چهارشنبه, ۲۵ ربیع الاول ۱۴۳۹هـ| ۲۰۱۷/۱۲/۱۳م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
اهداف پشت‎پردۀ بازداشتِ شاهزاده‏ها، وزراء و کارمندان بلند‏رتبه در سعودی
بسم الله الرحمن الرحيم

اهداف پشت‎پردۀ بازداشتِ شاهزاده‏ها، وزراء و کارمندان بلند‏رتبه در سعودی

(ترجمه)

به تاریخ چهارم نومبر ۲۰۱۷م، چندین فرامین شاهی، برخلاف روش سابقه، این بار از زبان ملک سلمان صادر گردید: «آن‎چه ما احساس و اطلاعات بدست آورده‎ایم، برخی مردمان ضعیف النفس، منافع شخصی خود را بر منافع عامه ترجیح می‏دهند و بدون در نظرداشت دین و ضمیر، اخلاق و مراعات وطن دست تطاول به مال مردم دراز کرده‎اند، با استفاده از نفوذ و قدرت خود دست به اختلاس دارائی‏های عامه زده و سپس به طریقه‏های گوناگونی جرائم خود را پنهان نگهداشته‎اند.»

مقدمه این سناریو چهار چیز است:

اولاً: گرفتن پست‎های کلیدیی مشابه به این سناریو توسط محمد بن سلمان؛ مانند: تشکیل شورای مبارزه با مفاسد اقتصادی و سپردن ریاست آن به محمد بن سلمان، عضویت ریاست هیئت کنترول و تحقیق، ریاست کمیسیون ملی مبارزه با فساد، عضویت ریاست دیوان مراقبت دارائی‎های عامه، عضویت ریاست لوی سارنوالی و عضویت شورای امنیت ملی؛

در مرحله دوم: بازداشت و برکناری متعب بن عبدالله بن عبدالعزیز پسر شاه سابق سعودی و وزیر پیشین گارد ملی این کشور؛

سوم: بازداشت عادل بن محمد فقیه وزیر اقتصاد و برنامه، از وظیفه‎اش؛

چهارم: انتهای دوران خدمت فریق عبدالله بن سلطان قوماندان نیروهای بحری، و سوق دادن وی به تقاعد.

اندکی پس از تشکیل "شورای مبارزه با مفاسد اقتصادی" اولین ضربات آن با بازداشت چندین شهزاده درجه اول خانواده شاهی، برخی وزراء، مسئولین و کارمندانی‎که در سطح داخلی مملکت و جهانی شهرت داشتند؛ به صدا در آمد. درین میان ۱۱ شهزاده، ۴ وزیر برحال و ۱۰ وزیر سابقه بازداشت شدند، که هرکدام متهم به فساد مالی، رشوت، خرید اسلحه‏ی مشکوک و اختلاس دارائی‏های عامه شده و با اخذ تدابیر امنیتی سخت، در هوتل پنج ستاره ریاض بازداشت شدند. این موضوع نظر به اهمیت، از دید داخلی، خارجی، سیاسی و اقتصادی قرار ذیل حائز تمرکز است.

نخست: بازداشت متعب بن عبدالله و توهین و تحقیر وی بعد از برکناری از سمت وزارت گارد ملی و اتهام وی به فساد، خرید سلاح‎های مشکوک و سرقت دارائی‏های عامه به نفع شرکت خصوصی خود و گرفتاری خالد تویجری رئیس سابق دیوان سلطنتی زمان ملک عبدالله، واضحاً این مفهوم را می‎رساند که آخرین نفوذ انگلیس و مهم‎ترین طرفداران آن از سرزمین حرمین شرفین پاک‎سازی می‎شوند، تا میدان سیاست را به رخ امریکا و مزدوران  آن بازگشوده تا به آزادی کامل و هرچه خواستند، قدم بردارند. با گرفتاری قیصرهای پولی و اقتصادی و مالکین شرکت‏های بزرگ تجاری، شهزادها و وزرایی‎که در مقابل محمد بن سلمان قرار دارند، و برخی‏هایی‎که علت گرفتاری آن‎ها معلوم نیست، تمام این امور می‎رساند که ولیعهد جوان با این بازداشت‏ها، قدم‌های بلندی برای تحکیم پایگاه سیاسی و اقتصادی خود در قدرت برداشته است.

ظاهر حوادث در چارچوب مبازه با فساد طرح‎ریزی شده است؛ ولی زمانی‎که ملک سلمان به مدت چهل سال والی شهر ریاض بود، بدون کدام قانونی به شرکت‏ها و اهداف بزرگ، دارائی‎ها را می‎سپرد که عقد قرارداد خرید اسلحه نیم تریلیون دالری سلمان و پسرش چندان دوری نیست. خرید كشتى تفريحى به قیمت میلیون‎ها دالر وغیره، مبین این امر و مقدمه اینست که محمد بن سلمان آهسته آهسته قدرتِ بلاد حرمین شرفین را کاملاً در اختیار خود در آورد.

دوم: در پس پردۀ این سناریو واضحاً نقش امریکا برای کمک محمد بن سلمان جریان دارد؛ به نقل از یک منبع در کاخ سفید به گزارش از روزنامه پولیتیکو: «جرد کوشنر داماد و مشاورِ دونالد ترامپ، دیناپاول قائم‎مقام مشاور امنیتی کاخ سفید و جیسون گرینبلات نماینده ویژه رئیس‌جمهور امریکا در فرایند سازش خاورمیانه یک هفته قبل ازین حوادث توسط یک طیاره تجارتی طی یک سفر محرمانه به سعودی رفته است.» این در حالی است، به مقاماتی‎که کوشنر در سفر به عربستان با آن‎ها ملاقات کرده است، اشاره‏ای نشده است. هم‎چنان، ترامپ در صفحه تویتر خود از عمل ابن سلمان که در آن پسران کاکا، وزراء و مأمورین سابقه را بازداشت کرده است، تقدیر نمود.

سوم: محمد بن سلمان با این کردار‏ش در نظر دارد تا پیرامون پلان آینده "چشم‏انداز ۲۰۳۰" اش، رأی عمومی را کسب نماید؛ چون آثار ناکامی این پلان در اولین مرحله‎اش، دیده می‎شود. برای تحقق این هدف، درین اواخر پروژه توسعه‏ای "نیوم"(نیم تریلیون دالری) را روی دست گرفت است. از طرفی هم، در بین مردم سعودی، خوف، قهر و خستگی جدی احساس می‎گردد، به خصوص حکومت به مردم وعده داده بود که مالیات را کم، سطح زندگی را بالا و مصارف را پائین می‎آورد و زندگی مرفه و خوش‎گزارنی‎که سال‎ها دامن‎گیر بوده، پائین خواهند آورد؛ پس ابن سلمان برای تحقق این امورد دست به بازداشت برخی شاهزاده‏ها و وزرای سابقه زده و به مبلغ ۲ الی ۳ تریلیون ریال سعودی، دارائی آن‎ها را مصادره کرد که به اندازه  ۲ الی ۴ درصد مالیات سعودی می‎‎شود.

خبر بازداشت وزراء و شهزاده‏های دولت و مصادره‎ی دارائی آن‎ها، احساسات جوانان و سطح خوش‎بینی آینده‏ را بین مردم برانگیخته و در عین حال برخی جوانان به این نظر اند که این عمل ابن سلمان برای تصفیه رقباء و تحکیم قدرت‎اش بوده و فساد درین سرزمین تا زمانی‎که ابن سلمان همراه با دار و دسته‎اش در حکومت استند، ادامه دارد.

جدیتی‎که سلمان و پسرش روی دست گرفته‎اند، در حال قطع ریسمان قدرت گذشته بوده و در طول تاریخ شاهی‎که توسط ستون دینی توجه و حمایت می‎گردید، یکی بر پیر دیگر ضربه می‎زنند و هرکدام خود را در مسیری می‎بینند که دیگر برگشت وجود ندارد و در آخر نتیجه یا پیروزی است و یا هم ناکامی کامل.

حوادث جاری داخل سرزمین حرمین و پنهان‎کاری برخی شخصیت‏های مؤثر و رقابت آن‎ها با محمد بن سلمان برای بدست گرفتن قدرت، مقدمه حوادث زیادی بوده و پیش‎بینی می‎گردد که سلمان برای تحکیمِ قدرت پسرش و سرعت پروسیه بیگانه‏سازی مردم از دین‎شان، پخش افکار سیکولریستی و افکار غربی، از قدرت کناره‎گیری خواهند کرد.

اصلاح نظام اقتصادی و سیاسی هرگز بدون مبدأ اسلام در چاچوب خلافت راشده بر منهج نبوت، متحقق نمی‎گردد؛ نظامی‎که در تمام بخش‏های زندگی، اسلام را تطبیق می‎نماید و همه مردم باید بدانند که "تدریج" در تطبیق اسلام، به تدریج مردم را از اسلام دور ساخته و جهد مسلمین، دارائی آن‎ها و فرصت آن‎ها را ضایع می‎سازد. آیا مسلمانان این واقعیت را درک دارند؟

نویسنده: عبد الله قحطانی

Last modified onجمعه, 01 دسامبر 2017

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه