شنبه, ۰۷ ربیع الاول ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۰/۱۰/۲۴م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :10 ذولقعده 1441
تاریخ میلادی : چهارشنبه، 01 جولای 2020م

شماره صدور: 1441 AH / 027

دفتر مطبوعاتی
بخش زنان

اعلامیه مطبوعاتی

بحران گرسنگی سوریه به علت ویروس کرونا و جنگ، بالای اطفال و زنان تاثیرات بدی بر جای می‌گذارد

(ترجمه)

طبق گزارش "کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان (UNHCR)"، جنگ در سوریه باعث کشته شدن بیش از نیم میلیون انسان شده و بیش از نیمی از جمعیت این کشور را در داخل و خارج از کشور بی‌خانمان و آواره کرده است. بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، زیرساخت‌های اساسی کشور هم‌چنین نابود شده‌اند، اقتصاد کشور رو به زوال و به صفر رسیده است و بخش‌های مختلفی از جمله سکتور بهداشت از بین رفته است؛ زیرا بیش از نیمی از بیمارستان‌های عمومی و مراکز درمانی در سوریه توان ارائه خدمات را یا به دلیل تخریب و یا هم به دلیل نداشتن تجهیزات داروی و طبی از دست داده‌اند.

برعلاوه این همه رنجش‌ها، امروز سوریه با شیوع ویروس کرونا و افزایش قیمت‌های مواد غذایی اولیه که نظیرش حتی در اوج درگیری‌های نه ساله وجود نداشت، به بحران بی‌سابقه‌ی گرسنگی روبرو است؛ جایی‌که در کمتر از یک سال قیمت مواد غذایی به دو برابر افزایش یافت و از سوی دیگر ارزش پول پوند سوریه در برابر دالر به پایین‌ترین رکورد رسید. برنامۀ ملل متحد در حساب توییتر خود اظهار نمود که "رکورد قیمت بلند مواد غذایی و اکنون کووید-19 خانواده‌ها را در سوریه فراتر از حد اوضاع جاری سوق داده است."

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که شیوع بیماری همه‌گیر کووید-19 اوضاع را پیچیده‌تر کرده و این سازمان به تعداد زیاد افراد مبتلا به سوء تغذیه یا کمبود تغذیه را کمک‌های مالی و غذایی کرده است. طبق گزارش برنامۀ جهانی غذا (WHO)، اکنون 9.3 میلیون سوری در مقایسه با 7.9 میلیون سوری شش ماه قبل به علت عواقب انسانی و اقتصادی شیوع ویروس کرونا، از نبود، تزلزل و ناامنی غذایی رنج می‌برند.

این آمار و ارقام وحشت‌ناک و احصاییه‌های دیگر نشان‌دهندۀ وضع وخیم و ناگواری‌ست که مردم ما در سوریه به آن رسیده‌اند و هم‌چنین این آمار نشانه‌هایی از وقوع یک فاجعۀ واقعی در اوضاع بشردوستانه در سوریه است؛ مثلاً: برخورد غیرمسئولانه‌ای‌که توسط نهادهای وحشی رژیم (سوریه) به خاطر مبارزه علیه وبای ویروس کرونا در پرتو وخامت اوضاع اقتصادی و تحریم‌های تحمیل شده بر آن، روی کار گرفته شد. بناءً، نه وخامت اقتصادی و نه هم تحریم، به هیچ وجه بر آراء حاکم تأثیر نمی‌گذارد؛ بلکه بیش‌تر مردم را تحت تأثیر قرار داده است. این امر موجب افزایش فقر، گرسنگی و بیکاری مردم در سوریه می‌شود. طوری‌که اکنون نیز مردم عام مجبوراند تا در صف‌های طولانی برای خرید نان و سایر ضرورت‌های اولیه‌شان بی‌ایستند. بیش از 90 درصد از جمعیت سوریه با درآمد روزانه دو دالر در زیر خط فقر زندگی می‌کنند؛ درحالی‌که کمک‌های بشردوستانه هرروز به این کشور سرازیر می‌شود و افزایش یافته است.

فلهذا، این واقعیت غم‌انگیز مردم ما تحت این رژیم سفاک و وحشی در سوریه است که دولت میل اسلحه‌های خود را به سمت مردم خودش سوق داده و دستگاه‌های سرکوب‌گر و وحشیانۀ خود را بر مردم فعال ساخته است. از سوی دیگر مردم از ناحیه فقر و دتنگ‌دستی در حال خوردن غذای زباله‌های باقی‌مانده‌اند، جلوی نانوایی‌ها صف می‌بندند، از دست گرسنگی شاخ و برگ و علف می‌خورند، در روی سرک‌ها/خیابان‌ها می‌خوابند و سایر بی‌چارگی‌های زندگی بد و بدبختی که در طول این‌ سالیان بر بالای مردم سوریه از طرف دولت تحمیل شده است.

واقعیت تلخی که مردم سوریه در آن زندگی می‌کنند با آن‌چه در کشورهای مختلف اسلامی در تمام سطوح سیاسی، اقتصادی و امنیتی اتفاق می‌افتد، باهم چندان فرقی ندارد؛ بلکه هرروز که می‌گذرد در واقع بدتر از گذشته می‌شود. ‏ما در حزب‌التحریر، پیشگامی‌که هیچ‌گاه به مردمش دروغ نمی‌گوید، هنگامی‌که ما فریاد و گریه اهل‌مان را می‌شنویم، بحران‌های پی‌درپی و آمارهای احصاییوی صادر شده را می‌بینیم، در (اعلامیه‌ها و بیانیه‌ها و پیام‌های‌مان) به شدت تصریح و دوباره تکرار می‌کنیم و اکنون نیز تکرار می‌کنیم که دلیل این همه بدبختی در واقع حکمرانی‌ست که مردم خود را هیزم این نظام فاسد سرمایه‌داری-دموکراسی ساخته است که خود این نظام ناکامی‌‌اش را برای دریافت راه حل و حل مشاکل زندگی، ثابت ساخته است. علاوه بر این، امر فوق‌الذکر دلیل واضح بر ناکامی این نظام به خاطر فقرزدایی مردم و حل معضل گرسنگی‌ آنان در وهلۀ اول است. ‏در واقع این نظام از افرادی‌ که به شدن نیاز به کمک فوری دارند، اهمال و غفلت می‌ورزد. رسول الله صلى الله عليه وسلم می‌فرماید:

«فَالإِمَامُ رَاعٍ، وَهْوَ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ» (بخاری)

ترجمه: امام (حاکم) محافظ و مسوول در برابر رعیت‌اش است.

در حقیقت، بحران‌هایی‌که نه تنها امت اسلامی؛ بلکه تمام جهان در گرداب آن دست و پا می‌زنند؛ نه تنها یک بحران اقتصادی محسوب می‌شود که به خاطر ‌پول و ثروت در یک سرزمین عرض اندام می‌کند؛ بلکه به خاطری‌ست که کشورهای اسلامی در چنگ حکمرانان کرایی و غلامان حلقه به گوش کفار قرار دارند. الله سبحانه و تعالی می‌فرماید:

﴿وَهُوَ الَّذِي أَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجْنَا بِهِ نَبَاتَ كُلِّ شَيْءٍ فَأَخْرَجْنَا مِنْهُ خَضِراً نُّخْرِجُ مِنْهُ حَبّاً مُّتَرَاكِباً وَمِنَ النَّخْلِ مِن طَلْعِهَا قِنْوَانٌ دَانِيَةٌ وَجَنَّاتٍ مِّنْ أَعْنَابٍ وَالزَّيْتُونَ وَالرُّمَّانَ مُشْتَبِهاً وَغَيْرَ مُتَشَابِهٍ انظُرُوا إِلَىٰ ثَمَرِهِ إِذَا أَثْمَرَ وَيَنْعِهِ إِنَّ فِي ذَٰلِكُمْ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ﴾ [أنعام:99]

ترجمه: و او کسی است که از (ابرِ) آسمان، آب (باران) فرو می‌فرستد و ما (که خدائیم، با قدرت سترگ خود) به وسیلۀ آن آب، همه رُستنی‌ها را می‌رویانیم و از رُستنی‌ها سبزینه بیرون می‌آوریم و از آن سبزینه، دانه‌های تنگاتنگ یکدیگر و از شکوفه‌های درخت خرما خوشه‌های آویزان نزدیک به هم و در دسترس و باغ‌های انگور و زیتون و انار پدید می‌سازیم که (در شکل و مزه و بو و سود) همگون و یا غیرهمگونند. بنگرید به میوه نارس و رسیدۀ یکایک آن‌ها، آن‌گاه که میوه دادند. بی‌گمان در این (گوناگونی درونی و بیرونی و تغییر آغاز و انجام میوه‌ها) نشانه‌ها و دلائل (خداشناسی) است برای کسانی‌که (حق را می‌پذیرند و بدان) ایمان می‌آورند.

 

پول در واقع سرمایه بی‌شمار الله سبحانه‌وتعالی است؛ مگر بحرانی کنونی ناشی از عدم تطبیق شریعت الله سبحانه‌وتعالی بر روی زمین و اجرای قوانین باطل انسانی و هوی و هوس است. 

بنابراین، به حمایت از اسلام و قایم شدن حاکمیت شریعت الله سبحانه‌وتعالی قدم بردارید، که در این راه افکار و روح زنده‌ می‌شوند و جهان و آن‌چه در جهان‌ست، دوباره حیات حاصل می‌کنند و بهترین درآمد در دنیا و آخرت قناعت است. ابن ماجه و بیهقی از عبدالله ابن عمر رضی الله عنه روایت می‌کنند که رسول الله صلی الله علیه وسلم رو به طرف ما کرد و فرمود:

«يَا مَعْشَرَ الْمُهَاجِرِينَ، خَمْسٌ إِذَا ابْتُلِيتُمْ بِهِنَّ وَأَعُوذُ بِاللَّهِ أَنْ تُدْرِكُوهُنَّ؛ لَمْ تَظْهَرْ الْفَاحِشَةُ فِي قَوْمٍ قَطُّ حَتَّى يُعْلِنُوا بِهَا إِلَّا فَشَا فِيهِمْ الطَّاعُونُ وَالْأَوْجَاعُ الَّتِي لَمْ تَكُنْ مَضَتْ فِي أَسْلَافِهِمْ الَّذِينَ مَضَوْا، وَلَمْ يَنْقُصُوا الْمِكْيَالَ وَالْمِيزَانَ إِلَّا أُخِذُوا بِالسِّنِينَ وَشِدَّةِ الْمَئُونَةِ وَجَوْرِ السُّلْطَانِ عَلَيْهِمْ، وَلَمْ يَمْنَعُوا زَكَاةَ أَمْوَالِهِمْ إِلَّا مُنِعُوا الْقَطْرَ مِنْ السَّمَاءِ وَلَوْلَا الْبَهَائِمُ لَمْ يُمْطَرُوا، وَلَمْ يَنْقُضُوا عَهْدَ اللَّهِ وَعَهْدَ رَسُولِهِ إِلَّا سَلَّطَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ عَدُوًّا مِنْ غَيْرِهِمْ فَأَخَذُوا بَعْضَ مَا فِي أَيْدِيهِمْ، وَمَا لَمْ تَحْكُمْ أَئِمَّتُهُمْ بِكِتَابِ اللَّهِ وَيَتَخَيَّرُوا مِمَّا أَنْزَلَ اللَّهُ إِلَّا جَعَلَ اللَّهُ بَأْسَهُمْ بَيْنَهُمْ»

ترجمه: ای گروه مهاجرین، پنج چیز است که ممکن بدان مبتلا شوید و به الله (سبحانه وتعالی) پناه می‌برم؛ از این‌که این موارد را دریابید: هیچگاه فحشاء و هرزگی در جامعه‌ای شایع و علنی نمی‌گردد؛ مگر این‌که طاعون و مصیبت‌هایی‌که هیچ یک از اقوام قبلی آن را تجربه نکرده‌اند، در میان آن‌ها شایع می‌گردد. هر گاه قومی کم‌فروشی کنند و در ترازو و وزن خیانت نمایند، الله (سبحانه وتعالی) آن‌ها را به دشواری‌ها گرفتار و سال‌های سخت (و خشکی) را عاید آن‌ها می‌کند و حاکم ظالمی را بر آنان مسلط می‌گرداند. هرگاه قومی زکات اموال خود را پرداخت نکنند، الله (سبحانه وتعالی) باران (رحمت) خود را از آن‌ها دریغ می‌دارد و اگر حیوانات نباشند، قطره‌ای باران بر آنان فرو نمی‌فرستد. هر آن قومی‌که پیمان الهی و رسول وی را بشکنند و عهدشکنی نمایند، الله (سبحانه وتعالی) بی‌تردید دشمن بیگانه را بر آنان مسلط می‌کند که از آن‌چه دارا هستند، از آن‌ها بگیرد (و اموال آنان را به غارت برد.) هر قوم یا جامعه‌ای‌که سران آنان تحت فرامین  الله (سبحانه وتعالی) و قرآن او حکم نکنند، الله (سبحانه وتعالی) آنان را به جنگ‌های داخلی گرفتار می‌کند.

فلهذا، این وضعیت امروزی ما است. ای مسلمانان! وظیفه‌ای‌که امروز مسلمانان باید برای آن تلاش کنند، جز بازگرداندن جلال و افتخار به اسلام و مسلمانان چیزی دیگری نیست که با تأسیس دولت اسلامی توسط عهد و پیمان با الله سبحانه‌وتعالی و تلاش برای شریعت او سبحانه‌وتعالی و احیای اسلام در زندگی این جلال و افتخار به وجود می‌آید. بناءً، امر فوق تنها توسط تطبیق مکمل اسلام از طریق تأسیس دولت‌اش امکان پذیر است که نخست در یک سرزمین واحد تأسیس و سپس آهنگ پیوستن سایر سرزمین‌ها بر محور آن نواخته می‌شود  تا متحد و مستحکم شوند؛ طوری‌که رسول الله صلى الله عليه وسلم، عملاً خودش این عمل را انجام داد.

بخش زنان دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب‌التحریر

مترجم: داکتر زکریا

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه