سه شنبه, ۱۴ شعبان ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۴/۰۷م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

مبارزه در برابر کرونا نیاز به دولتی چون خلافت راشده دارد!

(ترجمه)

خبر:

خبرگزاری مصری امروز مورخ 14 ماه مارچ 2020م از برگزاری کنفرانس مطبوعاتی خبر داد که نخست وزیر مصر در حضور وزیر معارف/آموزش و پرورش، تحصیلات عالی و تحقیقات علمی و هم‌چنان وزیر صحت/بهداشت و در حضور رسانه‌ها دائر کرد. این کنفرانس به خاطری برگزار گردید تا از تعلیق تعلیمات در مکاتب و دانشگاه‌ها سر از تاریخ 15 مارچ برای مدت دو هفته خبر دهد. وزیر معارف/آموزش و پرورش گفت: این مدت تعطیلی را برای حفظ فوری حالت بدی‌که در این اواخر کشورها به آن مواجه شده است بوده تا بدین وسیله از هوای آلوده محافظت شده و سپس این حالت بد را کاملاً از بین ببریم. وی تاکید کرد که این تصمیم به خاطر اقدامات وقایوی گرفته شده است، و نیز در سخنان‌اش در صورتی این اقدامات را مفید و موثر دانست که این اقدامات در خارج از مکاتب و مدارس نیز رعایت گردد و از اختلاط و تجمعات بزرگ جلوگیری به عمل آید.

تبصره:

نخست وزیر مصر گفت: کسانی‌که به این مرض مصاب شدند، اندک و محدود بوده بر مردم لازم است تا درجاده‌ها بیرون نشوند؛ در حالی‌که وزیر معارف/آموزش و پرورش تعداد دانش‌آموزان مصاب به این مرض را از مجموع مصاب شده‌گان هفت نفر گفت. ناظرین در نیویورک تایمز در قاهره تأکید می‌کنند که تعداد مصاب شده گان به ویروس کرونا در مصر به 1900 رسیده است؛ در حالی‌که حکومت ادعاء می‌کند که تعداد مبتلایان به این مرض به 110 نفر می‌رسد.

مدارس و مکاتب برای دو هفته به تعلیق در آمد؛ بر علاوۀ آن‌که اماکن دروس خصوصی و تمامی تجمعات نیز بسته شده و اعلان شده است که مدارس و دانشگاه‌ها در این مدت به خاطر اقدامات پیشگیرانه باید بسته شوند که خود این موضوع بیان‌گر آن است که تعداد مصاب شده‌گان بیشتر از هفت نفر می‌باشند و این اقدام خودش گفتۀ وزیر معارف را رد کرده و ثابت می‌سازد که تعداد مبتلایان به این مرض بیشتر از هفت نفر بوده؛ بلکه تعداد زیادی است که حکومت از اعلان آن خود داری کرده است؛ حکومتی‌که بر کذب و دروغ عادت کرده و تا وقتی مصیبت و مشکل بزرگ نشود، هیچ تحرک و اقدامی از خود نشان نمی‌دهد؛ بلکه اکثر اوقات از بزرگ شدن این مشکلات فائده برده و این نظام با از بین رفتن و تلف شدن مردم توسط این مرض باکی نداشته؛ بلکه به وسیلۀ مبتلایان این مرض تجارت کرده و از طریق نشست‌های بزرگ بین المللی کمک‌های زیادی را کمائی و به حساب‌های بانکی‌شان در بانک‌های اروپائی اضافه می‌نمایند. این مسأله غیر از آن است که نظام سرمایه‌داری منفعت‌گرا پایه‌های آن بر افراد پول‌دار و سرمایه دار استوار است؛ افرادی‌که از تولید مرض و دواء منفعت برده و مصلحت این افراد بر بقاء مرض و انتشار آن می‌باشد تا عواید فروش‌شان بیشتر شده و دارائی شان دو چند گردد و حکام سرزمین‌های ما هم ابزار و وسیلۀ دست همین افراد هستند.

الله سبحانه وتعالی عمر ابن خطاب رضی الله تعالی عنه را رحمت کند که گفت: «اگر قاطری در راه عراق بلغزد و به زمین افتد، الله سبحانه وتعالی از من سوال می‌کند که چرا، راه این حیوان را درست نکردی؟» اما متأسفانه که امروزه ما مسلمانان در نزد این حکام از قاطر در نزد عمر رضی الله عنه بی ارزش‌تریم. اگر عمر رضی الله تعالی در بین ما می‌بود، به انتظار نمی‌ نشست تا این مرض در سرزمین‌های اسلامی یکی پی دیگری انتشار یابد؛ بلکه تلاش می‌نمود تا برای امت مسلمه راه نجات پیدا کند که این حق رعیت و مکلفیت شرعی بر حاکم بوده و الله سبحانه وتعالی از این مسأله در روز قیامت از حاکم پرسان می‌کند. پس وقت اقدامات پیش گیرانه برای مهار ساختن این مرض در مصر گذشته، چون این نظام معاملات تجاری و اقتصادی زیادی با چین دارد؛ کشوری‌که مرض از همان‌جا منشأ گرفته و در ظاهر چنین به نظر می‌رسد که وجود این مرض خواست این نظام می‌باشد؛ در حالی‌که اقدام سریع باعث می‌شود که مهار کردن این مرض را آسان ساخته و علاج آن را ساده‌تر می‌سازد ؛اما این اقدامات تنها توسط دولت خلافت راشده بر منهج نبوت صورت می‌گیرد؛ نه چنین حکومت‌ها.

ای اهل کنانه! شکی نیست که امنیت و صحت‌مندی شما به عقیده شما و احکامی‌که از عقیده اسلامی سرچشمه گرفته مرتبط است؛ احکامی‌که سرپرستی شما را به صورت درست آن بالای حکام لازم گردانیده و این مسأله را بدون کم‌ترین نقیصه‌ای مکلفیت حاکم مسلمانان قرار داده است. بناءً بر شما لازم است که این سرپرستی را از طریق درست آن توسط نظام و دولتی تقاضا کنید که این خواست شما را عملی ساخته تا این مشکل پایان و این مصیب از بین برود؛ سرپرستی دائمی‌که از تکرار چنین بلای جلوگیری کرده و هم‌چنان برای جلوگیری از بروز چنین ویروسی تلاش می‌کند. بدون تردید چنین اقداماتی تنها توسط دولت خلافت بر منهج نبوت صورت می‌گیرد.

ای اهل کنانه! خطابم بر شما است! شما اعم از عامۀ مردم و اردو و اعم از حکام و غیر حکام، یقینا! که در این مرض پند و عبرتی برای شما است،.شما می‌دانید که این مرض مخلوق ضعیفی از مخلوقات الله سبحانه وتعالی است که شما را چنین به وحشت انداخته و شما را در خانه‌های تان از ترس مرگ حبس نموده است؛ در حالی‌که الله سبحانه وتعالی ذاتی است که جان‌های شما در دست او بوده و شما را از روز بزرگی هشدار می‌دهد؛ روزی‌که هیچ پناه‌گاهی جز پناه او ندارید. پس چگونه در آن روز با الله سبحانه وتعالی روبر می‌شوید؛ در حالی‌که شریعت او تعطیل و دولت و دین آن در زنده گی شما نمی‌باشد و زنده گی شما توسط دین الله سبحانه وتعالی پیش نمی‌رود؟ بدون شک این مصیبت به مراتب بزرگتر از ویروس کرونا است. امت مسلمه از روز از میان رفتن خلافت به دست مصطفی کمال اتاترک تا اکنون گنه‌کارند و شکی نیست که امت در این گناه شان باقی مانند تا بار دیگر خلافت ایجاد شود. پس شما مردم مصر برای برپائی دولت خلافت تلاش کنید. بدون شک این تلاش و این عمل‌کرد شما راه نجاتی در روز قیامت است و بدون شک همین خلافت تنها ضامن جلوگیری این مرض و امثال آن می‌باشد. خلافت دولتی است که از مصارف‌اش برای صحت‌مندی و بر آورده نمودن نیاز‌های رعیتش رنج نبرده؛ بلکه تمام اهتمام و توجه‌اش این است که چگونه حقوق مردم را رعایت کند. این مکلفیت و حکم شرعی است که دولت بر آن وادار شده و عقیدۀ بزرگی است که دولت را بر این اقدامات وادار می‌سازد. پس ای مسلمانان، به سوی بر پائی این دولت بشتابید که در این راه نجات شما  و تمام جهان نهفته است.

ای مسلمانان! شباب حزب التحریر در بین شما برنامۀ کاملی را حمل می‌کند که آماده تطبیق و هیچ چیزی را بعد از یاری الله سبحانه وتعالی جز نصرت فرزندان مخلص اردوی مصر کم ندارد؛ نصرتی‌که این بر نامه کامل را در معرض تطبیق گذاشته تا خیرش سنگ و درخت و بر پرنده و بشریت برسد. پس بشتابید که نجات جهان در دست شما است بیشتابید که این کامیابی بزرگی است!

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اسْتَجِيبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُم لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ﴾ 

[انفال: 24]

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! دعوت الله (سبحانه وتعالی) و رسول الله (صلی الله علیه وسلم) را اجابت کنید؛ هنگامی که شما را به سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد! و بدانید که الله (سبحانه وتعالی) میان انسان و قلب او حایل می‌شود، و همه شما (در قیامت) نزد او گردآوری می‌شوید!

نویسنده: سعید فضل

عضو دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه مصر

مترجم: مصطفی اسلام

ادامه مطلب...

دولت خلافت هدیۀ الهی برای تمام بشریت!

(ترجمه)

خبر:

سازمان صحت/بهداشت جهانی کرونا را به عنوان وبای جهانی معرفی نمود. تیدروس رئیس سازمان مذکور گفته که شمار موارد ابتلا به این ویروس در جریان دو هفتۀ گذشته در بیرون از چین 13 برابر شده. معمولاً "وبای جهانی" به بیماریی گفته می‌شود که همزمان در چندین دولت در سراسر جهان منتشر می‌شود. (منبع: بی بی سی)

تبصره:

شمار کسانی‌که به دلیل گرسنه‌گی می‌میرند، بسیار بیش‌تر از کسانی است که به دلیل ویروس کرونا جان شان را از دست می‌دهند؛ چنان‌چه سایت "ویرلدمیترز" آمار وحشت‌ناکی را منتشر نموده که من نمی‌خواهم آمار سالانۀ آن را بیان کنم، بلکه برخی از آمار روزهای 3/2 را بیان می‌کنم که پیوسته در حال افزایش هم هست: مرگ و میرهای ناشی از گرسنه‌گی 16055، آلوده‌گی آب 1212، بیماران معده 18733، سقط جنین 61360، ایدز 2419. اگر شما خود به این سایت مراجعه نمائید، آمار و ارقام به مراتب بیش‌تری را مشاهده خواهید نمود و این آمار بارها از مرگ و میرهای ناشی از کورونا افزون‌تر است؛ اما چرا این همه تبلیغات رسانه‌ای، آیا این یک جنگ اقتصادی و یا سیاسی است؟

گزارش تخنیکی سازمان اونکتاد وابسته به سازمان ملل نشان می‌دهد که کاهش دو درصدی تولیدات چین پیامدهای چند برابری بالای جریان اقتصاد جهانی دارد و تاکنون منجر به کاهش حدود 50 ملیارد دالر امریکائی در تجارت میان دولت‌های مختلف شده. این گزاراش نشان می‌دهد که صنعت تولید ابزار آلات ریز و دقیق و قطعات موتر و دستگاه‌های ارتباطی بیش‌تر از این کاهش متضرر شده اند.

پامیلا کوک رئیس بخش تجارت جهانی و کالای سازمان اونکتاد می‌گوید: اقتصادهایی‌که بیش‌ترین خسارت را متحمل شده اند؛ مناطقی مانند اتحادیۀ اروپا با 15.5 ملیارد دالر، امریکا با 5.8 و جاپان با 5.2 ملیارد دالر می‌باشد. این مسئول اقتصادی سازمان ملل افزود: این خسارت‌ها برای دولت‌هایی پیش‌رفته که اقتصاد آن روی تولید مواد خام می‌چرخد، خسارتی بسیار هنگفت به شمار می‌رود. خسارت‌هایی چین به 20 ملیارد دالر رسید و بازار علی بابای چین ملیاردها دالر را به نفع یک شرکت آمریکائی ضرر نمود، طوری‌که شرکت امریکائی آمازون 35 ملیارد دالر را به دلیل ترس و دست پاچه شدن مردم از اخبار مربوط به کرونا در چین سود برد، زیرا تجار به جای خرید از شرکت اکسپرس چین، شروع به خرید از شرکت امریکائی آمازون نمودند.

(CNN) در گزارشی به نقل از ادارۀ ترانسپورت هوایی جهانی گفت که شرکت‌های هوانوردی جهانی ممکن است در صورت گسترش ویروس کرونا تا 113 ملیارد دالر متضرر شوند.

شرکت (Flybe) انگلیس روز پنج‌شنبه عملاً اعلان ورشسکته‌گی نمود و گفت که بیش‌تر از دوهزار کارمند خود را پس از خسارت‌های که پی‌همی‌که در از شروع سال جاری متحمل گردیده، اخراج کرده است. این ورشکسته‌گی درست چند ماه پس از آن اتفاق می‌افتد که برای نجات آن برنامه‌ای توسط حکومت روی دست گرفته شده بود، اما به نظر می‌رسد این برنامه در برابر خسارت‌های ناشی از ویروس کرونا مؤثر نبوده و تاب آورده نتوانست. این وبا هم‌چنین عرصه‌های گردشگری اردن، لبنان، المغرب و سایر اماکن را نیز سخت متضرر نموده.

به نظر می‌رسد اخبار مربوط به ویروس کرونا تمام اخبار مربوط به جنایت‌هایی‌که دولت‌های غربی در سوریه، عراق، یمن، لیبیا و معاملۀ قرن مرتکب می‌شوند را تحت الشعاع قرار داده که خود نشان دهندۀ محقق شدن آجندای کثیف این دولت‌های تروریستی به دور از چشم رسانه‌هاست.

نخستین گامی‌که در برابر وباء‌ها و بیماری‌های ساری باید برداشته شود، همانا قرنطینه کردن است. اما فرق میان قرنطینه در دولت خلافت و قرنطینه در دولت‌های سرمایه‌داری حاکم در تعامل امت با هریک از این دو نوع دولت‌داری است. در دولت‌های سرمایه‌داری مردم قرنطینه فرار نموده و اندکی از روی رغبت و داوطلبانه به آن تن می‌دهند، اما در دولت خلافت، فرد مسلمان خودش با رغبت و داوطلبانه آن را رعایت می‌کند، زیرا آن را یک حکم شرعی می‌بیند که پایبندی به آن یک وجیبه است. پس هرگاه دولت خلافت اعلان قرنطینه نماید، افراد با قناعتی‌که به عدالت قانون دارند و به آن به چشم حکم شرعی از جانب الله متعال می‌بینند، آن را عملی می‌نمایند، زیرا پایبندی به چنین قرنطینه‌ای اطاعت از الله سبحانه وتعالی است و نه اطاعت از بشر. از اسامه بن زید رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«إذَا سمِعْتُمْ الطَّاعُونَ بِأَرْضٍ، فَلاَ تَدْخُلُوهَا، وَإذَا وقَعَ بِأَرْضٍ، وَأَنْتُمْ فِيهَا، فَلاَ تَخْرُجُوا مِنْهَا» 

(متفقٌ عليهِ)

ترجمه: هرگاه شنیدید در سرزمینی طاعون آمده، وارد آن سرزمین نشوید و هرگاه طاعون آمد و شما درآن سرزمین بودید، از آن بیرون نروید!

هم‌چنین از عائشه رضی الله عنها روایت است که گفت:

«سَأَلْتُ رَسُولَ اللَّهِ r عَنْ الطَّاعُونِ فَأَخْبَرَنِي أَنَّهُ عَذَابٌ يَبْعَثُهُ اللَّهُ عَلَى مَنْ يَشَاءُ وَأَنَّ اللَّهَ جَعَلَهُ رَحْمَةً لِلْمُؤْمِنِينَ لَيْسَ مِنْ أَحَدٍ يَقَعُ الطَّاعُونُ فَيَمْكُثُ فِي بَلَدِهِ صَابِرًا مُحْتَسِبًا يَعْلَمُ أَنَّهُ لَا يُصِيبُهُ إِلَّا مَا كَتَبَ اللَّهُ لَهُ إِلَّا كَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ شَهِيدٍ» 

(رواه البخاري)

ترجمه: از رسول الله صلی الله علیه وسلم در مورد طاعون پرسیدم، وی صلی الله علیه وسلم به من خبر داد که آن عذابی است که الله (سبحانه وتعالی) آن را بالای هرکسی‌که بخواهد می‌فرستد و الله آن را برای مؤمنین رحمتی قرار داده. هرگاه فردی‌که طاعون فرارسد و او در در شهر خود باقی مانده و شکیبائی و خویشتن داری به خرچ دهد و بداند که چیزی بجز آن‌چه که الله برایش نوشته نخواهد رسید، پاداشی به سان پاداش شهید خواهد داشت!

این به علاوۀ اقداماتی است که دولت خلافت باید برای معالجۀ اتباع خود روی دست گرفته و عملی نماید.

این است فرق میان دولت خلافت و دولت سرمایه‌داری! فرد مسلمان در دولت خلافت پایبندی به قوانین را عبادت می‌شمارد، در حالی‌که در دولت سرمایه‌داری مردم برای دورزدن قانون از هر حیله و نیرنگی استفاده می‌کنند و تن به قرنطینه نمی‌دهند، مگر این که با اعمال زور مجبور شوند، زیرا نظام سرمایه‌داری از هیچ‌گونه ارزش انسانی و اخلاقی برخوردار نیست تا مردم به آن اعتماد نمایند و در سرزمین وبازده باقی بمانند و مطمئن باشند که به آنان رسیده‌گی لازم صورت خواهد گرفت؛ به علاوۀ این که عدم باور به جنت و دوزخ و حساب و عقاب خود گزینه‌ای جز فرار برای مردم نمی‌گذارد. حتی ممکن است در مواردی بعضی‌ها زیر حاکمیت نظام‌های بشری اقدام به نشر و پخش بیماری‌های مسری به سایر افراد کنند و با خود بگویند: "من و دیگران یک سانیم یا من که نبودم جهان نباشد" کاری‌که بعضی از مردم چین در جریان انتشار کرونا کردند؛ اما فرد مسلمان بقای خود در سرزمین وبازده را حفاظت از جان دیگران و قربان نمودن خود بر می‌شمارد که در بدل آن خود را به درجۀ شهادت می‌رساند. این احساس مسئولیت را شما هرگز در هیچ ایدیولوژی و دین دیگری بجز اسلام نخواهید یافت، پس هرگاه چنین بیماری‌هایی در یک منطقۀ کوچک محاصره گردد، دامن سایر مردم را نخواهد گرفت و آنان به زنده‌گی اقتصادی خود ادامه خواهند داد.

چه وقت جهان پی خواهد برد که برپائی دولت خلافت و تطبیق درست احکام اسلام، هدیۀ الهی برای تمام بشریت است؟! اینک ما در ماه مارچ به سر می‌بریم، ماهی‌که نودونهمین سال‌روز نابودی دولت خلافت را به یاد مان می‌دهد. امیدواریم الله سبحانه وتعالی موعد برپائی مجدد این نظام الهی را زودتر قرار دهد تا مانع این همه بیماری‌ها، شرارت‌ها و ترورهایی قرار گیرد که دولت‌های جنایت‌کار حاکم در جهان به بار آورده و مردم سراسر جهان، اعم از مسلمان و غیر مسلمان، در آتش آن می‌سوزند.

نویسنده: نجاح السباتین از ولایت اردن

مترجم: عبدالله دانشجو

ادامه مطلب...

رستگاری امت از بدبختی‌های آن و حفظ عزت آن تنها می‌تواند با پیروی از مسیر اسلام به دست آید! آنچه مسلمانان امروز بدان نیاز دارند، حاکمان صادق اند که در تلاش برای خدمت‌گذاری به آن‌ها بوده و آن‌ها را از بلا‌ها و مصیبت‌ها نجات می‌دهند

  • نشر شده در عراق

ترجمه

امت اسلامی از خاطرات بسیار دردناکی عبور می‌کند؛ این خاطرات از چگونگی انهدام دولت اسلامی‌ست که پایه‌های آن توسط رسول الله صلی الله علیه وسلم در مدینه بنا و اساس‌گزاری شد. پس از رحلت حضرت محمد صلی الله علیه وسلم حاکمیت و اقتدار این دولت با شکوع توسط مسلمانان نسل به نسل ادامه داشت. آن‌ها کجی را که در آن رونما می‌شد، راست و درست می‌نمودند و آنچه را که از بنیادش می‌شکست، دوباره تجدیدش می‌کردند، به همین‌طور این دولت با عظمت ۱۳ قرن به طول انجامید و امت زیر سایه آن در اوج عزت، امنیت و در اآرامش کلی به سر می‌برد.

این به واقیعت چراغ عدالت، پناهگاه ستم‌دیده‌گان و دیوار قوی امت مسلمه بود که بی‌عدالتی و افراد ستمگر را پی‌گیری می‌کرد و خیر و خوبی را در بین همه مردم توسط حمل قانون اسلام به ملت‌های زمین از طریق دعوت و جهاد و اتباع گسترش می‎‌داد و در تحت حاکمیت آن مسلمانان و غیر مسلمانان در امنیت و برابری زنده‌گی خود را بسر می‌بردند.

با این حال، در اثر بی‌توجهی محافظان، انحراف در رفتار مردم، توطئه قوی و کینه‌توزی دشمنان و با حمایت عرب‌ها و ترک‌های خائن، در آن زمان توسط جنایتکار قرن مصطفی کمال، خائن و جاسوس بریتانیا، دشمن اسلام و مسلمانان و فرو بردن خنجر زهرآگین او به سینه اُمت اسلامی و خیانت به خلیفه مسلمانان منجر به الغای نظام حاکم گردید که در نهایت وی به تاریخ 28 رجب محرم 1342 هـ.ق مصادف به 3 مارس 1924م، نظام حکومت‌داری اسلام، یگانه دولت خلافت اسلامی را نابود و انهدام بخشید تا دولت سکولاری را بدون هیچ هویتی؛ مگر با هویت نفرت از "عرب‌گرایی و اسلام" تأسیس نماید. این هویت اسلامی تا‌اکنون در اذهان کسانی‌که به رب العالمین و به عقیده اسلامی‌شان مخلص اند، ماندگار باقی مانده است. با سقوط خلافت، جهان‌ در تاریکی قرار گرفت، خورشید آن غروب کرد، حق از میان رفت و چنان‌چه که سخت‌ترین مصیبت‌ها و بلا‌ها که ملت‌ها به آن مبتلا می‌شوند، 99 سال است که ما خیر و نیکی محروم مانده ایم.

از آن زمان به بعد، اُمت اسلامی در میدان تیراندازی اشغالگران کافر قرار گرفته اند که زمین‌های شان را تخریب گردید، بر مقدسات‌شان بی‌حرمتی شد، منابع‌شان را غارت و با ایجاد مرز‌های کاذب بین امت اسلامی سرزمین‌های شان را پارچه پارچه و از هم پاشیدند. آن‌ها توانستند آتش جهل و نادانی را از طریق مفکوره‌های ملیت‌گرایی متعفن، میهن‌پرستی و کشمکش‌های فرقه‌گرایی در بین امت شعله‌ور سازند. از طرف دیگر مقررات قانون الله را که توسط آن دولت خلافت بر بالای امت حکم می‌کرد را کنار گذاشته و آن را با قانون ساخت بشر یعنی نظام سرمایه‌داری کافر عوض کرد و آتش جنگ را بین برادران دینی و سرنوشت آن‌ها شعله‌ور ساخت. با این حال آوردن امت به آستانه فقر و تحقیر، تحت سلطه بیکاری توسط بیماری‌های مانند بیماری همه‌گیر ویروس کرونا که امروزه همه را تحت کنترل خود قرار داده و در جهان گسترش یافته است. آن‌ها کسانی را بر بالای مردم حاکم ساختند که به ظاهر صادق اما جاسوس‌های بیش نبوده و پیوسته به توطئه‌های خود ادامه می‌دهند. آن‌ها به عوض این‎‌که به مردم کمک کنند و مردم را از آن‌چه که با آن گرفتار شده است، نجات دهند؛ از کساد بازارها یادآورشدند و بحران‌های اقتصادی را طرح‌ریزی کردند؛ از جمله کاهش در قیمت‌های نفت، در حالی‌که آن‌ها پول مردم را به تاراج بردند و جز خود را ثروتمند نساختند. آن‌ها در حالت تکبر و بی‌عدالتی هستند، که هزینه‌های زیادی را برای سفرهای فضایی، تولید سلاح‌های کشتار جمعی، ایجاد استادیوم‌ها و تیاتر‌ها و انحصار داروهای مؤثر برای حفظ جان‌های خود، بدون این‌که برای کمک به افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و غیر قابل درمان که از آن رنج می‌برند، تعاون کنند، صرف نمودند.

لذا ما چقدر نیازمند قضیه‌ی نظام الهی به عنوان دولت خلافت هستیم و این فقط خلیفه است که مردم را از این گودال بدبختی و فقر بیرون می‌کشد و برای تأمین عدالت به ستمدیده‌گان و مراقبت از امورات آن‌ها به طوری‌که امنیت و عزت‌شان با داوری و حاکمیت قانون الله متعال تضمین شود و کشور را از نجاست کافران استعمارگر پاک می‌کند. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَنُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ * وَنُمَكِّنَ لَهُمْ فِي الْأَرْضِ﴾

{قصص: ۵-۶ }

ترجمه: ما می‌خواستيم كه به ضعيفان و ناتوانان تفضّل نمائيم و ايشان را پيشوايان و وارثان (حكومت و قدرت) سازيم ‏و ايشان را در زمین  مستقرّ گردانيم.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر -ولایه عراق

مترجم: ارسلان مبارز

 

 

ادامه مطلب...

آنچه را عدم تطبیق احکام اسلامی در پی دارد!

(ترجمه)

خبر:

در 27 فیبروری 2020م دولت سعودی ممنوعیت عمره را از همه کشورها، از جمله اندونزی، صادر کرد. روز بعد 28 فیبروری 2020م دولت اندونزی اظهار داشت كه هیچ موردی از ویروس كرونا در این کشور وجود ندارد. اما مشخص شد که تعدادی از اتباع خارجی پس از سفر به اندونزی به این ویروس آلوده شده اند. در تاریخ 1 مارچ 2020م  آنیس پاسویدان، فرماندار جاکارتا اعلام کرد: "115 نفر در جاکارتا تحت مراقبت مشروط، 32 بیمار تحت مراقبت صحی قرار دارند." وزیر صحت عامه/بهداشت اظهارات فرماندار جاکارتا را تکذیب کرد. با این حال در 2 مارچ 2020م  رئیس جمهور گوکو ویدودو اعلام کرد که دو نفر از ویروس کرونا متضرر گردیده اند؛ چنانچه گفت: "من امروز صبح مورد معاینه قرار گرفتم و گزارشی از وزیرصحت عامه/ بهداشت (دکتر تیراوان) دریافت کردم، که آلوده بودن این مادر و دخترش را مثبت تأیید می‌کرد."  قربانیان ویروس کرونا در این کشور هم‌چنان در حال افزایش هستند. دولت به خواسته‌های جامعه برای اجرای اقدامات قرنطینه پاسخ مثبت نمی‌دهد. سخنگوی دولت درحوزۀ رسیدگی به موارد کرونا در تاریخ 3/18/2020م اعلام کرد که تعداد قربانیان به 227 نفر افزایش یافته، 19 نفر از آن‌ها جان باختند و 11 نفر از آن‌ها بهبود یافته اند.

تبصره:

1. فرماندار برای محافظت از امور مردم هوشیار به نظر نمی‎رسد. این امر از عدم هماهنگی بین حکومت مرکزی و حکومت‌های ایالاتی به خوبی آشکار می‌شود. حکومت ایالتی در سردرگمی قرار دارد؛ زیرا حکومت مرکزی هیچ سیاست مشخصی در این خصوص ندارد. حتی این ارزیابی به وسیلۀ پارلمان/ مجلس ارائه شده است. بوتو یکی از اعضای پارلمان گفت: "دولت آنقدر کند است که 19 نفر از مبتلایان به این ویروس جان خود را از دست داده اند. آقای رئیس جمهور لطفاً این ویروس ترسناک را دست‌کم نگرفته و سریعاً در برابر آن موضع‌گیری نمائید." (منبع: سی ان ان اندونزی 03/20/2020م) هدایه نور وحید، عضو کمیتۀ هشتم پارلمانی در تاریخ (18/3/18/2020م) بیان داشت كه دولت گوكو ویدودو برای مقابله با شیوع ویروس كرونا (Covid-19) کدام برنامۀ كوتاه مدتی را هم ندارد. از طرف دیگر، طبق گزارش تاریخی (2020/3/18) کانال تریبون نیوز، بیمارستان‌ها برای مدیریت ویروس کرونا تجهیزات کافی در اختیار ندارند.

2. در نتیجه فقدان سیاست جدی دولت، سرانجام جامعه  از قبیل محدودیت‌ها در خصوص نماز جماعت در مسجد، توصیه به برگزاری نماز جمعه به بیرون از مسجد و یا بستن برخی از مساجد تدابر خود را گرفته است. درحالی‌که اماکن سرگرمی، مراکز خرید و فروش، کارخانه‌ها و اماکن مانند این هنوز هم باز است و مردم در آن‌جا با یکدیگر در تعامل می‌باشند. رسول الله صلی الله علیه و سلم چنین می‌فرمایند:

«الطَّاعُونُ آيَةُ الرِّجْزِ ابْتَلَى اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ بِهِ نَاساً مِنْ عِبَادِهِ فَإِذَا سَمِعْتُمْ بِهِ فَلاَ تَدْخُلُوا عَلَيْهِ وَإِذَا وَقَعَ بِأَرْضٍ وَأَنْتُمْ بِهَا فَلاَ تَفِرُّوا مِنْهُ»

ترجمه: طاعون نشانۀ گناه است، الله (سبحانه وتعالی) برخی از بندگانش را به آن ابتلاء می‌کند. اگر شنیده اید که این بیماری در سرزمینی شیوع پیدا کرده است، وارد آن نشوید، و اگر خود در آن سرزمین بودید، از آن نگرزید.

3. جامعه نیز دچار سردرگمی می‌باشد. از یک طرف محدودیت تعامل با جامعه را اعلام می‌کنند، اما از طرف دیگر مردم آزادانه در هر طرف در حال گشت و گذار می‌باشند. چیزی‌که نشان دهنده ضعف مسئولین در ارائه خدمات به مردم می‌باشد. آیا آن‌ها سخنان رسول الله صلی الله علیه و سلم را نشنیده اند که چنین می‌فرمایند:

«مَنِ اسْتَرْعَاهُ اللهُ رَعِيَّةً ثُمَّ لَمْ يُحِطْهَا بِنُصْحٍ إِلَّا حَرَّمَ اللهُ عَلَيْهِ الجَنَّةَ»

[متفق عليه]

 ترجمه: کسی را که الله (سبحانه وتعالی) مسئول رعیتی ساخت، سپس او با نصیحت به رعیت‌اش رسیدگی نمی‌کند (به آن چه مصلحت است توصیه ننموده و از آنچه بد است نهی نمی‌کند) مگر این‌که الله جنت را بر وی حرام قرار خواهد داد.

به عبارت دیگر:

«يَمُوتُ حِينَ يَمُوتُ وَهُوَ غَاشٌ لِرَعِيَّتِهِ إِلَّا حَرَّمَ اللهُ عَلَيْهِ الْجَنَّةَ»

ترجمه: در حالی می‌میرد که نسبت به رعیت خویش خیانت نموده است، وضعیت آن جز این نیست؛ مگر این‌که الله جنت را بر وی حرام قرار خواهد داد.

 [رواه البخاري ومسلم]

اما به روایت ترمذی:

«إِنَّ أَحَبَّ النَّاسِ إِلَى اللَّهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَأَدْنَاهُمْ مِنْهُ مَجْلِساً إِمَامٌ عَادِلٌ وَأَبْغَضَ النَّاسِ إِلَى اللَّهِ وَأَبْعَدَهُمْ مِنْهُ مَجْلِساً إِمَامٌ جَائِرٌ»؟

ترجمه: دوستدارترین مردم نزد الله در روز رستاخیر و نزدیک ترین آنان به الله از لحاظ جایگاه و منزلت حاکم عادل است، کسی‌که بیشتر مورد خشم الله قرار گرفته و دورترین آنان به الله از لحاظ جایگاه و منزلت می‌باشد، حاکم ظالم است.

 وضعیت این‌گونه ادامه خواهد داشت؛ اگر مقامات مسئولین احکام اسلامی را تطبیق نکنند. 

نویسنده: محمد رحمه – كورنيا-اندونیزيا

مترجم: علی مطمئن

 

ادامه مطلب...

خوردن هفت دانه خرما هرصبح دفع تمام زهریات و جادو

(ترجمه)

از سعد بن ابی وقاص رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«مَنْ تَصَبَّحَ كُلَّ يَوْمٍ سَبْعَ تَمَرَاتٍ عَجْوَةً، لَمْ يَضُرَّهُ فِي ذَلِكَ اليَوْمِ سُمٌّ وَلاَ سِحْرٌ»

(رواه البخاری 7/80 كتاب الأطعمة، باب العجوة)

ترجمه: هركس، هر صبح، هفت دانه خرمای عَجوَه بخورد، سَم و سِحر (زهر و جادو) در آن روز به وی ضرری رسانيده نمی‏تواند.

توضيح حدیث

معنای حدیث این است که اگر کسی صبح قبل از خوردن چیز دیگری هفت دانه خرمای مدینه را بخورد (و آن خرمایی است که دانه‌هایش درشت و در مدینه منوره موجود است)، الله متعال این شخص را تا به شام همان روز از تأثر هرنوع زهریات و سحر و جادو محفوظ می‌دارد؛ البته در خرما چیزی به ضد زهریات و جادو دیده نمی‏شود؛ لیکن این سخن پیامبر صلی الله علیه وسلم است که او از دل خود سخن نمی‏گفت؛ بلکه وحی الله متعال بود. شيخ عبدالعزيز رحمه الله گفته است: اميد است [كلمه خرما] شامل همه نوع خرماها شود؛ زیرا این معنی در تمام انواع خرماها موجود است؛ پس اين معنی [خرما] به صورت عام موجود است.

بدین اساس اگر کسی به نیت شفایافتن از امراض و پیروی از سنت پیامبر صلی الله علیه وسلم، هرنوع خرمایی‌که باشد، هرصبح هفت دانه بخورد، اگر قضای الله متعال به شفادادن آن بود شفا می‌یابد. پس حالت مؤمن واقعی در وقت شیوع امراض یا هر مشکل دیگری اینست که توسط صبر، نماز و خواندن اذکار و دعاها به الله متعال تقرب (نزدیکی) بیشتر حاصل می‌کند و از گناهان استغفار می‏کند.

ادامه مطلب...

در رابطه با 53مین کنفرانس‌امنیتی در شهر مونیخ!

(ترجمه)

به تاریخ 14-16 فوریه 2020م در شهر مونیخ‌جرمنی، اشخاص مهم از بخش‌های علوم‌سیاسی و انجمن‌مدنی گرد‌هم آمدند تا در کنفرانس‌سالانه امنیتی، شرکت کنند. این کنفرانس تحت عنوان "عدم نظام‌غربی" برگزار شد تا یک‌بار دیگر راجع به زوال نظم لیبرال‌جهانی، که بعد از جنگ‌جهانی دوم حاکم شده بود، بحث گردد. با وجود مغایرت فکری در ساختار استراتیژی جرمن‌ها؛ ‌سخن‌رانی‌هایی‌که توسط نماینده‌های جرمنی تهیه شده بود، ابتدا توسط رئیس‌جمهور «فرانک والتر ستیمیر»، سپس؛ وزیر امور‌خارجه، «هیکو‌ماس» و در اخیر با ‌سخن‌رانی وزیر‌دفاع، «انیگرت کرمپ کرنباور» خاتمه یافت. تمام ‌سخن‌رانی‌ها میزان خطر وابسته‌گی به مسیر سیاست‌های امنیتی و خارجی جرمنی را نشان می‌داد.

رئیس‌جمهور «فرانک والتر ستیمیر» با ظرفیت و موقف‌ بلندش، خلاصۀ سیاست‌های امنیتی و خارجی جرمنی را طراحی کرد. وی ابتدا بالای تغییر ساختار‌عمومی سیاست‌های بین‌المللی تمرکز کرد که در عوض بالای موضوعاتی‌که برای مدت‌ها برای کشور لازمی می‌دانست، دچار تردید گردیده، چنین گفت: "من می‌ترسم ازین‌که امروز شاهد عوامل مخرب سیاست‌های جهانی هستیم." وی هم‌چنان افزود: "با مفکورۀ رقابت میان قدرت‌های بزرگ؛ نه تنها، سند‌های استراتیژیک را شکل دادند؛ بلکه واقعیت را که ما در آن زیست‌داریم نیز در اختیار گرفته اند." بعد از روسیه و چین نزدیک‌ترین هم‌پیمانِ جمهوری فدرال‌جرمنی امریکاست و حالا این هم‌پیمان نزدیک، مفکورۀ جامعه بین‌المللی را رها کرده است. همان‌طوری‌که وی گفت: "مفکورۀ محدود نشنلستی، ما را به سمت تله‌های جدید امنیتی، رقابت سلاح هسته‌ای و افزایش درگیری‌های منطقوی کشانده و منجر به ناکامی و شکست مسایل بزرگ‌بشری توسط عمل‌جمعی مشترک، خواهد گردید." بر اساس گفته‌های وی: "کشور جرمنی هنوز هم توسط دوستان‌اش محصور شده، اما اتحادیه‌اروپا با چالش‌های بزرگی مواجه‌ست. اگر امروز نگاهی بر اتحادیه‌اروپا اندازیم، چند‌گانگی اقتصادی را به عوض هم‌بستگی و افزایش شکسته‌گی‌های ایدیولوژیک و سیاسی را مشاهده می‌کنیم. برعکس گذشته؛ نمی‌توانیم سال 2020 را با فرضیه‌منطقی که قدرت‌های بزرگ تمایل بر تجزیه موفقانۀ اروپا دارند، آغاز کنیم. برعکس این مسئله؛ هر بازی‌کن‌اصلی دنبال منافع‌شخصی خویش است، حتی اگر به قیمت از هم‌پاشی اتحاد‌اروپا تمام شود و این پیش‌رفت خوبی برای ما نیست." هما‌ن‌طوری که وی گفت باید در هردو بخش پیش‌رفت و تمرکز صورت گیرد: ادامۀ وفاداری به مفکورۀ جامعه بین‌الملل، تلاش برای ایجاد نظام قانونی بین‌المللی و تقویت اروپا من‌حیث ساختار غیر قابل‌اجتناب برای اثبات حضور جرمن‌ها در جهان.

در یک ‌سطح داینامیک، نایل‌شدن به این پالیسی امنیتی و خارجی، تنها از طریق تقویت پیمان‌اتلانتیک و پالیسی‌عمومی امنیتی و خارجی اتحادیه اروپا امکان پذیر است. آقای ستینمیر گفت: "برای جرمنی پیش‌رفت مؤثر اتحادیه اروپا، در بخش سیاست دفاعی همانند توسعه ستون‌های اروپا در پیمان، حتمی‌ست." وزیر‌خارجه «هیکو ماس» و وزیر‌دفاع «انیگرت کرامپ کرنباور» گفتگو‌ها در مورد استراتیژی‌دوجانبه را از سرگرفتند. وزیر‌خارجه، آقای «ماس» با حمایت از آماده‌گی‌های بیش‌تر به شمول تلاش‌های نظامیِ جرمنی چنین گفت: "البته که من در بارۀ ساخت امنیت اروپا و انجمن‌دفاعی به‌حیث ستون‌های قویِ اروپایی با ناتو فکر می‌کنم و این همان چیزی‌ست که با جدیت‌تمام همراه با کشور‌فرانسه در حال کار هستیم و پیشنهاد رئیس‌جمهور
«مکرون» برای مذاکرات‌استراتیژیک در این رابطه را می‌پذیریم. اما این اشتراک‌نظامی باید منطق‌سیاسی مشخصی را دنبال کند. بدون دیپلوماسی، بدون استراتیژی‌مشخصِ سیاسی و بدون ایجاد توانمندی‌های نظامی در موقعیت‌های یکسان، ریسک بزرگی وجود دارد که عملیات نظامی، کارا و مؤثر نباشد و بد‌تر از همه این که می‌توانند باعث افزا‌یش بحران در منطقه گردند."

اظهارات وزیر‌دفاع قبلی جرمنی، «پیتر سترژوک» دال بر خط‌پهناور این موضوع بوده که چنین گفت است: "استحکامات‌امنیتی جرمنی هم‌چنان در کوه‌های «سند هند» رخ می‌دهد. حالا این خط‌پهناور باید وسیع گردد؛ زیرا استحکامات‌امنیتی جرمنی در عراق، لیبیا و ساحل، هم‌چنان در میز‌مذاکرات نیو‌یارک، جینیوا و بروکسیل نیز صورت می‌گیرد. هم‌چنان کشور جرمنی و اروپا نیاز دارد تا لنگر بزرگی در توازن سیاست‌های بین المللی ایجاد کند." این‌ها سخنان وزیر‌دفاع «انیگرت کرامپ کرنباور» بود. این مسئله، نه تنها در زمینۀ رقابت‌مستمر میان امریکا و چین ضرور است؛ بلکه با توجه به مناطق هم‌جوار جنوبیِ اروپا مانند افریقا و خاور میانۀ نزدیک نیز حایز اهمیت می‌باشد.

خطوط‌پهناور سیاست‌امنیتی و خارجی جرمنی نمایان‌گر واکنش‌های شدید است. از یک طرف، دولت جرمنی می‌خواهد کار‌های جدیدی مانند گفتگوی‌استراتیژیک با مکرون رئیس‌جمهور فرانسه را به منظور ایجاد سیاست‌امنیتی و خارجی مستقل اروپا، آغاز کند. اما، پالیسی‌دفاعی مستقل به دلیل مخالفت کشور‌های شرقیِ اروپا در معرض ناکامی‌ست، هم‌چنان ممکن است رقابت‌های تاریخی دوباره از نو شروع شود. قسمی‌که در یکی از تازه‌ترین تحلیل‌ها در ژورنال سیاست‌های بین‌المللی و اجتماعی بیان شده است: "دیدگاه کشور‌های جرمنی و فرانسه برای ایجاد توان‌مندی‌های دفاعی اروپا، بدون وابسته‌گی به امریکا، ترسی را میان حکومت پولند ایجاد خواهد نمود تا مبادا کشور جرمنی کنترول تمام اروپا را در اختیار گیرد." در عین زمان، کشور جرمنی در جستجوی تقویت پیمان‌ناتو با امریکا، با ثبات‌ساختن پالیسی‌امنیتی و خارجی اروپا به‌حیث ستون‌های اروپا در ناتو می‌باشد. بنابرین، تنازع و اختلافی‌که در نتیجۀ این مسئله با کشور فرانسه به وجود خواهد آمد، به احتمال زیاد این پروژه را قبل از آغاز به سمت ناکامی خواهد کشاند. هم‌چنان مذاکرات‌جاری در مورد مداخلۀ یک طرفه اروپا در خلیج‌عرب، استقلالیت پالیسی‌امریکا در مقابل ایران (فشار بیش از حد) ضد و نقیض بودن منافع و مصالح را منعکس می‌سازد که یقیناً مقدمۀ تنش‌ها و اختلافات بعدیِ ناشی از نظام‌های ائتلافیِ متضاد می‌باشد.

برعلاوه؛ رد‌یابی مسیر منافعِ در حال‌گرو جرمنی، این کشور را در مناطق خاور‌میانه نزدیک و خاور‌میانه را هم‌چنان در قارۀ افریقا با استراتیژی ناکام مواجه می‌سازد. کشور‌های هم‌جوار بحر‌ اروپا که سرزمین‌های اسلامی می‌باشد؛ امریکا و فرانسه را به‌حیث قدرت‌های دشمن می‌شناسد که در صدد حفظ‌قدرت، گسترش‌نفوذ، حصول منافع‌اقتصادی و تطبیق پلان‌های سیاسی خویش در محدودۀ ایدیولوژی و فرهنگ هستند. اگر پالیسی‌امنیتی و خارجی جرمنی در دام‌های امریکا و مداخلات فرانسه بدون تغییر باقی بماند، بدون‌شک مانند جنگ‌های جاری در سرزمین‌های اسلامی همانند افغانستان، عراق و کشور مالی نیز ناکام خواهد ماند. ضمناً؛ دلیل اصلیِ جنگ‌های خطر‌ناک در سرزمین‌های اسلامی، تحمیل نظام‌حکومتیِ بیگانه بعد از جنگ جهانی‌ست که کاملاً هویت و شیوۀ زنده‌گی اسلامی را صدمه زده است. در جریان حوادث انقلاب بهار‌عرب، از استراتیژی‌پردازان وزارت‌خارجه‌ جرمنی توقع می‌رفت تا شکست همه‌جانبۀ نظام‌های فعلی در جهان اسلام را درک می‌کردند و پی می‌بردند که حصول ثبات‌سیاسی در منطقه تنها با تأسیس دولت‌اسلامیِ واقعی امکان پذیر است. این را بدانید که سیاست‌خارجی ظالمانه با حمایت و دفاع از ارزش‌های غربی در عراق، لیبیا و ساحل منجر به ثبات کشمکش‌های جاری و احتمالاً به انهدام آبرومندانۀ جرمنی، در منطقه خواهد شد.

برخلاف این پس زمینه؛ حزب‌التحریر در کشورهای آلمانی زبان، فوراً تصمیم گیرنده‌گان فدرال سیاسیِ جرمنی را در برابر گسترش فعالیت‌های نظامیِ جرمنی در سرزمین‌های اسلامی، هشدار می‌دهد. کشور جرمنی ازین‌که برای شکار منافع شخصی‌اش از میان تنش‌های امریکا و فرانسه، به حیث شریک در لانه‌های بازی سیاسی امریکا ظهور کند، بهتر‌ست که استراتیژی‌شخصی خود را توسعه دهد تا خود را از وابسته‌گی فعلی در ساختار‌های ائتلافی و مسیر‌های سیاسی دیگر کشور‌ها، آزاد سازد. کشور جرمنی‌ به خاطر داشتن پیمان‌تاریخی با خلافت‌عثمانی، دارای توازن روابطی‌ست که در مقایسه با امریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین منافع استراتیژیک‌اش بیش‌تر در آن نهفته است. بر اساس نظریۀ یک‌جانبی که برای ایجاد فاصله در سیاست‌های بین‌المللی آغاز شده است، کشور جرمنی باید استراتیژیِ را طرح کند تا از چالش موجوده نجاتش داده و قادر به تشکیل روابط‌خوب و مستمر با سرزمین‌های اسلامیِ هم‌جوار آن سازد.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر-کشورهای آلمانی زبان

مترجم: عبدالله صالحی

ادامه مطلب...

نظام سرمایه‌داری مردم را فریب می‏دهد و به خاطر مصالح دنیوی آنان را می‏ترساند!

(ترجمه)

خبر

وزارت داخله/کشور ترکیه به خاطر اتخاذ تدابیر در مقابل ویروس کورونا یک اعلامیۀ فوق العادۀ را به 81 ایالت فرستاد. در این اعلامیه آمده است که به خاطر جلوگیری از شیوع و انتشار ویروس کورونا در بین مردم، هوتل‏ها، دیسکوها، می‌خانه‏ها و کلپ‏ها به طور موقت مسدود خواهد شد؛ چون کنار هم بودن در یک مسافت کوتاه در "اماکن عامۀ که برای تفریح و سرگرمی آماده شده است"، به شدت خطر مبتلاء شدن به مرض را افزایش می‏دهد.

تبصره

حکام مستبد نظام سرمایه‌داری؛ همان حکامی‌که خود را خدایان روی زمین می‌پندارند، امروز در پیشگاه الوهیت الله سبحانه وتعالی، که پروردگار آسمان‌ها و زمین است، عاجز و متحیر مانده‌اند؛ همان‌گونه که حکام پیش از آن‌ها عاجز مانده بودند. در حقیقت قدرت‌های بزرگ؛ آنانی‌که کشتزار‏ها، نسل‏ها و تمام ارزش‏ها را به خاطر کسب هرچه بیشتر از منافع از بین برده‌اند، امروزه در مقابل ویروس کورونا عاجز مانده‌اند. این یک واقعیت کنونی است و در این‌جا هرگز بر اثبات و یا رد نظریات ساختگی و نظریات مختلفی‌که به ویروس کورونا ارتباط می‏گیرد، تأکید نمی‏کنم.

مسئلۀ که نیاز است بر آن تأکید شود، این‌ست که الله سبحانه وتعالی، ذاتی است که از درماندگی، بسیار بدور است و نیرومند و توانا است بر این‌که هر چیزی را عاجز نماید. اوتعالی ذاتی است که اساسات نظام‏ و حاکمیتِ عاجزی‌شان را فقط توسط یک ویروس دگرگون ساخت. هم‌چنین یک بار دیگر حقیقتی را خاطرنشان می‏سازیم و آن این‌که الله سبحانه وتعالی توانا است، بر این‌که جوامع را دگرگون سازد.

با در نظر داشت امور مربوط به ویروس کورونا، که از جانب حکام قدرتمند و صاحب حاکمیت اتخاذ شده است، نگرانی بشر بر همه‌گان آشکار شده است؛ مگر این‌که می‏توانیم بگوییم که آن نگرانی‏ها نتیجۀ نگرانی‏های اقتصادی و حکومتی آن‌ها می‏باشد. ابزار ترس در نظام سرمایه‌داری، که هر چیزی را به عنوان کالا قرار می‏دهد، متکی به مبدأ و پائین آوردن ارزش اشیاء می‏باشد. حکومت‏هایی‌که از سال‏ها بدین سو در ترکیه حاکمیت را بدست گرفته‌اند، به خاطر بهره‌برداری از احساسات و افکار مسلمانان و به خاطر محقق شدن مصالح ویژه‌شان بر مردم ظلم و ستم روا داشتند.

حکومت ترکیه که جز ضرر چیز دیگر را ببار نمی‌آورد؛ بلکه هر روز سبب ایجاد مشکلات جدیدی می‏شود، اظهار نمود که فقط با یک اعلامیه بخاطر نگرانی‏های دنیوی می‏تواند اماکن که در آن عمل حرام انجام می‏شود را مسدود نماید. مکان‏های مثل: دیسکوها، می‌خانه‏ها و کلپ‏های شبانه که در آن‌ها اعمال ضد عفت و جرایم انجام می‏شود و الله سبحانه وتعالی آن‌ها را حرام خوانده است. فقط به خاطر نگرانی‏های دنیوی و ترس از دست رفتن مصالح‌شان مسدود می‏شوند. با وجود این، بازهم آن‌ها به تمام این اعمال شریری‌که منجر به نابودی و ضرر رساندن به تمام ارزش‏های دینی و اخلاقی جامعه می‏شود، بدون درنظرداشت مخالفت از اوامر الله سبحانه وتعالی اجازه می‏دهند. آیا الله سبحانه وتعالی سزاوارتر نیست که از او ترسیده شود؟ نظام سرمایه‏داری فریب‌کاری می‏کند و از مصالح دنیوی می‏ترساند؛ اما پروردگار مان از عذاب آخرت می‏ترساند و ما را از آن بر حذر می‏دارد.

در عین زمان این ویروس حکامی را که از قدرت بهره‌برداری می‏کنند، عاجز نموده است و از طرف دیگر این ویروس حجاب ساختگی حکام را بر داشته است. لهذا، فقط گرفتن یک تصمیم برای نابودی و بسته کردن اماکن فتنه کافی است. آنان کسانی‌اند که جرأت ایجاد تغییر را ندارند و به خاطر تطبیق نظام سرمایه‏داری که تمام جامعه را به نابودی می‏کشاند، جان می‏دهند و در حق مردم مسلمان بزرگ‌ترین شر را مرتکب می‏شوند.

همگام با این فعالیت‏های اخیر و خاصتاً مسلمانان که به خاطر احساسات اسلامی‌شان حکومت را حمایت نموده‌اند، لازم است که عمیقانه و با چشم سر ببینند که حکام چگونه آن‌ها را فریب داده‌اند و این دیدن برای خردمندان کافی است! بر حکام لازم است که در راه نصرت دین اسلام هر چیزی را قربانی نمایند تا که در جمله کسانی شوند که الله سبحانه وتعالی آنان را در آیت ذیل توصیف نموده است؛ اما متأسفانه علیه دین الله سبحانه وتعالی اعلام جنگ می‏کنند و نه تنها برعکس آن‌چه که برای‌شان لازم است، می‏پردازند؛ بلکه از هرنوع حرام حمایت و محافظت می‏نمایند:

﴿الَّذِينَ إِن مَّكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنكَرِ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ﴾ 

[الحج: 41]

ترجمه: همان کسانی‌که چون در زمین به آنان توانایی دهیم، نماز را برپا می‏دارند و زکات را می‏دهند و به کارهای پسندیده دستور می‏دهند و از کارهای ناپسند باز می‏دارند و سر انجام همه کارها از آن الله است.

این ظلم آشکاری است که تو بر دیموکراسی اصرار ورزی و از پروردگار آخرت که سزاوار است، که از وی باید ترسید، روی می‏گردانی؛ درحالی‌که او ذاتی است که زندگی و مرگ بدست اوست. زود است که خلفای راشدۀ دوم روی کار آیند که وصف این آیت در حق‌شان منطبق خواهد شد: آنان از مصالح دنیوی روی می‏گردانند و کارشان را به انجام می‏رسانند؛ درحالی‌که از الله می‏ترسند و رضایت پروردگارشان را هدف اصلی زندگی‌شان قرار می‏دهند و مردم را به دین الله سبحانه وتعالی دستور می‏دهند.

نویسنده: احمد سابا

مترجم: محمد "مزمل"

 

ادامه مطلب...

با وجود درد و رنج‌ها شما را بشارت باد!

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

پیامبر ﷺ معاذ بن جبل و ابو موسی اشعری رضی الله عنهما را هنگامی‌که آن‌ها را به سوی یمن بخاطر دعوت مردم به اسلام می‌فرستاد، این‌گونه توصیه نمود: «وبَشِّرَا ولَا تُنَفِّرَا»؛ یعنی بشارت دهید و متنفر نسازید؛ این‌ست روش نیکویی‌که الله -سبحانه وتعالی- پیامبرش را در آیات متعددی به آن دستور داده است: ﴿فبشِّرْ عِبَادِ﴾؛ یعنی پس بندگان مرا بشارت ده! ﴿وَبَشِّرِ الصَّابِرِين؛ یعنی صبر کنندگان را بشارت ده! ﴿وَبَشِّرِ الْمُحْسِنِينَ﴾؛ یعنی نیکو کاران را بشارت ده!... و هم‌چنان در سایر آیات نیز الله -سبحانه وتعالی- به این روش دستور داده است. از اين‌رو بالای ما به عنوان مسلمانان و حاملین دعوت لازم است تا از این روش پیروی نماییم تا راه‌مان را بشارتی برای خود و دیگران سازیم.

در این زمان با وجود آزمون‌های بیشماری‌که مسلمانان در آن‌ها قرار دارند و با وجود دسایس، توطئه‌ها، آسيب‌ها و خطرات، ما به بلند نمودن پرچم بشارت بیش‌تر نیازمند هستیم، به ویژه در این روزهای ماه رجب؛ ماهی‌که خاطرۀ دردناک پایان یافتن دولت خلافت را در خودش حمل می‌کند و از ۹۹ سال به این سو هر سال تکرار می‌شود.

از این‌رو می‌گویم: بشارت باد شما را به عزت، پیروزی و حاکمیت...! بشارت باد شما را به طلوع فجری بعد از یک شب طولانی...! بشارت باد شما را به سرپرستی، سیادت و رهبری...!

بسیاری‌ها از این بشارت تعجب کرده و خواهند پرسید: کجاست این بشارت و خوش‌خبرى، در حالی‌که ما در حالت ذلت، خواری و افتادگی قرار داریم؟! کجاست این خوش‌خبرى، در حالی‌که سرزمین‌های اسلامی در اشغال به سر می‌برند و به جای بهتر شدن در حال بدتر شدن هستند؟! کجاست این خوش‌خبرى؛ در حالی‌که فتنه‌ها شیوع یافته‌اند، فساد عام گشته است و احکام الله -سبحانه وتعالی- هر روز و هر ساعت زیر پا می‌شوند؟! آیا اخبار را نمی‌شنوی؟ توهین و بی‌حرمتی یهود در مقابل مسجداقصی را نمی‌بینی؟! آیا آن‌چه که در سرزمین حجاز از جمله مکه و مدینه انجام شد را ندیدی؟! آیا آنانی را که بخاطر عادی‌سازی روابط با یهود تلاش می‌کنند و از الله -سبحانه وتعالی- و بندگان او حیا نمی‌کنند، نمی‌بینی؟! قبل و بعد از این... مسلمانان مورد ظلم و ستم قرار می‌گیرند... با آن‌ها جنگ صورت می‌گیرد... مورد تعقیب و پیگرد قرار می‌گیرند... دشمنان الله و رسولش خشم خود را توسط کشتن، سوزاندن و غرق ساختن آن ها بالای‌شان برآورده می‌کنند، چه در سوریه باشند، چه در ميانمار و یا در هند و کشمیر و یا در یمن و عراق... این همه غیر از چیزی‌ست که اهل خودشان با آن‌ها انجام می‌دهند، چنانچه هرکسی‌که لا اله الا الله می‌گوید، تروریست و مجرم شمرده می‌شود! پس تو را به خدا کجاست این بشارت و خوش‌خبرى؟

آری، این همه را می‌دانم و بیش‌تر از همه می‌دانم و با تمام این‌ها زندگی می‌کنم... مگر باز هم تکرار می‌کنم... بشارت باد شما را، بشارت می‌دهم، هر باری‌که این سخن الله متعال را می‌خوانم:

‏﴿وَعَدَ ٱللَّهُ ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ مِنكُم وَعَمِلُواْ ٱلصَّٰلِحَٰتِ لَيَستَخلِفَنَّهُم فِي ٱلأَرضِ كَمَا ٱستَخلَفَ ٱلَّذِينَ مِن قَبلِهِم وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُم دِينَهُمُ ٱلَّذِي ٱرتَضَىٰ لَهُم وَلَيُبَدِّلَنَّهُم مِّن بَعدِ خَوفِهِم أَمنٗاۚ يَعبُدُونَنِي لَا يُشرِكُونَ بِي شَي‍ٔٗاۚ وَمَن كَفَرَ بَعدَ ذَٰلِكَ فَأُوْلَٰٓئِكَ هُمُ ٱلفَٰسِقُونَ﴾

[نور: ۵۵]

ترجمه: ‏الله به کسانی از شما که ایمان آورده‌اند و کارهای شایسته انجام داده‌اند، وعده می‌دهد که آنان را قطعاً جایگزین (پیشینیان، و وارث فرماندهی و حکومت ایشان) در زمین خواهد همان‌گونه که پیشینیان را جایگزین قبل از خود کرده است (و حکومت و قدرت را بدانان بخشیده است). هم‌چنین آئین ایشان را که برای آنان می‌پسندد، حتماً پابرجا و برقرار خواهد ساخت و نیز خوف و هراس آنان را به امنیت و آرامش مبدّل می‌سازد، مرا می‌پرستند و چیزی را انبازم نمی‌گردانند. بعد از این کسانیکه کافر شوند، آنان کاملاً بیرون شوندگان و متمردان‌اند!

همانگونه که به الله بزرگ ایمان دارم، به این هم ایمان دارم که وعده او حق بوده و حتماً تحقق می‌یابد و خلافت بر می‌گردد. بشارت می‌دهم و می‌بینم آنانی را که شب را به روز می‌رسانند تا به خواست الله سبحانه وتعالی این وعده را تحقق بخشند، به نیکی امر می‌کنند، از بدی باز می‌دارند، در برابر حق از هیچ چیزی نمی‌ترسند، بخاطر ازسرگیری زندگی اسلامی توسط برپائی دولت خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت کار می‌کنند و در رأس این حاملین دعوت، امیر عالم و جلیل القدر مان، شیخ عطاء بن خلیل ابوالرشته است.

بشارت می‌دهم هر زمانی‌که این حدیث رسول الله ﷺ را می‌خوانم:

«إِنَّ اللَّهَ زَوَى لِي الْأَرْضَ فَرَأَيْتُ مَشَارِقَهَا وَمَغَارِبَهَا، وَإِنَّ أُمَّتِي سَيَبْلُغُ مُلْكُهَا مَا زُوِيَ لِي مِنْهَا»

ترجمه: الله (سبحانه وتعالی) زمین را برایم جمع نمود تا این‌که مشرق و مغرب آن را دیدم و بدون شک پادشاهی امت من به آخرین نقطه از جاهایی خواهد رسید که برایم جمع کرده شده بود.

من می‌دانم که آن حضرت از روی هوای نفس سخن نمی‌گوید و به علم یقین می‌دانم که امت اسلامی بر تخت پادشاهی جهان تکیه خواهد زد. بشارت می‌دهم با بلند شدن صداهایی‌که بخاطر خلافت فریاد می‌زنند و با برپائی آن خواهان تطبیق شریعت الله سبحانه وتعالی هستند.

بشارت می‌دهم -با وجود درد و رنج‌ها- و با وجودی‌که برخوردهای زشت، دستگیری‌ها و حمله بالای حاملین دعوت را از سوی حکام و همکاران آن ها مشاهده می‌کنم! این همه علاوه بر تحریفات و دروغ پردازی‌های مطبوعاتی‌ست که رسانه‌ها انجام می‌دهند. باطل هیچ گاهی در برابر حق قرار نگرفته است؛ مگر این‌که از حق هراس داشته و نابودی خود و پیروزی آن را بسیار نزدیک پنداشته است!

بشارت می‌دهم، زمانی‌که می‌بینم نظام سرمایه‌داریی‌که در آستانه اعلام ورشکستگی‌اش قرار دارد، راه خود را گم کرده است، مانند چیزی‌که قبل از آن با نظام سوسیالیستی صورت گرفت. همین است که بعد از بحران اقتصادی، در بحران "کرونا" زندگی می‌کنیم؛ بحرانی‌که به صورت واضح فرسودگی و ناتوانی نظام سرمایه‌داری را از پاسخ به تامین جزئی‌ترین احتیاجات انسانی در نتیجه حرص و ظلمی‌که در برابر بشریت انجام داده است، به نمایش گذاشت.

بشارت می‌دهم و هراس غرب از مفکورۀ اسلام سیاسی و ترس آن از رسیدن اسلام به جایگاه حاکمیت را احساس می‌کنم! به همین خاطر سرمایه‌هاى میلیاردى را در تطبیق پلان‌ها، توطئه‌ها و تحقیقاتی‌که هدف آن‌ها منحرف ساختن این مفکوره از هدف اصلی‌اش با استفاده از امکانات مختلف می‌باشد، به مصرف می‌رسانند.

چنانچه اندکی قبل گفتم؛ من هم می‌دانم که امروز در حالت دشواری قرار داریم؛ زیرا جنگ و خون‌ریزی، انسان، سنگ و درخت را آسیب رسانده است. زندگی تنگ و دشوار همه را فرا گرفته و فتنه‌ها چنان انسان‌ها را می‌خورند كه آتش هیزم خشک را می‌خورد و این را هم می‌دانم که حکومت‌ها ضعیف و دنباله‌رو گشته‌اند.

مگر آیا امت اسلامی در گذشته، بحران‌ها و روزهای دشوارتری را از وضعیتی‌که اکنون در آن قرار داریم، سپری نکرده است؟ از جمله: حمله تاتارها بالای بغداد و کشتن اهل آن در نهایتى وحشت و بی‌رحمی، حتی این‌که خون آن‌ها از مجرای آب جاری گشت و در جریان چهل روز یک میلیون مسلمان بی‌گناه به قتل رسید! آیا این یک فاجعه کمر شکن نیست؟ قبل از آن نیز اشغال بیت المقدس توسط صلیبی‌ها و به قتل رساندن هفتاد و یک هزار تن در مسجد الاقصی اتفاق افتاده بود! به الله قسم این‌ها صحنه‌های وحشتناکی هستند و با وجود این همه، در نهایت پیروزی از چه کسی بود؟ جواب، در جنگ حطین و جنگ عین جالوت است.

آیا مگر الله سبحانه وتعالی نفرموده است: ‏﴿فَإِنَّ مَعَ ٱلعُسرِ يُسرًا﴾ و ﴿إِنَّ مَعَ ٱلعُسرِ يُسرٗا﴾؛ یعنی ‏چرا که همراه با سختی و دشواری، آسایش و آسودگی است.‏ مسلّماً با سختی و دشواری، آسایش و آسودگی است! پس هیچ‌گاه یک سختی بر دو آسودگی غالب نمی‌شود و هر زمانی‌که غم و اندوه شدت یابد و ناگواری‌ها افزایش یابند، در این هنگام است که گشایش نزدیک می‌شود. آن مادرانی‌که امثال صلاح الدین و قطز را با وجود تلاش های مکرر و پیهمی‌که بخاطر عقیم ساختن آن‌ها انجام می‌شوند، به‌دنیا می‌آورند و تا هنوز عقیم نشده‌اند. پس نباید بخاطر طولانی شدن تاریکی ناامید شویم و نه هم بخاطر نیافتن جواب برای فریادهای یاری‌طلبانه مایوس شویم...

بشارت باد شما را به زبان مصطفی چنانچه فرموده است:

«بَشِّرْ هَذِهِ الْأُمَّةَ بِالسَّنَاءِ وَالرِّفْعَةِ وَالدِّينِ وَالنَّصْرِ وَالتَّمْكِينِ فِي الْأَرْضِ»

ترجمه: این امت را به منزلت، رفعت، دین، پیروزی و حاکمیت در روی زمین خوش‌خبرى ده!

اما نکته‌ای درخور تأملى در این قسمت وجود دارد و آن این‌که: این بشارت را جز کسی‌که مخلص بوده و فرزند نیکویی برای امت‌اش است، پاس نمی‌دارد؛ کسی‌که برای امت سیادت و سربلندی را می‌خواهد؛ نه فرمانبرداری و فروتنی را! این بشارت را پاس نمی‌دارد؛ مگر آن‌که بندۀ مطیع و فروتنی برای الله سبحانه وتعالی بوده و در مسیر حق و کسب رضایت اوتعالی قدم برداشته است! این بشارت را پاس نمی‌دارد؛ مگر آن‌که می‌داند زندگی بدون حاکمیت دین الله سبحانه وتعالی در روی زمین امکان ندارد و این‌که زندگی واقعی زندگی آخرت است!

بدون شک این بشارت تحقق نمی‌یابد؛ مگر برای کسی‌که سیرت مصطفى را احیا نموده، در مسیر او گام برداشته و شریعتی را پیروی نموده است كه آن‌حضرت صلى الله عليه وسلم بر آن مبعوث شده است... در این صورت است که امت اسلامی از سوی پادشاه هستی و چیره‌دست یاری خواهد شد و این کار بر الله دشوار نیست؛ زیرا اوتعالی فرموده است:

‏﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوٓاْ إِن تَنصُرُواْ ٱللَّهَ يَنصُركُم وَيُثَبِّت أَقدَامَكُمۡ وَٱلَّذِينَ كَفَرُواْ فَتَعسٗا لَّهُم وَأَضَلَّ أَعمَٰلَهُمۡ ‏ذَٰلِكَ بِأَنَّهُم كَرِهُواْ مَآ أَنزَلَ ٱللَّهُ فَأَحبَطَ أَعمَٰلَهُمۡ ‏أَفَلَم يَسِيرُواْ فِي ٱلأَرضِ فَيَنظُرُواْ كَيفَ كَانَ عَٰقِبَةُ ٱلَّذِينَ مِن قَبلِهِم دَمَّرَ ٱللَّهُ عَلَيهِم وَلِلكَٰفِرِينَ أَمثَٰلُهَاۡ ‏ذَٰلِكَ بِأَنَّ ٱللَّهَ مَولَى ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَأَنَّ ٱلكَٰفِرِينَ لَا مَولَىٰ لَهُم﴾

[محمد:۷-۱۱]

ترجمه: ‏‏ای مؤمنان! اگر (دین) الله را یاری کنید، الله شما را یاری می‌کند (و بر دشمنان‌تان پیروز می‌گرداند) و گام‌های‌تان را استوار می‌دارد.‏ کافران، مرگ بر آنان باد و الله اعمال ایشان را باطل و بیسود گرداند!‏ این بدان خاطر است که چیزی را که الله فرو فرستاده است، دوست نمی‌دارند و لذا الله کارهای (نیک) ایشان را هم باطل و بیسود می‌گرداند.‏ آیا در زمین به گشت و گذار نپرداخته‌اند تا ببینند عاقبت کسانی که پیش از ایشان بوده‌اند به کجا کشیده و چه شده است‌؟ خداوند آنان را نابود ساخته است، و برای کافران امثال این عواقب و مجازات‌ها خواهد بود.‏ این بدان خاطر است که الله سرپرست و یاور مؤمنان است و لیکن کافران هیچ‌گونه سرپرست و یاوری ندارند!

نویسنده: مسلمه الشامی (ام صهیب)

مترجم: عبد الرحمن ملکزاده

 

ادامه مطلب...

کورونا؛ از رسوایی تا آشکارسازی چهرۀ واقعی سرمایه‌داری

(ترجمه)

خبر:

با توجه به این‌كه اقدامات سخت‌گیرانه برای جلوگیری از شیوع ویروس کورونا در سراسر جهان تشدید می‏شود، سه‌میلیاردتن فاقد ساده‌ترین سلاح؛ یعنی آب و صابون برای وقایه از این مرض هستند. مرض ساری "کووید 19" که در پایان سال 2019 در چین ظاهر شد، بیش از یک میلیون تن را در جهان آلوده کرده و بیش از 50 هزار تن دیگر را کشته است. اروپا با بستن مرزهای خود و قرنطینه نمودن میلیون‏هاتن در خانه‌های‌شان، به کانون جدید این بیماریی همه‌گیر تبدیل شده است. اما اضطراب در کشورهای درحال توسعه که سیستم‏های بهداشتی آن‌ها شکننده است، افزایش می‏یابد. رهبران آفریقا و آسیا برای جلوگیری از شیوع این بیماری محدودیت‏های سفر و قرنطینه را وضع کردند. اما ملیون‏ها نفر دست‏رسی به امکانات شست‌وشوی منظم دست‌ها، ساده‌ترین اصل پیشگیری که دانشمندان روی آن تمرکز دارند را ندارند. صندوق کودکان سازمان ملل (یونسف) معتقد است 40٪ از جمعیت جهان؛ یعنی سه‌میلیارد نفر نمی‌توانند دست خود را در خانه شست‌وشو دهند. (منبع: الجزیره نت)

تبصره:

واضیح است كه مرض ساری کورونا آن‌چه وضعیت كشورها و مردم را دگرگون کرده است، نظام سرمايه‌داری را نیز رسوا نموده و فساد آن را از جنبه‏های مختلف افشاء کرده است. اگر دولتی مانند دولت اسلامی وجود داشته باشد که دارای یک تمدن و ایدیولوژی بدیل به جای سرمایه‌داری باشد، جهان را دگرگون کرده و زمین را از زیر قدم‏های نظام متعفن، پوسیده و تحمیلی سرمایه‌داری که توسط كشورهای جهان به عنوان نظام و سبک زنده‏گی گرفته می‏شود، نجات می‏داد.

در عرصۀ اقتصادی این بیماری همه‌گیر ثابت نموده که نظام سرمایه‌داری چقدر شکننده است و نمی‌تواند اقتصاد را که همیشه به آن افتخار کرده و به عنوان متبارزترین اصل در این نظام بوده که حتی وجه تسمیه این نظام از آن گرفته شده است را حفظ کند. این ذرۀ مکروسکوپی ثابت ساخت که نظام سرمایه‌داری در مقابل آفات و فجایع هیچ تاب و توانی ندارد. تمام جهان شاهد میزان خسارات و سقوط سهام و بورس بوده و این‌که چگونه این بحران باعث سقوط شرکت‏ها و سرمایه‌گذاران در سطح جهان شد، علاوه بر انتظارات ترسناکی‌که در صورت صحت، باعث فروپاشی و افول سایر کشورها می‏شود.

در سطح انسانی، سرمایه‌داری ثابت کرده که هرگز به دنبال منافع اقوام و ملل نبوده و بیشتر دغدغه‏های آن خدمت به افراد متنفذ سرمایه‌دار و منافع مافیای اقتصادی و بازارها بوده است. به شکل وحشت‌ناکی مردم در لبۀ پرتگاه فقر، بیکاری و گرسنگی قرار گرفته‌اند و مثال بارز غیر انسانی بودن نظام سرمایه‌داری اینست که 40 درصد از جمعیت جهان آب و صابونی در خانه‏های خود به عنوان حداقل‌ترین راه جلوگیری از ابتلا به این بیماریی همه‌گیر را ندارند؛ درحالی‌که جهان بر روی تریلیون‏ها دالر و بارون پول شنا می‏کند!!

این یک واقعیت است که نظام سرمایه‌داری یک نظام فاسد، ناعادلانه و غیر انسانی است؛ مگر برای تعدادی انگشت شماری از حاکمان، جنایتکاران و افراد با نفوذی‌که همین تعداد اندک تا حال باعث شدند که این نظامِ غیر انسانی در کثافت‌دانی تاریخ دفن نشود. تنها چیزی‌که جهان به آن شدیداً نیاز دارد، نظامِ اسلام است؛ تمدنی‌که علم، پیشرفت، بیداری، رحمت، عدل و اطمینان خاطر را برای بشریت در قبال دارد. ما به درگاه الله سبحانه وتعالی دعا می‌کنیم که هرچه زودتر اسلام را به صحنۀ قدرت بیاورد و سعادت بشریت را بازگرداند و آن را از چنگال‏های سرمایه‌داری و جهنم حاکمان خلاص کند.

نویسنده: مهندس/انجینیر باهر صالح

مترجم: یاسین "سادات"

ادامه مطلب...

کرونا و تأثیر آن در روابط جهانی

(ترجمه)

با وجودی‌که ویروس کرونا باعث از بین رفتن ملیون‌ها تن مانند انفلونزای اسپانیوی در نصف اول قرن بیستم نشده و اندازه‌ی تلفات آن کمتر از امراض چون طاعون، جدری (آبله)، ایدز و ایبولا بوده است؛ اما جهانی شدن آن خطرناک‌تر از خود مرض است که باعث متوقف شدن چرخه اقتصاد، مواجه ساختن ناگهانی بیشتر کشور‌های جهان با رکود، متوقف ساختن پرواز‌ها، گردشگری، صنعت‌ها و به نابودی کشانیدن تجارت جهانی، متوقف شدن رشد اقتصادی، مشکلات تعطیلی، فلج ساختن زندگی معیشتی و تعلیمی گردید. اگر مدت زمان شیوع و گسترش این مرض به درازا بکشد، ترس آن می‌رود که تمام جهان با کساد کامل مواجه گردد.

سرعت انتشار ویروس کرونا و ناتوانی وسایل صحی در متوقف ساختن آن در جهان، این مرض را جهانی ساخته و در روابط، نظام و موقف جهانی و بین المللی تأثیر گذاشته است.

کرونا به یک امر جهانی مبدل شده که باعث قوی شدن یک نیرو و ضعیف گردیدن نیروی دیگری در جهان گردیده و شیوع این مرض فرصت جهانی را برای تعدادی از کشورها جهت بالا بردن جایگاه و افزایش ارزش جهانی شان مساعد ساخته و در عین زمان این مرض بار سنگینی است که حمل آن برای تعدادی از کشورها چالش‌آفرین بوده که سبب نابودی منزلت و تأثیر جهانی آنان گردیده است.

ویروس کرونا به گونه‌ی عملی قوت و ضعف نیرو‌های بزرگ جهانی را در برخورد با خود کاملاً واضح ساخت. به گونه‌ی مثال: کشور چین در تعامل سیاسی‌اش با این مرض در داخل و خارج برتری قابل ملاحظه‌ای را کسب کرد. رهبری چین در داخل کشور با سختی و جدیت تمام با رعیت‌اش در رابطه به منع شیوع مرض کرونا مبادرت ورزیده و با توانایی خاص و عالی تمام امکانات علمی پیشرفته را به تجربه گرفت که در نهایت موفق به جلوگیری از رشد و شیوع این مرض در زمان اندکی گردید که جهان را متحیر ساخت. اما این کشور در خارج از محدوده‌ی خودش، دست همکاری برای انگلیس، صربستان، ایران و هر آن کشوری‌که خواهان همکاری از وی شدند، دراز نمود و این مساعدت و همکاری بخاطر فایده و ضرر نه؛ بلکه بخاطر مسوولیت جهانی بود که در نتیجه احترام و تقدیر کشورهای جهان را کسب کرد و به عنوان بزرگترین کشوری دیده می‌شود که سایر کشورهای جهان نیازمند آن اند. رییس جمهور صربستان در سخنرانی در میان اتباع کشور‌ش از همکاری‌های چین با کشور‌اش تشکر نموده و از کوتاهی در همکاری از هم‌پیمانان اروپایی‌اش انتقاد نمود.

در مقابل امریکا در جایگاه یک کشور فرصت‌طلب و خودخواهی ظاهر گردید که به جز از منافع خود‌ش چیزی دیگری نمی‌خواهد. به گونه‌ای مثال: این کشور به خاطر احتکار برای خودش، در صدد خرید ملکیت داروی آلمانی در مقابل یک ملیارد دالر گردیده و به استثمار و بدترین نوع حرص‌ورزی سرمایه‌داری آغاز نمود. برای امریکا چیزی جز اختصاص دادن دارو‌های کشف شده در ملکیت فکری‎اش نمی‌باشد. موقف‌گیری مصلحتی‌اش در مقابل این بحران به عنوان نخستین دولت در جهان و لزوم همکاری‌اش هنگام ضرورت به دیگران، کاملاً نامناسب بود.

اما اروپا در مقابل این حادثه به حیث یک نیروی بین‌المللی، از زمان بروز این مرض، خیلی‌ها سست، ضعیف، عاری از تعهد همکاری و به دور از تلاش در رویارویی با این مرض بوده که در مقابله با آن و هم‌چنان به عنوان یک نیروی به هم پیوسته حین شیوع این مرض عقب‌گرد نشان داد و تمام دولت‌های متحد از هم گسسته و به تنهای مصیر خود را پیمودند. بناءً اتحادیه اروپا و پیمان ناتو کدام منفعت و سودی نبخشید و به عنوان یک نیرویی‌که به سطح جهان باشد، ظاهر نگردید. فرانسه و آلمان در دام آزمایشات ایتالیا، اسپانیا و صربستان گیر افتاد و هم‌چنان انگلیس از دیگر کشور‌‌های اروپایی نظیر خودش تفاوتی چندانی ندارد؛ از این‌رو درهم ریخته شده و نتوانست به عنوان یک مظهر دولت جهانی در این حادثه بدرخشد.

کشور چین از دید جهانی در مقام بلندی قرار گرفت، اروپا عقب‌گرد داشت و امریکا باور جهانی را نسبت به خودش از دست داد. این‌ها همه دلالت به آغاز یک تغییر در موقف جهانی می‌کند؛ اما این تغییر محدود بوده و نمی‌توان آن‌را تجدید نظر در تشکیلات و از هم پاشیدن نظام جهانی کنونی عنوان کرد. ولی این امر ممثل آغاز عقب‌گرد در موقف جهانی بوده و می‌تواند که در آن ضعف جایگاه امریکا و اروپا و ازدیاد نیرو و جایگاه کشور چین تمثیل گردد؛ ولی این تغییر جهانی در نظام جهانی محدود باقی مانده و با وجود متأثر شدن از این حادثه به حال خود باقی خواهد ماند.

پیامدهای آنی این بحران اشاره‌ای به نابودی و از بین رفتن کامل نظم موجود ندارد؛ بلکه اشارات در رابطه به گسسته شدن نظام و ضعف ناشی از ناتوانی رهبری و کم شدن باور بدان وجود دارد. شاید این گسستگی و زمین خوردن که نظام بین‌المللی در این حادثه مهم به آن مواجه شد، مژده‌ای برای تولد دولت اسلامی باشد که این نظم باطل جهانی را نابود سازد و نظم جهانی جدیدی را اساس‌گذاری نموده و جهان را با بزرگی، عدل و نور اسلام رهبری نماید.

برگرفته از جریدۀ الرایه

نویسنده: استاد احمد الخطوانی

مترجم: عمر موحد

 

#كورونا

#Corona

19Covid#

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه