شنبه, ۲۲ رجب ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۱/۰۳/۰۶م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
تلاش‌حمدوک برای قرار دادن سودان تحت قیمومیت قوانین بین‌الملل باعث کودتای‌نظامی خواهد شد؛ نه مانع آن!!
بسم الله الرحمن الرحيم

تلاش‌حمدوک برای قرار دادن سودان تحت قیمومیت قوانین بین‌الملل باعث کودتای‌نظامی خواهد شد؛ نه مانع آن!!

(ترجمه)

در بیانیه‌ای که روز جمعه 24/4/2020 م صادر شد، شورای‌امنیت سازمان‌ملل درخواست‌سودان را مبنی بر اجازه دادن سازمان‌ملل برای راه‌اندازی عملیات‌سیاسی بر اساس قوانین فصل ششم این کشور تحت عنوان «سودان تریبیون» که در ماه‌می آغاز خواهد شد، تأیید نمود. درخواست‌عملیات توسط نخست‌وزیر حمدوک در سخن‌رانی اش برای دفتر سکرتریت‌عمومی سازمان‌ملل به تاریخ 26/1/2020 م صورت گرفت که روز‌نامۀ خبری "القدس‌العربی" به تاریخ 09/02/2020 م از آن چنین نقل نمود: "کشور سودان از سازمان‌ملل تقاضأ نموده است تا به منظور تلاش برای قیمومیت شورای‌امنیت، عملیات‌حمایوی صلح را بر اساس فصل ششم قوانین کشور به شکل عملیات‌سیاسی ویژه، با عناصر قوی سازندۀ‌صلح ،هر‌چی زود‌تر راه‌اندازی نماید. قیمومیت این عملیات باید در آینده، تمام قلم‌رو سودان را تحت پوشش خود قرار دهد."

اهداف اساسیِ راه‌اندازی این عملیات قرار ذیل می‌باشد: "کمک سودان توسط بسیج‌سازی همکاری‌های اقتصادی بین‌الملل، سهل‌سازی کمک‌های مؤثر بشر‌دوستانه در سر‌تا‌سر سودان، فراهم‌سازی حمایت‌تخنیکی در ساخت قانون‌اساسی پیش‌فرض، ایجاد اصلاحات در بخش‌های قوانین قضایی؛ خدمات ملکی و سکتور‌های امنیتی، حمایت از عودت کننده‌گان داخلی، افراد بی‌جا شده و مهاجرین و حمایت از برگشت و مستقر شدن آن‌ها، مصالحه میان انجمن‌های محلی برای حصول اهداف صلح‌آمیز؛ عدالت‌انتقالی، حمایت مردم‌ملکی، توانمند‌سازی قوای پولیس‌ملی با شیوه‌های متفاوت برعلاوۀ آموزش تمرینات‌نظامی از مشاورین پولیسِ سازمان‌ملل و اتحادیۀ افریقا."

نامۀ حمدوک برای دفتر سکرتریت‌عمومی سازمان‌ملل برای دو هفته، مخفی نگهداشته شد تا این‌که به دست روز‌نامه‌ها قرار گرفت و هدف حمدوک برملا شد. سپس، بخش عملی آن آغاز یافت؛ انگلیس بعد از اجازه دادن جرمنی برای همکاری آن، تصویب‌نامۀ پیش‌فرض را برای شورای‌امنیت در اخیر ماه مارس ارائه نمود و روز‌نامه‌ها این پروژه را با سخن‌رانی حمدوک مرتبط ساختند. به تاریخ 30/3/2020 م روز‌نامه "انتباهه" آنلاین چنین گزارش داد: "تصویب‌نامۀ پیش‌فرض سازمان‌ملل که انگلیس بعد از دخالت جرمنی در تهیه آن برای شورای‌امنیت سازمان‌ملل، اصرار نمود تا به منظور حفظ و ایجاد صلح در سودان، عملیات‌سیاسی را، راه‌اندازی نماید. این اقدامات و خواست‌ها در حقیقت، تلاش دولت‌حمدوک برای تابع‌ساختن سوادن تحت قوانین و حکم سازمان‌ملل را منعکس می‌سازد تا سودان را دوباره تحت قیمومیت غرب در آورد."

در همین‌حال، سفیر انگلیس در خرطوم گویی این‌که عقل‌اش را از داده باشد، با برملا شدن سخن‌های حمدوک و کسانی‌که قضیه را به تصویب‌نامۀ پیش‌فرض ارتباط دادند، عصبانی و خشم‌گین گردید. سفیر انگلیس در ویب‌سایت "تگ پرس" چنین گفت:"برملا شدن تصویب‌نامۀ پیش‌فرض در این شرایط غیر‌مسؤلانه است، زیرا تصویب آن را در شورای‌امنیت به مشکل مواجه می‌سازد". وی اضافه نمود:" همان‌گونه که در جریان هستید، افشا شدن تصویب‌نامۀ پیش‌فرض و نشر آن در سرخط روز‌نامه‌های خرطوم منجر به مبارزۀ نکوهشی و خشونت‌بار علیه دولت سودان گردید. می‌خواهم به طور واضح بگویم که این تصویب‌نامۀ مقدماتی‌ست که نظریات مقدماتی انگلیس و جرمنی را منعکس می‌سازد و تا هنوز به دولت سودان نشان داده نشده است. ضمناً دولت سودان هیچ نوع همکاری در این عرصه نداشته و نمی‌توان ادعا کرد که این تصویب‌نامه نماینده‌گی از دولت سودان می‌کند و یا این که دولت سودان از آن حمایت می‌نماید."

برای وضاحت این حقیقت، حزب‌التحریر-ولایه سودان به توضیح حقایق ذیل می‌پردازد:

یکم: نخست‌وزیر عبدالله‌حمدوک که یقیناً از فرامین سفارت‌انگلیس پیروی می‌کند، با کمک انگلیسی قدیم، تلاش دارد تا توسط انتقال تمام منابع‌قدرت مطابق قانون‌اساسی به این عملیات، سودان را به حالت استعماری‌قبلی و حاکمیت بین‌الملل بالای تمام نقاط کشور، در آورد. این درخواست؛ شورای‌امنیت را قادر می‌سازد تا تمام قوانین را در دست‌گیرد و صلاحیت قاضیِ را صاحب می‌گردد تا سند‌های قانونی را اجرا کرده و در نهایت تمام موضوعات نهاد‌های حکومت‌انتقالی تحت رهبریِ عملیات سازمان‌ملل قرار می‌گیرد. آیا این کار خودش استعمار نیست؟ آیا این اقدام‌حمدوک و حکومت‌انتقالی اش با بی‌اعتنایی به مفکوره‌های حاکمیت ملی و آزادی، استعمار‌گران را بالای تمامِ نقاط کشور مسلط نمی‌سازد؟

دوم: مخفی نگهداشتن سخنان‌حمدوک از تاریخ 26/1/2020 م الی افشأ شدن آن به تاریخ 9/2/2020 م سپس، خشم‌گین شدن سفیر انگلیس در بارۀ افشأ شدن سخنان‌حمدوک از دفترش، همۀ این شواهدِ نماینده‌گی از نقشۀ طراحی‌شده توسط نخست‌وزیر با همکاری سفیر انگلیس و دولت‌اش به منظور قرار دادن سودان تحت حاکمیت بین‌الملل، می‌کند!

سوم: حمدوک "مزدور انگلیس" می‌خواهد سودان را تحت فرمان‌دهی سازمان‌ملل قرار دهد تا رهبری نظامی مرتبط به سفارت امریکا برای راه‌اندازی کودتا علیه دولت را قطع نماید. ازین که دولت، قادر نیست تا تمام مشکلات مردم را حل و به امور زنده‌گی مردم رسیده‌گی کند، از افزایش نارضایتی و عدالت‌خواهی مردم به خاطر کشته شدن افراد و مورد خشونت قرار گرفتن آن‌ها در نهاد‌های بشیر و یا از شورش‌مردم علیه خودش، در هراس است.

چهارم: اقدام‌حمدوک ممکن نتایج برعکس داشته باشد و مخصوصاً با هشدار مکرر قوای‌نظامی دولت انتقالی در برابر شرایط قرنطین کامل سه هفته‌ای در پایتخت به دلیل ویروس کرونا و اخطاریه 21 صفحه‌ای نشر شده در مجله نیو یارک تایمز، احتمالاً روند کودتای‌نظامی به عوض جلو‌گیری، سرعت می‌بخشد. یکی از مقامات امریکا که نخواست نامش افشأ شود چنین گفت: "رهبران وحشت‌زدۀ مردم کسانی در ماه‌های اخیر با ورشکسته شدن اقتصاد کشور، شهرت و محبوبیت خویش را از دست داده اند به طور مکرر از وقوع کودتای احتمالی در شهر خرطوم هشدار داده شدند و حالت آن‌ها به مانند پسر بچه‌ای که برای گرگ گریه می‌کند، تبدیل شده است." ضمناً شام دیروز به تاریخ 25/04/2020 م تلویزیون‌سوادن مصاحبۀ با رئیس عالی شورای کشور عبدالفتاح داشت. وی با متهم کردن احزاب‌سیاسیِ که در داخل ارتش نطفه‌گزاری می‌کنند، چنین گفت: "بعضی از احزاب که وی نخواست از آن نام ببرد تلاش دارند همراه با بعضی از مأموران نهاد‌های نظامی رابط نزدیک داشته باشند. وی هم‌چنان اضافه نمود که در میان ارتش، عناصرِ محرک بعضی از احزاب وجود دارد و خاطر نشان ساخت که تمام کودتا‌های که در سودان رخ داده، اتفاقاً خود‌به‌خود توسط ارتش صورت نگرفته است".

حزب‌التحریر-ولایه سودان تمام عمرِ خود را وقف آزاد‌سازی امت از چنگال استعمار نموده است و این وجیبه ایجاب می‌کند که انگیزه اصلی پلان‌های شوم کفار استعمار‌گر و وسایلی‌که برای تطبیق آن به کار می‌گیرند را برای امت برملا سازیم. امت اسلامی از چنگال استعمار آزاد نخواهد شد؛ مگر با تطبیق نظام اسلام توسط خلافت راشده بر منهج پیامبر صلی الله علیه و‌سلم. این دولت با افرادی رهبری خواهد شد که کاملاً پیرو اسلام، وفادار به امت، راسخ بر عقیدۀ اسلامی و صاحب وعی‌سیاسی می‌باشند. این رهبران، بذر کفار استعمار‌گر را در کشور ریشه‌کن ساخته و اسلام را در سر‌تا‌سر جهان حمل خواهد نمود.

ما، افراد مخلصِ صاحب‌قدرت را دعوت می‌کنیم تا در این روز‌های طاعات، نزدیکی به الله سبحانه‌و‌تعالی؛ درین ماه مبارک، بار مسؤلیت‌شرعی خویش را با جدیت تمام، روی شانه‌های خویش بردارند تا با سپردن قدرت برای حزب‌التحریر که در چندین سرزمین اسلامی برای اخذ قدرت، به منظور احیای دولت‌اسلامی با قدرت هسته‌ای فعالیت می‌کند، خود را شایستۀ مغفرت الله سبحانه‌و‌تعالی گردانید. هدف حزب، وحدت بخشیدن جهان اسلام تحت چطر دولت خلافت راشده می‌باشد که پیامبر صلی الله علیه و‌سلم مژدۀ حصول چنین پیروزیِ بزرگ را داده است. الله سبحانه‌و‌تعالی می‌فرماید:

﴿وَالسَّابِقُونَ الْأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ وَالْأَنصَارِ وَالَّذِينَ اتَّبَعُوهُم بِإِحْسَانٍ رَّضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ وَأَعَدَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي تَحْتَهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَداً ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ

[توبه: 100]

ترجمه: پیشگامان نخستین از مهاجرین و انصار، و کسانی‌که به نیکی از آن‌ها پیروی کردند، الله از آن‌ها خشنود گشت و آن‌ها (نیز) از او خشنود شدند و باغ‌هایی از بهشت برای آنان فراهم ساخته، که نهرها از زیر درختانش جاری است. جاودانه در آن خواهند ماند و این است پیروزی بزرگ.

حزب‌التحریر-ولایه سودان

مترجم: عبدالله صالحی

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه