دوشنبه, ۰۹ ربیع الاول ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۰/۱۰/۲۶م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :19 رجب 1441
تاریخ میلادی : شنبه، 14 مارس 2020م

شماره صدور:1441 AH/ 012

دفتر مطبوعاتی
بخش زنان

اعلامیه مطبوعاتی

بخش زنان در دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر کمپاین/کارزار جهانی را تحت‌ عنوان: «بیجینگ+ 25؛ آیا نقاب تساوی جنسیتی برداشته شده است؟» را دائر می‌نماید!

(ترجمه)

سال 2020م، بیست‌و‌پنجمین سالگرد "اعلامیه و برنامه عمل بیجینگ(BPfa)" را تشکیل می‌دهد. یک سند جامعی‌که در نتیجه‌ "چهارمین کنفرانس جهانی سازمان‌ملل در خصوص زنان" در ماه سپتامبر 1995م در شهر پکن چین برگزار شد، به‌جود آمد. هدف‌ "بی‌پی‌اف‌ای(BPfa)" این‌بود تا حقوق(زنان) را تسریع بدهد و زنده‌گی زنان را به سطح جهانی توسط برقراری تساوی جنسیتی در تمام ابعاد زنده‌گی مانند بُعد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بهبود بخشیده و تا دیدگاه "جندر(جنسیت)" را در تمام سطوح در پالیسی‌ها و قوانین کشورها ادغام نمایند. بناً ‏این طرح من‌حیث الهام‌بخش‌ترین آجندا برای توانمندسازی زنان و دختران در سطح بین‌المللی، جامع‌ترین چارچوب پالیسی جهانی و طرح کلی برای یک برنامه عملی مورد استقبال قرار گرفت تا تساوی جنسیتی و حقوق بشر زنان و دختران را در سراسر-جهان- درک نموده و به آن بپردازند. از سوی دیگر طرح "بی‌پی‌اف‌ای(BPfa)" توسط 189 کشور به‌شمول اکثریت حکومت‌ها در سرزمین‌های اسلامی اتخاذ شد که توافق بر اجرای تعهدات و ترویج آجنداهایش را در داخل کشورهای‌شان کردند. فلهذا، اهداف مندرج در این اعلامیه به شدت در میان کشورها ترویج یافت.

در طول چندین دهه، مفهوم تساوی جنسیتی مندرج در "بی‌پی‌اف‌ای(BPfa)" و سایر توافقنامه‌های بین‌المللی به یک علامت یا نقطه توجه در سطوح بین‌الملی از کشور‌های متمدن، مترقی و یک معیار بر این‌که چگونه یک کشور در مقابل زنان رفتار می‌کند، مبدل شده است. این امر من‌حیث یک ارزش جهانی تلقی می‌شود که باید تمام مردم صرف‌نظر از اعتقادات فرهنگی و مذهبی‌شان، علی‌رغم این‌ مفهوم که ساخته و پرداخته‌ی غرب بوده و بر اساس عقاید سیکولار دست‌ساخته‌ی غربی پایه‌گذاری شده، از این امر پیروزی نمایند. ‏در واقع، تساوی جنسیتی از نظر بسیاری من‌حیث مفهوم غیرقابل انکار برای توانمندسازی تمام زنان، بهبود کیفیت زندگی آنان و دستیابی به پیشرفت در کشورها مورد توجه بوده است. در نتیجه، هر فرهنگ یا ایدیولوژی که مغایر با تساوی جنسیتی باشد، برچسب زده می‌شود و بر اتهاماتی هم‌چو " زن‌ستیز، عقب‌مانده و ستیزه‌جو" محکوم می‌شود. ‏قوانین اجتماعی و خانواده‌گی اسلامی، شکار یا هدف اصلی این اتهامات از سوی فعالان جندر/جنسیت، دولت‌های سیکولار و دفاتر سازمان‌ملل قرار گرفته است. در حالی‌که، رژیم‌های مزدور در جهان اسلام تلاش می‌ورزند تا تحت لوای غلط مانند حفاظت از حقوق زنان و به‌دست آوردن مفکوره نوگرایی (مدرنیزم) و پیشرفت، این احکام اسلامی را در سرزمین‌های‌شان دستبرد یا از میان بردارند.

با این‌حال؛ در حقیقت تحمیل شدید مفهوم غربی تساوی جنسیتی در میان کشورهای اکثریت مسلمان نشین و بر جوامع مسلمان در سطح تمام جهان، تنها یک ترفندی سیاسی بوده که توسط استعمار سرمایه‌داری با استفاده از تلاش‌های ایدیولوژی‌شان علیه اسلام به‌راه انداخته شد تا بتواند از ظهور نظام سیاسی -تحت‌عنوان خلافت- در جهان اسلام جلوگیری نمایند؛ همانا این دولت خلافت راشدۀ ثانی بر منهج نبوت خواهد بود که هژمونی آنان را به چالش کشانیده و منافع آنان‌ را در جهان تهدید خواهد کرد. حقیقتاً باید دانست؛ مدت‌هاست که بین فیمینسم و استعمارگرایی یک ازدواجی صورت گرفته و هر دو یک هدف را دنبال می‌کنند.

بیست و پنج سال از "بی‌پی‌اف‌ای(BPfa)" می‌گذرد و آجندای فشرده آن برای بیشتر شدن انگیزه‌ی تساوی جنسیتی در سطح جهانی بوده و اما در واقع این آجندا مشکلات سیاسی، اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی را در سراسر جهان از جمله سرزمین‌های اسلامی که زنان با آن روبرو هستند، نه تنها کاهش نداده بلکه وخیم‌تر نیز نموده است. وعده‌های مبنی بر توانمندسازی و بهبود سطح زنده‌گی(زنان) تا اکنون عملی نشده است. فلهذا، در این ماه مارچ/مارس، بخش زنان در دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر یک کمپاین/کارزار جهانی را تحت عنوان: «بیجینگ+ 25؛ آیا نقاب تساوی جنسیتی برداشته شده است؟» راه‌اندازه کرده است. ‏بناءً با ارائه یک رساله (بوکلیت) در خصوص همین امر در سمینارهای زنان که در ماه آوریل/ اپریل در کشورهای مختلف در سراسر جهان دائر می‌شود؛ ان شاء الله این کمپاین/کارزار نتیجه مطلوبی خواهد داد. ‏کمپاین/کارزار در خصوص موارد ذیل تلاش می‌ورزد تا روایت‌های غالب مربوط به تساوی جنسیتی و ادعای آن در مورد تسریع حقوق زنان و پیشرفت ملت‌ها را به چالش بکشد.

این‌که آیا تساوی جنسیتی واقعاً یک ارزش جهانی است تا دلایل شکست سیاست‌های تساوی جنسیتی را در جهت بهبود بخشیدن زنده‌گی زنان‌ بررسی نماید و در کنار این ریشه حقیقی ایدیولوژیکی و ناشی از نظامی را که بسیاری از زنان مشکلات را از باعث همین امر روبرو می‌شوند را تبارز داده و ‏چهره حقیقی آجندای "بی‌پی‌ایف ای ‌BPFa و سایر تواقفنامه‌های بین‌الملی در خصوص زنان را افشاء نماید. در نهایت این کمپاین/کارزار نشان می‌دهد‌ که چگونه اسلام طرح‌های جامع منحصر به فرد از اصول، قوانین و نظام‌های تفصیلی را که توسط نظام سیاسی آن تطبیق می‌شود را توضیح خواهد کرد. بناءً خلافت راشدۀ ثانی بر منهج نبوت، یک دید صحیح و بدیل این برنامه‌های غربی را ارائه می‌کند تا وضعیت اسف‌بار کنونی زنان را رفع، حقوق‌شان را تأمین، سطح زنده‌گی‌شان را بالا برده و در نهایت پیشرفت حقیقی را در میان یک دولت برای آنان پیشکش نماید. برای همه کسانی‌که واقعاً مایل به ایجاد یک آیندۀ موفق‌تر و امن برای زنان در سراسر جهان هستند، از شما دعوت به‌عمل می‌آوریم تا ازین کمپاین/کارزار مهم حمایت و آن را تعقیب نمایید.

کمپاین/کارزار ذیل ازین طریق دنبال نمایید: http://www.hizb-ut-tahrir.info/…/in…/hizbuttahrir/19097.html

صفحه فیسبوکی: https://www.facebook.com/WomenandShariah2.

داکتر نسرین نواز

رییس بخش زنان دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

       مترجم: زکریا وهاج

 

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه