چهارشنبه, ۱۷ ذیقعده ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۷/۰۸م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

تردید انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در مورد نقش رهبری امریکا!

(ترجمه)

کسانی‌که تمایل به دیدن واقعیت‌ها دارند، این را باید بدانند که اختلافات عمیقی بین ابرقدرت‌های جهان وجود دارد، حتی بین کشورهایی‌که در ظاهر هم‌پیمان بوده اند!

ازمدت‌ها به این طرف، گاه و ناگاه بین قدرت‌های اروپایی اختلافاتی  وجود داشته است، با وجود این‌که این کشورها با امریکا فرهنگ و تمدن  مشترکی دارند؛ درحال حاضر اختلافات این کشورها با امریکا شدت یافته است.

به گفته رونامه گاردین: انگلامیرکل، هشدار داده است که جهان دیگر خواهان رهبری ایالات متحده امریکا؛ کشوری‌که همواره مدعی رهبری جهان بوده، نمی باشد. باتوجه به این واقعیت لازم است که کشورها اولویت‌های خود را اصلاح نمایند.

صدراعظم آلمان، در مصاحبه‌ای باخبرنگاران شش رونامه اروپایی از جمله روزنامه گاردین گفت: "ما به این فکربزرگ شده ایم که ایالات متحده می‌خواهد یک قدرت جهانی باشد. درنتیجه ایالات متحده امریکا می‌خواهد به تمایل خود به این نقش پایان دهد. بنابر این، در درازمدت ضرورت به  فکرعمیق داریم." صدراعظم آلمان گفت: "تلاش نیروهای امریکایی در آلمان تنها برای حمایت از آلمان و هم‌چنان سایر کشورهای اروپایی که عضو ناتو اند، نبوده، بلکه این تلاش‌ها شامل حمایت از منافع ایالات متحده امریکا نیز می‌شود."

خانم میرکل در سخنانش در مورد هزینه‌های نظامی آلمان گفت: ما می‌دانیم که هزینه‌های دفاعی زیادی در آلمان بالای ما تحمیل شده است که در سال‌های اخیر به بخش‌های بزرگی از این هزینه‌ها رسیده‌گی نموده‌ایم و هم‌چنان به تقویت پتانسیل‌های نظامی ادامه خواهیم داد.

امت اسلامی در عرصه جیو پولیتیک موجود به بازگشت یک قوت بزرگ جهانیِ در حال ظهور، باید اطمینان داشته باشد! به یقین که تاسیس این قوت بزرگ جهانی تنها دولت خلافت راشده خواهد بود! این دولت دارای اراضی وسیع و گسترده و دربرگیرنده شهرهای زیادی خواهد بود و در یک محوطه وسیع سرزمین‌های  اسلامی ایجاد خواهد شد؛ دولتی‌که برمبنای فکر ایدیولوژیک استوار بوده و به عنوان عقیده اسلامی و تمسک به منهج رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم ایجاد خواهد شد.

مترجم: محمد فاتح

ادامه مطلب...

فعالیت اداره زکات حوثی‌ها در مغایرت با نظام اقتصادی اسلام قرار دارد!

  • نشر شده در یمن

(ترجمه)

به روز دوشنبه، تاریخ 16 جون/ژوئن 2020م، روزنامه الثوره در یمن، خبری را در خصوص مصاحبه‌ای که با علی احمد السقاف نماینده‌ی اداره زکات حوثی‌ها انجام داده بود، منتشر کرد که این اداره به دستور عبدالمالک الحوثی تأسیس گردیده بود. ‏در مصاحبه‌ی مذکور، وی به دستاوردهای این اداره اشاره نمود و اظهار کرد که مبلغی بالغ بر 60 میلیارد ریال را طی دو سال گذشته به مصرف رسانیده است و حدود 4 الی 5 میلیارد ریال برآورده شده از زکات فطر روزه را در جریان ماه مبارک رمضان به 245 هزار خانواده به مصرف رسانیده است و ضمناً هزینۀ سایر مخارج زکات بیشتر از 14 میلیارد بود...

با توجه به این امر، مکث کوتاهی می‌کنیم تا به مردم یمن نشان دهیم که فعالیت این اداره در تناقض با احکام اسلامی قرار دارد:

مبلغ پول توضیع شده برای مستحقین بالغ بر 15 هراز ریال نبود و به گونه‌ی که باید توضیع می‌شد، نشد. زیرا، ثبت نام مستحقین زکات منوط به واسطه‌گری و چانه‌زنی شده بود؛ زیرا افراد مسئولی‌که در آن محلات یعنی منطقه عقال الحارات بودند، مردم آنان را به خوبی می‌شناختند که اکثر آنان غیرمسئول بودند.

این مقامات مقدار سرمایه‌ی که را از بودجه زکات جمع‌آوری کرده بودند؛ ولی آن‌چه که از پول زکات باقی مانده بود در واقع برای فقرا و نیازمندان بسنده نبود. اصل اساسی اینست: پولی‌که از طرف دیوان زکات دریافت می‌شود، باید به‌منظور تأمین نیازهای همه‌ی فقرا و مساکین، قبل از دیگران توزیع شود. الله سبحانه‌وتعالی می‌فرماید:

﴿ إِنَّمَا الصَّدَقَاتُ لِلْفُقَرَاءِ وَالْمَسَاكِينِ وَالْعَامِلِينَ عَلَيْهَا وَالْمُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُمْ وَفِي الرِّقَابِ وَالْغَارِمِينَ وَفِي سَبِيلِ اللَّهِ وَابْنِ السَّبِيلِ فَرِيضَةً مِّنَ اللَّهِ وَاللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ﴾ [توبه: 60]

‏ترجمه: ‏‏زكات مخصوص مستمندان(فقرا)، بيچارگان(مساکین)، گردآورندگان آن، كسانی‌كه جلب محبت‌شان (برای پذيرش اسلام و سودگرفتن از خدمت و ياری‌شان به اسلام چشم داشته) می‌شود، (آزادی برده‌گان و) بندگان، (پرداخت بدهی/قرض) بدهكاران،  (صرف) در راه ( تقويت دین) الله، و واماندگان در راه (و مسافران درمانده و دور افتاده از مال و منال و خانه و كاشانه) می‌باشد. اين یک فريضه مهم الهی است (كه جهت مصلحت بندگان الله مقرر شده است) و الله دانا (به مصالح آفريدگان) و حكيم (در وضع قوانين) است.‏

ای مقامات ادارۀ زکات! این شما بودید که مبلغ هنگفتی را تحت نام "فی سبیل الله" ولی در اصل برای قتال مسلمانان به مصرف رسانیدید! شما اصلاً  اندکی حد نصاب را هم در جمع‌آوری زکات رعایت نکردید. شما در حکم زکات تجارت و کالاها، تجاوز فاحش کردید و چیزی را در حکم زکات اضافه کردید که نباید می‌کردید، مانند وضع کردن زکات در بلند منزل/ساختمان‌ها، ماشین‌ها(موتر و سایر ماشین‌آلات) و دیکوراسیون(زیبایی منزل و ساختمان).

اما در محصولات زراعتی که کمتر از پنج "وَسَق" نباشند؛ یعنی معادل" ۳۰۰ پیمانه که ۶۵۳ کیلو گرام" از حبوبات می‌شود، زکات واجب است. و در میان مواشی که در بیرون می‌چرند و مواشی که در خانه به آن ها علف داده می‌شود مانند: گوسفند، گاو و شتر فرق وجود دارد و نصاب زکات مالی که یک سال بر آن گذشته باشد ۲۰ دینار طلا است که مساوی با قیمت ۸۵ گرام طلای ۲۴ عیار می‌باشد.

این چندین بار است که ادارۀ زکات اسلوب مؤسسۀ خیریه الاصلاح به کار می‌گیرد در حالی‌که انهاد مذکور نه تنها ‌که فقر را ریشه‌کن نکرد؛ بلکه آن را گسترش و تعداد افراد فقیر را نیز افزایش داده است که همین فقرا سال به سال چشم به راه یک لقمه نان می‌باشند تا از پول زکات به آنان اندکی برسد؛ هرچند انجمن مذکور مبلغ هنگفت پول را در اختیار خود داشت. ‏اداره زکات در سال‌های آینده به عوض از میان برداشتن فقر، در واقع تعداد، نتیجه، افزایش، گسترش و دامنه وسیع گسترش فقر را مشاهده خواهند کرد.

اصل اساسی اینست که بیت المال برای مسلمانان وجود دارد که دارای بخش‌های مختلف از بخش  زکات در نظام اقتصادی، علاوه بر نظام حکومتی، نظام اجتماعی، سیاست خارجی و سایر نظام‌های زنده‌گی در نظام زندگی اسلامی می‌باشد. پس چگونه کسی جرئت کرده می‌تواند که برای تأسیس یک بخش تحریف شده از نظام اقتصادی در اسلام توافق کند؟! الله سبحانه‌وتعالی می‌فرماید:

﴿ أَفَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتَابِ وَتَكْفُرُونَ بِبَعْضٍ﴾ [بقره: 85]

ترجمه: آیا به بخشی از دستورات کتابِ (آسمانی) ایمان می آورید و به بخشی دیگر کفر می‏ورزید؟!

این امر با توجه به عدم وجود هسته اصلی نظام اقتصادی و بقیه نظام‌های زندگی اسلامی و جایگزینی آن‌ها با دیگر نظام‌ها مبتنی بر زنده‌گی تحت اصول سرمایه‌داری(دموکراسی) به عنوان نظام اقتصادی در اسلام در کل ارائه شد. البته این امر بعد از جدا کردن دین از زندگی اتفاق افتید که نظام حکومت‌داری دموکراسی را با اسلام خلط کردند و آن را من‌حیث یک نظام مشروع به مردم پیشنهاد کردند! بنابر این، چگونه این راه‌حل‌های اقتصادی حوثی‌ها در زمانی‌که در حال حاضر خودشان در مذاکره با صندوق‌بین‌المللی‌پول در طول دو ماه گذشته مارس و آوریل هستند تا راهکارهای اقتصادی خود را برای آن‌ها فراهم کنند، باشد که صندوق مذکور وام/قروض خود را برای آنان ادامه بدهد! پس برای مان سعادت را به‌ میان خواهد آورد؟! ‏امروز، اعمال شرورانه حوثی‌ها در معرض دید قرار گرفته و افشاء شدند، این امر نشانگر عدم توانایی و عدم رغبت آن‌ها برای حاکمیت توسط اسلام است، درست همان‌گونه‌ای که اعمال بد دیگران قبلاً برای همگی افشاء شده بود.

فلهذا، تطبیق اسلام در تمام امور زنده‌گی امر حتمی است و این امر تنها توسط تأسیس مجدد خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت اجرا خواهد شد؛ بناءً بگذارید که اهل یمن با حزب التحریر برای قائم شدن خلافت اسلامی بر منهج نبوت به دعوت و فعالیت‌هایش ادامه دهند. رسول الله صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم می‌فرماید:

«...ثُمَّ تَكُونُ خِلَافَةٌ عَلَى مِنْهَاجِ النُّبُوَّةِ...» (احمد)

ترجمه: ...و سپس خلافت بر منهج نبوت قائم خواهد شد...

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه یمن

مترجم: داکتر زکریا

ادامه مطلب...

اعتراض اِل‌کامور و جنگ آزادی

  • نشر شده در تونس

(ترجمه)

به تاریخ 21ام  ژونیه شب یک‌شنبه، بنا‌بر اعتراض اِل‌کامور، دولت با قهر و تنش‌های گستردۀ مردم در شهر تاتوین مواجه شد. درین اعتراضات بسیاری‌ها دست‌گیر گردیده و معترضین خواهان تطبیق معاملۀ سال 2017 که میان مردم محل و حکومت یوسف چاهد با ضمانت نورالدین تبوبی، دبیرکل اتحادیۀ کار‌گران شدند. نورالدین تبوبی در همۀ اعتراض‌ها حاضر بود و اساساً شرکت‌های خارجی را متهم به غارت سرمایۀ کشور، شایع ساختن اخبار قوای امنیت در داخل شهر ‌می‌کرد. در واقع این کار‌ها باعث فقر، به حاشیه رفتنِ مردم، خصوصی‌سازی ثروت کشور، بی‌کاری، انحصار‌معادن و نابرابری مردم محل گردید که در حقیقت شرکت‌های خارجی با انحصار ثروت و منافع این کشور باعث تمام این بد‌بختی گردیده اند. تنها حرض و آز آن‌ها سبب شرایط پر مشقت زنده‌گی، بحران محیط‌زیست، افزایش امراض و نا‌امنی گردیده است که بدون استثنا بالای تمام مقامات داخلی تحمیل ‌می‌شود. در واقع وضعیت آن‌ها مانند شتری گردیده است که در صحرا از تشنه‌گی جان ‌می‌دهد؛ در حالی که در عقب خود آب را حمل ‌می‌کند.

از دیر زمان بدین سو، حکومت‌های متوالی مسؤلیت تنظیم امور مردم را ترک کرده اند و در دایرۀ استعمار با نقش دلال قانع گردیده اند و تحت چطر سرمایه‌گزاری خارجی، شراکت و خصوصی‌سازی منابع، دروازۀ غارت و چپاول را به روی شرکت‌های استعماری به طور وسیع آن باز نموده، کشور را تا گلو غرق قرض نمودند و اقتصاد کشور را در گرو قدرت‌های غربی گذاشتند و مردم را غرق در بحران بیکاری و از حقوق شان محروم ساختند، و تمام این کار‌ها را صرف به خاطر تکمیل شرایط صندوق بین‌المللی پول و راضی ساختن حاکمان واقعی کشور "باداران شان" انجام دادند. و امروز مردمی را که خواهان عملی شدن تمام این وعده‌ها هستند را با استفاده از فشار نظامی و امنیتی سرکوب ‌می‌کنند تا ناتوانی خویش را در باز گردانیدن ثروت از دست رفته و تنظیم امور مردم بپوشانند و چنین حکومت‌ها هیچ کمک کرده نمی‌توانند جز این‌که از ریشه باید خشک شوند. 

این مردم عزیز تاتوین! اجداد شما علیه فرانسۀ استعمار‌گر و مزدوران فاسد آن‌ها در سال 1956 مردانه‌وار جنگیدند و شهادت را نسبت به پذیرش استقلال خیالی از کوه‌های مرتفع ترجیح دادند. لذا، یاد آن‌ها در صفحات زرین تاریخ جاویدان است و امروز همان فرصت بزرگ در مقابل شما نیز قرار دارد تا راه آن‌ها را ادامه داده و کار که آغاز کرده بودند را تکمیل کنید. شما ‌می‌توانید ثروت از دست رفته و عزم دزدیده شده را برگردانید تا به شکل واقعی، بهترینِ خلف برای بهترینِ سلف خویش گردید. این را بدانید که مبارزۀ شما با نیروی امنیتی نبوده، بلکه مبارزۀ شما با استعمار و دسایس خبیثانۀ آن‌ها‌ست. پس، تیر‌های خشم و غضب خویش را به سوی آن‌ها پرتاب کنید و شاه‌رگ استعماری آن‌ها را از کشور خود قطع نمایید. مانند اجداد خویش که مجهز با سلاح ایمان بودند، حرکت، اهداف و مسیر اعتراض خود را با اسلام رهبری کنید و از هیچ‌کس پیروی مکنید؛ جز کسی‌که اسلام را من‌حیث ایدیولوژی برای شما آورده است تا این‌که چوپ سوخت جنگ‌های بین‌المللی، منطقوی و محلی نگردید. این را بدانید که رستگاری، آزادی و بازگردانیدن ثروت شما مانند نفت، گاز، معادن فاسفیت، نمک و دیگر معادن منرالی فقط در اسلام نهفته است؛ زیرا الله سبحانه‌و‌تعالی آن‌ها را ملکیت عامه قرار داده است که عایدات آن به هر فرد محل از روی مهربانی و یا در مقابل خدمت آن‌ها باید توزیع گردد.

ای اردوی نظامی و امنیتی! دخیل ساختن شما در جنگ با مردم خود که مانند اعضای یک جسم اند، تحت بهانۀ محافظت از ثروت مردم، جرم بزرگ و اشتباه آشکار است، زیرا ثروت کشور توسط دولت‌های استعماری و شرکت‌های چپاول‌گر آن‌ها دزیده ‌می‌شود. زیرا با بیش‌ترین میزان فیصدی ذغایر نفت و گاز که تونس داراست، از نصف آن مستفید نمی‌شود و گاهی اوقات حتی هیچ فیصدی را بدست نمی‌آورد. پس نباید به قیمت جان مردم خویش از استعمار محافظت کنید تا این‌که توسط نسل آینده مورد لعنت قرار نگیرید. حزب‌التحریر برای قطع نمودن ورید‌های استعمار با تأسیس یک دولت مستقل که مبنای تصامیم آن تنها شریعت اسلام و در اختیار امت باشد، حمایت شما را ‌می‌طلبد تا تغییر جهانیِ را بیاورد که با نور اسلام درخشان گردد. الله سبحانه‌و‌تعالی فرموده است:

﴿ الَّذِينَ إِن مَّكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنكَرِ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُور [حج:41[

ترجمه: همان کسانی‌که هرگاه در زمین به آن‌ها قدرت بخشیدیم، نماز را برپا می‌دارند و زکات می‌دهند و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند و پایان همه کار‌ها از آن الله است.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر-ولایه تونس

مترجم: عبدالله صالحی

ادامه مطلب...

سرزمین‌های ثروتمند با حاکمان دزد!

خبر

بیش از یک‌ملیون اوقیه... مصر از کشف تجاری برای طلا در صحرای شرقی خبر داد. (منبع: سی‌إن‌إن)

تبصره‌‌

به این ترتیب سرمایه‌های سرزمین‌ها از بین می‌رود و حقوق مردم در آن غارت می‌گردد، سرزمین‌های ما سرشار از منابع طبیعیِ مانند: زراعتی، معدنی یا آبی است؛ اما به دلیل مدیریت نادرست این سرمایه‌ها، فرزندان امت از فقر و تنگ‌دستی رنج می‌برند.

آری! این حکومت مصر است و از این کشف خبر می‌دهد، آن‌چه ملکیت تمام امت می‌باشد و می‌خواهد آن را برای استثمارگران بیگانه تسلیم کند تا عایدات آن به دست بیگانگان منتقل شود و صاحبان حق از استفادۀ حق‌شان محروم گردند! تمام این‌ها به این دلیل است که دولت‌های ما نظام سرمایه‌داری حریص را تطبیق می‌کنند که ملکیت فردی را مقدس شمرده و مسئولیت دیگران را نمی‌شناسد و بین نیاز‌های فرد و نیاز‌های جامعه و دولت، نه در نوعیت آن و نه در کیفیت ازدیاد و مدیریت هر یک از آن‌ها فرق قائل نمی باشد، زیرا مسئولیت به دست‌آوردن نیازهای فرد را به عهدۀ خودش واگذار می‌‌کند؛ بدون این‌که بین نیاز‌های اساسی‌ای که زندگی فرد بدون آن‌ها ادامه نمی‌یابد و نیاز‌های اکمالی که مربوط به آسایش است تفکیک کند و دولت را که در اصل برای رعایت امور داخلی و خارجی مردم آمده است، چنان می‌گرداند که فقط بر حفظ آزادی‌ها و رعایت آن بسنده کند تا این‌که مسئولیت رسیدگی به فرد بر مسئولیت خودش انداخته شود؛ چون مردم در استعداد‌ها و توانائی‌های‌شان متفاوت می‌باشند. در این صورت گروه کوچکی از قدرتمندان ممتاز را توانائی می‌دهد تا بر داشته‌ها و سرمایه‌های تمام افراد در زندگی‌شان حاکمیت کنند و به این ترتیب جوامعی‌که نظام سرمایه‌داری را تطبیق می‌کنند، به جنگلی از جانوران وحشی تبدیل می‌گردند که برای به دست آوردن شکارها کشمکش می‌کنند و ضعیفان را در مسیر خود پایمال می‌نمایند.

بدون شک که الله سبحانه وتعالی بر ما به وسیلۀ نظام اقتصادی منت نهاده است که برای جامعه با جمع آن و افراد و دولت آن خودکفائی را محقق می‌سازد! پس تلاش دارد تا سرمایه‌ها را بالای همه توزیع نماید و افراد، جامعه و دولت سهم خود را از آن به دست بیاورند تا بتوانند به مسئولیت‌هایی‌که زندگی از ایشان تقاضا دارد و اسلام آنان را مکلف ساخته رسیدگی کنند، تا خود‌کفائی برای همه تحقق یابد و جامعه در رفاه، آرامش، ترقی و پیشرفت زندگی کند. بدون شک که اسلام تحقق این هدف را تضمین نموده است با احکام فراگیر و پیوسته‌اش که سبب استقرار این حالت می‌گردد و برای این‌که سرمایه وسیلۀ دستیابی به آرزوها و تأمین نیازها گردد، جهت تحقق این هدف اسلام ملکیت آن را به سه نوع تقسیم نموده است: ملکیت فردی، ملکیت عمومی و مکلیت دولتی و برای هرکدام از آن‌ها اسباب شرعی را جهت تملک قرار داده است و آن را بی‌سرپرست قرار نداده است تا افراد در آن کشمکش کنند، چنانکه در نظام سرمایه‌داری وحشی می‌کنند. و در كنترل این نوع املاك از نظر كیفیت و نه از نظر كمیت ، امكان دستیابی به زندگی مسالمت‌آمیز برای افراد، ثبات برای جامعه، قدرت و اعتبار را برای دولت فراهم می‌آورد.

اما حکام ما از این نظام شگفت‌انگیز غافل‌اند و خود را به بی‌خبری می‌زنند و روش ملل کفر را پیروی می‌نمایند و نوع مهمی از انواع ملکیت را چشم‌پوشی می‌کنند که عبارت از ملکیت عمومی باشد که حق تمام افراد در سرمایه‌ها بوده، بقا و ثبات جامعه به آن وابسته است.

مواد معدنی فراوانی‌که عبارت از ملکیت عامه در اسلام است و نباید در اختیار مالکیت افراد یا دولت‌ها باشد، بلکه دولت آن‌ها را به نمایندگی از ملت مدیریت می‌کند تا آن را برای استفاده و منافع مردم فراهم سازد. در مورد آن‌چه كه كشورهای آسیب رسان با ثروتی‌كه اموال عمومی مردم است، انجام می دهند؛ یعنی این‌که ثروت را در اختیار تعداد محدودی از افراد قرار می‌دهند، تجاوز به ثروت و مالکیت عمومی شمرده شده و باعث می‌شود كه فایدۀ آن به گروه كوچكی برسد و بسیاری افراد جامعه را از آن محروم كنند، و عدالت در توضیع ثروت ملی زمانی تأمین می‌شود که این ثروت را به دست خارجی های بیگانۀ تسلیم نکنند تا به خارج سرزمین انتقال دهند تا باعث شود مردم از سرمایه‌های‌شان محروم شوند.

حاکمان مسلمان چقدر احمق هستند؛ زمانی‌که به پایین‌ترین چیز راضی می‌شوند، درحالی‌که مقابل آن‌ها چه خوبی‌های وجود دارد! آن‌ها دارائی‌ها، سرزمین، قدرت، قوت و عزت خود را برای دشمنان خود تسلیم می‌کنند و راضی می‌شوند؛ چون برده‌ها زندگی کنند؛ نه آقایانِ با عزت و در روز رستاخیز عذاب شعله‌وری در انتظارشان است.

بار الها! خلافت راشدۀ دوم بر منهج نبوت را برای ما نزدیک فرما! تا اسلامِ ما دوباره پیروز شود، ما پروردگار خود را راضی کنیم و سرمایه‌ها و حقوق خود را به دست آوریم تا سربلند گردیم و حمد و شکر فضل او را به جا آوریم که او ما را به مسیر مستقیم راهنمایی نمود و با نصرت و قدرت بر ما منت گذاشت.

نویسنده: أسماء الجعبة

مترجم: احمد صادق "امین"

ادامه مطلب...

جنگ ناکام فیسبوک علیه حزب‌التحریر Featured

  • نشر شده در تونس

(ترجمه)

یوم پنج‌شنبه، ۱۸ جون/ژوئن ۲۰۲۰م، شبکۀ فیسبوک صفحۀ دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر – ولایه تونس را برای یازدهمین بار پیاپی بست. این اقدام پس از انتشار بیانیه‌ای تحت عنوان "اعزام نیروهای امریکایی به تونس، نهایت شرارت است"، سرعت گرفت؛ بیانیه‌ای که در آن حزب از ورود ارتش صلیبی امریکا به تونس هشدار می‌دهد. این اقدام به وضوح نشان می‌دهد که شبکۀ فیسبوک برای افروختن آتش جنگ‌اش علیه حزب‌التحریر از چه طرفی دست‌مزد می‌گیرد.

انسداد مکرر این صفحه بعد از آن شدت گرفت که حزب‌التحریر تونس از صاحبان فکر و اندیشه، از جمله؛ متخصصین، متفکرین، قضات، وکلاء، اساتید و سیاستمدارن خواست تا به بدیل غیرنظامی‌اش، که بر اساس منهج اسلام عزیز استوار است، توجه کنند؛ بدیلی‌که اتخاذش نه‌تنها یک مکلفیت شرعی است، بلکه یک ضرورت اجتماعی نیز می‌باشد. این حزب همیشه بیانیه‌های سیاسی، کارزارهای خاموش و گفتگوهای مربوط به این راه‌حل کارا را، که قادر به رهانیدن تونس و مردم آن ازین سیستم بحران‌زا است، منتشر می‌کند. همۀ این‌ها عظمت مفاهیم اسلامی را در رابطه به جنبه‌های اقتصادی نشان می‌دهد. علاوه بر این، پوشش صفحات حزب؛ تظاهرات‌ها و سخنرانی‌هایی است که اعضای حزب در سرزمین‌های مختلف انجام می‌دهند و موضوعات مختلفی را به مسلمانان تونس ارائه می‌کنند.

بار دیگر شبکۀ فیسبوک ثابت کرد که نسبت به کشورهای استعمارگر و ابزارهای داخلی‌شان مغرضانه عمل کرده‌است و با سرویس‌های اطلاعاتی و اجیران جاسوس‌شان برای مبهم و گمنام نمودن پروژۀ "خلافت" و راه‌اندازی جنگ با حاملین آن همکاری می‌کند. این اقدام، ورشکستگی تمدن غرب و ناتوانی‌اش را در مقابله با ایدیولوژی و سیاست اسلامی نمایان می‌کند و مبارزات رژیم‌های امپریالیستی را در مسدود و مبهوت کردن خلاصه می‌کند. با این حال، اهداف حزب التحریر – ولایه تونس گسترده‌تر از آن است که فیسبوک و ابزارهای تبلیغاتی‌اش تصور می‌کنند.

دشمنی صریح شبکۀ فیسبوک علیه پروژۀ "خلافت‌خواهی" واکنش‌هایی را در همۀ سرزمین‌های اسلامی به همراه خواهد داشت. دولت خلافت، که آن را به زودی به اراده الله سبحانه و تعالی تأسیس خواهیم کرد، نه تنها فیسبوک را مسدود و شبکه‌های اجتماعی خودش را مانند چین ایجاد خواهد کرد، بلکه فیسبوک و شرکت‌های تابع آن را در بازارهایش تعقیب خواهد کرد تا باشد که شبکه‌های اجتماعی در سرزمین خلافت به پناهگاهی برای اقشار ضعیف و بستر فکری و سیاسی برای انتشار بی‌عدالتی‌های سرمایه‌داری و عبث بودن سکولاریسم در صفحات‌شان بدل شود.

﴿وَيَقُولُونَ مَتَى هُوَ قُلْ عَسَى أَن يَكُونَ قَرِيباً﴾ [اسراء: ۵۱]

ترجمه: و مى‌گویند: آن (حادثه) كى خواهد بود؟ بگو: چه بسا نزدیک باشد.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر – ولایه تونس

مترجم: امیر حسام

ادامه مطلب...

احزاب‌لبنانی و شعلۀ نزاع گروه‌ها، تنها عمر طبقۀ‌سیاسی را بقا ‌می‌بخشد!

  • نشر شده در لبنان

سرک‌ها و جاده‌های لبنان مملو از تودۀ احزاب‌لبنانی و احزاب‌سیاسیِ گردیده است که موج تظاهرات را از اهداف‌اصلی آن دور ساخته و در نهایت خواستار خلع سلاح شدن حزب ایران در لبنان و باعث فتنه و برخورد گروه‌ها توسط عدۀ نادان و جاهلی‌که دروغ شاخ‌دار و آشکار را با تهمت بستن بالای مادر مؤمنین، حضرت عایشه رضی الله عنها گردیده اند.

﴿ إِذْتَلَقَّوْنَهُ بِأَلْسِنَتِكُمْ وَتَقُولُونَ بِأَفْوَاهِكُم مَّا لَيْسَ لَكُم بِهِ عِلْمٌ وَتَحْسَبُونَهُ هَيِّناً وَهُوَ عِندَ اللَّهِ عَظِيمٌ  [نور:15[

ترجمه: چرا هنگامی‌که آن را شنیدید نگفتید: ما حق نداریم که به این سخن تکلّم کنیم، خداوندا منزّهی تو، این بهتان بزرگی‌ست.

سپس موضوعات میان گروه‌های "شیعه و سنی" وخیم‌تر شده باعث افزایش تنش‌ها حتی حملات همراه با گلوله میان این دو فرقه در شهر بیروت و خاصتاً در اطراف این شهر گردید؛ تو‌گویی‌که کشور وارد جهنم جنگ داخلی گردیده است و یا این همان چیزی‌ست که مشعل‌داران این فتنه ‌می‌خواهند در قالب پیام‌های تبادله شده از طریق مردم و پیام‌های خیابانی، فهمیده شود. فتنه و بحرانی‌که از قبل میان این دو گروه "شیعه وسنی" وجود داشت و حالا تازه گردیده است، کشور را وادار به حالتی ‌می‌کند که مطابق خواست‌ها و تمایلات آن‌ها گردد. این بار این فتنه با پیامِ به مناسبت عید سعید‌الفطر توسط مفتی اعظم جعفری احمد قبلان بر اساس "نقض پیمان‌ملی و توافق طایف" و احساس نیاز به تاسیس قرارداد اجتماعی و سیاسی مسمی بر "ترک مدل فرقه‌ای" آغاز گردید. اما هیچ موقفِ مخالف از طرف "حزب ایران و حرکت امال" در خطبۀ روز یک شنبه، تاریخ 5/31/2020 توسط مارونیت پاتریرچ بچار‌الری در جریان سخنان اش گفته نشد: "ضرور است که از این نهاد، توسط رهبری دولت، قانون و ارتش آن دفاع کرد و هیچ عنصر قدرت نباید آن را انحصار کند." این موارد را چیزی‌که گفته بود رد ‌می‌کند: "پروسۀ گسترش رژیم، بهانۀ برای از بین بردن لبنانی‌ها ‌می‌شود." در حالی‌که انحصار و تحریک قدرت صلیبی‌ها در تمام بخش‌ها به منظور دفاع از ملکیت و حاکمیت‌اش توسط اشخاص سیکولر در میان مسلمین، کسانی‌که با حزب ایران نیز دشمن اند، حمایت ‌می‌شود.

بالآخره، صحنه‌های مضحک، حاکمیت ناچیز، خاطره‌های وحشتناک فعلی، ترس از دست دادن فامیل و اولاد تمام خواهد شد و پول ناقابل موجود که ارزش‌اش را در بحران کاهش پوند لبنان از دست داد؛ به دلیل پالیسی‌های فاسد حکومت‌های متوالی، کشور را به خطر قحطی دچار ساخت و آن را تا گلو در قرض غرق نمود که مجموع آن به یک صد بیلیون دالر ‌می‌رسید.

این مردم و تما‌می‌مردم کشور

یکم: هر چیزی‌که ‌می‌نگرید و می‌شنوید، جز طوفان در راه، در سراسر کشور چیزی بیش نیست که سیاسیون فاسد، ادامۀ این وضعیت را به خاطر ساختار‌های فرقه‌گرایانۀ خویش ‌می‌خواهند تا منافع آن‌ها را حفظ و مانند مزرعۀ که سود و غنایم آن‌ها و پیروان شان را تأمین کند و این وضعیت جریان یابد. این را بدانید که این اهداف به قیمت جان شما تمام ‌می‌شود و بدون شک همۀ مردم از واقعیت این امر به خوبی آگاه اند که ساختار و قدرت دولت و ماهیت حاکمیت آن در دستان حاکمان نبوده، بلکه در اختیار و کنترل بادارانش مخصوصاً امریکا می‌باشد که از منزلی به نام "اوکار" این محدوده را مدیریت ‌می‌کند و این جا لبنانی‌ها و احزاب آن دست زیر علاشه منتظر اند تا امریکا مظهر توافق‌اش با ایران را بدست آرد، زیرا در باطن همۀ موارد میان امریکا و ایران یکی‌ست مانند سیارات که به دور یک محور "آفتاب" ‌می‌چرخند تا درک شود که آن‌ها مزدوران و پیروان آن چگونه مطابق به پالیسی و اصولات امریکا عمل کرده و به سوی سراب امریکایی ‌می‌روند.

دوم: ما این موضوع را بیان داشته و تکرار ‌می‌کنیم که این حاکمیت کوچک تحت نام کشور، نه منافع مردم را ‌می‌تواند تأمین کند و نه ثبات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را ‌می‌تواند نگهدارد! چرا؟ چون همۀ آن به خاطر گروه‌ها و فرقه گرایی‌هاست. مثال زندۀ آن چگونگی تعیین و انتصاب افراد در پُست‌های دولتی‌ست که تنها از طریق دریچه‌های فرقه‌ها و گروه‌ها صورت گرفت؛ نه بر مبنای لیاقت و شایستگی. دیگر این که منبع قدرت چگونه در میان فرقه‌ها انحصار شده است. منظور از "سلاتا" این است که باید "محدودۀ قدرت سنی"، "محدودۀ قدرت شیعه" و "محدودۀ قدرت صلیبی‌ها" موجود باشد؛ نه به این خاطر که کشور بدان نیاز دارد، اقلاً در آینده نزدیک! حتی اگر این قضیه منجر به ازدیاد قرض در خزانۀ دولت و پول مردم عام گردد.

ای مسلمانان، این مردم عام این کشور!

چی‌مدت ‌می‌خواهید در آتش بحران و فتنۀ تاریخی "سنی و شیعه" بسوزید؛ در حالی‌که هیچ نفع برای شما ندارد؟! شمشمیر‌های شما از آن‌ها دریغ نورزیده است، لذا با زبان خویش از آن‌ها چشم بپوشید، زیرا شما برای اشخاص فاسد، کسانی‌که شما را رهبری ‌می‌کنند، افراد تازه نیستید و شما را رها نمی‌کننند تا وقتی‌که بعضی از شما درین مسله که هزاران سال سابقه دارد، گردن‌های یک دیگر را نزنید و این موضوع توسط سیاسیون مضر و فاسدی‌که در هر نفس، تباهی و ویرانی و ایجاد فتنه را به منظور تحریک شما آرزو دارند، آغاز شده است تا شما جنگ را شعله ور ساخته و خون حرام را بریزید! به همین ملحوظ، همین سیاسیون به ساده‌گی به شما ‌می‌گویند: "خود را کنترل کنید"، در واقع آن‌ها همان‌گونه که پیامبر الله سبحانه‌و‌تعالی در حدیث که حذیفه بن یمان رضی‌الله عنه روایت کرده است، ‌می‌باشند:

«دُعَاةٌ عَلَى أَبْوَابِ جَهَنَّمَ، مَنْ أَجَابَهُمْ إِلَيْهَا قَذَفُوهُ فِيهَا»

ترجمه: نزدیک دروازۀ دوزخ ندا کننده‌های اند که هرکسی به آن‌ها پاسخ دهد، آن‌ها وی را داخل دوزخ ‌می‌اندازند.

گفتم: "ای پیامبر الله (سبحانه‌و‌تعالی) آن‌ها را برای ما مشخص کن!" وی صلی الله علیه و‌سلم گفت:

«هُمْ مِنْ جِلْدَتِنَا، وَيَتَكَلَّمُونَ بِأَلْسِنَتِنَا»

ترجمه: آن‌ها از جمع مردم ما بوده و به لسان ما صحبت ‌می‌کنند.

بلی، ما نمی‌توانیم حرمت، شرف و عزت پیامبر صلی الله علیه و‌سلم و اهل بیت‌اش و یا اصحاب‌اش رضوان‌الله علیهم اجمعین را نا‌چیز بشماریم؛ هر مسلمان عاقل و دین‌دار، بدون توجه به مذهب و یا فرقه‌ای از این امر دفاع ‌می‌کند، اما نه به خاطر مردم فاسد و گمراه. کسی از پیامبر صلی الله علیه و‌سلم در مورد جنگ در راه الله سبحانه‌و‌تعالی که بدون غضب و قهر شخصی و یا بدون فخر فامیلی ‌می‌جنگد، پرسید. وی صلی الله علیه و‌سلم سرش را به طرف آن مرد بلند کرد و او نیز چنین نمود زیرا آن مرد ایستاده بود و گفت:

«مَنْ قَاتَلَ لِتَكُونَ كَلِمَةُ اللَّهِ هِيَ الْعُلْيَا فَهُوَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ»

ترجمه: کسی که به خاطر کلمة الله ‌می‌جنگد، در راه الله جنگ نموده است.

﴿ هُوَ سَمَّىٰكُمُ الْمُسْلِمِينَ مِن قَبْلُ [حج: 78[

ترجمه: الله شما را در کتاب‌های پیشین و در این کتاب آسمانی مسلمان نامید.

درین آیه الله سبحانه‌و‌تعالی شما را نه "سنی" و نه "شیعه" نامیده است و اگر مسلمانان دولت و حاکمیت ‌می‌داشتند، متجاوزین و کسانی‌که این چنین مفکوره‌ها را ترویج ‌می‌کرد، خواه مسلمان ‌می‌بود و یا کافر، جستجو و مورد باز‌پرس قرار می‌داد؛ حتی اگر در دور‌ترین نقطه دنیا ‌می‌بود. پس هر‌کسی‌که حتی در مورد حمله بالای مسلمین و محرمات آن‌ها فکر کند، مجازات و بازداشت خواهد شد.

پس، ای عالمان، شیوخ و رهبران صاحب خرد! بر اساس احادیث پیامبر صلی الله علیه و‌سلم نشانه‌های اطمینان‌بخش و وعده‌هایی وجود دارد که خیر این امت هیچ‌گاهی پایانِ ندارد.

«مَثَلُ أُمَّتِي مَثَلُ الْمَطَرِ، لَا يُدْرَى أَوَّلُهُ خَيْرٌ أَمْ آخِرُهُ»

ترجمه: امت من مانند باران است؛ معلوم نیست که اول این امت خیر است یا آخر آن.

به هر حال، حالا زمان آن رسیده است تا از کثافت فعالیت‌های غیر رادیکالی نجات یابیم و توجه خود را به فعالیت‌های اساسی، جدی و با معنی و با مفهوم معطوف داریم و دست خود را با دستانِ هم‌گام نماییم که شبانه‌روز به طور خسته‌گی ناپذیر برای وحدت امت و تأسیس دولت اسلامی "خلافت راشده" بر منهج پیامبر صلی الله علیه و‌سلم تلاش ‌می‌ورزند. تحت چطر این دولت، امام و یا همان خلیفه، نظریات امت را وحدت بخشیده، اختلافات را برداشته و هر‌کسی‌که در داخل و خارج سرزمین اسلامی به اختلافات را که باعث تفرقه امت شود و دامن زند، جزا ‌می‌دهد. پس، حالا منتظر چی هستید؟!

در نتیجه، هیچ راه‌حلی برای مشکل عمومی سرزمین‌های اسلامی وجود ندارد و این تفرقه "فتنۀ پنهان" امنیت مسلمین را ضربه ‌می‌زند. بر علاوه، هیچ راه‌حلی برای مشکل جهان سرمایه‌داری، حرص، تعصب پلید و تلاش آن برای تبدیل کشور و مردم آن به طعمۀ شکار برای خود، غلامان و پیروان آن وجود ندارد. هیچ راه‌حلی نیست، مگر تغییر اساسی تحت چطر دولت اسلامی "خلافت راشده" بر منهج پیامبر صلی الله علیه وسلم که حزب‌التحریر شبانه‌روز برای آزاد‌سازی این کشور و مردم آن از چنگال کفار استعمارگر، غلامان و پیروان آن کار و فعالیت ‌می‌نماید.

هیچ راه‌حلی برای مشکل لبنان وجود ندارد، مگر این‌که لبنان با موج این تغییر بزرگ، به طور عام با امت و به طور خاص با مردم شام یک جا گردد تا این‌که شاخه به اصل آن برگردد، شاخۀ پر برگ‌و‌بار در دولت مسلمین و تحت حاکمیت و اختیار اسلام و مسلمانان قرار گیرد تا ساکنین این سرزمین‌ها "مسلمان و غیر مسلمان" از عدالت اسلام مستفید شوند که قبل از استعمار کفار‌ غربی از خیر دولت اسلامی بهره‌ور ‌می‌شدند.

﴿ وَيَقُولُونَ مَتَى هُوَ قُلْ عَسَى أَن يَكُونَ قَرِيباً﴾ [اسرأ: 51[

ترجمه: و می‌گویند: در چه زمانی خواهد بود؟ بگو: شاید نزدیک باشد.

حزب‌التحریر-ولایه لبنان

18 شوال 1441 هـ.ق

9 ژونیه 2020 م

مترجم: عبدالله صالحی

ادامه مطلب...

نظام فاسدی‌که جیب ما را برای منفعت سرمایه‌داران رباخوار لاش می‌کند، شایستۀ براندازی است!

(ترجمه)

درحالی‌که مردم با درمان بیماری‌شان، تغذیۀ خانواده‌های‌شان و تعلیم/آموزش فرزندان‌شان دست و پنجه نرم می‌کنند، این نظام فاسد با اعلام بودجه‌اش به‌تاریخ ۱۲ جون/ژوئن ۲۰۲۰ م نشان داده‌است که می‌خواهد مردم از طریق یک اقتصاد ویران‌گر سودی لاش کند. کل بودجۀ اعلام‌شده بیش‌تر از ۷۰۰۰ میلیارد روپیه است، که کم‌تر از ۳۰۰۰ میلیارد روپیه آن را قرضه‌ها/وام‌های سودی تشکیل می‌دهد. بناءً از دید صندوق بین‌المللی پول، برنامۀ مالیاتی امسال باید حداقل ۵۰۰۰ میلیارد روپیۀ باشد تا دولت بتواند سودها را پرداخت کند؛ درحالی‌که جمع‌آوری کم‌تر از ۴۰۰۰ میلیارد روپیه در سال گذشته کمرهای مردم شکستاند. حکومت بجوا – عمران، در داخل و خارج، دست قرض دراز کرده‌است، حال‌آن‌که صندوق بین‌المللی پول می‌خواهد جمع‌آوری مالیات تا سال‌های ۲۰۲۴ یا ۲۰۲۵ به بیش از ۱۰۰۰۰ میلیارد روپیه افزایش یابد.

این نظام سرمایه‌داری سودخوار به‌صورت نظام‌مند تلاش می‌کند تا پاکستان را غرق در قرض/بدهی کند، بی‌توجه به این‌که چه کسی در قدرت است. به‌طور مثال، در سال ۱۹۷۱ م مقدار بدهی داخلی پاکستان ۱۴ میلیارد و بدهی خارجی‌اش ۱۶ میلیارد روپیه بود. سپس در سال ۱۹۹۱ م قروض داخلی پاکستان به ۴۴۸ میلیارد روپیه و بدهی‌های خارجی‌اش به ۳۷۷ میلیارد روپیه رسید. در سال ۲۰۱۱ م بدهی‌های داخلی از ۶۰۰۰ میلیارد روپیه و قروض خارجی از ۴۷۵۰ میلیارد روپیه پا فراتر گذاشت. و اکنون با رسیدن به مارچ/مارس ۲۰۲۰ م، مقدار بدهی‌های داخلی پاکستان در حول و حوش ۲۲۵۰۰ میلیارد و بدهی‌های خارجی‌اش به بیش از ۱۲۷۰۰ میلیارد روپیه افزایش یافته‌است. در واقع، هرجایی‌که این نظام سرمایه‌داری سودخوار تطبیق می‌شود، ملت‌ها به دام قرض/بدهی می‌افتند؛ خواه سریلانکا در شرق باشد، که تعهد کرده‌است در پرداخت قروض/بدهی‌هایش زیر فشارهای سنگین صندوق بین‌المللی پول کم نیاورد یا آرژانتین در غرب، که اکنون برای دومین مرتبه از سال ۲۰۰۰ م در پرداخت قروض‌اش ناکام شده‌است.

کسانی‌که در رأس این نظام سرمایه‌داری رباخوار قرار دارند می‌کوشند تا با فریفتن مردم، بقای آن را تضمین کنند. بنابرین هر حکومت جدید حکومت قبلی را مقصر می‌خواند و امیدهای واهی از رفاه را به خورد مردم می‌دهد، در عین حال که راه‌های جدیدی را برای سرمایه‌داران سودخوار به‌منظور استخراج منابع‌مان هموار می‌کند. سال گذشته در جولای/ژوئیۀ ۲۰۱۹ م، رژیم بجوا – عمران در پاسخ به درخواست صندوق بین‌المللی پول، نرخ برنامۀ کلیدی بانک دولتی پاکستان را به ۱۳.۲۵ درصد افزایش داد.

در نتیجه، نرخ سود بدهی حکومت به ۱۳.۶۶ درصد بلند رفت، که در آن زمان در میان بالاترین نرخ‌های کُل جهان قرار داشت. امسال نیز حکومت بجوا – عمران، به‌منظور اجرای مطالبۀ دیگر صندوق بین‌المللی پول، بازار سهام پاکستان را به قرض انداخته‌است تا مشروعیت خسارت‌های مالی تازه‌ای را به قیمت مردم صادر کند. در ۲۰ می/مه ۲۰۲۰ م، عمران خان با افتخار از یک "مرحلۀ ابتکار مالی" سخن گفت که که به موجب آن حکومت‌اش اسناد سودی به ارزش ۲۰۰ میلیارد روپیه را در بورس اوراق بهادار پاکستان (PSX) توزیع کرد.

ای مسلمانان پاکستان!

رژیم بجوا – عمران ادعا می‌کند سرمایۀ کافی جهت تأمین نیازهای‌مان، ترمیم اقتصاد فروپاشیدۀمان، تعلیم و آموزش فرزندان‌مان، درمان بیماری‌های‌مان و راه‌اندازی جهاد در راه الله سبحانه وتعالی برای آزادسازی کشمیر اشغالی ندارد، ولی از طرف دیگر پول‌هایی را که با عرق زحمت کسب کرده‌ایم سخاوت‌مندانه به مصرف سود می‌رساند، سودی که الله سبحانه وتعالی شدیداً تحریم کرده‌است.

در حقیقت، با بقای این نظام سرمایه‌داری رباخوار، هیچ راه فراری وجود ندارد؛ بلکه این نظام باید برانداخته و با حاکمیت نظام اسلام، یعنی خلافت، جایگزین شود. تنها خلافت به طریقۀ رسول الله صلی الله علیه و سلم ما را از نزول‌های بی‌پایان قرضه‌ها/وام‌های سودی نجات خواهد داد. دولت خلافت هیچ پولی را در ازای سودهای حاصل از این قرضه‌ها/وام‌ها نخواهد پرداخت، زیرا الله سبحانه و تعالی فرموده‌است:

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَذَرُوا مَا بَقِيَ مِنَ الرِّبَا إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ * فَإِن لَّمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِّنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَإِن تُبْتُمْ فَلَكُمْ رُءُوسُ أَمْوَالِكُمْ لَا تَظْلِمُونَ وَلَا تُظْلَمُونَ﴾ (البقره: ۲۷۸ – ۲۷۹)

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! از (مخالفت فرمان) الله (سبحانه وتعالی) بپرهیزید و آن‌چه از (مطالبات) ربا باقی مانده، رها کنید؛ اگر ایمان دارید. اگر (چنین) نمی‌کنید، بدانید الله (سبحانه وتعالی) و رسول‌اش (صلی الله علیه وسلم) با شما پیکار خواهند کرد و اگر توبه کنید سرمایه‌های شما از آن شماست (یعنی اصل سرمایه، بدون سود) نه ستم می‌کنید و نه بر شما ستم وارد می‌شود.

دولت خلافت مقدار اصلی قرضه را – بدون سود – پرداخت خواهد کرد و از حکام و مقامات دولتی که در دورۀ مقروضی کشور مسئول این وضع بودند، حساب خواهد گرفت؛ زیرا آنان مسئول خساراتی اند که بر امت وارد کرده‌اند، آن‌ها از مقام‌های‌شان به عنوان پاسداران امور امت به نفع شخصی‌شان سوء استفاده کردند و از این قرضه‌ها برای خود ثروت انباشتند، اعم از حکام ملکی و نظامی گذشته و حال. بنابرین، خلافت آنان را به علت پولی‌که غارت کرده‌اند، مورد محاسبه قرار می‌دهد؛ حتی اگر در قدرت باشند، و بازپرداخت این بدهی‌ها را با وجه اصلی‌شان تضمین خواهد کرد.

بنابرین، خلافت خود را از دام بدهی‌های سرمایه‌داری سودخوار رها خواهد کرد و بر انجام مکلفیت‌های‌مان برای دین بزرگ مان – اسلام – کاملاً متمرکز خواهد شد. سیاست‌های کامل و ناب اقتصادی که از قرآن کریم و سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم گرفته شده‌است را در عرصه‌های زراعت، تجارت و صنعت تطبیق خواهد کرد و خلافت را باری دیگر همچون قرن‌های پسین، به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد جهان ارتقا خواهد داد.

خلافت سرمایه‌هایش را از منابعی حاصل می‌کند که در استفاده از آن‌ها مشروعیت دارد و آن‌ها را برای مراقبت از امور مردم به مصرف می‌رساند. این منابع بر طبق احکام شریعت عبارت اند از: زکات از دام‌ها، محصولات زراعتی و میوه‌جات، اسعار و هر نوع امتعۀ تجاری، خراج و عشر از زمین‌های زراعتی، جزیه از مردان غیرمسلمانی که توانایی مالی دارند و غنایم جنگی از فتوحات سرزمین‌های تازه. برعلاوه، خلافت بر درآمدهایی‌که از ملکیت عامه مانند نفت، گاز، برق و منرال‌ها حاصل می‌شود نظارت خواهد داشت و هرگز این منابع را خصوصی نخواهد کرد. هم‌چنین خلافت از کارخانه‌هایی‌که در پیوند با ملکیت عامه قرار دارند، نیز هم‌چون صنایع سرمایه‌گذاری‌شده توسط دولت، مانند سازنده‌گان وسایل نقلیه و مدل بالاترین وسایل برقی، کسب درآمد خواهد کرد.

باوجود این منابع وافر درآمدزا، اگر هنوز درآمد حاصل‌شده بسنده نکند، خلافت تنها بر آن بخش از ثروت‌مان مالیه وضع خواهد کرد که از نیازهای اساسی و مجلل زندگی ما، مطابق به معیارات یک زندگی عادی، بیش‌تر باشد. خلافت از کسانی‌که سرمایۀ مازاد ندارند، مانند مستمندان و مقروضین، هیچ مالیه‌ای دریافت نخواهد کرد.

ای مسلمانان پاکستان و به‌ویژه نیروهای مسلح‌مان!

اکثر این حکام برای تسهیل کردن راه استعمارگران، و تضعیف و توقیف کردن ما استخدام شده‌اند و ایشان را در مقابل ما یاری می‌دهند. این نظام حکام فاسد و اربابان خارجی‌شان را ثروت‌مند می‌کند، حال‌آن‌که ما را باوجود منابع فراوانی‌که زیر پای‌مان قرار دارد، فقیرتر می‌کند. اکنون بهترین زمان برای هر یک از ما است تا برای حاکمیت احکام الله سبحانه وتعالی تلاش کنیم؛ بدین ترتیب، قهر الله سبحانه وتعالی را از خود برهانیم و پاداش بزرگ آخرت را نصیب شویم. بناءً بیایید با حزب‌التحریر در حمل دعوت‌اش برای خلافت در هر زمان و هر مکان یکجا شوید، و بگذارید نیروهای مسلح‌مان به حزب‌التحریر نصرت دهند تا احکام الله سبحانه و تعالی فوراً تطبیق شود.

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ﴾ (الأنفال: ۲۴)

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! دعوت الله (سبحانه وتعالی) و رسول الله (صلی الله علیه وسلم) را را اجابت کنید؛ هنگامی‌که شما را به سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد.

حزب‌التحریر – ولایه پاکستان

مترجم: محمد حارث پویا

ادامه مطلب...

شهدای آخرت و مسألۀ قضاء و قدر

  • نشر شده در فقهی

پرسش   

السلام‌علیکم‌ورحمت‌الله‌وبرکاته!

شیخ بزرگوار، الله‌ سبحانه و تعالی در عمر شما برکت نهاده و پیروزی را بر دستان شما تحقق بخشد!

 سوالی من به قضاء و قدر در جزء اول کتاب شخصیه مربوط می‌شود و آن این‌که:

جای‌که از افعال مسلط بر انسان صبحت به میان آمده است، افعالی‌که ظاهراً طبیعت وقوع این افعال را نمی‌پذیرد، در صفحۀ 94 کتاب شخصیه بعد از ذکر مثال‌ها گفته شده است: «بناءً بر این افعال ثواب و گناه مرتب نمی‌گردد»؛ پس چگونه بین این عبارت و احادیثی‌که در مورد شهدای آخرت آمده است، توافق صورت می‌گیرد؟ احادیث بیان‌گر این است که شخص مبتلا به مریضی مبطون (اسهال)، غرق‌شده در آب و کسی‌که زیر دیوار می‌شود؛ از جملۀ شهدای آخرت به حساب می‌آیند؛ یعنی این طبقه از مردم ثواب داده می‌شوند و برای‌شان اجر بزرگ داده می‌شود، با وجودی‌که فعل بدون ارادۀشان بالای‌شان به وقوع پیوسته است. الله سبحانه و تعالی در عمر شما برکت عنایت فرماید! ابوحمدی فلسطین

پاسخ

وعلیکم‌السلام‌ورحمت‌الله‌وبرکاته!

برادر محترم قضیه و موضوع در کتاب شخصیه از لحاظ مستحق شدن ثواب و گناه در افعال اختیاری است؛ یعنی افعال در دایرۀ است که انسان بر آن افعال مسلط است و این افعال محل ثواب و گناه است؛ پس وقتی شخص مرتکب حرام شود، عذاب می‌شود و وقتی فرض را انجام دهد، به اذن الله سبحانه و تعالی ثواب داده می‌شود.

اما افعال در دایرۀ است که بالای انسان مسلط است و بر انسان به جبر وارد می‌شود، این افعال، افعالی هستند ‌که انسان آن‌ها را به اختیار خود انجام نداده؛ پس این افعال محل ثواب و گناه نیست؛ یعنی این افعال محل مستحق بودن ثواب و گناه نمی‌باشد؛ زیرا انسان این افعال را به اختیار خودش انجام نداده است.

اما اگر الله سبحانه و تعالی بر انسان از کرم‌اش فضل کند، فعلی بدون اختیار انسان بر انسان وارد شده و الله سبحانه  وتعالی بر آن ثواب دهد، این قضیه فرق می‌کند؛ چون این مسأله از باب استحقاق ثواب و گناه نیست؛ بلکه این رحمت و فضل از جانب الله سبحانه و تعالی است.

بناءً مبطون و مطعون؛ یعنی اشخاصی‌که به اثر مرض اسهال و طاعون فوت می‌شوند و الله سبحانه و تعالی آن‌ها را از جملۀ شهداء محسوب می‌گرداند؛ به این‌معنی نیست که این اشخاص به اختیار خودشان جهت تقرب به الله سبحانه و تعالی این افعال را انجام داده‌اند و مستحق ثواب هستند؛ یعنی این موضوع از باب این گفته رسول الله صلی الله علیه وسلم نیست:

«الْحَسَنَة بِعَشْر أَمْثَالِهَا إِلَى سَبْعِ مِائَةِ ضِعْف وَالسَّيئَة بِمِثْلِهَا إِلا أَنْ يَتَجَاوَز الله عَنْهَا»

ترجمه: پاداش کار نیک ده برابر تا هفت‌صد برابر افزایش داده شده؛ اما جزای کار زشت به اندازۀ مثل همان عمل داده می‌شود؛ مگر این‌که الله (سبحانه و تعالی) از آن بگذرد. (این حدیث را بخاری روایت کرده است.)

پس این موضوع از باب کرم و فضل الله سبحانه و تعالی می‌باشد. به امید این‌که در همین حد جواب برای سوال شما کفایت کند.

برادرتان عطاء ابن خلیل ابوالرشته

مترجم: مصطفی اسلام

ادامه مطلب...

زهر و پادزهر

خبر

وزارت امور خارجۀ ترکیه اظهار داشت: مولود چاووش أوغلو وزیر امور خارجۀ ترکیه روز سه‌شنبه در چهارمین کنفرانس بروکسل تحت عنوان "حمایت از آینده سوریه و منطقه" که به ریاست اتحادیه اروپا و سازمان ملل برگزار می‌گردد، اشتراک خواهد نمود. این وزارت در اعلامیه‌ای بیان داشت که: «انتظار می‌رود این کنفرانس از تلاش‌های زیادی‌که برای ایجاد حل سیاسی چالش و درگیری سوریه انجام پذیرفته است را تحت چتر سازمان ملل‌متحد حمایت نماید و در باره اوضاع بشردوستانه در سوریه بحث کند.» (منبع: شبکه شام)

تبصره

سلطان عبدالحمید راست فرمود که: «امروز پول بگیر و فردا سفارش کن!» هان! این کشورهایی‌که خود را "کمک‌کننده نقدی" نام گذاشته‌اند؛ بار دیگر با هم جمع می‌شوند تا نقشۀ خود را در پایان بخشیدن به انقلاب شام به پایۀ اکمال برسانند؛ انقلابی‌که رژیم ترکیه از تغییر آن خودداری نموده و جز تغییر نام و شکل آن چیزی دیگری خواستار نمی‌باشد؛ چنانکه می‌گوید: "چالش و درگیری سوریه"! وی تلاش دارد تا با کشورهای دیگر اساسات نظام سوریه را از طریق آن‌چه که آن را "حل سیاسی" می‌خوانند تثبیت نماید.

حمایتی‌که در طول سال‌ها از شام صورت گرفته است، جز زهر کشنده‌ای که در انقلاب شام داخل و دسیسه‌سازی شده بود، چیزی بیش نیست تا بدین وسیله دشمنان بتوانند آن را به حالت خواب و بیهوشی ببرند و در آن خلل ایجاد کنند تا باشد که قبل از به هوش آمدنش علیه آن مجهز باشند! در نتیجه زهرشان در پوشش بشریت در آمد و اکنون آنان از کشتارهای رژیم جنایت‌کار سوریه بالای مردم‌شان چشم‌پوشی نموده، سپس برای فردی‌که از کشته شدن جان سالم بدر ببرد، دوا و آمبولانس می‌فرستند! گذشته از آن؛ هم‌چنین برای رژیم سوریه اجازه می‌دهند که اهالی انقلاب را از اکثریت مناطق بیرون رانده و آن‌ها را به هجرت وا دارند و سپس برای آنانی‌که به هجرت وادار شده‌اند؛ خیمه می‌دهند که نه از سرما حفاظت‌شان می‌کند و نه هم از گرما!!

ای اهل شام! تنها پادزهر شفاءدهندۀ این بیماری، آگاهی از واقعیت دشمنان و سپس سرایت نمودن این آگاهی در پیکر انقلاب می‌‌باشد تا دوباره پیکر انقلاب را حیات بخشد و در نتیجه؛ انقلاب غبار سستی و ضعف را از خود دور بیافگند، ریسمان متابعت از مکاران را قطع نماید، رهبران بدکار کنونی را از قدرت برکنار کند و سپس به ریسمان استوار تمسک بورزد، باقی‌ماندۀ پراکندگی خود را جمع آوری کند و به فرمان پروردگارش سر تسلیم فرود آورد. پروردگار می‌تواند که حیله و نیرنگ دشمن را به خودش برگرداند، و او صاحب وعده و وفا کننده به وعدۀ خود می‌باشد. پس شما باید وعدۀ او را تصدیق نمایید، فرمانش را عملی کنید، به ریسمانش چنگ بزنید و بر او توکل نمایید! آنجاست که نصرت آشکارا (نصرت پروردگار جهانیان) فرا خواهد رسید؛ چنان‌که در کتاب مجیدش فرموده است:

﴿وَكَانَ حَقّاً عَلَيْنَا نَصْرُ الْمُؤْمِنِينَ﴾  [روم: 47]

ترجمه: و همواره یاری نمودن مؤمنان بر ما واجب بوده است.

نویسنده: منیر ناصر

عضو دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه سوریه

مترجم: محمد "مزمل"

ادامه مطلب...

نزول سکينت و رحمت به سبب تلاوت و تدريس قرآن!

از ابو هريره رضی الله عنه روايت است که رسول الله صلی الله عليه وسلم فرمود:

«ومَا اجْتَمَعَ قَوْمٌ فِي بَيْتٍ مِنْ بُيوتِ اللَّهِ يَتْلُونَ كِتَابَ اللَّهِ ويتَدَارسُونَه بيْنَهُم، إِلاَّ نَزَلتْ علَيهم السَّكِينَة، وغَشِيَتْهُمْ الرَّحْمَة، وَحَفَّتْهُم الملائِكَةُ، وذَكَرهُمْ اللَّه فيِمنْ عِنده» (رواه مسلم، ابوداود، ترمذی و ابن ماجه)

ترجمه: هر زمانی‌که گروهی از مسلمانان در خانه‌ای از خانه‌های الله (متعال یعنی مسجد) جمع شوند و قرآن کريم را تلاوت كنند و با يک‌ديگر تعليم دهند، سکينت و آرامش بر دل‌های‌شان فرود می‌آيد و رحمت الله شامل حال‌شان می‏شود، فرشتگان ايشان را در بر می‏گيرند و الله (متعال) آن‌ها را ميان فرشتگانی‏كه نزد او هستند، ياد می‌كند.

شرح حديث

احاديثی‏که برای تشويق مسلمانان به طلب علم و ذکر الله سبحانه وتعالی، از رسول الله صلی الله عليه وسلم روايت شده بسيار زياد است، زيرا طلب علم دين و آنچه برای يک مسلمان در دين و دنيا مفيد باشد، از لحاظ شرع يک امر پسنديده است. علاوه براين، از حديث فوق ثابت می‏شود که فرشتگان به کسانی‌که در مساجد به تلاوت يا تدريس علوم قرآن مصروف هستند، دعای خير می‏کنند. در روايات آمده که تعدادی از فرشتگان در جستجوی حلقات و دروس قرآن يا ذکر الله متعال هستند؛ طوری‌که اگر حلقه‌ای از تلاوت، ذکر يا دروس قرآن را ديدند، به همديگر مى‏گويند: بيائيد كه نياز خود را پيدا كرديم! به اطراف آن‏ها جمع می‏شوند و به ايشان دعای خير می‏کنند.

واضح است كه وقتی فرشتگان به اطراف آن‏ها جمع ‏شوند، شياطين از آنجا فرار میکنند، ليکن فرشتگان به خانه‌ای كه در آن سگ يا عكس باشد، داخل نمى‏شوند و هرگاه فرشتگان داخل نشوند، شياطين آن خانه را اشغال می‏کنند، که در نتيجه ممکن است اهل خانه را نيز تابع خود بسازند.

ای مسلمانان! بدانيد که سکينت و رحمت الله وقتی شامل حال مسلمان می‏شود که حدود و فرايض الله متعال را ترک نکرده باشد. بعد از سقوط خلافت اسلامی در سال (1924م) تا اکنون که نزديک به صد (100) سال می‏شود، اجرای حدود و فرايض الله معطل قرارگرفته و تطبيق نمی‏شود؛ يعنی دولت يا حکومت اسلامی وجود ندارد که احکام اسلام را تطبيق نمايد. برعکس در سرزمين‌های اسلامی حکام مزدور فاسق وظالم قوانين کفری را بالای مسلمانان تطبيق و تحميل می‌نمايند. کفار تمام سرزمين اسلامی را اشغال و تحت تسلط خود قرارداده است، به مقدسات، نواميس و شعائر دينی مسلمانان توهين وتحقير می‏شود... در چنين حالت تنها به حلقات درسی اکتفاکردن عاقلانه نيست؛ بلکه لازم است از يک‌طرف مسلمانان را بسيج نموده و بطور جمعی برای دور نمون حکام ظالم و فاسق اقدام شود و از سوی ديگر، برای اقامه دوباره خلافت اسلامی سعی و تلاش نمائيم تا سکينت و رحمت الله شامل حال مان شود.

خلاصه حديث

در اين حديث شريف رسول الله صلی الله عليه وسلم تشويق بر وحدت و اجتماع نموده و از تفرقه بر حذر می‌دارد؛ چنان‌چه اجتماع در عبادت مشمول رحمت الله می‌گردد. هم‌چنين اجتماع در دور نمودن حکام فاسق و ظالم امريست بزرگتر از عبادت که بر آن رسول الله صلی الله عليه وسلم تاکيد نموده است.

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه