی می‌باشد که هرکدام‌شان محدود به خانواده، گروه و قبیله می‌باشد. این سه رابطه بسیار سطحی بوده و ترقی فکری ببار نیاورده؛ بلکه تبعیض و خصومت‌های شخصی را ترویج می‌دهد.

ملیت گرایی هنگامی به‌وجود می‌آید که نزد شخصِ با اندیشۀ پائین، حب سیادت وسعت پیدا می‌کند؛ سپس سیادت خانواده نزد وی مطرح می‌گردد؛ بعداً به سیادت قومش در سطح وطن فکر کرده و بعد از رسیدن به این هدف خویش، فکر سیادت قومش را بر همه مطرح می‌کند. همین‌طور منجر به خصومت‌ها و کشمش‌های محلی و منطقوی بین خانواده‌ها و اقوام جهت بدست آوردن سیادت می‌شود؛ زیرا همه معتقد اند که خانواده، قبیله یا وطن‌شان به طور ذاتی از همه برتر است؛ بناءً تلاش‌های زیادی برای دستیابی به سیادت، سلطه و اقتدار صورت می‌گیرد؛ به‌همین ترتیب، ملت‌هایی‌که متولد می‌شوند، ثمرۀ ملیت‌گرایی می‌باشد.

در حال حاضر، حتی اگر بیشتر جوامع لیبرال-سیکولر ادعاء کنند که هرنوع نژادپرستی را رد می‌کنند و معتقد به برابری قانون هستند؛ این ادعای‌شان دروغ محض است؛ چراکه اساسات قوانین‌شان بر مبنای ملیت‌گرایی -که عبارت از معتقد بودن به برتری کشورشان نسبت به دیگر کشورها است- استوار می‌باشد. هم‌چنان، ‌این مفهوم در میان این جوامع، از طریق ابزارهای مختلف ارتقا یافته است. مثلاً "روز استقلال، سرود ملی..." همۀ این‌ها باعث ترویج ملیت‌گرایی اند که منجر به نژادپرستی و بیگانه‌ستیزی می‌شوند. از طرفی، هر ملتی دارای منافع خود است و منافع یکی با منافع دیگر برخورد می‌کند که این امر منجر به ادامۀ نزاع، عدم وحدت و رقابت در جهان می‌شود؛ به عنوان مثال: استعمار، تبعیض، بردگی، هجوم پناهندگان و جنگ، ثمرۀ ملیت‌گرایی است.

قبل از ظهور اسلام در جزیرۀ عرب، ساختار جامعۀ عرب بر مبنای قبیله‌گرایی استوار بود؛ اما دین مقدس اسلام با ظهورش یک رابطۀ جدیدی را که از تمام روابط برتر بوده و بر اساس عقیدۀ اسلامی استوار است، بین مردم ایجاد نمود. چنانچه الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَىٰ ووَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ﴾

[حجرات: 13]

ترجمه: ای مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را تیره‌ها و قبیله‌ها قرار دادیم تا یک‌دیگر را بشناسید(این‌ها ملاک امتیاز نیست)؛ گرامی‌ترین شما نزد الله با تقواترین شماست. الله(سبحانه وتعالی) دانا و آگاه است!

پیام آیه این است که تمام مردم از یک نسل؛ یعنی از یک پدر و مادر(آدم و حوا) آفریده شده‌اند و این امتیاز برای همۀشان اعطاء شده است. تنها فرق میان آن‌ها در دین؛ یعنی در اطاعت از الله سبحانه وتعالی و پیروی از رسولش ﷺ می‌باشد؛ زیرا «انسان با تقوا پیشه کردن نزد الله کرامت حاصل می‌نماید؛ نه بخاطر نسل و نصب خانوادگی.» (ابن کثیر)

نظام اسلام بالای عقیدۀ اسلامی، که عبارت از لا اله الا الله است، استوار می‌باشد و تمام بشر را صرف نظر از رنگ، نژاد و یا  قبیله، بسوی یکتاپرستی فرامی‌خواند. در بسیاری از موارد، پیامبرﷺ  فاسد بودن ملیت‌گرایی را در گفتار و اعمال خویش اظهار می‌نمود. چنانچه پیامبرﷺ می‌فرماید:

«لَيْسَ مِنَّا مَنْ دَعَا إِلَى عَصَبِيَّةٍ، وَلَيْسَ مِنَّا مَنْ قَاتَلَ عَلَى عَصَبِيَّةٍ، وَلَيْسَ مِنَّا مَنْ مَاتَ عَلَى عَصَبِيَّةٍ»

(رواه ابوداوود)

ترجمه: از ما نیست؛ یعنی(از پیروان من آن شخص نمی‌باشد) که به‌سوی عصبیت یا ملیت گرایی دعوت می‌کند(تعصبات قومی و لسانی) و از ما نیست کسی‌که بخاطر عصبیت؛ یعنی ملیت‌گرایی می‌جنگد و از ما نیست شخصی‌که بخاطر ملیت‌گرایی بمیرد.

همین‌طور رسول الله ﷺ در خطبۀ حجة الوداع تمام مسلمین را مخاطب قرار داده فرمود:

«أيها الناس، إن ربكم واحد، وإن أباكم واحد، كلكم لآدم، وآدم من تراب، إن أكرمكم عند الله أتقاكم، ليس لعربي فضل على أعجمي إلا بالتقوى»

ترجمه: ای مردم! خالق‌تان یکی‌ست و پدرتان یکی‌ست؛ تمام شما اولاد آدم هستید و آدم از خاک. نزد الله کسی مکرم و محبوب است که متقی باشد. عرب بر عجم برتری ندارد؛ مگر بر تقوی.

در جای دیگر نیز می‌فرماید:

«إِنَّ اللَّهَ لا يَنْظُرُ إِلَى صُوَرِكُمْ وَأَمْوَالِكُمْ وَلَكِنْ يَنْظُرُ إِلَى قُلُوبِكُمْ وَأَعْمَالِكُم»

ترجمه: الله(سبحانه وتعالی) به چهره‌ها و اموال شما نظر نمی‌کند؛ بلکه به قلوب و اعمال‌تان نظر می‌افگند.

«أَحَبُّ النَّاسِ إِلَى اللَّهِ أَنْفَعُهُمْ لِلنَّاسِ»

ترجمه: نیکوترین بنده نزد الله کسی است که نفع‌اش به بندگان الله بیشتر باشد.

یک داستان مهم، که عمل‌کرد رسول الله را در رابطه به رد ملیت‌گرایی نشان می‌دهد، قرار ذیل است: روزی ابوذر با بلال حبشی دعوا کرد و برایش گفت: «ای پسر زن سیاه‌پوست!» رسول اللهﷺ عصبانی شد و برای ابوذر فرمود: «إِنَّكَ امْرُؤٌ فِيكَ جَاهِلِيَّةٌ‏» یعنی هنوز بعضی اخلاق جاهلیت در تو باقی است. سپس ابوذر بسیار پشیمان شد و صورت‌اش را روی زمین گذاشت و از بلال خواست که اگر می‌خواهد صورتش را لگد کند.

هنگامی‌که دشمنان اسلام درک نمودند که قدرت و وحدت مسلمانان به اساس رابطۀ مبدئی‌شان است، در تلاش این شدند تا افکار پست و پائین ملیت‌گرایی را بالای مسلمانان تزریق نموده تا بدین ترتیب به اهداف شوم خویش دست‌یابند؛ سپس برای مسلمانان، عرب و ترک را دو ملت جداگانه معرفی نموده، ‌در نهایت منجر به نابودی دولت خلافت شد و پس از آن، دولت اسلامی را به ملت‌ها تقسسم نمودند. رژیم‌های استبدادی کنونی در جهان اسلام، ملیت‌گرایی و ​​وطن‌پرستی را ترویج داده و بر آن‌ها تأکید و هم‌چنین آن‌ها را تقویت می‌کنند تا بتوانند موقعیت خود را در این سرزمین‌ها حفظ نمایند. بناءً همین دلیل باعث شد که نژادپرستی به این سرزمین‌ها به وسیلۀ استعمارگران سرایت نماید.

در نتیجه تاریخ به ما آموخته است که هیچ‌گاه مردم به اساس رابطۀ سطحی ملیت‌گرایی باهم پیوند داده نمی‌شوند؛ حتی اگر ملت‌های لیبرال-سیکولر سعی نمایند که نژادپرستی را از بین ببرند؛ اما پیوند جوامع‌شان با یک‌دیگر به اساس ملیت‌گرایی‌که پیشرو نژادپرستی است، استوار می‌باشد. از سوی دیگر، اسلام یک رابطۀ متفاوتی‌ست؛ رابطه‌ای که مردم را از افکار پست و پائین ملیت‌گرایی به‌سوی رابطۀ مستحکم مبدئی سوق می‌دهد؛ بناءً چنین جامعه‌ای بر پایۀ تقوی؛ جدا از نژادپرستی ساخته می‌شود. تاریخ شاهد چنین موفقیت بی‌نظیر دولت اسلامی می‌باشد؛ دولتی‌که اساس آن بر پایۀ پیوند صحیح استوار بوده و مسلمانان را نیز از افکار فاسد ملیت‌گرایی آگاه می‌نماید. نژادپرستی نیز نه تنها از طریق قوۀ قضائیه جلوگیری می‌شود؛ بلکه جامعه نیز به اساس تعهد اخلاقی و حسن‌نیت نسبت به اسلام، چنین افکار پست و پائین  را نمی‌پذیرد.

نویسنده: یاسمین مالک

عضو دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

ادامه مطلب...

روزه کفاره یا پوشاننده‌ای گناهان است

(ترجمه)

«عن حُذَيْفَةَ رضي الله عنه قَالَ: كُنَّا جُلُوسًا عِنْدَ عُمَرَ رضي الله عنه، فَقَالَ: أَيُّكُمْ يَحْفَظُ قَوْلَ رَسُولِ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم فِي الْفِتْنَةِ؟ قُلْتُ: أَنَا كَمَا قَالَهُ، قَالَ: إِنَّكَ عَلَيْهِ أَوْ عَلَيْهَا لَجَرِيءٌ، قُلْتُ: فِتْنَةُ الرَّجُلِ فِي أَهْلِهِ وَمَالِهِ وَوَلَدِهِ وَجَارِهِ تُكَفِّرُهَا الصَّلاةُ وَالصَّوْمُ وَالصَّدَقَةُ وَالأَمْرُ وَالنَّهْيُ) (رواه بخاری)

ترجمه: از حذيفه رضی الله عنه روایت است که گفت: خدمت عمر ابن خطاب رضی الله عنه نشسته بوديم كه ايشان پرسيد: چه كسی از شما حديثی در مورد فتنه از رسول الله صلى الله عليه وسلم به‌ياد دارد؟ حذيفه رضی الله عنه گفت: من حديث رسول الله صلى الله عليه وسلم را در اين مورد بياد دارم. عمر رضی الله عنه فرمود: شما خيلی جرئت داريد. گفتم: فتنه‌هايی‌كه دامن‌گير مرد از ناحيۀ زن، فرزند، ثروت و همسايه می‌شود، به وسيلۀ نماز، روزه، صدقه، امر به معروف و نهی از منكر از بين خواهند رفت. ...

توضیح حدیث

حدیث فوق از امور مهمی به ما خبر می‌دهد که یقیناً بسیاری از مردم از آن بی‌خبر اند و آن‌چنان است که انسان در زندگی‌اش توسط اسباب زیادی در فتنه‌های گمراهی و معصیت واقع می‌شود؛ لذا به اساس شدت رحمت الله متعال بالای ما، دروازه‌های رحمت‌اش پیش روی کسانی‌که در فتنه‌ها و معصیت واقع می‌شوند، بسته نمانده است؛ بلکه اگر دری بسته شود، درِ دیگری باز است و اگر انسان به آن برود، از عذاب نجات می‌یابد.

از جمله اموری‌که مسلمان را به فتنه می‌اندازد، اهل و خانوادۀ وی است که باعث قیام به معاصی و تجاوز وی از حدودی می‌شود که حق تجاوز از آن را ندارد. هم‌چنین، زمینۀ دیگری فتنۀ مردم مالی است؛ از این‌که بدانند که تنها الله سبحانه وتعالی دهنده و مانع کنندۀ آن است و همه چیز در حیطۀ قدرت اوتعالی است، بسیاری را از روی جهل و عدم یقین به فتنه می‌افگند. هم‌چنان همسایه‌هایی‌که در محیط و ماحول انسان قرار دارد، نیز زمینۀ فتنه اند.

بنابر عوامل سه گانه‌ای‌که مسلمان را به فتنه می‌افگند، حدیث مبارکه اشاره به طریقۀ کفاره و محو گناهان نزد الله متعال دارد؛ پس گاهی انسان را به نماز رهنمائی می‌کند تا به‌واسطۀ آن بتواند توبه‌کنان قربت رب خود را در حال دوری و معصیت، حاصل کند و نیز به‌واسطۀ روزه‌ای‌که در آن مشقات برای جسد وی است، به‌یاد انسان می‌آورد که خالق‌اش ذاتی است که هیچ نیروی در مقابل خشم و گرفت وی قرار ندارد؛ لذا روزه یکی از اسالیبی در نجات نفس و تقرب آن به الله سبحانه وتعالی و طریقۀ تذلیل در برابر خالق‌اش می‌باشد.

صدقه دادن طریقۀ دیگری برای کفارۀ گناهان می‌باشد؛ زیرا صدقه دهنده چیزی با ارزش و قیمت‌بهایی‌که نزدش می‌باشد، در راه الله می‌دهد؛ این نوعی تقرب به الله و اثبات توبه و تصمیم قاطع به عدم برگشت وی به عصیان و تخلی از فتنه‌ها می‌باشد.

از الله عزیز خواهانیم تا ما را از این فتنه‌ها دور نگهداشته و اعمال ما را خالصانه بپذیرد؛ در روزه و نماز ما را توفیق نصیب گرداند و صدقات ما را به ثواب و پاداش نعمت‌های روز قیامت تعویض و تبدیل گرداند! اللهم آمین!

ادامه مطلب...

از تاریکی‌ها به‌سوی روشنایی مبحث اسا سیِ بخش زنان دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب‌التحریر در این رمضان

(ترجمه)

ماه رمضان، نشانه‌ای از آغاز وحی "قرآن" است که از طرف خالق کائنات، الله سبحانه وتعالی، نازل شده است تا انسان را از اعماق تاریکی و ظلم ناشی از عرف و فرهنگ، قوانین و عقاید ساخته‌ای بشر، به‌سوی عدالت و روشنایی نظام الله سبحانه وتعالی هدایت کند. خالق کون و مکان، عالم همه‌ای هستی، "الله سبحانه وتعالی" می‌فرماید:

﴿الٓر ڪِتَـٰبٌ أَنزَلنَـٰهُ إِلَيكَ لِتُخرِجَ ٱلنَّاسَ مِنَ ٱلظُّلُمَـٰتِ إِلَى ٱلنُّورِ بِإِذنِ رَبِّهِم إِلَىٰ صِرَٲطِ ٱلعَزِيزِ ٱلحَمِيدِ﴾

[ابراهیم: 1]

ترجمه: الر(این) کتابی است که بر تو نازل کردیم تا مردم را از تاریکی‌های(شرک، ظلم و جهل) به‌سوی روشنایی(ایمان، عدل و آگاهی) به فرمان پروردگارشان در آوری، به‌سوی راه عزیز و حمید.

هنگامی‌که ظلم و بربریت بالای تمام جهان سایه‌افگنده بود و جامعۀ قریش مکه مملو از شرارت، فساد، خیانت، بی‌عدالتی، فقر و جنگ‌های قبیلوی بود، ایدیولوژی بی‌نظیری وحی گردید که طریقۀ جدید فکر و زندگی را برای بشر به ارمغان آورد و آن "اسلام" عزیز بود که نظام‌های سیاسی، اقتصادی، اخلاقی و اجتماعیِ جهان را تغییر اساسی داد. عقیدۀ ناب اسلام، عقاید، ارزش‌ها و قوانین ملت‌ها را در تمام بخش‌های زندگی از نو تعریف کرد؛ در ضمن ظلم، بی‌عدالتی، بداخلاقی را که مردم از نظام‌های بشری به ارث بردند، محو نمود و نظامی‌که باعث پیشرفت و سعادت حقیقی انسان می‌گردید، احیاء کرد. اسلام با قوانین‌اش تمدنی را ایجاد کرد که تمام ملت‌ها، دولت‌ها و انسان‌هایی‌که با عقاید مختلف در قلمرو آن زندگی می‌کردند، از عدالت، سخاوت، سعادت، امنیت و پیشرفت‌های علمی آن مستفید شدند. اسلام امتی را پرورش داد که در مسیر حق و هدایت بشر به‌سوی روشنایی همواره پیشتاز بود.

در عصر حاضر، سرزمین‌های اسلامی و همه جهان یک‌بار دیگر در سیاه‌چال جهالت غرق شده‌اند؛ همه جهان از ظلم سیاسی به ستوه آمده‌اند؛ انسان‌های بی‌گناه کشته می‌شوند؛ فساد، سوءاستفاده از منابع اقتصادی، جرم و جنایت دوامدار، اشغال وحشیانۀ سرزمین‌ها، جنگ‌های بی‌معنی خانمان‌سوز، فقر گسترده و همه‌جانبه، ناامنی، خشونت علیه زنان، تبعیض نژادی، سوءاستفادۀ اخلاقی و مذهبی اقلیت‌ها، ازهم‌پاشی نظم خانوادگی، استفاده از الکول و موادمخدر و صدها نوع بی‌شرمی و بی‌حیایی دیگر، جهان را محاصره نموده است. همۀ این نتایج غم‌انگیز، نتیجۀ ترک و عدم تطبیق نظام اسلام، "خلافت بر منهج نبوت" است که یگانه وسیلۀ روشن ساختن جهان از ظلمت و تاریکی به‌سوی روشنایی است.

هم‌چنان، این نتیجۀ محدود و محصور ساختن اسلام به بعضی مراسم و اعمال عبادی است؛ در حالی‌که اسلام باید من‌حیث ایدیولوژی کامل در تمام بخش‌های زندگی؛ مانند: معنویت، اخلاق، سیاست، اقتصاد، قضا، اجتماع وغیره بخش‌ها تطبیق و عملی گردد. این نتیجۀ محدود کردن قرآن و سنت در خانه‌ها و مساجد -به جای این‌که آن را اساس ارزش‌ها، قوانین، سیاست و نظام خویش در سرزمین‌های خود بگردانیم- است. همۀ این بدبختی‌ها نیز نتیجۀ بی‌اعتنایی و غفلت ما مسلمانان نسبت به هدف حقیقی اسلام؛ فرض حیاتی و مهمی‌که از جانب الله سبحانه وتعالی مکلف شده‌ایم، می‌باشد؛ مگر این‌که بشریت را از ظلمت و تاریکی به طرف سعادت و روشنایی با حمل دین الله سبحانه وتعالی سوق دهیم.

در حقیقت اسلام آمده است تا همه جهان را تسخیر و در تمام بخش‌ها نظام‌اش را تطبیق کند؛ نه این‌که در بخش‌های دولت‌داری و سیاست به حاشیه برده شود. اسلام آمده است تا نظام‌های بشر و ملت‌ها را نظم بخشد؛ نه این‌که با واقعیت و آجندای بشر تغییر و یا از زندگی دور گردد. در این مقطع زمانی جهان نیاز مبرم به نور اسلام دارد. بشر در جستجوی هدایت از ظلمت و تاریکی است که وی را فراگرفته است. این امت اسلامی است که مکلف بر انجام مسئولیت‌اش در برابر وحی، "قران" و"سنت" می‌باشد؛ اما چگونه باید به این هدف رسید؟ چطور اسلام تمام این مشکلات مهلک را که دامن‌گیر بشریت در بر و بحر گردیده است، حل خواهد کرد؟ کدام ارزش‌ها را من‌حیث امت مسلمه برای تمام بشریت تجسم نماییم تا امت عادل باشیم؟ کدام چالش‌ها سد راه ما قرار خواهد گرفت؟ و چگونه تمام موانع را از سر راه برداشته و مسئولیت حیاتی خویش را انجام دهیم؟ همۀ این‌ها مواردی اند که در این رمضان توسط بخش زنان دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر تشریح خواهد شد.

﴿وَكَذَٲلِكَ جَعَلنَـٰكُم أُمَّةً وَسَطًا لِّتَڪُونُواْ شُہَدَآءَ عَلَى ٱلنَّاسِ وَيَكُونَ ٱلرَّسُولُ عَلَيكُم شَهِيدًا﴾

[بقره: 143]

ترجمه: همان‌گونه(که قبلۀ شما یک قبلۀ میانه است) شما را نیز، امت میانه‌‌ای قرار دادیم(در حد اعتدال، میان افراط و تفریط) تا بر مردم گواه باشید و پیامبر هم بر شما گواه است.

نویسنده: دکتور نسرین نواز

رئیس بخش زنان دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

#از تاریکی‌ها به‌سوی روشنایی

برای تعقیب موضوعات به لینک‌های ذیل مراجعه کنید:

ویب‌سایت دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

ENGLISH: http://www.hizb-ut-tahrir.info/en/

ARABIC: http://www.hizb-ut-tahrir.info/ar/

صفحۀ فیسبوک بخش زنان دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

ENGLISH: WomenandShariah

ARABIC: WomenandShariaAR

ادامه مطلب...

اشتراک کمیتۀ ارتباطات بخش زنان حزب التحریر-ولایه تونس در گردهمایی تساوی جنسیت در شهر تونس

  • نشر شده در تونس

(ترجمه)

کمیتۀ ارتباطات بخش زنان حزب التحریر-ولایه تونس در گردهمایی سه روزۀ جهانی تحت عنوان "گردهمایی تونس برای تساوی جنسیت" اشتراک کردند. این برنامه توسط وزارت زنان، فامیل‌ها، اطفال و اساساً تحت حمایت زنان و برنامۀ توسعوی سازمان ملل برگزار گردید. درین گردهمایی بیش‌ از 500 تن به شمول سیاسیون و نماینده‌های سازمان‌های بین‌المللی و کارشناسان در بخش زنان، به منظور یادبود از 25مین سالگرد "اعلامیۀ بیجینگ" که در کنفرانس جهانی زنان به تاریخ 14 سپتمبر 1995م و 20مین سالگرد "انقلاب شورای امنیت سازمان ملل" که در سال 1325م با شعار توانمندسازی زنان در بخش‌های صلح، امنیت، اقتصاد و سیاست برگزار گردیده بود، اشتراک نمودند. اعضای کمیتۀ بخش زنان حزب التحریر-ولایه تونس نیز در این گردهمایی با توزیع پیامی تحت عنوان "پیام بخش زنان حزب التحریر-ولایه تونس به برنامۀ تساوی جنسیت در تونس" شرکت کردند. این گردهمایی به شکل جلسات محدود تدویر شده بود؛ اما در ورکشاپ‌ها و نمایشاتی‌که در شهر فرهنگی تونس برگزار شده بود، سیاسیون، فعالان حقوق‌بشر و شخصیت‌های علمی جهان نیز شرکت کرده بودند.

سازمان ملل ازین گردهمای‌ها توسط نظام سرمایه‌داری فقط یک هدف دارد و آن‌هم دخیل ساختن نظریات زنان در قالب آزادی است تا زنان به خاطر منافع نظام‌های استعماری آن‌ها خدمت کنند. در حقیقت این گردهمایی در تونس ادامۀ پروسۀ استعماری می‌باشد تا به اهداف ذیل نایل شوند:

1. این برنامه‌ها تأکید می‌کنند تا زنان در سرزمین‌های اسلامی تحت شعار مساوات زنان و مردان و یا فرصت‌های کاری مساوی بخاطر تشکیل کارمندان سیاسی با پیروی از زنانی‌که فریب فرهنگ غربی را خورده‌اند، داخل میدان سیاست و هم‌چنان حکومت گردند.

2. آن‌ها تلاش دارند تا زنان را در بخش اقتصادی توانمند سازند که از یک طرف آن‌ها با ارزش‌های غربی زندگی کنند و از طرف دیگر به آسانی از نیروی کار زنان بهره‌مند شوند.

3. آن‌ها اساساً بالای نهادینه شدن مفاهیم غربی تمرکز دارند تا از ارزش‌ها و مدنیت اسلام جلوگیری کرده و هرنوع تلاش را برای احیای زندگی دوبارۀ اسلامی خنثی نمایند.

4. آن‌ها با نوشانیدن زهر نظام سیکولر، نقش بهترین الگو را در جهان عرب به تونس پیشکش می‌نمایند.

سیمینارهای مشابه دیگری نیز از سوی بخش زنان حزب التحریر از ساعت 2 بعد از ظهر الی 10 شب برای مردم عام  ارایه گردید تا سیاسیون و نهادهای جامعۀ مدنی را دربارۀ برنامه‌های سازمان ملل آگاه بسازد. میان اعضای بخش زنان حزب التحریر و شخصیت‌های زنان پارلمان اروپا؛ از قبیل: فرانسه، سویدن، بلجیم، نماینده‌های اتحادیۀ اروپا و نماینده‌های مختلف سازمان ملل در جهان؛ مانند: امریکا، سینگال، وکلای پارلمان تونس، مشاورین و اعضای شهرداری، فعالان سازمان‌های زنان، فعالان ضد فساداداری سازمان ملل و اتحایۀ افریقا، حقوق‌دانان، قاضیان و افرادی‌که در صحنۀ سیاسی تونس در جهان دخیل هستند، بحث‌های زیاد صورت گرفت. بیش‌ترین این مباحثات انحطاط فکری و شکست عمیق غربی‌ها و عرب‌ها را قبل از این‌که افکار اسلامی به شکل مستنیر آن توسط اعضای حزب التحریر بیان شوند، نشان می‌داد.

در نخست فضای عام چنین بود که هرکس یا برای منافع سازمان ملل بنابر دلایل مادی کار کنند و آن‌هم به این خاطر که سازمان ملل پول هنگفت را درین بخش تهیه دیده است؛ یاهم برای جناح مخالف ناکامی‌که در جستجوی جای پای برای تغییر قوانین است، کار کنند؛ زیرا مسلمانان خلای بزرگ را میان نظریات طرفداران حقوق زنان و سیکولران ایجاد کرده است و یاهم کتگوری آخر، که فساد نظام سرمایه‌داری را می‌شناسند؛ اما ادعا می‌کنند که این نظام باید اصلاح شود؛ زیرا بدیل آن وجود ندارد؛ اما بالآخره آن‌ها پذیرفتند که دست به دست هم داده و نظام کثیف سرمایه‌داری را بر اساس ایدیولوژی اسلام رد کنند.

بلی، این استعمارگران با تمام امکانات خویش کسی را پیدا نکرد تا با عزم راسخ برای‌شان مبارزه کند؛ تنها دلیل جمع شدن مردم در گردهمایی منافع شخصی‌شان اند و یاهم فریب افکار ناتوان سرمایه‌داری را خورده‌اند. این دلیل بزرگ برای امت اسلامی محسوب می‌شود تا به مقاومت خویش ادامه داده و با شعار این‌که "اسلام یگانه راه‌حل است" به پیش بروند تا  الله سبحانه وتعالی تأسیس دوبارۀ دولت خلافت راشده بر منهج نبوت را نصیب کند.

کمیتۀ ارتباطات بخش زنان حزب التحریر-ولایه تونس

ادامه مطلب...

اسلام بدون جماعت کامل نیست

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

الله سبحانه وتعالی فرموده است:

﴿وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ  وَأُولَٰئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ﴾

[آل‌عمران: 104]

ترجمه: باید از میان شماگروهی باشند که(تربیت لازم را ببینند و قرآن و سنت و احکام شرعیت را بیاموزند و مردمان را) دعوت به خیر(نیکی) کنند و امر به معروف و نهی از منکر نمایند و آنان خود رستگارند.

در آیت فوق الله سبحانه وتعالی بر مسلمانان وجود جماعتی را که حد اقلِ کارشان دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منکر باشد، واجب نموده است. آری، امر در "ولتکن منکم أمة یعنی باید در میان شما جماعتی باشد" برای وجوب موجودیت دعوت، امر به معروف و نهی از منکر است. لفظ منکم به دلیل وجود قرینۀ شرعی مبنی بر این‌که وجوب امر به معروف و نهی از منکر وجوب کفائی است و توانایی انجام این واجب را همه‌ی مردم ندارند، "تبعیض(مختص به بعضی از مسلمانان بودن)" را افاده می‌کند. کلمه‌ی "امة" معنای جماعت و گروهی از میان مسلمانان را افاده می‌کند؛ نه جماعت کامل مسلمانان را؛ یعنی این  آیت اساس و منشأ موجودیت گروه در میان مسلمانان است.

 امروزه در حالتی‌که مسلمانان در ذلت و خواری زندگی می‌نمایند و دشمنان‌شان بر آنان تسلط یافته‌اند، باید در میان امت اسلامی گروهی باشد تا اسلامی را که بر حضرت محمد صلی الله علیه وسلم  نازل شده است، حمل نمایند؛ نه اسلام کاهنانه را؛ بلکه اسلام را به حیث رهبری فکری و عقیده‌ی روحی و سیاسی‌که از آن نظام نشأت می‌نماید، حمل نمایند؛ زیرا اسلام دین نظری نه؛ بلکه دین عملی، تطبیقی، نظام، برنامه‌ی زندگی و احکام شرعی است. یعنی اسلام منهج و طریقه‌ی تعیین شده برای تطبیق در عرصۀ زندگی است و این منهج نیاز به کسی دارد که به آن عمل نماید، آن را در زندگی تطبیق نماید و آن را اساس و اصل تنظیم امور مردم قرار دهد. این کار صورت نمی گیرد؛ مگر با وجود جماعت یا گروهی‌که به اسلام به حیث طریقه و فکره گردن نهد، آن را اصل قرار دهد و هر کار را طبق آن انجام دهد.

هرگاه این جماعت وجود نداشته باشد، اسلام در عرصۀ زندگی هرگز وجود مؤثر نخواهد داشت. به همین دلیل، حضرت عمر فاروق رضی الله عنه فرموده است: «لا إسلام إلا بجماعة» یعنی اسلام کامل نمی‌گردد؛ مگر با گروه و جماعت. هدف حضرت عمر رضی الله عنه از گروه و جماعت گروهی است که نظام و برنامه‌ی زندگی خود را از اسلام اخذ نماید و آن را طریقه‌ی زندگی خود قرار دهد.

چنانچه گفته آمدیم، بدون شک موجودیت گروهی‌که به خیر فراخواند و امر به معروف و نهی از منکر کند، واجب است. پس چه فکر می‌کنید که این گروه برای ازسرگیری زندگی اسلامی برای دوباره تأسیس نمودن دولت خلافت راشده بر منهج نبوت کار کند؛ خلافتی‌که خلافت به اذن الله برخواهد گشت.

 آری، جماعت وجود ندارد یا به عباره‌ی دیگر، اسلام وجود مؤثر و کامل ندارد؛ مگر با جماعت و گروهی‌که طریقه و راه حضرت محمد صلی الله علیه وسلم را برای خود طریقه و راه برگزیده و آن راه را با تمام جزئیات می‌پیماید تا آن که امت اسلامی را به عهد زرین، عزت و مجد آن بازگرداند و دوباره جایگاه بهترین امتی‌ را که برای رهنمایی انسان‌ها برگزیده شده است، کسب نماید و این کار بر الله سبحانه وتعالی دشوار نیست. و السلام علیکم ورحمت الله وبرکاته!

مترجم: حمزه پارسا

ادامه مطلب...

تلویزیون الواقیه: سلسله رمضانی" قانون اساسی بزرگترین دولت"

دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر افتخار دارد  برای بازدید کننده گان صفحات خود در جریان ماه مبارک رمضان سال جاری 1440 هـ.ق/2019م سلسله ویدیوئی جدیدی از برنامه‌های تلویزیون الواقیه را زیر عنوان" قانون اساسی بزرگترین دولت" که انجنیر اسامه ثوینی ارایه می‌دارد، تقدیم کند.

ادامه مطلب...

بریتانیا: سلسله رمضانی" " تأملات تراویحیة"

دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر افتخار دارد  برای بازدید کننده گان صفحات خود در جریان ماه مبارک رمضان سال جاری 1440 هـ.ق/2019م سلسله ویدیوئی جدیدی را زیر عنوان" تأملات تراویحیة" توسط شباب حزب التحریر در بریتانیا تقدیم دارد.

پس باماباشید..

ادامه مطلب...

ولایه سوریه: سلسله رمضانی" ولتستبين سبيل المجرمين :تا راه و رسم گناهكاران روشن شود"!

دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر افتخار دارد  برای بازدید کننده گان صفحات خود در جریان ماه مبارک رمضان سال جاری 1440 هـ.ق/2019م سلسله ویدیوئی جدیدی را زیر عنوان" ولتستبين سبيل المجرمين :تا راه و رسم گناهكاران روشن شود"! توسط استاد منیر ناصر عضو دفتر مطبوعاتی حزب التحریر ولایه-سوریه ارایه دارد.

پس با ما باشید

ادامه مطلب...

مسجد الاقصی: سلسله " دروس رمضانی" 1440 هـ.ق

دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر افتخار دارد  برای بازدید کننده گان صفحات خود در جریان ماه مبارک رمضان سال جاری 1440 هـ.ق/2019م  درس‌های رمضانی‌ای را که جوانان حزب التحریر در شب‌های مبارک رمضان در مسجد الاقصی برگزار می‌نمایند، ارایه دارد.

پس با ما باشید.

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه