شنبه, ۰۷ ربیع الاول ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۰/۱۰/۲۴م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :10 ربیع الاول 1441
تاریخ میلادی : پنج شنبه، 07 نوامبر 2019م

شماره صدور:1441 AH / 006

دفتر مطبوعاتی
بخش زنان

اعلامیه مطبوعاتی

هیچ شرحی نیست؛ مگر شرح الله سبحانه‌وتعالی و نیست هیچ احکامی مگر احکام الله سبحانه‌و‌تعالی

(ترجمه)

محمود عباس، رییس جمهور حکومت فلسطین، با تصمیم دادگاه/محکمه مختصه حکمی را صادر کرد که بر بنیاد آن سن ازدواج برای هر دو جنس –به‌جز موارد خاص- به 18 سالگی تعیین شد.

تصمیم این قانون، پس از یک سری تصامیم و تقاضاها از سوی شورای زنان یا به اصلاح انجمن زنان اتخاذ شد که به ادعای خودشان  نگران حقوق زنان اند. در واقع می‌خواهند در مسیر سکولاریسم(جدایی دین از زنده‌گی) قدم رنجه فرمایند و تا باشد خودشان را از احکام و شریعت الله سبحانه وتعالی دور نگه‌بدارند. ‏قبلاً نیز، تجلی‌ و نشانه‌ها از هم‌چنین اقدامات وجود داشت؛ به‌طور مثال اجازه دادن و حتی تشویق به محافل مختلط، مسابقات رقص، مسابقات بی‌سیرت آوازخوانی و زیبایی، مداخله‌‌کردن بر احکام میراث و سرپرستی(قوامه) و صدها سمینار، جلسات، مقالات و کورس‌های را دایر کردند تا "خطرات ازدواج زودرس" یا به اصلاح خودشان ازدواج زیرسن را بیان بدارند.

تمام این و بقیه اقدامات تنها بخاطر اجابت دستورات غرب انجام شده است. طوری‌که آمال حمد، وزیر امور زنان حکومت فلسطین، اظهار نمود: «ازدواج زیر سن 18 سال از دید قوانین نهاد بین‌المللی سیداو(CEDAW) و از دید معاهدات و عرف جامعه و اجتماع و از دید اصول مدنی و حقوق سیاسی و هم‌چنین از دید معاهدات حقوق اطفال و احکام اطفال ممنوع می‌باشد که قبلاً این امر از سوی شورای مربوطه به تصویب رسیده بود که یک انسان تا سن 18 سالگی طفل محسوب می‌شود.» حمد گفت که این قدم نیک در زمینۀ فعالیت بخاطر حفاظت پیوند اجتماعی و کاهش قضایای طلاق در جامعه اتخاذ شد، که تقریباً 50 درصد این دو مشکل در گروه ازدواج‌های زیر سن 18 سال دیده می‌شود.

وای بر شما! شما چگونه جرات کردید که علیه احکام الله سبحانه و تعالی دست درازی و تجاوز بکنید؟ الله سبحانه و تعالی در قرآن‌کریم می‌فرماید:

﴿وَأَنْكِحُوا الْأَيَامَى مِنْكُمْ...﴾

[نور: 32]

ترجمه: ‏‏و مجرد‌ها (مردان بی‌زن و زنان بی‌شوهر) را به نکاح هم‌دیکر درآورید...

مراد از «الأَيَامي‌»: جمع أيِّم ، مردان و زنان بيوه است؛ ولی در اين‌جا مراد از مردان و زنان مجرد اعم از پسر و دختر و بيوه می‌باشد. (منبع: توضیح تفسیر نور) گواهی و شواهد آیه برای هرکس و برای هرزن مجرد بدون درنظرداشت سن به‌خصوص ازدواج، عام می‌باشد. بناً شما خود را چه فکر می‌کنید که قوانین الله سبحانه وتعالی را تغییر داده و علیه‌اش طغیان کنید؟! الله سبحانه وتعالی ذات یکتایی‌ست که از مخلوقات‌اش علم کامل دارد.

﴿أَلَا يَعْلَمُ مَنْ خَلَقَ وَهُوَ اللَّطِيفُ الْخَبِيرُ﴾

[ملک: 14]

ترجمه: ‏‏مگر كسی‌كه (مردمان را) می‌آفريند (حال و وضع ايشان را) نمی‌داند و حال اين كه او دقيق و باریک بين بس آگاهی است‌.

شما چگونه سن ازدواج را به 18 سالگی تعیین کردید و  احکامی‌که در مغایرت با احکام الله سبحانه وتعالی قرار دارد را قانونی ساختید، که مرحله بلوغ را سرحد میان ادای تکلیف و عدم‌اش تعیین کرده است، حتی باوجودی‌که از این امر آگاه بودید که یک دختر قبل از شروع عادات ماه‌(حیض) می‌تواند در نکاح دربیاید. طبق آیه قرآن‌کریم، الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَاللَّائِي يَئِسْنَ مِنَ الْمَحِيضِ مِنْ نِسَائِكُمْ إِنِ ارْتَبْتُمْ فَعِدَّتُهُنَّ ثَلَاثَةُ أَشْهُرٍ وَاللَّائِي لَمْ يَحِضْنَ...﴾

[طلاق: 4]

ترجمه: ‏زنان شما وقتی‌كه نااميد از عادت ماهيانه‌اند و هم‌چنين زنانی‌كه هنوز عادت ماهيانه نديده‌اند، اگر (درباره حكم عده ايشان) متردديد، بدانيد كه عده آنان سه ماه است...

به این معنی‌ست که یک دختر می‌تواند قبل از شروع عادت ماه(حیض) نکاح ازدواج بکند و نه این‌که به سن ادای تکلیف برسد، به اصلاح شما به سن 18 سالگی برسد. ‏تعداد کثیر قضایای طلاق را که می‌بینیم عاملش ازدواج‌های زیری سن نیست؛ ولی اکثریت علت‌هایش، البته مهم‌ترین‌اش تربیه نادرست دختر در خانواده می‌باشد که همین امر باعث بی‌احترامی و بی‌اطاعتی زن از شوهر می‌شود. ‏همین موضوع بزرگ کردن و تربیه دختر، پس از ازدواج باعث می‌شود که زن دیگر توانایی ادای مسوولیت خانه‌ی شوهرش و حتی مراقبت از اطفالش را نداشته باشد، زیرا آن دختر طوری تربیه و بزرگ نشده که در آینده نقش یک مادر و خانم‌خانه را ایفا کند، بلکه من‌حیث یک شاغل و رقیب کاری در عرصه کاروبار با مردان، تربیه شده است!

ای اهل سرزمین مبارک! اسلام ازدواج زودرس را به زنان(نساء) جبر و اکرا قرار نداده، بلکه آن را شرعاً جائز قرار داده است؛ یعنی هرکه و در هر سن و سال می‌تواند ازدواج بکند. تعیین سن برای ازدواج، آتشی از فساد را شعله‌ور می‌سازد که در هر جرقه‌ی آن فساد شدیدتری نهفته است. شما ای اهل سرزمین مبارک فلسطین! این تصمیم را رد کنید که در واقع از مفاهیم غربی سرچشمه گرفته است و در مغایرت با احکام الله سبحانه وتعالی قرار دارد، این امر فحشاء و فاحشگی را در جامعه پخش می‌کند، به‌خصوص در پرتو روشن‌فکران و عصر آزادی و هم‌چنین تشویق به روابط خارج از چارچوب‌ ازدواج(زنا) را می‌نماید.

﴿إِنَّ الَّذِينَ يُحِبُّونَ أَن تَشِيعَ الْفَاحِشَةُ فِي الَّذِينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ﴾

[نور: 19]

‏ ترجمه: ‏بی‌گمان كسانی‌كه دوست می‌دارند گناهان بزرگی (هم‌چون زنا) در ميان مؤمنان پخش گردد، ايشان در دنيا و آخرت، شكنجه و عذاب دردناكی دارند. الله می‌داند (عواقب شوم و آثار مرگ‌بار اشاعه فحشاء را) و شما نمی‌دانيد( ابعاد مختلف پخش گناهان و پلشتی‌ها را).

بخش زنان در دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر 

مترجم: زکریا وهاج

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه