دوشنبه, ۲۱ ربیع الاول ۱۴۴۱هـ| ۲۰۱۹/۱۱/۱۸م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
انگلیس در یمن بین رییس اسیر شده و مجلس جدا شده به خون بی‌گناهان بازی می‌کند
بسم الله الرحمن الرحيم

انگلیس در یمن بین رییس اسیر شده و مجلس جدا شده به خون بی‌گناهان بازی می‌کند

( ترجمه)

انگلیس بخاطر اعادۀ نفوذ خود در یمن ندای قانونی بودن رییس جمهور "هادی" را سر می‌دهد؛ اما تسلط حوثی‌ها در شمال یمن و قرار گرفتن هادی در دست سعودی به گونۀ اسیر، باعث شده است تا برای بقای تسلط‌شان در جنوب یمن برنامه‌ریزی کنند. برخلاف این‌که امارات که طرفدار انگلیس است، تسلط خود را بر مناطق فراخ در جنوب یمن تحمیل نموده است؛ اما انگلیس درک نموده است که تا مادامی‌که امریکا برای بیرون راندن آن از طریق راه اندازی تظاهرات در شمال و جنوب یمن توسط مزدوران خود بر آن فشار وارد کند، وی نمی‌تواند در جنوب یمن استقرار یابد. چنانچه درک نموده است که فعلاً هادی اسیر دست سعودی است و نمی‌تواند برنامه‌‌های انگلیس را عملی نماید، بناً تصمیم گرفته تا برای هادی بدیل را انتخاب نماید تا در جنوب یمن تسلط یابد و سعودی نتواند هادی را برای عملی کردن برنامه‌های امریکا مجبور سازد، مانند عملی کردن توافقنامه سوید که بر باقی ماندن حوثی‌ها در بندر "حدیده" اشاره داشت. اما با وجود همه این‌ها همیشه توسط هادی طرح را ندا می‌کرد.

انگلیس تلاش نمود تا مجلس انتقالی را به عنوان نمایندۀ قانونی مردم ساکن جنوب یمن متبارز سازد و راه جدا شدن را انتخاب نموده است و از این طریق بر اکثریت مردم جنوب مسلط شده است، از جمله بعضی از طرفداران حسن باعوم که طرفدار امریکاست. بناً مجلس در جنوب یمن دست بالای دارد. انگلیس در اول ماه آگست گذشته اقدام به عملی کردن برنامه‌هایش نمود و آن هم از طریق روشن کردن آتش جنگ نمایشی، بیهوده و مسخره برای تسلیم پرچم حمایت ریاستی تابع هادی در مجلس انتقالی تا قدرت انگلیس شکست ناپزیر گردد. نزاع‌ها در عدن میان نیروهای حکومت قانونی و نیروهای مجلس انتقالی بالا گرفت تنها به مدت چهار روز جنگ را در میان شان روشن ساخت تا این‌که مجلس انتقالی در روز شنبه 10/ 8/2019 در عدن تسلط یافت و این‌که هادی و حکومت‌اش طرفدار انگلیس هست این امر را برای شان ساده می‌سازد؛ زیرا کمک می‌کند تا روند حل را به نفع مجلس انتقالی سرعت بخشد. مجلس انتقالی جنوبی یمن عصر شنبه اعلان نمود که قصر معاشق ریاستی را در عدن بعد از چهار روز به تصرف خود در آورده اند و هم‌چنان ادارات و پایگاه‌های نظامی دیگر نیز سقوط کردند و رهبر نیروهای ویژۀ حکومت یمن لوای فضل باعش روز شنبه 10/8/2019م جدا شدن خود را از حکومت اعلان نموده و به نیروهای مجلس انتقالی پیوست.

نیروهای سعودی از این عملکرد زیاد خسته شدند و از تمامی تشکیلات نظامی خواسته اند تا به پایگاه‌های سابق خویش بر گردند. بعد از چند روز حکومت سعودی نیروهای هادی؛ آنهای که تابع سعودی هستند را کمک نمود تا دوباره بر عدن تسلط یابند و نیروهای هادی از شبوه شروع تا ابین و عدن را بسیار به سرعت تحت تصرف خود در آوردند و به تاریخ 28/8/2019م اعلان نمودند که قصر معاشیق را دوباره تصرف کردند؛ اما مجلس انتقالی برای بار دوم بتاریخ 29/8/2019 به حمایت امارات که نیروهایش پایگاه‌های حکومت قانونی را هدف قرار داد عدن را تصرف کردند و صدها کشته و زخمی بر جای گذاشتند. با وجود این‌که سعودی تلاش دارد چنانچه بر هادی تسلط دارد، بر مجلس انتقالی نیز مسلط گردد؛ اما این کار را نمی‌تواند؛ زیرا عیدروس زبیدی در عدن به سر می‌برد و تحت حمایت امارات است؛ در حالی‌که هادی در سعودی تحت قبضه مزدوران امریکا می‌باشد. نتیجه این بازی تسلط مزدوران انگلیس در جنوب یمن هم انتقالی و هم حکومت قانونی است. امریکا می‌خواهد بر هادی فشار وارد کرده تا از مجلس انتقالی بهره‌برداری کند تا بتواند بر بعضی از رهبرانی‌که در صف هادی هستند، نفوذ نماید و در آینده بهرۀ در جنوب یمن داشته باشد و در نتیجه منافع آن در جنوب یمن تامین گردد.

آنچه که ترجیح دارد، راه‌حل سیاسی است، فرق نمی‌کند که این حوادث جریان داشته باشد یا بر حالت فعلی باقی بماند و این به اسباب آتی بر می‌گردد:

1. دیگر راه‌حل نظامی در میان طرف‌های درگیر ممکن نیست و این کار تقریباً محال به نظر می‌رسد.

2. امریکا طرح را برای راه‌حل سیاسی و بیرون شدن از بحران را در عقب تسلط مجلس انتقالی بر عدن برای بار دوم به تاریخ 28/8/2019م پیشکش نموده.

3. محمد بخیتی در صفحه فیسبوک‌ خود دو طرف را برای ختم جنگ به میز مذاکره دعوت نموده است، بعد از تسلط مجلس انتقالی بر عدن برای بار دوم به تاریخ 10/ 8/2019م همزمان با دعوت سعودی طرف‌های در گیر را به گفتگو دعوت کرد: «از مکونات سیاسی مخصوصاً مکونات کلیدی که حزب انصار الله، حزب موتمر، حزب اصلاح و و مجلس انتقالی از آن‌ها نماینده گی می‌کنند، می‌خواهیم برای ختم جنگ به میز مذاکره حاضر شوند و بر سر تشکیل حکومت انتقالی که از همه نماینده‌گی کند و از طریق آن به صلح دسترسی پیداکنیم اتفاق نمایند.»

4. محاصره کردن حوثی‌ها و قبایل لواء فتح را در کتاف که از جانب سعودی حمایت می‌گردند، چنانچه منابع ذکر کرده اند: « بعد از تحاجم شان در کتاف، بیشتر از دو صد سرباز از لوای فتح توسط ملیشه‌های حوثی کشته شده اند و این در حالی است که حکومت قانونی با قبایل به توافق رسیده بودند که به مناطق شان داخل نشده و از جنگ دوری کنند، اما به مجرد تهاجم افراد بر اساس توجیهات رهبری قبایل خشمگین شده و همرای ملیشه‌های حوثی آن‌ها را محاصره کردند و کشتار صورت گرفت که یمن در تاریخ جنگ بین حکومت قانونی و ملیشه‌ها سراغ ندارد؛ در عین حال ملیشه‌ها و قبایل بیشتر از صد سرباز لوای فتح را اسیر گرفتند و تعداد زیادی هم معلوم نیست.» (منبع: یمن نیوز) اما سعودی هیچ گونه تلاشی را برای نجات آن‌ها انجام نداد و بخاطر سرعت بخشیدن به راه‌حل سیاسی آن‌ها را بحال شان رها کرد.

5. رییس مجلس اعلای سیاسی حوثی‌ها به روز شنبه 31/8/2019م تصمیم را به شماره 155 در سال 2019 به ایجاد دستگاه امنیتی و استخباراتی صادر نمود که آمیخته با دستگاه‌های امنیت ملی و دستگاه مرکزی برای امنیت سیاسی است که جزء راه‌حل سیاسی به حساب می‌آیند و عبد الحکیم هاشم به عنوان رییس و عبد القادر قاسم الشامی به صفت معاون انتخاب گردید. (منبع: قنات العالم)

اطراف جنگ در یمن به تقسیم قدرت نمی‌رسند؛ مگر بعد از جاری شدن دریای خون مسلمانان بی‍‌گناه. بلی، این جنگ عدن است که بازیچه در میان مزدوران انگلیس که هادی و زبیدی است قرار گرفته است که صد‌ها کشته و مجروح قربانی آن شده است و گویا خون‌های‌شان هیچ ارزشی ندارند؛ در حالی‌که رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌فرماید:

«كُلُّ الْمُسْلِمِ عَلَى الْمُسْلِمِ حَرَامٌ دَمُهُ وَمَالُهُ وَعِرْضُهُ» (رواه مسلم)

ترجمه: مسلمان همه چیزش بالای برادر مسلمانش حرام است؛ خون‌اش مال‌اش و آبروی آن.

نزد این مزدوران قربانی شدن هزار‌ها مسلمان در راه حفظ منافع، چوکی و خدمت به باداران‌شان هیچ ارزشی ندارد و برای پخش فرهنگ، حکم بر اساس سکولریزم، جنگ با اسلام، منع بازگشت دولت اسلامی کشته شدن مسلمانان به نزدشان مهم نیست. پس باید اهل یمن درک کنند که تنها راه‌حل درست برای بیرون رفت از همه بحران‌ها، جدا شدن از این مزدوران کار کردن همرای حزب التحریر برای سقوط آن‌ها و تاسیس خلافت بر منهج نبوت بر ویرانه‌های شان است و بس.

نویسنده: استاد شایف شرادی

مترجم: رامین بارز

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه