دوشنبه, ۳۰ جمادی الثانی ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۲/۲۴م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
توافق بین دوطرف بحران، همان رژیم قبلی با چهره‌های جدید است و هیچ راه‌حلی به‌جز خلافت وجود ندارد!
بسم الله الرحمن الرحيم

توافق بین دوطرف بحران، همان رژیم قبلی با چهره‌های جدید است و هیچ راه‌حلی به‌جز خلافت وجود ندارد!

(ترجمه)

صبح روز جمعه، ۵ جولای ۲۰۱۹ م، شورای انتقالی نظامی سودان و نیروهای اعلام آزادی و تغییر با وساطت‌های افریقایی – ایتوپیایی بر سر ایجاد یک شورای حاکم یازده نفری مشتمل بر ۵ مأمور نظامی، ۵ غیرنظامی و یک غیرنظامی با پیشینۀ نظامی به توافق رسیدند. ریاست این شورا در دوره‌های انتقالی حداقل هر سه سال تغییر می‌کند. قسمی‌که دورۀ اول به ریاست یک رهبر نظامی برای ۲۱ ماه و دورۀ دوم به ریاست یک رهبر غیرنظامی برای ۱۸ ماه به کار آغاز خواهد کرد. هم‌چنان، بر سر ایجاد یک حکومت مستقل تکنوکرات و راه‌اندازی تحقیقات مستقلانه در رابطه به پراکنده‌سازی اعتراضات در برابر فرماندۀ عمومی ارتش به‌تاریخ ۳ جون نیز توافق صورت گرفت، که سبب شد ایجاد شورای قانون‌گذاری به زمان دیگری موکول شود. هم‌چنان یک هیأت مشترک برای نهایی‌سازی این توافق‌نامه پس از امضاء در طی یک محفل نیز تعیین شد.

حزب‌التحریر – ولایه سودان به‌خاطر حذف نیرنگ‌ها و وضوح حقایق در رابطه به این توافق‌نامه چنین می‌گوید:

مردم سودان بین انتخاب دو نظام، یکی رژیم نظامی که ادامۀ همان رژیم ناکام قبلی است و دیگری رژیم غیرنظامی که تغییر می‌آورد، سخت فریب خورده‌اند! در حقیقت، هر دوی این نظام‌ها دو روی یک سکه، یعنی سیکولریزم، است – جدایی دین از زندگی، طوری‌که دین کنار گذاشته و امور نظام و قوانین‌شان با قبول اکثریت تنظیم می‌شود. این همان چیزی است که قبلاً رژیم نظامی به‌پیش می‌برد، و همان چیزی که نظام مدنی مطابق با این توافق‌نامه برپا خواهد کرد. بنابراین، نظام سیکولر حاکم بر این سرزمین تغییر نکرده؛ بلکه تنها رأس رژیم و علامت‌هایش تغییر کرده‌است؛ بناءً، نتیجه‌اش برای مردم سودان چیزی جز بی‌عدالتی و زندگی سخت‌تر نیست، الله سبحانه‌وتعالی می‌فرماید:

﴿وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكاً وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْمَى﴾

[طه: ۱۲۴]

ترجمه: و هرکس از یاد من روی‌گردان شود، زندگی (سخت و) تنگی خواهد داشت، و روز قیامت او را نابینا محشور می‌کنیم.

سودان از زمان استقلال‌اش شش دوره را گذرانده‌است. سه دورۀ غیرنظامی (۱۹۵۴-۱۹۵۸)، (۱۹۶۴-۱۹۶۹) و (۱۹۸۵-۱۹۸۹)، و سه دورۀ نظامی (۱۹۵۸-۱۹۶۴)، (۱۹۶۹-۱۹۸۵) و (۱۹۸۹-۲۰۱۹)، می‌باشند. همۀ این نظام‌های نظامی و غیر نظامی تنها شکست و ناکامی را برای این سرزمین به ارمغان آورده‌اند.

هر دو طرف توافق، وابسته به شورای نظامی بوده و ادامۀ همان رژیم پیشین که به‌دنبال حفظ منافع امریکاست، می‌باشند. اکنون نیز امریکا از شورای نظامی حمایت می‌کند. شنبه، ۱۴ اپریل ۲۰۱۹ م، دو روز پس از برکناری رئیس رژیم، کوتسیس، کاردار سفارت ایالات متحده، به ملاقات داگلو، معاون رئیس شورای نظامی، آمد. او در اعلامیه‌اش گفت: «کاردار سفارت ایالات متحده نقش شورای نظامی سودان را در آوردن ثبات و امنیت تحسین می‌کند.» دونالد بوث، فرستادۀ امریکا برای سودان، در مصاحبه‌ای با روزنامۀ الحیات به‌تاریخ ۲۷ جون ۲۰۱۹ م گفت: «کاردار سفارت ایالات متحده همه روزه با تمام طرف‌ها در تماس است.» به روز دوشنبه، ۱۵ اپریل ۲۰۱۹ م، عرفان صدیق، سفیر بریتانیا در خرطوم، با معاون رئیس شورای نظامی دیدار نموده و در صفحۀ تویترش جزئیات این ملاقات را منتشر کرد و گفت: «من داگلو را راضی کردم و گفتم که نباید روی هیچ قانونی مذاکره یا آن را امضاء کند؛ بلکه باید بر گام‌هایی که بریتانیا می‌خواهد برای پیشرفت اوضاع در سودان برداشته شود تأکید کند.»

در حقیقت، این یک اختلاف و کشمکش بین‌المللی بین امریکا و بریتانیا بر سر داشتن نفوذ بیش‌تر در سودان است؛ طوری‌که امریکا به دنبال تقویت نفوذ خویش بوده و بریتانیا نیز بار دیگر برای تحکیم نفوذ خویش تلاش می‌کند. این واقعیت، توافق دوبارۀ فرستادۀ ایالات متحده به سودان را واضح می‌کند، و میزان نفوذ این دو سفارت؛ یعنی امریکا و بریتانیا را در هر قسمت از این سرزمین نشان می‌دهد.

نظامی‌که مسلمانان در مقابل‌اش مکلف‌اند، نظامی است که این نسل هرگز زیر سایۀ عدالت‌اش زندگی نکرده‌اند. نظامی‌که باعث ایجاد یک تغییر واقعی می‌شود، نظام خلافت است. دولتی‌که اسلام را برای مسلمانان تطبیق می‌کند، دساتیر و قوانین‌اش را از قرآن می‌گیرد، و احکام‌اش از وحی؛ یعنی قرآن، سنت و هر آن چیزی‌که با دلایل قطعی ثابت شوند، می‌باشد. بگذارید صدای‌مان را بلند کنیم و به‌خاطر آوردن تغییر واقعی توسط ایدیولوژی اسلام، به تأسیس خلافت دعوت کنیم. این تنها چیزی است که از ما بهترین امتی را می‌سازد که برای بشریت بیرون شده‌اند؛ همان‌طورکه اصحاب نیک و سرافرازی را بار آورد که خیر را به جهانیان حمل کردند.

ای مردم سودان! این توافقی است که باز همان سناریوی گذشته را تکرار می‌کند؛ یک حکومت غیرنظامی سیکولر، ضعیف و ناکام که صحنه را برای یک نیروی نظامی سیکولر فراهم می‌کند که ناکامی‌اش را بیشتر کرده و صحنه را برای یک انقلاب چهارم آماده می‌کند، و به همین ترتیب زندگی بدون الله سبحانه و تعالی ضعف، حقارت و تباهی را به‌بار می‌آورد و بیش‌تر به گناه وابسته می‌شویم. ما هیچ راه بیرون رفتی از این چرخه نداریم؛ مگر با تأسیس خلافت که اسلام را تطبیق می‌کند، امت و سرزمین‌های‌مان را از ظلم استعمارگران و ابزارشان آزاد می‌کند، و امت را در مسیر پیشرفت و رونق سوق می‌دهد.

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ﴾

[الانفال:‌۲۴]

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! دعوت الله (سبحانه و تعالی) و رسول الله (صلی الله علیه و سلم) را اجابت کنید هنگامی‌که شما را به‌سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد، و بدانید الله (سبحانه و تعالی) میان انسان و قلب‌اش حایل می‌شود، و همۀ شما (در قیامت) نزد او گردآوری می‌شوید.

حزب‌التحریر – ولایه سودان

مترجم: محمد حارث پویا

 

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه