دوشنبه, ۰۹ ربیع الاول ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۰/۱۰/۲۶م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :15 شعبان 1441
تاریخ میلادی : چهارشنبه، 08 آوریل 2020م

شماره صدور:019/1441

دفتر مطبوعاتی
بخش زنان

اعلامیه مطبوعاتی

بیجینگ+25: آیا نقاب برابری جنسیتی برداشته شده است؟

(ترجمه)

روز شنبه، چهارم اپریل بخش زنان دفتر ‌مطبوعاتی حزب‌التحریر مؤفقانه کنفرانس حیاتیِ بین‌المللی آنلاین را تحت عنوان: «بیجینگ+25: آیا نقاب برابری جنسیتی برداشته شده است؟!» برگزار کرد. این کنفرانس نتیجه‌ی از کمپاین سه روزه‌ی جهانیِ در خصوص همان موضوع می‌باشد. در این کنفرانس، بخش زنان اعضای حزب‌التحریر از کشور‌های فلسطین، ترکیه، اندونیزیا، تونس، آسترالیا، لبنان و انگستان به سخن‌رانی پرداختند. محتویات این کنفرانس به لسان‌های انگلیسی، عربی، ترکی و اندونیزیایی در خدمت شنونده‌ها به سطح بین‌الملل ترتیب و توسط ده‌ها هزار تن تماشا گردید. هدف کنفرانس این بود تا ثابت سازد که «آیا مفکورۀ غربی "برابری جنسیت" که در کنفرانس بیجینگ سال 1995 سازمان ملل مبنی بر ارجحیت مقام و حقوق زن، بلند بردن کیفیت زندگی زنان به سطح بین‌المللی به شکل واقعی آن حاصل گردیده است یا خیر؟» قابل یادآوری‌ست که اعلامیه بیجینگ 25مین سال‌روز خود را ام‌سال تجلیل می‌کند.

این کنفرانس مهم، با سخن‌رانی در مورد اهداف ایدیولوژیکی و تاریخی مفکورۀ شایع جهانی "فیمینیزم و برابری جنسیتی" آغاز گردید. در حقیقت، این مفکوره‌ها وسایلی‌اند که توسط دولت‌های سرمایه‌دار استعماری، برای تحمیل عقاید سکولری، لیبرالی و نظام‌های‌شان در سرزمین‌های اسلامی بالای جوامع مسلمانان به سطح جهان اعمال می‌شود تا برتریت و منافع جهانی خویش را حفظ و از طلوع نظام اسلام جلو‌گیری کنند. هم‌چنان در این سخن‌رانی، این‌که چگونه مباحثات ملی و بین‌المللی روی مسایل زنان توسط مفکوره‌ها و آجندای سکولر، جنبۀ سیاسی پیدا کرده و انحصار می‌شود، بحث صورت گرفت. ضمناً به شکل  واقعی قضایای اسلامی و راه حل‌های سالم آن در بارۀ مجموعه‌ای از مشکلاتی‌که زنان مواجه می‌شوند و تاثیر حقیقیِ که ارزش نظام‌های مختلف به شمول اسلام بالای زندگی زنان، خانواده و جامعه دارد، توضیحات داده شد.

سخن‌رانی دوم تحت عنوان: «ترک‌کردن توهم برابری جنسیت» صورت گرفت. این مبحث ناکامیِ پالسی‌های ‌برابری جنسیت و قوانین را که برای حمایت، توان‌مند‌سازی زنان و ارتقای سطح زندگی آن‌ها بود را به چالش کشاند. هم‌چنان در این سخن‌رانی واضح گردید که دلیل اصلیِ بیش‌ترین مشکلات که امروزه دامن‌گیر زنان شده است، نابرابری جنسیتی نه؛ بلکه مفکوره‌ها، ارزش‌ها و نظام‌های سرمایه‌داری، اشتراکی و دیگر نظام‌های ساختۀ بشر و تطبیق آن در سراسر جهان می‌باشد.

سخن‌رانی سوم آجندای خاینانۀ کنفرانس بیجینگ را که چگونه برای از بین بردن خانواده، جامعه و قوانین اسلامی توسط دولت‌ها و نهاد‌ها تلاش صورت می‌گیرد و میکانیزمی‌که توسط حکومت‌های اسلامی و نهاد‌های بین‌المللی برای حصول این هدف کار می‌کنند و تاثیر مضر که بالای زنان خانوداه و جامعه می‌گذارد، برملا ساخت .

سخن‌رانی‌های چهارم، پنجم و ششم، نواقص و ورشکسته‌گی‌های اهداف استراتیژیکی اعلامیه بیجینگ را در بخش‌های حق تعلیم برای دختران و زنان، تضمین حقوق اقتصادی زنان و حمایت زنان در مناطق جنگی تشریح نمود. در مقابل، طریقۀ سالم اسلامی برای مصونیت این حقوق برای زنان را نیز واضح ساخت.  هم‌چنان واضح گردید که غرب افسانۀ جنسیتی توان‌مند‌سازی زنان از طریق استخدام را کنار گذاشتند و تشریح کردند که این وسیله‌یی‌ست که دولت‌های سرمایه‌دار به عوض بلند بردن سطح زندگی زنان برای بهره وری آن‌ها من‌حیث چرخ ماشین‌های اقتصادی خویش استفاده می‌کنند.

سخن‌رانی نهایی تحت عنوان: «اسلام، یگانه راه ‌واقعی توان‌مند‌سازی زنان» تشریح نمود که چگونه اسلام و نظام سیاسی‌اش «خلافت» بر منهج نبوت، اساسات، قوانین و نظام‌های سالم را با دیدگاه درست و دقیق مجسم می‌سازد. اسلام به شکل واقعی، بر علاوۀ توان‌مند‌سازی و حمایت از نقش مادری، مقام زن را در جامعه بالا برده و از مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که با آن مواجه‌اند جلو‌گیری می‌کند. برعلاوۀ ریشه‌کن‌سازی فقر و ایجاد آرامش، حفاظت زنان از خشونت، بهره‌برداری و بی‌عدالتی، مساعد سازی زمینۀ تحصیل و خدمات صحی به سطح عالی، توان‌مند‌سازی آن‌ها برای داشتن نقش فعال و مؤثر در فضای مصؤن و این‌که چگونه در دولت به پیش‌رفت واقعی نایل شوند، جزء از مسؤلیت‌های دولت اسلامی می‌باشد. سخن‌رانی با خطاب نمودن زنان مسلمان در سراسر جهان برای پیوستن و کار کردن برای تاسیس خلافت راشده که برای زنان مژده طلوع عزت آن‌ها را در سرزمین‌های اسلامی می‌دهد و من‌حیث مدل جهانی یک بار دیگر برای حقوق و معالج خوب مشکلاتی‌که تمام زنان مستحق آن است، به پایان رسید.

در هفته‌های پیش‌رو، یک بوکلیت شامل مجموع از مقالاتی‌که موضوعات کنفرانس به شکل گسترده در آن بحث شده در چندین زبان به نشر سپرده خواهد شد. إن‌شاءالله!

سخن‌رانی‌های کنفرانس و مواد‌های کمپاین و بوکلیت از آدرس‌های ذیل قابل دست‌رس می‌باشند.

داکتر نسرین نواز

رئیس بخش زنان دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب‌التحریر

مترجم: عبدالله صالحی

http://www.hizb-ut-tahrir.info/en/index.php/hizbuttahrir/19097.html

and

www.facebook.com/WomenandShariah2

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه