چهارشنبه, ۱۵ جمادی الثانی ۱۴۴۰هـ| ۲۰۱۹/۰۲/۲۰م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
"پیروزی از سوی هیچ‌کس، جز از جانب الله نیست"
بسم الله الرحمن الرحيم

"پیروزی از سوی هیچ‌کس، جز از جانب الله نیست"

(ترجمه)

﴿إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ لِيَصُدُّوا عَن سَبِيلِ اللَّهِ فَسَيُنفِقُونَهَا ثُمَّ تَكُونُ عَلَيْهِمْ حَسْرَةً ثُمَّ يُغْلَبُونَ وَالَّذِينَ كَفَرُوا إِلَى جَهَنَّمَ يُحْشَرُونَ﴾

[انفال: 36]

ترجمه: آن‌ها که کافر شدند، اموال‌شان را برای بازداشتن(مردم) از راه الله خرج می‌کنند؛ آنان این اموال را(که برای به   دست آوردنش زحمت کشیده‌اند، در این راه) مصرف می کنند، امّا مایۀ حسرت و اندوه‌شان خواهد شد و سپس شکست خواهند خورد و(در جهان دیگر) کافران همگی به سوی دوزخ گردآوری خواهند شد.

این آیۀ قرآن شریف بیان‌گر حالت قریش است؛ زمانی که قریش بسیاری از رهبران و سران خود را در جنگ بدر از دست داده بود، سپس در صدد آن شد که ثروت زیادی را جمع‌آوری کند تا علیه اسلام و رسول اللهﷺ به مبارزۀ خویش ادامه دهد.

به اساس تفسیر ابن کثیر، الله سبحانه وتعالی این آیه را کلی بیان می‌کند و در مورد تمام کافرانی که ثروت خود را برای بازداشتن مردم از راه حقیقت صرف می‌کنند، می‌باشد. بناءً با انجام چنین عملی، تنها پول و ثروت آن‌ها مصرف خواهد شد و در نهایت هیچ چیزی را به جز از حسرت و اندوه بدست نخواهند آورد. هم‌چنان آن‌ها به دنبال خاموش‌کردن نور الله هستند و قوانین دست ساختۀ خود را بالاتر از حکم الله می‌پندارند، اما الله سبحانه وتعالی نور خود را کامل خواهد کرد، هرچند که کافران از آن متنفر باشند. همین‌طور او سبحانه وتعالی دین خود را بر تمام ادیان پیروز و حاکم خواهد نمود.

بنابر این، آیۀ فوق به واقعیت کنونی مسلمانان و اسلام صدق می‌کند. چنانچه امروزه کشورهای کفری بدون هیچ‌گونه شرمندگی مقادیر زیادی از ثروت خود را در راه مبارزه با مسلمانان صرف می‌کنند. طور مثال: دولت مستبد چین کمپ‌هایی را تحت نام "مراکز بازآموزی" در منطقۀ سینکیانگ راه‌اندازی کرده است و بر اساس یک تخمین، بیش از 3 میلیون مسلمان را در این کمپ‌ها توقیف نموده است. در این کمپ‌ها مسلمانان را مورد سوءاستفاده و شکنجه قرار می‌دهد، آن‌ها را مجبور به مصرف الکول، خوردن گوشت خوک و ردکردن عقاید‌شان می‌کند؛ در حالی‌که این همه واقعات خشونت‌آمیز در مقابل چشمان جهان، که هم‌چنان ثروت خویش را صرف قایم کردن ارتباط با چین می‌کند، صورت می‌گیرد.

هم‌چنان جهان شاهد ادامۀ آزار و اذیت مسلمانان روهینگیا از سوی دولت برما بوده که این یک جنگ دیگر علیه اسلام و مسلمانان می‌باشد.  جهان نه تنها چشمان خود را بسته، بلکه انگلیس نیز به دولت برما از طریق فروش اسلحه به ارزش 500هزار پوند، کمک نموده است. هنگامی‌که مشاهده می‌کنیم، به تعداد مسلمانانی‌که-تنها بخاطر این که مسلمان هستند- مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار می‌گیرند، افزوده می‌شود، ممکن احساس ناامیدی بر ما غلبه کند؛ به خصوص زمانی‌که هیچ تغییری را مشاهده نمی‌کنیم و از طرفی احساس می‌نماییم که دشمن نیز روز به روز قوی‌تر می‌شود؛ بناءً چنین احساساتی منجر به ضعف و ناتوانی می‌ شود؛ هم‌چنان باعث می‌شود که اعتماد به نفس خویش را در راه دعوت که هدف آن تغییر وضعیت مسلمانان در سراسر جهان می‌باشد، از دست داده و در این راستا فعالیت ننماییم. در چنین حالتی باید به قرآن و سنت چنگ زنیم تا چنین احساساتی بر ما غلبه نکند. باید آرامش خاطر را در قرآن و سنت جستجو نماییم؛ چرا که الله سبحانه وتعالی عالم الغیب بوده و حالت امروزی ما را بسیار دقیق بیان نموده است و در کنار آن راه‌حل دقیق برای بیرون‌رفت از مشکلات نیز برای ما پیش‌کش نموده است. چنانچه الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَنتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ﴾

[آل عمران: 139]

ترجمه: سست نشوید و غمگین نگردید و شما برترید؛ اگر ایمان داشته باشید!

﴿إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ إِذَا ذُكِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَإِذَا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ آيَاتُهُ زَادَتْهُمْ إِيمَانًا وَعَلَىٰ رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ﴾

[انفال: 2]

ترجمه: مؤمنان، تنها کسانی هستند که هرگاه نام الله برده شود، دل  های  شان ترسان می گردد و هنگامی  که آیات او بر آن‌ها خوانده می‌شود، ایمان‌شان فزون‌تر می گردد و تنها بر پروردگارشان توکل دارند.

ما باید قوی و ثابت قدم بوده و به پروردگار خویش تکیه نماییم و به پیروزی و نصرتی‌که از جانب الله سبحانه وتعالی آمدنی است، باور داشته باشیم، زیرا الله سبحانه وتعالی مسلمانان را در مقابل کفار، که با آن ها می‌جنگند و ظلم می‌کنند، کمک می‌نماید. سپس درک خواهیم نمود که پیروزی تنها از جانب الله سبحانه وتعالی میسر می‌باشد؛ ضمناً وظیفۀ ما پیروی از دستورات الهی است که عبارت از کار کردن بدون وقفه بخاطر زدودن مشکلات و گرفتاری‌های برادران و خواهران مسلمان ما به وسیلۀ انگیزه دادن اشخاص قدرت‌مند، ارتش سرزمین‌های اسلامی و سایر امت مسلمه به ادای مسئولیت‌شان برای حمل اسلام و پایان دادن به ظلم و تجاوز کفار می‌باشد. همین‌طور ما باید به دعوت مان ادامه داده؛ زیرا الله سبحانه وتعالی برای ما دستور داده است  که با کار و فعالیت در راه دعوت اسلامی وضعیت مسلمانان را تغییر داده و قوانین الهی را با تأسیس دولت خلافت به روش نبوت، تطبیق نماییم.

﴿وَمَا جَعَلَهُ اللَّهُ إِلَّا بُشْرَىٰ وَلِتَطْمَئِنَّ بِهِ قُلُوبُكُمْ وَمَا النَّصْرُ إِلَّا مِنْ عِندِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ﴾

 [انفال: 10]

ترجمه: ولی الله(سبحانه وتعالی) این را تنها برای شادی و اطمینان قلب شما قرار داد؛ و گرنه پیروزی جز از طرف الله نیست؛ الله توانا و حکیم است!

نویسنده: یاسمین ملک

عضو دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

Last modified onچهارشنبه, 19 دسامبر 2018

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه