پنجشنبه, ۰۶ شوال ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۵/۲۸م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :18 ذولحجه 1439
تاریخ میلادی : شنبه، 29 سبتامبر 2018م

شماره صدور:۱۴۳۹/۰۴ AH

دفتر مطبوعاتی
مرکزی

اعلامیه مطبوعاتی

چرا ما باید به این مسابقۀ کارتونی عکس‌العمل نشان دهیم؟

(ترجمه)

گیرت ویلدرز، رهبر حزب آزادی هالند، اعلام کرده که او یک مسابقۀ کاریکاتور را در ساختمان پارلمان دربارۀ پیامبر محبوب‌ما حضرت محمد ﷺ برپا خواهد کرد. این اولین‌بار نیست که او و حزب‌اش به‌جای بحث و استدلال، به توهین و تمسخر متوسل می‌شوند و این اولین‌بار نیست که امت مسلمه در پاسخ دادن تردید دارند. آیا باید از این مناظره چشم‌پوشی کنیم یا صدای‌مان را به عنوان یک امت اسلامی به گوش دیگران برسانیم؟ این واضح است که ویلدرز با در نظر گرفتن حساسیت این موضوع برای مسلمانان و ملاقات با نمایش‌سازان برای ساخت نمایش‌های مهمل دربارۀ رسول الله ﷺ در اولین روز ماه مبارک رمضان، می‌خواهد مسلمانان را تحریک کند. اما آیا واکنشی برخلاف این به معنی خدمت ناخواسته به برنامۀ ویلدرز است؟ و آیا این  عاقلانه است که از این کار چشم‌پوشی کنیم؟

هیچ چیز نمی‌تواند جلو این حقیقت قرار گیرد که هدف از تحریک‌کردن در مورد اخیر-استهزای اسلام- الزاماً تحریک مردم به انجام یک عکس‌العمل متقابل نیست. در واقع هدف از آن تسهیل راه سازش، بی‌اراده‌گی و عدم مقاومت مسلمانان است. بناءً ویلدرز گفت که هدف‌اش این است که نشان دهد که شما نباید به "آزادی غربی" دخالت کنید و این‌که او به توهین کردن ادامه خواهد داد تا سرانجام کار به جایی برسد که دیگر مسلمانان از آن‌ها آزرده نشوند و خاموشانه تماشا کنند. به عبارت دیگر، هدف واقعی از این اقدام این است که مسلمانان تسلیم غرب شوند، خاموشانه نگاه کنند و مفکورۀ آزادی بیان را بپذیرند. بنابر این، رد این چنین اقدامات(مسابقات) به مثابۀ این است که ناخواسته بازیچه‌ای دست ویلدرز شوند.

او از هر واکنشی‌که مخالف این نمایش‌های فتنه‌انگیز باشد، استفاده خواهد کرد تا نشان دهد که مسلمانان به ارزش‌های غربی سهم نمی‌گیرند و این‌که آن‌ها مخالف مفهوم "آزادی بیان" می‌باشند. برعلاوه او این حقیقت را گسترش می‌دهد که عدۀ زیادی از مسلمانان هم‌بستگی با پیامبرشان ندارند. این به معنی بازی در دستان ویلدرز نیست، چون این ویلدرز است که بازیچۀ دست مسلمانان قرار می‌گیرد. این نشان می‌دهد که اسلام به "آزادی بیان" معتقد نیست،‌ بلکه همه چیز محدود به قوانین الهی است و توهین اشخاص دیگراندیش ممنوع می‌باشد. برعلاوه، استقامت در راه رسول الله ﷺ نشانۀ محبت و تعیین کنندۀ تسلیم شدن به خالق است. اکنون این سوال پیش می‌آید که این به نفع کیست؟ به نفع ویلدرز یا مسلمانان؟ چگونه اصول و ارزش‌های اسلامی می‌تواند علیه مسلمانان استفاده شود و یک چیز "بد" نشان داده شود؟

در واقع، این فقط می‌تواند توسط آنانی انجام شود که با اخذ معیار‌های غربی، در مورد اصول و ارزش‌های اسلامی قضاوت می‌کنند. علاوه براین، ویلدرز در این راه تنها نیست. توهین به اسلام و مسلمانان چیزی نیست که تنها به ویلدرز خلاصه شود. او اسلام را استهزاء و توهین می‌کند و نظام لیبرال-سیکولر نیز زیر لباس "آزادی بیان" راه را برایش هموار می‌کند. حکومت و سیاسیون نیز او را تحت لباس "موافقت کردن یا کنار رفتن" ضمانت می‌کنند و مکان کوچکی را در پارلمان برای برگزاری این مناظرۀ نمایشی پیشنهاد می‌کنند.

وزیر استف بلوک گفت: «مناظرۀ نمایشی در مورد رسول الله[ﷺ] تنفر‌آور است، هرچند ما به آزادی بیان بسیار ارزش می‌دهیم.»  نخست وزیر روت نیز این را تأیید کرد و گفت: «...مسلمانان باید پوست‌شان را کلفت‌تر کنند. این به همراه آزادی بیان، بخشی از جامعۀ غربی است.» به همین دلیل است که بیکار ایستادن گزینۀ درست برای امت اسلامی نیست، مخصوصاً زمانی‌که به سابقۀ سیاست‌های غیر‌اسلامی در دهۀ اخیر نگاه کنیم. این سیاست به این منظور طرح شده‌است که امت اسلامی را به اصول و ارزش‌های هالندی شبیه کند.

حزب‌التحریر در هالندمی‌خواهد تا به منظور برپا کردن مصالح‌مان و برای این‌که بخاطر دفاع از رسول الله ﷺ قوی‌تر و تأثیر‌گذار‌تر شویم، سال‌ها برای وحدت مسلمانان دعوت کرده‌است؛ ولی تازمانی‌که این موضوع درک شود، مسلمانان باید، اعم از طریق فردی و گروهی، برای حفظ احترام پیامبر محبوب‌ما ﷺ به پا خیزند و از هر راه شرعی ممکن استفاده کنند. ما از این طریق می‌توانیم این رأی عام را ایجاد کنیم که امت مسلمه هرگز این را نخواهد پذیرفت. ما باید این را به بیرون از هالند، به جهان اسلام برسانیم برای این‌که فشارهای‌شان را در برابر سیاست‌های هالند افزایش دهند. به امید این‌که پایداری ما در دفاع از پیامبر ﷺ، زمانی‌که در برابر او سبحانه و تعالی ایستاد می‌شویم، قبول شود.

اوکی پالا

نمایندۀ دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-هالند

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه