جمعه, ۱۰ شعبان ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۴/۰۳م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

سعودی در جنگ اقتصادی نفت داخل شده تا با عث کاهش بازار نفط گردد؛ چی کسی از این جنگ بهره می‌برد؟

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

به تاریخ 9 مارچ 2020م قیمت نفت به صورت بی‌سابقه‌ای در جریان چند دقیقه 30 فیصد تنزیل یافت. این تنزیل بعد از چند روز باعث خسارات زیادی در سطوح مختلف شد که چنین کاهشی را در طول چندین سال قبل از آن ندیده بودیم. یقیناً که این تنزیل قیمت نفت به معنی واقعی آن، شکست محسوب می‌گردد؛ زیرا معمول نیست که یک کالای تجاری در ظرف چند دقیقه ثلث قیمت خود را از دست بدهد. پس سوال است که عوامل کاهش و ورشکستگی این‌چنینی چی‌ می‌باشد؟

شکی نیست که انتشار ویروس کرونا و نگرانی بی‌سابقۀ جهان از این مرض باعث شد تا تقاضا و تولیدات نفت تنزیل پیدا کند؛ به دلیل این‌که اکثر دولت‌های جهان اقدامات را برای محدود ساختن سفر و حمل و نقل گرفتند، مخصوصاً چین که اقتصاد دوم جهان را تشکیل می‌دهد؛ کشوری‌که بزرگ‌ترین وارد کنندۀ نفت خام به حساب آمده و روزانه در حدود 10ملیون بشکه نفت استفاده می‌کند.

بی‌نتیجه ماندن توافق تنزیل تولیدات نفت بین سازمان "اوپک" و روسیه باعث شد تا قیمت نفت 10درصد کاهش یابد و در روز دوم آن 30 درصد قیمت نفت کاهش یافت، چنانچه سعودی تصمیم گرفت که قیمت نفت خود را کاهش داده و در ماه اپریل 2020م قیمت هر بشکه نفت نسبت به ماه مارچ شش دالر تقلیل یافت. این تصمیمی بود که منجر به کاهش قیمت نفت بیشتر از ده دالر در بازار گردید. علاوه بر آن‌که این تصمیم اشارۀ واضح بر جنگ نفت بین سعودی و روسیه است، مسأله‌ای ‌که باعث شد تا غوغا و عدم تسلط در بازار نفت و کاهش قیمت نفت را به صورت ناگهانی با خود داشته باشد.

قیمت یک بشکه نفت خام در ابتدای سال 2020م به 72 دالر رسیده بود؛ اما امروز کاهش 30 دالر از آن قیمت را مشاهده می‌کنیم؛ در حالی‌که احتمال می‌رود 20 دالر دیگر نیز کاهش یابد؛ یعنی سطح قیمت نفت به قیمت دهۀ هشتاد قرن گذشته برگشته و خسارات بی‌حد و مرزی به سعودی و دولت‌های تولید کنندۀ نفت وارد گردد. در سایۀ کاهش پیمان "اوپک" دولت‌های عضو "اوپک" روزانه بیشتر از نیم ملیارد دالر خساره می‌کنند؛ علاوه بر آن‌که شرکت" آرامکو" سعودی بیشتر از 300 ملیارد دالر را در جریان چند ساعت محدود از دست داده و قیمت طلا و پول‌های ثابت در برابر آن بلند رفته و هم‌چنان از این ناحیه خسارات پی‌درپی و بزرگ در سهام بازار جهانی وارد شده است.

پوتین رئیس جمهور روسیه از کاهش قیمت نفت توسط تولیدات کننده‌گان نفت به نفع امریکا اظهار نگرانی کرده، چیزی‌که او را وادار ساخت تا بگوید از اول ماه اپریل هر دولت به هر شکلی‌که می‌خواهد تولید نفت داشته باشد! پوتین به این نظر است که کاهش تولید نفت و سیاست محدود ساختن تولید نفت فرصت بزرگی برای شرکت‌های نفت شینی امریکا ایجاد می‌کند؛ زیرا این شرکت‌ها تولید نفت‌شان را زیاد نموده؛ در حالی‌که شرکت‌های روسی بر همان میزان نفت خود باقی می‌مانند. به دلیل عمل‌کرد به توافق‌نامۀ کاهش نفت که روسیه در دسمبر2016م با "اوپک" امضاء نموده بود، موضوعی‌که امریکا را کلان‌ترین تولید کنندۀ نفت جهان گردانید و انتظار می‌رود که روزانه در حدود 13 ملیون بشکه در ربع همین سال تولید کند.

کاهش تولید نفت روسیه به مثابۀ سیلی برای شرکت‌های تولید کنندۀ نفت شینی امریکا و کسانی است ‌که به طور مستمر نیاز به بلند رفتن قیمت نفت دارند. بناءً موقف روسیه از این جنگ واضح و معلوم است که هدف آن زدن تولید نفت امریکا است؛ اما سعودی از این بازی و از این جنگ با روسیه چی بهره می‌برد؟

به نظر می‌رسد که سعودی می‌خواهد بیشترین سهم تولید نفت را در بازار نفت داشته باشد؛ به همین دلیل تصمیم نمایشی به افزایش تولید و پائین آوردن قیمت نفت گرفت تا از این ناحیه حربۀ در وقت انتشار ویروس کرونا داشته باشد؛ وقتی‌که ویروس کرونا تقاضای نفت را در جهان پائین آورده است. البته مصرف تولید نفت در سعودی کم است و در نتیجه روسیه دو گزینه دارد: یا این‌که تولید نفت خود را با مصارف بیشتری گسترده‌تر ساخته و قیمت نفت را کاهش دهد که در این صورت بیشترین خساره متوجه پوتین شده و یا این‌که از موقف‌اش عقب‌نشینی کرده و باید در میز گفتگوهای"اوپک" برگشته و توافق‌نامه کاهش تولید نفت را دو باره قبول کند.

سعودی خود را در جنگ بازار نفت با روسیه دخیل ساخت؛ اما در قدم اول بیشترین استفاده را ترامپ رئیس جمهور امریکا از این جنگ برده و هرگز از این مسأله به تشویش نمی‌باشد؛ بلکه تنها این ورشکستگی بازار نفت را نگاه می‌کند. با این‌که بر شرکت‌های تولید کنندۀ نفت امریکائی فشار وارد می‌شود و حتی خیلی از این شرکت‌ها به افلاس مواجه شده و خسارۀ بزرگی در بازارشان وارد می‌شود؛ چنانچه این مسأله در سال 2014م اتفاق افتاد.

نقش "اوپک" در تأثیر قیمت نفت جهانی به خاطری است که بیشترین میزان تأثیر را در بلندبردن و کاهش تولید نفت در داخل و خارج دارند، مانند توافق‌نامه‌های بیرون از "اوپک" مثل روسیه. هم‌چنان مسألۀ مهم حمایت از تسلط دالر امریکائی در بازار نفت بعد از لغو توافق‌نامۀ "پترو دولار" می‌باشد؛ یعنی امریکا وقتی تجارت پترول را به دالر به حیطۀ خود گرفت؛ گویا وعده به این داده که میزان زیادی دالر را برای معاملات نفت چاپ می‌نماید تا تقاضای دالر را برای دولت‌های وارد کنندۀ نفت جهت خرید نفت تکمیل کند؛ آن هم بدون پشتوانۀ طلا به گونه‌ای‌که از هر 100دالر امریکا تنها 5 سنت آن پشتوانۀ طلا دارد. هم‌چنان تحمیل موجودیت مقدار بسیاری از دالر به صورت احتیاطی در بانک‌ها؛ مخصوصاً در دولت‌های وارد کنندۀ نفت تا واردات نفت را در آینده پشتیبانی کرده و این توافقی بود که در سال 1974 م بعد از دیدار "هنری کسنجر" وزیر خارجه اسبق امریکا در دیدارش با ملک فیصل به حیث بزرگترین دولت‌ صادر کنندۀ نفت گرفته شد و در آن دیدار به توافق رسیدند که از آن به بعد سعودی قیمت نفت را به اساس دالر به فروش برساند. در سال 1975م سازمان "اوپک" تنها دالر امریکائی را من‌حیث پول خرید و فروش نفت قبول کردند.

بناءً لازم است که ارتباط اعتماد دالر از نفت جدا شده تا دالر سقوط کند و این عمل از طریق خرید و فروش نفت به طلا و نقره و دیگر پول‌ها بوده؛ نه این‌که انحصار خرید و فروش نفت تنها به دالر باشد؛ چنانچه لازم است که ثروت‌های نفتی ما حفظ شده؛ نه این‎که به خاطر مصالح امریکا علیه روسیه به جنگ بپردازیم. واقعاً بسیار دردناک است که امروزه سعودی نفت خود را به پول ناچیزی به اجانب می‌دهد و واقعاً بسیار شرم‌آور است که دولت‌های سازمان "اوپک" که در رأس این دولت‌ها سعودی و کویت قرار دارند، در خدمت "ترامپ" قرار داشته و بی‌شرمانه در کمال احمقی به خاطر مصلحت امریکا در جنگ اقتصادی نفت با روسیه داخل شوند.

سوال اینست که چی وقت این غارت تنظیم شدۀ سرمایه‌های ما پایان خواهد یافت؟ چی وقت این بازی‌های سیاسی و اقتصادی جان‌کاه از سر ما دور خواهد شد؟ شکی نیست که جواب این سوالات را بسیاری از ما می‌دانیم که هرگاه تصمیم و صلاحیت به دست فرزندان مخلص امت مسلمه در سایۀ دولت اسلامی بیفتد، در آن وقت این غارت‌گری‌ها، بازی‌های سیاسی و اقتصادی پایان خواهد یافت؛ دولتی‌که تصامیم سخت را متحمل شده و این دنباله‌روی مطلقه و ذلت‌بار را از زنده‌گی‌اش دور ساخته و همان عزت گذشته مان را باز می‌گرداند.

﴿قَدْ مَكَرَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ فَأَتَى اللَّهُ بُنْيَانَهُم مِّنَ الْقَوَاعِدِ فَخَرَّ عَلَيْهِمُ السَّقْفُ مِن فَوْقِهِمْ وَأَتَاهُمُ الْعَذَابُ مِنْ حَيْثُ لَا يَشْعُرُونَ* ثُمَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ يُخْزِيهِمْ وَيَقُولُ أَيْنَ شُرَكَائِيَ الَّذِينَ كُنتُمْ تُشَاقُّونَ فِيهِمْ قَالَ الَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ إِنَّ الْخِزْيَ الْيَوْمَ وَالسُّوءَ عَلَى الْكَافِرِين﴾

[نحل: 26]

ترجمه: کسانی‌که قبل از ایشان بودند (نیز) از این توطئه‌ها داشتند؛ ولی الله (سبحانه وتعالی) به سراغ شالوده (زندگی) آن‌ها رفت و آن را از اساس ویران کرد و سقف از بالا بر سرشان فرو ریخت و عذاب (الهی) از آن جایی‌که نمی‌دانستند، به سراغ‌شان آمد!

نویسنده: حامد عبدالعزیز

مترجم: مصطفی اسلام

ادامه مطلب...

دیگر ازهر مرجع صحیحی‌که مسلمانان باید بخاطر دین‌شان به آن اعتماد کنند، نیست؛ زیرا در وفاداری از فرعون‌های مصر بر عدم حکم آن‌چه الله سبحانه‌وتعالی نازل کرده، خاموشی اختیار نمود! Featured

  • نشر شده در پاکستان

(ترجمه)

دانشگاه ازهر به درخواست رییس جمهور پاکستان، داکتر عارف علوی، فتوایی را صادر نمود که اجازه می‌دهد "نماز جمعه" به‌منظور اتخاذ اقدامات وقایوی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در پاکستان، تعطیل شود. به روز چهارشنبه مورخ 25 مارس 2020م، ‏رییس جمهور در یک تویتی چنین گفت: «من شکرگذار شورای عالی و مفتی اعظم شیخ الازهر برای پاسخ‌دهی به درخواست شخصی‌ام هستم که در خصوص جماعت‌‌‌ نماز‌های فرض و نماز جمعه در مساجد در جریان این حمله وبایی کرونا، زمنیه راهنمایی ما شده است. »

دانشگاه ازهر فتوایی را صادر نمود که جواز الغاء(تعطیل یا لغو) نماز جمعه و جماعت را داد و دلیل فتوایش را ازین امر گرفت که: «هر مسلمانی با آن‌که بداند دهنش بوی سیر و پیاز می‌دهد، در مسجد داخل شدنش کراهت دارد!» حال آن‌که الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ مَنَعَ مَسَاجِدَ اللَّهِ أَنْ يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ وَسَعَى فِي خَرَابِهَا أُولَئِكَ مَا كَانَ لَهُمْ أَنْ يَدْخُلُوهَا إِلَّا خَائِفِينَ لَهُمْ فِي الدُّنْيَا خِزْيٌ وَلَهُمْ فِي الْآخِرَةِ عَذَابٌ عَظِيمٌ﴾

(بقره: 114)

ترجمه: ‏(از جمله دشمنی ايشان نسبت به يکديگر و نسبت به مسلمانان اين است كه بعضی از قبيله‌ها معابد قبيله‌های ديگر را خراب نمودند و مسلمانان را از ورود به مسجدالحرام باز داشتند) چه كسی ستمگرتر(ظالم‌تر) از كسانی است كه نگذارند در مساجد و اماكن عبادت الله(سبحانه‌وتعالی)، نام الله(سبحانه‌وتعالی) برده شود و در ويرانی آن‌ها بكوشند؟ شايسته اينان نبود كه چنين (گناه بزرگی را مرتكب شوند و اين كارها را) كنند؛ بلكه می‌بايست (حرمت معابد را نگهدارند و) جز خاشعانه وارد آن‌ها نشوند؛ بهره آنان در دنيا زبونی و رسوائی و در آخرت عذاب بزرگی است.!

‏بناءً کدام یک از این دو قول(رای) صحیح است؟! ‏رای دانشگاه ازهر و استدلال باطلش برای منع(حرمت) رفتن به مسجد؛ جایی‌که بوی دهن نماز‌گزار کراهت دارد یا کلام الله سبحانه وتعالی که بدون هیچ ابهامی واضح است؟ ‏آیا جامع ازهر و هر آن کسی‌که در جست‌و‌جوی اخذ فتوا بود، فکر می‌کردند که امت از داشتن علماء محروم شده‌اند، حال آن‌که اکثرشان در پاکستان هستند! ‏فلهذا آیا گرفتن فتوا از موسسه‌ای‌که به فرعون‌های این عصر "السیسی" وفادار اند، جواز دارد؟! ‏ما چگونه توقع حفاظت دین مان را از موسسه‌ی(مرجع) کرده می‌توانیم که هر آن‌کسی‌که می‌خواست دین را با همکاری حکمرانان ضربه بزند، حمایت می‌نمود و مرجعی‌که در سرزمین الکنانه بر عدم اجرای حکم آن‌چه الله سبحانه وتعالی نازل کرده خاموشی اختیار نمود و مرجعی‌که همیشه فتواهای صادر نموده است که به‌شکل صریح در مغاریت با کتاب الله سبحانه وتعالی و سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم قرار داشت. ‏به‌طور مثال فتوایش در خصوص جواز امضای معاهده‌ی "کمپ دیوید" همراه دولت یهود و به رسمیت شناختن "حق" یهودیان در سرزمین مبارک فلسطین و هم‌چنین فتواهای دیگرش مانند جواز اخذ سود(ربا) و جواز تطبیق نظام‌های غیر اسلامی فعلی... در نهایت صدها فتوای دیگر؟! ‏چگونه این فهم قابل قبول است که از نتیجه قیاس به وجود آمده باشد؛ در حالی‌که قیاس در عبادات جواز ندارد؟! یا آیا جامع ازهر و رییس جمهور پاکستان فکر می‌کنند که این فهم نادرست توسط عوام پاکستان و علمایش قابل هضم خواهد بود؟! ‏یقیناً بزرگ‌ترین استهزا در واقع حقارت خردمندان عقل است‌.

ای مسلمانان در پاکستان!

رییس جمهور پاکستان می‌خواهد ناکامی و غفلت رژیم را در پالیسی مراقبت از امور صحت مردم توسط بستن دروازه‌های مساجد، پرده بیندازد. رژیم قبل از همه‌گیری وبای ویروس کرونا نیز در خصوص تأمین خدمات صحی مردم ناکام مانده بود. آیا ندیده اید که حکومت حتی در حالت‌های معمولی توانایی تأمین تداوی و معالجه را نداشت؛پس چگونه درین صورت‌حال وبایی شما توقع ارائه خدمات صحی باکیفیت را ازین رژیم دارید؟! ‏تحمیل منع رفت و آمد و بستن مساجد در واقع گریز از مسوولیت است؛ بناءً تا این‌که مردم از یک جنبه دیگر از فساد و ناکامی رژیم در خصوص تأمین صحت آگاهی حاصل نکنند. ‏اگر حکومت پاکستان از وعید آن‌چه در کتاب الله سبحانه وتعالی در مورد حرمت بستن مساجد اندکی هم آگاهی می‌داشت، حتماً در خصوص همین معضل از احتیاط و فکر عمیق استفاده می‌کرد ‏و اگر نیازی می‌بود، این رژیم اقداماتی را اتخاذ می‌کرد تا نمازگزاران را از مبتلا شدن به این بیماری محافظت کند. ‏به‌طور مثال: در میان صفوف پیش‌رو و عقب و راست و چپ نمازگزارن فاصله ایجاد می‌کرد، خطبه نماز جمعه را کوتاه می‌نمود، ماسک‌های با کیفیت را توزیع می‌نمود و در نهایت حفاظت و دور نگه‌داشتن کهن‌سالان و بیماران از مسجد به یک مدت کوتاه و غیره راهکارهای دیگر و لازمی را می‌گرفت... اگر واقعاً از الله سبحانه وتعالی خوف می‌داشتند، چنین می‌کردند!

مساجد (خانه‌های الله سبحانه وتعالی) اند و هر آن‌کسی‌که خواهان تحفظ از امراض و شفایابی است، بگذارید که تنها از الله سبحانه و تعالی طلب کند؛ زیرا تنها الله شافی(شفا دهنده) عام و تام است. یگانه خواستگاه در جریان درد و رنج(ابتلا و امتحان) در واقع توسل جستن به خانه‌های الله سبحانه وتعالی یعنی به مساجد می‌باشد. مسجد جای‌ست که ما در آن از الله سبحانه وتعالی طلب دعا می‌کنیم که او ذات شفا دهنده و دورکننده‌ی هر مصیبت است. ‏تا جایی‌که تعلق به بستن مساجد می‌گیرد، حتی اگر یک روز هم بسته شود، گناهی‌ست که بر گناهان گذشته افزوده می‌شود که الله سبحانه وتعالی در قبال چنین عمل سختی‌ها و عذاب دردناکی را نازل می‌کند. ‏پس بدین علت، ما به الله سبحانه وتعالی تقرب می‌جوییم و به پیشگاه او سبحانه وتعالی توبه می‌نماییم. فلهذا، ‏بهترین عملی‌که ما را به الله سبحانه وتعالی قریب می‌سازد، در واقع دعوت و فعالیت در راستای تأسیس مجدد خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت می‌باشد و آن‌گاه‌ست که بر آن‌چه الله سبحانه وتعالی نازل کرده حکم خواهد شد؛ بناءً الله سبحانه وتعالی از ما راضی خواهد شد و ما را از این بلاها و مصایب در امان خواهد ساخت. ‏الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُمْ بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ﴾

(روم: 41)

‏ ترجمه: ‏‏(هميشه چنين بوده است كه) تباهی و خرابی در دريا و خشکی به خاطر كارهائی پديدار گشته است كه مردمان انجام می‌داده‌ اند. بدين وسيله الله(سبحانه‌وتعالی) سزای برخی از كارهائی را كه انسان‌ها انجام می‌دهند، بديشان می‌چشاند تا اين كه آنان (بيدار شوند و از دست يازيدن به معاصی) برگردند.‏

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه پاکستان

مترجم: داکتر زکریا

 

#Covid19

#Korona

#كرونا

ادامه مطلب...

کرونا و تیوری توطئه

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

اخبار، حوادث و معلومات مرتبط به ویروس کرونا باید از سرعت شیوع خود ویروس پیشی گرفته باشد و آن‌هم به دلیل کثرت اخبار، ترس مرم، آزمندی و حرص‌شان به زندگی، نجات و دوری گزیدن از مصاب شدن و مریض شدن به ویروس و آن‌چه که مربوط آن می‌شود؛ مثل روی آوردن مردم به انبار کردن اجناس در خانه‌ها و بعضی فعالیت‌های بد اجتماعیی‌که با مرض یکجا در حرکت هست و اساس آن سرشت بشری و حاکمیت ایدیولوژی سرمایه‌داری، عقیده و افکار منفعت‌گرایی دنیوی آن می‌باشد که نه برانگیخته شدن را به رسمیت می‌شناسد؛ نه خلقت و نه هم ارزش‌های انسانی و اخلاقی را.

از چند مدت به این سو از تبصره در مورد این مرض امتناع می ورزیدم؛ زیرا بسیار پیام‌ها، نصیحت‌ها و رهنمایی‌ها پیرامون ویروس مذکور برایم می‌رسید و فقط به نقل اخبار -البته بعد از اندکی بررسی و تحقیق- اکتفاء می‌نمودم؛ زیرا پیام‌ها اغلباً مشابه به یکدیگر می‌بود و نیازی به تکرار آن نمی‌دیدم؛ چون باعث افزایش ترس و وحشت می‌گردید! الله سبحانه وتعالی همه برادران و خواهرانی را که در این خصوص سهم گرفتند، جزای خیر دهد!

مگر توجه مرا معلومات مرتبط به تیوری توطئه بودن آن جلب کرد: این یکی آن را به دلیل طبیعت ایدیولوژی سرمایه‌داری تصدیق می‌کرد و آن یکی به دلیل حجم فاجعه تکذیب می‌کرد. بعضی مردم می‌گویند که چین بنابر دلایل جنگ با امریکا ویروس تولید کرده است و بعضی دیگر می‌گویند امریکا تولید کرده و بعضی‌ها هم می‌گویند ایتالیا... بناءً چند نکته را باید با شما شریک سازم:

1- ویروس میان مردم و قربانیان فرقی قایل نیست. ویروس هجوم می‌برد تا انسان را از پای درآورد و باعث اذیت شود.

2- خاصیت مردم در مبتلا شدن به ویروس از دید طبیعت جسم‌شان -خورد و بزرگ، صحت مند و مریض بودن‌شان- متفاوت هست. بنابر این، سالمندان و مریض‌های مزمن نسبت به همه بیشتر مبتلای ویروس می‌شوند و به سر حد مرگ می‌رسند.

3- دیدگاه/ایدیولوژی جامعه چیزی است که راه‌حل‌های مختلف تقدیم کرده و آن را تحمیل می‌کند؛ یعنی هرچیز در جوامع سرمایه‌داری تابع سیاست است؛ طبعاً با تفاوت و فرق آن میان کشورها. بناءً راه‌های مقابله با این مرض گوناگون شده، از مقابله با آن به آخرین حد ممکن از آغاز بروز آن شروع؛ مثلاً در چین تا طولانی ساختن مدت زمان مقابله با آن طبق سیاست "مصونیت جمعی" چنانچه در انگلیس و سوید و بعضی کشورهای دیگر اجرا گردید... بعضی‌ها می‌پرسند: در تمام اروپا فیصدی بزرگسالان بسیار بلند است؛ نه فقط در ایتالیا؛ اما چرا فقط در ایتالیا این مرض بسیار شیوع پیدا کرده است؟ آیا به دلیل سیاست تعیین شده؟ آیا به دلیل این‌که ایتالیا خواسته تا از شر بزرگ‌سالان و سالمندان خلاص شود؟ چنانچه بعضی مردم می‌گویند. یا این‌که چین در مقابل امریکایی‌که آتش جنگ‌های اقتصادی را در مقابل چین افروخته است، جنگ بیولوژیکی را به راه انداخته؟ یا هم برعکس؟...

4- در این شکی نیست که به طو عموم دیدگاه کپیتلیزم در جوامع سرمایه‌داری اینست که سالمندان و یا متقاعدین کسانی اند که فیصدی بلندی دارند و فایده‌ای ندارند و آن‌ها عبارت از قشر 100% مصرفی هستند.

5- حقیقت نمایان است: با این‌که دلائل روشنی وجود ندارد که چین در عقب تولید ویروس کرونا است یا امریکا، یا هم ایتالیا و یا دیگر کشورها؛ اما اکثریت مردم به ایدیولوژی سرمایه‌داری اعتماد ندارند. بنابر این، همیشه سیاست‌ها و فعالیت‌های خود را –اگر چه احیاناً درست هم باشد- تحت ذره‌بین نمی‌گذارند (افشا نمی کنند)؛ زیرا آنان همه طبق ایدیولوژی سرمایه‌داری، تحت مراقبت آن و مدیریت امور جهان با تمام آزمندی، حرص، وحشت و  عدم انسانیت زندگی کرده‌اند که مثال‌های آن قابل شمارش نیست. سلاح‌های کشتارجمعی ساخته شده در عراق از خاطر تخریب کردن عراق و ریختن خون عراقیان چیزی نیست؛ مگر سنگ‌ریزه‌ای از کوه دروغ و توطئه سردم‌داران و پرچم‌داران ایدیولوژی سرمایه‌داری.

بنابر این، حتی دلیل نگاه نمودن به اقدمات جهان سرمایه‌داری و راه‌حل‌های آن –برای کرونا و سائر مشکلات- با چشم شک و تردید، ذات/فطرت ایدیولوژی سرمایه‌داری و فعالیت‌ها و کارکردهای آن است. چنانچه گفته می‌شود: "هرچه را کشت کنی... همان را می‌دروی..."

نویسنده د.فرج ممدوح

برای رادیوی دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

مترجم: حمزه "پارسا"

 

ادامه مطلب...

ویروس کرونا

(ترجمه)

خبر

روز سه‌شنبه پکن اعلام کرد که ویروس جدید کرونا در سرزمین اصلی چین، جان 1016 نفر را گرفته است. درحالی‌که تعداد مبتلایان بیماری همه‌گیر کرونا در این کشور از مرز 42600 نفر گذشته است. چین در تلاش است تا این وباء (ویروس کورونا) را کنترل کند و برای این هدف اقداماتی سخت‌گیرانۀ را در دست گرفته است. از جمله بستن تمام شهر‌ها و جلوگیری از بیرون رفتن مردم از خانه‌های‌شان، مگر در صورت ضرورت.

تبصره

الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَمَا أَصَابَكُم مِّن مُّصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ وَيَعْفُو عَن كَثِيرٍ﴾

[الشوری: 30]

ترجمه: هر مصیبتی‌که گریبانگیرتان شود، از دستاورد خودتان است و [الله] از بسیاری در می‌گذرد.

و هم‌چنان می‌فرماید:

﴿وَلَوْ يُؤَاخِذُ اللَّهُ النَّاسَ بِمَا كَسَبُوا مَا تَرَكَ عَلَى ظَهْرِهَا مِن دَابَّةٍ﴾

[فاطر: 45]

ترجمه: اگر الله مردم را به [سزای] آن‌چه می‌کردند، گرفتار می‌ساخت بر روی آن (زمین) هیچ جنبنده‌ای را نمی‌گذاشت.

در زندان‌های چین یک‌ملیون مسلمانان اویغور زندانی هستند؛ اما الله سبحانه وتعالی بیشتر از 11ملیون آن‌ها را را در شهرها و خانه‌های خودشان زندانی نمود. دولت چین پوشیدن خمار و حجاب را برای زنان مسلمانان منع قرار داد؛ درحالی‌که الله سبحانه وتعالی همه مردان و زنان را مجبور به پوشیدن حجاب نمود. آن‌ها مانع وضوء گرفتن مسلمانان می‌شدند، بنابر این الله سبحانه وتعالی آن‌ها را مجبور ساخت که برای جلوگیری از بیماری دست و روی خود را بیش از چندین بار در روز بشویند. آن‌ها مانع عید فطر و اضحی مسلمانان می‌شدند و الله مانع عیدهای‌شان شد؛ طوری‌که در عید اول سال‌شان با گردهمایی بیش از 40 هزار نفر سبب آلوده شدن تعداد زیادی از آن‌ها به مرض کرونا شد. نباید آن‌ها را از یاد برد. آن‌ها اقتصاد مسلمانان اویغور را نابود ساختند. بنا بر این الله اقتصاد آن‌ها را نابود کرد...

الله سبحانه وتعالی بر آن‌ها تانک‌ها و هواپیما‌ها را نفرستاد؛ بلکه موجود کوچک (ویروس) را فرستاد که حتی به چشم دیده نمی‌شود. الله متعال می‌فرماید:

﴿...وَمَا يَعْلَمُ جُنُودَ رَبِّكَ إِلَّا هُو﴾

[مدثر: 31]

ترجمه: ... [شمار] سپاهیان پروردگارت را جز او [کس] نمی‌داند.

توجه داشته باشید که چینی‌ها همه موجوداتی را که تحرک داشته باشند؛ از قبیل: خزنده‌گان، حشرات و کرم‌ها و حتی جنین‌های سقط شده را می‌خورند. این مردم همه نجاست‌ها را می‌خورند و از حلال و حرام شناختی ندارند و هم‌چنان فرق  بین غذای طیب و خبیث نمی‌گذارند. به این دلیل است که مردم چین مصاب به چنین امراضی می‌شوند و رنج می‌برند؛ درحالی‌که الله سبحانه وتعالی  انسان را آفریده و برایش مشخص نموده که چه چیزی خوب و چه‌چیز مضر است و او خبیر و داناست.

در شریعت اسلامی غذاها به دسته‌های حلال و حرام تقسیم شده است. این شریعت است که فرد را از مصاب شدن به چنین بیماری‌های محافظت می‌کند. چنان‌چه قوانین الله سبحانه وتعالی در مورد غذا و نوشیدنی موجب تحقق خیر می‌شود. به همین ترتیب، قوانین الله در موارد زنده‌گی عمومی؛ چون سیاست، اقتصاد، حاکمیت، اجتماع و مجازات‌ها نیز موجب خیر است. قوانین اسلامی بشریت را در برابر تنگ شدن حیات و سختی‌هایی‌که امروز تجربه می‌کنند، محافظت می‌کنند. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿أَفَحُكْمَ الْجَاهِلِيَّةِ يَبْغُونَ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ حُكْماً لِّقَوْمٍ يُوقِنُونَ

[مائده: 50]

ترجمه: آیا حکم [روزگار] جاهلیت را می‌خواهند؟ برای گروهی‌که یقین دارند، چه کسی در داوری بهتر از الله است.

نکتۀ دیگر این قاعده را رد نمی‌کند که ویروس کرونا یک صنعت بیولوژکی آمریکا برای ضربه زدن به اقتصاد چین باشد و ممکن نیست که این فاجعه یا بحران در ماه اپریل پایان یابد. چنان‌چه ترامپ گفت: «با بالارفتن درجه حرارت این ویروس ختم شده و از بین می‌رود.»

شاید جهانی شدن این ویروس مانند ویروس‌های صنعتی دیگر، چون جمرةالخبیثه، انفلونزای مرغی، انفلونزای خوکی، سارس وغیره... که نشر خبر آن‌ها در آن زمان سبب ایجاد وحشت در بین جهانیان شد -که باعث متضرر شدن فارم‌های مرغ‌داری و فارم‌های تربیه خوک گردید و هنگامی‌که هدف حاصل شد- بیماری پایان یافت.

این ویروس یا انتقام الهی است، بدون دخالت انسان یاهم ساخته شدۀ امریکا است؛ اما حالا بر ما لازم است که از عذاب الله بترسیم؛ درحالی‌که برادران مان در ترکستان شرقی در عذاب و شکنجه قرار داشتند. آن‌ها را ترک کردیم و به نجات آن‌ها از ظلم دولت چین نشتافتیم و هیچ بشری برای نصرت و نجات آن‌ها تلاش نکردند. سپس الله سبحانه وتعالی به وسیله این مرض از ظالمین انتقام گرفت. واجب است که از الله سبحانه وتعالی بترسیم، این‌که ما را جایگزین قوم دیگری نکند که الله آن‌ها را دوست داشته باشد و آن‌ها الله سبحانه وتعالی را. الله سبحانه وتعالی مؤمنین را عزت و شوکت نصیب می‌کند و کفار را ذلت و خاری.

بار الها! ما را به اسلام ثابت قدم بگردان و ما را به عقب بر مگردان؛ زیرا تو بر همه امور قادر هستی!

نویسنده: نجاح‌السباتین

مترجم: پارسا "امیدی"

 

ادامه مطلب...

دفع تمام آفات و بلاها

(ترجمه)

از عثمان ابن عفان رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: هرکه در اول هر صبح و شام سه مرتبه این را بگوید، در آن روز و شب هیچ‌چیزی به وی ضرر رسانیده نمی‌تواند:

«بِسْمِ اللّٰهِ الَّذِيْ لَا يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي الْأَرْضِ وَلَا فِي السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِيْعُ الْعَلِيْمُ»

(رواه احمد و ترمذی و ابن ماجه)

ترجمه: به نام الله كه با ذکر نام وى هيچ چيز در زمين و آسمان، (برای انسان)گزندى رسانده نمی‏تواند و او شنوا و دانا است.

توضیح حدیث

دعاهای (صبح و شام، بعد از فرایض، دخول و خروج مسجد، بازار، خانه، تشناب...) از سنت‌های پیامبر صلی الله علیه وسلم است که با خواندن و مداومت بر آن‏ها پیروی از رسول الله صلی الله علیه وسلم در زندگی مان مصداق واقعی پیدامی‏کند و رابطه مان با الله متعال مستحکم می‏شود؛ زیرا دعا یک عمل شرعی و تقدیم نیک است. قطع نظر از این‏که دعا به قضای الله چه تأثیری دارد، ممکن است از برکت آن کمی متوجه مسئولیت‌های خود شویم، در گذشته، حال و آیندۀ خویش بیندیشیم، هدف زندگی مان را که همانا بدست آوردن رضایت الله متعال است، درک نماییم و بدانیم که رضایت الله متعال از هم‌سویی باکفار و تطبیق قوانین غیراسلامی حاصل نمی‏شود. ...

 مسلمان واقعی باید بداند که هر آنچه -از مصائب و امراض- به فرمان الهی برایش می‏رسد، هرگز از روی خطا و حادثه نبوده و هر آنچه نصیب‌اش نمی‏شود، بر اساس تقدیر و خواست الهی برایش نرسیده است، که اصل ایمان داشتن به تقدیر همین است.

ادامه مطلب...

کوید – ۱۹؛ نمایان‌گر عظمت الله سبحانه وتعالی و ضعف ذاتی انسان

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

بیماری واگیر کوید – ۱۹ به سرعت در همۀ نقاط جهان در حال گسترش است. بناءً این فرصت را غنیمت شمرده، می‌خواهیم نکات ذیل را به جامعۀ اسلامی یادآوری کنیم.

۱. پیشگیری از کوید – ۱۹ مسئولیت همه است؛ زیرا همۀ ما را بدون درنظر گرفتن تفاوت‌های‌مان، مبتلا خواهد کرد.

۲. بحران فعلی برای مسلمانان فرصتی است تا برتری اسلام‌شان را، مخصوصاً در مسائلی هم‌چون: آرامش در مقابل سختی‌ها، بشردوستی و بالاترین معیارهای سلامت/بهداشت فردی، نشان دهند. این‌ها موضوعاتی متعلق به ایمان است که باید در حوزه‌های فردی، گروهی و شغلی ظاهر شود.

۳. زمانی‌که امت مسلمه با چنین ابتلاء یا بیماری‌های همه‌گیر روبه‌رو می‌شدند، با توکل و اعتقاد کامل به خالق عزوجل و اتخاذ چارۀ علمی، در برابر آن مبارزه می‌کردند. ما با طلب مغفرت و رجوع به این اعتقاد که مؤمن تسلیم قضای الله سبحانه وتعالی است و هیچ مصیبتی به انسان‌ها نمی‌رسد؛ مگر آن‌که الله سبحانه وتعالی می‌خواهد، ایمان‌شان را به خودش امتحان کند، با این امراض برخورد می‌کنیم. امیدواریم این بیماری مجازاتی از جانب الله سبحانه وتعالی بر ما نباشد.

راهنمایی پیامبر ما صلی الله علیه وسلم این است که مردم را به سوی مغفرت و انجام اعمال نیک دعوت کنیم و همزمان با تلاش برای یافتن درمانی به این بیماری. کاملاً باور داشته باشیم که شفابخش فقط الله سبحانه وتعالی است. پیروی از پیامبر گرامی‌مان صلی الله علیه وسلم پاداش بسا عظیم به همراه دارد، خواه این پیروی در گرفتن توصیه‌های ایشان برای جستجوی درمان و پیشگیری باشد، یا فهمیدن دیدی‌که شخص مؤمن باید برگیرد. صحیح البخاری از ابوهریره روایت می‌کند که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«لاَ تُورِدُوا المُمْرِضَ عَلَى المُصِحّ»

ترجمه: (من‌حیث احتیاط)، هرگز یک بیمار را با یک فرد سالم (باهم در یک مکان) قرار ندهید.

و او صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«إِذَا سَمِعْتُمْ بِالطَّاعُونِ بِأَرْضٍ فَلاَ تَدْخُلُوهَا، وَإِذَا وَقَعَ بِأَرْضٍ وَأَنْتُمْ بِهَا فَلاَ تَهَهِ»

[بخاری]

ترجمه: اگر شنیدید که در سرزمینی طاعون است، وارد آن نشوید و اگر در سرزمینی‌که خودتان قرار دارید، رخ داد، از آن خارج نشوید.

از عایشه رضی الله تعالی عنها روایت است که از رسول الله صلی الله علیه وسلم دربارۀ طاعون پرسیدند و ایشان فرمودند:

«أَنَّهُ كَانَ عَذَابًا يَبْعَثُهُ اللَّهُ عَلَى مَنْ يَشَاءُ، فَجَعَلَهُ اللَّهُ رَحْمَةً لِلْمُؤْمِنِينَ، فَلَيْسَ مِنْ عَبْدٍ يَقَعُ الطَّاعُونُ، فَيَمْكُثُ فِي بَلَدِهِ صَابِرًا، يَعْلَمُ أَنَّهُ لَنْ يُصِيبَهُ إِلَّا مَا كَتَبَ اللَّهُ لَهُ، إِلَّا كَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ الشَّهِيدِ»

[بخاری]

ترجمه: (طاعون) عذابی بود که الله (سبحانه وتعالی) بر هر کسی‌که می‌خواست می‌فرستاد، اما او (سبحانه وتعالی) آن را برای مؤمنین رحمت قرار داده‌است. هرکسی‌که در منطقه‌اش طاعون شیوع کرد، صبور بماند و به پاداش الله (سبحانه وتعالی) امید داشته باشد و بداند که هیچ چیزی به او نمی‌رسد، جز آن‌چه الله (سبحانه وتعالی) برایش مقدر کرده‌است (و هرگاه بمیرد) پاداش یک شهید به وی داده خواهد شد.

۴. درمورد موضوعاتی مانند کوید – ۱۹، هم‌زمان با یافتن درمان و یا پیشگیری، اسلام از ما می‌خواهد که بر اساس توصیه‌های متخصصین عمل کنیم. شریعت اسلامی تأکید دارد تا ما این مسئولیت را جدی بگیریم؛ زیرا در صورت سهل‌انگاری خود، مسئولیت آسیب رساندن به دیگران را نیز به دوش کشیده‌ایم. عبدالله بن عمر از رسول الله صلی الله علیه و سلم روایت کرده‌است که فرمودند:

«كُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْؤول عَنْ رَعِيَّتِهِ، الإِمَامُ رَاعٍ وَمَسْؤولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ، وَالرَّجُلُ رَاعٍ فِي أَهْلِهِ وَهُوَ مَسْؤولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ، وَالْمَرْأَةُ رَاعِيَةٌ فِي بَيْتِ زَوْجِهَا وَمَسْؤولَةٌ عَنْ رَعِيَّتِهَا، وَالْخَادِمُ رَاعٍ فِي مَالِ سَيِّدِهِ ومَسْؤولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ، -قَالَ: وَحَسِبْتُ أَنْ قَدْ قَالَ: وَالرَّجُلُ رَاعٍ فِي مَالِ أَبِيهِ وَمَسْؤولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ- وَكُلُّكُمْ رَاعٍ وَمَسْؤولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ»

[بخاری و مسلم]

ترجمه: همۀ شما سرپرست و مسوول زیردستان‌تان استید. حاکم سرپرست و مسوول رعیت‌اش است. مرد (شوهر) سرپرست خانواده‌اش است و مسوولیت آن‌ها را بر عهده دارد. زن (خانم) سرپرست خانه شوهرش و فرزندان‌اش است و مسوولیت آن‌ها را بر عهده دارد. خادم (غلام و یا خدمت‌کار) سرپرست اموال ارباب‌اش است و مسوولیت آن را برعهده دارد – و راوی گفت: هرچند فکر می‌کنم که فرمودند: مرد سرپرست اموال پدرش است و در قبال آن مسوول می‌باشد – بدون شک، هر یک از شما سرپرست و مسوول زیردستان خود استید.

۵. این بحران، باری دیگر یادآور عواقب عدم وجود یک سیاست واقعی اسلامی در جهان اسلام است. مسلمانان همواره در معرض دسیسه‌های سیاسی، حکام خائن و واقعیت‌های ناگوار سیاسی، اقتصادی و تکنولوژیکی کسانی قرار خواهند گرفت که ضربات ویران‌کننده را بر ما وارد کرده‌اند.

ما این وضع را هم در صلح و جنگ می‌بینیم و هم در بی‌تفاوتی و بی‌کفایتی جهان اسلام در مقابل کوید – ۱۹ مشاهده می‌کنیم. در حقیقت، مسلمانان همانند گله‌ای بدون چوپان هستند و این وضعیت، تلاش‌های خستگی ناپذیر برای تغییر را به ما برجسته می‌کند.

۶. بشریت با معظلی همه‌گیر دست و پنجه نرم می‌کند که آن را دُولی به پیش می‌برند که ملاحظات اقتصادی را بر زندگی و رفاه انسان‌ها ترجیح می‌دهند. جای تعجب نیست قدرت‌هایی‌که بمب‌های متعارف، هسته‌ای و شیمیایی را بالای مردم پرتاب می‌کنند، ارزش بشردوستانه را در درجۀ دوم پس از اقتصاد قرار دهند.

۷. امروزه، این شرم بزرگی‌ست که دهه‌ها از نبود چتر خلافت می‌گذرد و هنوز مردم در غیاب رهبری خلیفه زندگی می‌کنند. با گذشتن این ماه رجب، ۹۹مین سال‌گرد الغای خلافت نیز خواهد گذشت. این حالت از منظر شریعت و دیدگاه انسانی، جرمی بسا بزرگ است.

حالا تمام دنیا از معماری ایدیولوژیک و سیاسی غرب، که عامل بسیاری از مشکلاتی است که ظاهراً در صدد حل‌شان می‌باشد، رنج می‌برند. کوید – ۱۹ یادآور آشکار در مورد ضرورت برقراری نظم جهانی است که حفاظت و ارتقای وضعیت انسان را در هستۀ اصلی‌اش قرار داده‌است.

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر – استرالیا

مترجم: امیر حسام

ادامه مطلب...

جهان سخت نیازمند دولتی‌ست که امور آن را به درستی سامان دهد!

(ترجمه)

خبر

سازمان  جهانی صحت، ویروس کرونا را به صفت یک وبای جهانی معرفی نمود. تیدروس رئیس سازمان جهانی صحت در اظهاراتی گفت: شمار مبتلایان بیرون از چین در ظرف دو هفته گذشته 13 برابر افزایش داشته.

چین، که این ویروس نخست در آن ظاهر گردید، 80754 مورد اتبلا قطعی و 3136 مورد مرگ را ثبت نموده، اما روز سه شنبه گذشته کم‌ترین میزان ابتلای جدید، یعنی 19 مورد را ثبت نمود.

شماری از دولت‌ها، به شمول سویدن، بلغاریا، جمهوری ایرلند شاهد نخستین مورد مرگ بر اثر کرونا بودند، در حالی‌که شمار مبتلایان قطعی در قطر از 24 به 262 مورد رسید. در جریان انتشار این ویروس، در حال حاضر 60 ملیون تن از گشت و گذار ممنوع شده‌اند و ایتالیا بیشترین موارد مرگ و میر را شاهد بوده. (منبع: بی بی سی 11 مارچ 2020)

 تبصره

دولت خلافت از تمام عرصه‌های زنده‌گی بشر  در جهان، اعم از زنده‌گی اجتماعی، اقتصادی، صحی وغیره غایب است و این غیابت باعث شده بشریت در تمام این عرصه‌ها با درد و رنج‌های بی‌شماری دست و گریبان شود. اینک 99 سال است که جهان پس از زوال آفتاب دولت خلافت، زیر آتش نظام‌های سرمایه‌داری و کمونیستی خرد و خمیر می‌شود. دولت‌هایی‌که تنها به هدف خدمت به سازمان‌ها و اندکی از مردم طراحی گردیده و به‌جز جنگ‌های خانمان‌سوز، فقر، فساد و بیماری‌های گوناگون دستاورد دیگری برای جهانیان ندارد.

امروز ما شاهد وبای کرونا استیم، وبایی‌که به سرعت در حال گسترش در سراسر جهان است؛ اما هیچ غمخوار و حامی واقعی برای مردم وجود ندارد تا منافع آنان را در نظر گرفته و با این وبا به درستی مقابله نماید. تلاش‌هایی‌که برای معالجۀ این بیماری روی دست گرفته شده در حقیقت تلاش‌هائی است که در جهت دفع خسارت از سرمایه‌داران و جلوگیری از به خطر افتادن منافع آنان به کار گرفته می‌شود و در عین حال به هدف کسب درامدهای بیش‌تر از دواها و معالجات با هزینه‌های سر به فلک کشیده و کمرشکن برای مردم بی پناه.

هرچند تکنولوژی و امکانات صحی و بهداشتی پیش‌رفت‌هایی زیادی داشته، اما این پیش‌رفت‌ها مقید به منفعت است. یعنی اگر در پیش‌رفتی منفعتی برای سرمایه‌داران وجود داشته باشد، آن پیش‌رفت عملی می‌گردد در غیر آن، زنده‌گی مردم هیچ وزن و بهایی در ترازو و ارزش‌های نظام سرمایه‌داری ندارد.

بزرگ‌ترین توصیۀ تمام حکومت‌ها در خصوص این بیماری برای مردم این است که در خانه بمانند؛ زیرا معاینه‌خانه‌ها و بیمارستان‌ها امکانات رسیده‌گی به شمار زیاد مبتلایان را ندارد. انگار این معاینه‌خانه‌ها و و بیمارستان‌ها در اصل امکانات رسیده‌گی به تمام موارد ابتلاء به وبای کرونا را داشته! من در مورد دولت‌های پیش‌رفته صحبت می‌کنم؛ امریکا، اروپا وغیره. سازمان‌های صحی در این دولت‌ها فقط به هدف کسب منافع راه اندازی گردیده و نه به هدف رسیده‌گی انسانی به نیازهای مردم. معیار اصلی و اساسی در راه‌اندازی این سازمان‌ها، کسب منافع بیش‌تر از کم‌ترین مقدار هزینه‌ها، لوازم، کارمندان و زیربناها، به همین دلیل است که این دولت‌ها با بحران واقعی در عرصۀ صحت مواجه گردیده اند؛ طوری که ممکن است یک فرد برای انجام دادن یک عملیات جراحی، ماه‌ها در انتظار به سر برد؛ زیرا متخصصین، لوازم و سایر نیازهای اساسی کافی وجود ندارد.

اما دولت خلافت در عرصۀ صحت و رسیده‌گی به نیازهای مردم پیوسته پیشگام بود و به گونۀ قابل توجهی به آن اهتمام به خرچ می‌داد. به همین دلیل بود که شهرهای خلافت همواره پاک، شکوفا و عاری از بیماری‌ها و وباها بود؛ در حالی‌که اروپا از نظر بیماری‌ها و وباهای گوناگون در وضعیت بسی ناراحت کننده به سر می‌برد. از الله سبحانه وتعالی می‌خواهیم ما را نصرت دهد تا دولت اسلام را به زودی برپا نمائیم تا اوضاع به حالت اصلی خود برگردد و جهان یک‌بار دیگر از نعمت رهبری دلسوزانه و حکیمانۀ دولت خلافت بهره‌مند گردد. آمین یا رب العالمین.

نویسنده: عبدالرحمن ایوبی

مترجم: عبدالله دانشجو

ادامه مطلب...

اندیشه‌ها برای رجب

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

در سال‌گرد سقوط خلافت اسلامی چیز‌های زیادی برای اندیشیدن و تفکر پیرامون آن وجود دارد. در حالی‌که قلوب ما به طور طبیعی احساس غم و اندوه پیرامون سقوط خلافت دارد. هم‌چنین ما می‌توانیم راه پیروزی مساعد شده را ببینیم.

دعوت‌گران مخلصی وجود دارند که دعوت را به تمام جهان حمل می‌کنند. بیشتر آن‌ها فعالیت خود را با حزب‌التحریر از دوران جوانی آغاز کرده‌ و بیشتر آن‌ها در سن پیری فوت کرده‌اند. آن‌ها زند‌‌ه‌گی خود را صرف دعوت نموده و در این راه خود را فدا کردند. این دعوت همان دعوت محمد صلی الله علیه وسلم برای اقامه اقتدار اسلام در روی زمین بوده و دارای میکانیزمی برای تطبیق، حمل و نقل و هم‌چنان حراست از قوانین الله سبحانه‌وتعالی و کسانی‌که تحت قلمرو اسلام حیات به سر می‌برند، می‌باشد.

پس از سقوط خلافت اسلامی، امت با مصیبت‌های بزرگ و ابتلاءها (آزمایشات) گوناگون روبرو شد: نخست، از دست دادن سرزمین مبارک فلسطین توسط اشغال صهیونیست‌ها. سرزمین "اسراء و معراج" به‌وسیله انگلیس‌ها مورد حمله قرار گرفت و حکام مسلمان هیچ مانعی این امر نشدند. از سوی دیگر، تقسیمات تمام سرزمین‌های اسلامی که منجر به ضعف امت اسلامی گردیده بود، بیان‌گر این است که وحدت در میان ما یک نیاز عملی و بلکه وجیبه شرعی به حساب می‌آید. سپس با گذشت زمان، خیانت حاکمان مسلمان در هر سرزمین آشکار گردید. کسانی‌که خود را به عنوان آزادکننده‌گان و مدافعان ملت خود معرفی می‌کردند، منابع امت را فروختند و خود را غنی‌تر و با مشت‌آهنینی(قدرت سیاسی) که تحت تسلط‌شان بود، خود را بیشتر مشهور ساختند.

سرانجام وقتی‌که امت نتوانست از خود چیزی نشان دهد، ملت‌ها یکی پی دیگر برخواسته و تاهنوز در برابر ظلم و استبدادی‌که با آن مواجه است، اشک می‌ریزند. بهار عربی به ما امید داد، اما این به دلیل تغییر طریقه و روش خود نیز محدود بود و ما امروز هنوز حکایت از همان آرمان‌ها برای تغییر را می‌شنویم؛ نه چیزی دیگر. این فراخوانی‌ها برای اصلاحات اندک محدود شده اند؛ نه برای تغییر رادیکالی‌که نظام اسلامی خواهان آن است.

این سال در سالگرد نابودی خلافت، هنوز هم یک چالش بسیار بزرگ برای ما وجود دارد؛ هنگامی‌که واقعیت امت اسلامی واضیح و روشن است. انقلاب سوریه، کمپ‌های حبس و توقیف در چین، اخراج مسلمانان از روهینگیا، مرگ مهاجران فراری از ترس فقر و جنگ و هزاران غم و اندوه دیگر که این خشم و غم و اندوه باید به یک راه‌حل روشن تبدیل شود.

در جهان غرب؛ جایی‌که یک نسل از مسلمانان در سال‌های ۷۰ /۱۹۶۰ و سال ۸۰م برای زندگی مرفه و بهتر مهاجرت نموده و در نتیجه هویت خویش را از دست دادند، چیزی‌ست که خواب را از چشمان ما ربوده است. هم‌چنان اطفال طرز زند‌ه‌گی خانواده‌گی خویش را کنار گذاشته و به دنبال گزینۀ دیگری برای طرز زنده‌گی خویش اند. فریفته شدن و ذوب شدن در زنده‌گی مادی نیازمند دخالت خالقی می‌باشد که ما را در این دنیای زودگذر مورد محاسبه قرار می‌دهد.

یگانه چالش برای حاملین دعوت این‌ست تا اسلام را من‌حیث یک نظام تمام عیار اعاده نمایند تا مبادا از به نمایش گذاشتن سفسطه‌های غلط روش زنده‌گی سرمایه‌داری از قبیل چندبرابر شدن معیارهای زنده‌گی، عدم پاسخ‌های قناعت‌بخش به حق و حقیقت و عدم یک راه‌حل منظم و درست پیرامون مشکلات خسته و افسرده نسازد. برای حاملین دعوت این پروژه باشکوه لازم است تا دعوت‌شان را در برابر هرگونه موانع به بیش ببرند؛ زیرا مسیر دعوت مملو از خار بوده و ممکن است در ازن مسیر خسته و ناامید شوید. ممکن است صحت، خانواده، وقت و شغل ما صدمه ببیند؛ اما در نهایت راه رسیدن به هدف هیچ وقت آسان نیست. سنت همه پیامبران در قرآن مجید و راه و طریقۀ محمد صلی الله علیه وسلم الگو و تذکری‌ست که ما را انگیزه و انرژی می‌دهد.

الله سبحانه‌وتعالی در آیه 24 سورۀ انفال برای ما می‌فرماید:

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اسْتَجِيبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُم لِمَا يُحْيِيكُمْ﴾

[انفال: 24]

‏ترجمه: ‏‏ای مؤمنان! فرمان الله (سبحانه‌وتعالی) را بپذيريد و دستور پيامبر او را قبول كنيد؛ هنگامی‌كه شما را به چيزی دعوت فرا می‌خوانند كه به شما زندگی (مادی و معنوی و دنيوی و اخروی) می‌بخشد.

دعوت اسلامی، متابعت از سنت و قوانین اسلامی خون زنده‌گی ما است و کار کردن برای احیای اسلام به عنوان راه و طریقۀ زنده‌گی برای ما لازم است که شدیداً در راه پیامبر صلی الله علیه وسلم و اصحاب کرام رضوان الله علیهم اجمعین گام  نهاده و چنان‌چه که اعضاء و رهبران مخلص حزب‌التحریر از زمان تأسیس آن در سال‌های ۱۹۵۰ به این امر خطیر دست یازیدند، دست به کار شویم.

زمان زودگذر است و زمان ما نیز در این دنیا زود خواهد گذشت. امت ما هنوز به رحمت اسلام نیاز دارند و بر ما لازم است تا به شکل خستگی‌ناپذیر فعالیت کنیم و با اخلاص کامل برای رسیدن به هدف واقعی و برای تغییر از منهج نبوت پیروی کنیم.

نویسنده: نازیه رحمن

برای دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب‌التحریر

مترجم: ارسلان مبارز

 

ادامه مطلب...

کرونا و یادبود سالانۀ سقوط خلافت: جهان اسلام امروز در کجا قرار دارد؟

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

در بیست‌وهشتم رجبِ 1432 هجری، مطابق سوم مارچ 1924 میلادی؛ مصطفی کمال اتاترک تصمیم گرفت تا خلافت اسلامی ملغا و بجای آن جمهوری ترکیه حاکم گردد که تا اکنون پابرجاست.

چند روز قبل (بر اساس تقویم هجری) یادبود از 99همین سالروز سقوط خلافت بود. این یادبود همزمان با بحران شیوع ویروس واگیر کرونا بود. حرف و حدیث‌های فروانی پیرامون چگونگی مبارزه با این ویروس مجهول و تغیرات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی و پیامدهای آیندۀ این بیماری واگیر در جریان بوده است؛ بحرانی‌که دانش‌مندان، پژوهش‌گران و استراتیژیست‌ها تاهنوز نتوانستند راه‌حلی برای آن دریایند و هفته‌ها و ماه‌های آینده را در انتظار نشستند تا اوضاع از حالت کنونی‌اش بیرون شود.

کسی‌که قضیۀ یادبود 99همین سالروز سقوط خلافت را دنبال نموده باشد، درمی‌یابد که این قضیه در حلقات و محافل عربی و اسلامی بازتاب آن‌چنانی نیافت؛ به استثای حزب التحریر و پیامی‌که امیر آن به این مناسبت در شام دوشنبه 28 رجب ایراد نمود. شاید دنبال نمودن بیانیه‌های مربوط به این امر اهمیتی کمتری داشته باشد؛ چون تمام جهان و جهان اسلام مشغول قضایای خطرناک، از جمله ویروس کرونا و پیامدهای آن استند. این برعلاوۀ جنگ‌ها و درگیرهایی‌ست که در اکثر سرزمین‌های اسلامی گسترش یافته است. آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل دوشنبه گذشته از همه جناح‌های درگیر در همۀ جهان درخواست نمود تا هرچه عاجل آتش‌بس نمایند تا از کسانی‌که در معرض خطرات و عواقب ویران‌گر ویروس کرونا قرار دارند، حمایت صورت گیرد.

اما پرسش اساسی این است: نقش جهان اسلام در این رویارویی جهانی در کجاست؟ نقش دولت خلافت در طول ادوار تاریخی در امر مبارزه و رویارویی با بحران‌هان‌های جهانی چگونه بوده است؟ و اوضاع بهداشتی در ادوار مختلف دولت خلافت اسلامی در چی جایگاهی قرار داشته است؟

این طبیعی‌ست که بررسی و ارزیابی تجربۀ خلافت اسلامی بطور آنی و در یک نوشتار رسانه‌ای کار سخت و دشوار است؛ چون آن یک تجربه طولانی بوده و در مراحل گوناگون به‌وقوع پیوسته‌است. خلافت اسلامی پس از وفات پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم و زمان خلفای راشدین به یک منوال و شکل نبوده؛ بلکه با گذشت مراحل متعدد به سلطنت عثمانی و در نهایت با خلافت اسلامی پایان یافته‌است. اما در تاریخ خلافت اسلامی دوره‌هایی بوده که وضعیت جهان اسلام را در بهترین حالت به تصویر می‌کشد. علوم طبی، درمانگاه‌ها و انواع وسایل پیشرفتۀ آن روز گسترش چشم‌گیری داشته، دانش‌مندان، پزشکان و کاشفان مسلمان در حوزۀ تمدن جهانی دستاوردهای بی‌پیشنه‌ای داشتند و تا اکنون در علوم طبی جدید از آن‌ها بعنوان بزرگ‌ترین مرجع استفاده می‌شوند.

اما آن‌چه امروز مهم است، این‌ست که دنیای عرب و اسلام در مقابله با این مرض جدید در چی جایگاهی قرار دارند؟ دانش‌مندان عرب و مسلمانی‌که داروها و واکسین‌ها برای جلوگیری از امراض واگیر کشف نمایند، در کجاستند؟ و واقعیت درمانگاه‌ها و بنیادهای بهداشتی در سرزمین‌های عربی و اسلامی چگونه است؟

هرآن‌که اخبار مرض واگیرِ کرونا و نحوۀ معالجه و وقایۀ آن را دنبال نماید؛ متوجه می‌شود که جهان منتظر نتایج برآمده از آزمایشگاه‌های علمی و پزشکی چین، آلمان، فرانسه، امریکا و بریتانیاست. برخی هم تلاش‌های پزشکان ایرانی را دنبال می‌کنند که برای جلوگیری از انتشار بیش از حد آن تلاش‌های پیگیری دارند. تعداد از مسلمان‌ها احادیث و روایات نقل شده از پیامبر اسلام را که در وقایه از مرض طاعون گفته شده، تبلیغ می‌نمایند. این روایات که به قرنطینه نمودن و عدم گشت‌وگذار دلالت می‌نماید، توجه بسیاری را به خود جلب نموده است؛ حتی برخی روزنامه‌های غربی پیرامون این رویات چیزهای نوشته‌اند. اما این همه واقعیت موجود را که ملت‌های عرب و مسلمان از آن رنج می‌برند و نگران هستند؛ از بین نمی‌برد. باوجود آن‌که حجم انتشار این مرض در این سرزمین‌ها به‌مراتب کم‌تر از انتشار آن در کشورهای اروپایی، امریکا، چین و کوریای جنوبی می‌باشد.

تعدادی از مسلمان‌ها به این مرض واگیر تنها از بعد اخلاقی و تربیتی نگریستند. برخی هم آن را ابتلای الله سبحانه وتعالی دانسته، عدۀ دیگر آن را فرصت جهت برگشت بسوی الله، ایجاد اخلاق نیکو و تفکر پیرامون الله و نعمت‌هایش دانستند؛ هرچند روی دیگر این وباء و مرض واگیر مقامات و مراجع دینی اسلامی و مسیحی را مجبور نموده تا نمازهای جمعه، جماعت‌ها و مراسم مذهبی را متوقف سازند. کار به‌جای رسیده که دروازه‌های اماکن عبادی را بسته نمایند و این روی دیگری از این بحران است.

معلومات اولیه بیان‌گر آن‌ست که دولت چین بر کنترل این مرض فایق آمده و کمک‌هایی را به کشورهای اروپایی و برخی کشورهای اسلامی جهت تضعیف اثرات این مرض می‌فرستد. این درحالی‌ست که دولت‌های اروپایی کمک‌های کشورهای همسایه را رد نموده و امریکا می‌خواهد به تنهایی واکسین این مرض را کشف نماید. این در زمانی‌ست که امریکا با چالش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی قرار داشته و هنوز هم بر وضع تحریم‌ها علیه کشورهای دیگر مثل وینزویلا و ایران ادامه می‌دهد و جهان مشغول بررسی پیامدهای مالی، اقتصادی و اجتماعی این مرض واگیر می‌باشد.

اما در حوزۀ سرزمین‌های عربی و اسلامی پرسش مهم این‌ست: آیا ممکن است انتشار این ویروس کشنده زمینۀ توقف درگیری‌ها را مساعد ساخته و فرصت کار مشترک در مبارزه با این چالش تازه را مساعد سازد؟ و با وجود همۀ اختلافات‌مان قضیۀ انسانی و اجتماعی را اولویت دهد؟

در زمان کرونا و در 99همین سال‌روز سقوط خلافت اسلامی؛ باید صفحات مثبتی را در تاریخ ورق بزنیم تا این‌که نقش فرهنگی، انسانی و مثبت خود را بجای این‌که منتظر دستاوردهای دیگران در حوزۀ جنگ، سلاح، پیش‌رفت‌های علمی، داروها و واکسین‌ها جدید بمانیم، در جهان ادا نماییم.

نویسنده: قاسم قصیر

مترجم: منیب حمیدی

منبع: عربی 21

#كرونا

#Corona

#Covid19

ادامه مطلب...

نظام طماع و خودکامۀ سرمایه‌داری برای نجات اقتصادش بسیج همه‌گانی راه می‌اندازد؛ اما بشریت را می‌گذارد تا به ساده‌گی شکار بیماری‌ها–کرونا شود!

(ترجمه)

خبر

هرچند بازارهای سهام اروپا در روزهای پنج‌شنبه و جمعۀ گذشته توانست بخشی از توازن خود را به دست آورد؛ اما بورس وال استریت بدترین هفته در طول تاریخ‌اش را سپری نمود و بانک‌های مرکزی ناچار بود به گونۀ جمعی و به سرعت دست به کار شوند تا در نتیجۀ انتشار ویروس کرونا از فروپاشی نظام مالی خود جلوگیری نمایند. صوفی رولاند در مقاله‌ای‌که در روزنامۀ "لیزیکوی" فرانسه منتشر گردید، نوسان‌های بازار مالی را این‌گونه خلاصه نمود و گفت: کسانی‌که شاهد بحران مالی برخاسته از قرضه‌های ملکی بودند، هرگز پیش از آن چنان بحرانی را ندیده بودند؛ چنان‌چه داوجونز در وال استریت از زمان سقوط آن در سال 1987م تا آن زمان هرگز چنان نشست بدی را تجربه نکرده بود؛ در حدی‌که تا 12% سقوط نمود.

به گفتۀ این نویسنده؛ 31 بانک مرکزی در جریان فقط یک هفته قیمت سود را پایین آوردند و تزریق پول بیش‌تر در جریان پولی اقتصادهای پیش‌رفته به مبلغ 750 ملیارد یورو را یگانه راه‌حل روی دست گرفتند. بانک مرکزی اروپا برای نجات دادن دولت‌هایی اروپائی -که اقتصاد ضعیف‌تری دارد- مانند ایتالیا، تقریباً بدون هیچ قید و شرطی به آنان کمک نمود. هم‌چنان بانک فدرال امریکا در تمام جبهات مداخله نموده و جهان را غرق دالر نمود و به بانک‌ها، شرکت‌ها و صندوق‌های پولی کمک نمود. (منبع: الجزیره نت)

تبصره

امریکا و اروپا با تمام توان سعی دارند از فروپاشی اقتصادی قریب‌الوقوع نظام سرمایه‌داری و سقوط خود این نظام جلوگیری نمایند و نگذارند مانند نظام کمونستی از هم بپاشد. به همین دلیل است که ملیاردها دالر را در جریان آن تزریق می‌کنند، میزان سود را پایین می‌آورند، به بانک‌ها، شرکت‌ها، صندق‌های بازارهای پولی کمک نموده و تمام توانش را صرف پینه زدن به شکاف‌های این نظام فرسوده‌ای می‌کنند که متکی به اقتصاد تخیلی و ارقامی است که فقط روی صفحات کامپیوترهاست و ده‌ها بار بیش‌تر از اقتصاد واقعی است که متکی به تولید، فراهم نمودن کالاها و خدمات است. اما با آن هم اقتصاددانان به این باور استند که شکاف به وجود آمده در این نظام اقتصادی به حدی بزرگ شده که دیگر امکان پیوند همیشه‌گی در آن وجود ندارد و قطعاً عنقریب سقوط خواهد نمود؛ هرچند موفق شوند برای مدتی این سقوط را به تأخیر اندازند.

از جانب دیگر و در برابر آن همه تلاش برای کمک به اقتصاد سرمایه‌داری و حمایت از آن؛ گزارش‌های متوالی نشان می‌دهد که این حکومت‌ها در تعامل با ویروس کرونا اهمال و کوتاهی نموده، بلکه حتی نشان می‌دهد که برخی از این حکومت‌ها قصداً به اهداف اقتصادی و سیاسی در تعامل با کرونا دیر جنبیدند تا این‌که این بیماری انتشار یافت و دامنۀ آن سراسر جهانی را فرا گرفت که نظام فاسد سرمایه‌داری آن را سخت تضعیف و شکننده کرده، طوری‌که توان رویارویی با بیماری‌ها و وباها را ندارد. به گزارش سازمان یونیسف؛ 40% بشر آب و صابون کافی برای رویارویی با کرونا را در اختیار ندارند و افریقایی‌که غرب صبح و شام سرمایه‌های آن را به غارت می‌برد، سخت در حالت آماده‌باش و نگرانی به سر می‌برد که مبادا این بیماری در آن منتشر گردد؛ در حالی‌که با کم‌بود شدید دوا و شفاخانه/بیمارستان‌ها مواجه است. سرزمین‌های اسلامی در حالی با کرونا دست و گریبان شده اند که عرصۀ صحت آن به دلیل خیانت‌ها و خودکامه‌گی حکام مزدورش و دنباله‌روان نظام سرمایه‌داری تقریباً ویران و ناکاراست؛ زیرا این حکام مزدور دار و ندار این امت را به غرب هدیه داده اند و زمینۀ شکوفایی آن را فراهم کرده اند "تا اریکه‌های سست و فرسودۀ قدرت خویش را حفظ نمایند".

در عین حال نباید فراموش نمود که کرونا دارد با خودِ غرب چه می‌کند؛ مثلاً یک چهارم اتباع ایتالیا که 15 ملیون تن افراد مسن بالای 65 سال سخت در معرض تهدید ابتلا به کرونا قرار دارند، انگلیس می‌خواهد یک‌ونیم ملیون تن افراد مسن و مریض‌اش را قربانی دهد و اسپانیا و امریکا نیز از چنین وضعیتی برخوردار می‌باشند.

اینک قطعاً زمان آن فرا رسیده که بشریت همه دست به دست هم داده و نظام فاسد سرمایه‌داری را به سان هستۀ یک خرما به دور افگنند و نظام‌های وابسته به آن را سقوط دهند و بدانند که بقای این نظام خودکامه تبدیل به خطری شده که دارد بقای بشریت را تهدید می‌کند. مسلمانان موظف اند با برپائی دولت خلافت، بشریت را نجات دهند؛ نظامی‌که نمونۀ تمدن واقعی مبتنی بر عدالت، خیر، خدمات درست صحی، تعلیمی، توزیع درست سرمایه‌ها و استفادۀ مردم از آن، فراهم آوری نیازهای اساسی و کمک برای کسب خواسته‌های معقول غیراساسی را برای جهانیان نشان خواهد داد.

نویسنده: د. ابراهیم تمیمی

مترجم: عبدالله دانشجو

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه