دوشنبه, ۲۱ ربیع الاول ۱۴۴۱هـ| ۲۰۱۹/۱۱/۱۸م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
نتنیاهو متکبرانه اعلان نمود که منطقۀ اغوار را جزء دولت خود می‌گرداند
بسم الله الرحمن الرحيم

نتنیاهو متکبرانه اعلان نمود که منطقۀ اغوار را جزء دولت خود می‌گرداند

(ترجمه)

بنیامین نتنیاهو، نخست‌وزیر دولت یهود اعلان نموده است؛ در صورتی‌که دوباره در هفدۀ سپتمبر سال جاری به حیث نخست‌وزیر انتخاب گردد، حاکمیت خود را بر منطقۀ اغوار اردن و بحر میت تحمیل خواهد کرد. چنانچه در سخرانیی به حامیانش گفت: «در صورتی‌که از جانب شما این تفویض را در یافت کنم، به این کار اقدام خواهم کرد... امروز نیت خود را اعلان می‌کنم که اسرائیل را بر منطقۀ اغوار اردن و بحر میت حاکم خواهم کرد... این مهم است؛ زیرا مرز‌های شرقی اسرائیل این‌ها است؛ همرای تپه‌های جولان که دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا به حاکمیت اسرائیل بر آن اعتراف نمود لازم است تا به مرز‌های ثابتی برای دولت اسرائیل برسیم.»

موقف حکام ما مثل گذشته بسیار ذلیلانه بود؛ زیرا تنها به تقبیح و درخواست از سازمان ملل که در برابر این اعلان بایستد خلاصه می‌گردد، که هیچ دردی را دوا نمی‌کند. حکومت فلسطین، قطر، ترکیه، اردن، سعودی، کویت، بحرین و لبنان تصریحات نتنیاهو را محکوم کردند و سازمان همکاری‌های اسلامی تصمیم گرفت تا نشست اضطراری را با وزرای خارجه برگذار کند، که از سعودی به عنوان رییس فعلی سازمان در خواست کند تا در مورد این سخنان بحث صورت گیرد.

بسیار تأسف‌بار است که حکام و در رأس آن حکومت فلسطین، نظام سعودی و اردن این کار را این‌گونه تقبیح می‌کنند: «این امر از این ناحیه که روند صلح را به چالش کشیده و راه‌حل نهائی با رژیم یهود را تهدید می‌کند.» این عین چیزی‌ست که اتحادیه اروپا از آن سخن گفت: «تعهد نتنیاهو بر این‌که اراضی فلسطینی را جزء سرزمین خود می‌کند، روند صلح را خراب می‌کند.» حکومت فلسطین سخنش را تجدید نمود که سیاست توسعۀ وطنی را نمی‌پذیرد. وی تأکید نمود که هیچ تغییری در مرز‌های پیش از سال 1967 که متعلق به قدس است را نمی پذیرد، بر خلاف آنچه که بین اطراف به آن اتفاق نمودند. وی گفت: «سیاست ایجاد شهرک و توسعۀ آن‌ها در شرق قدس بر اساس قانون بین المللی غیر قانونی است و دوام آن‌ها و تصامیمی‌که در این سیاق گرفته می‌شود، شکستن راه‌حل بین دو دولت و فرصت صلح دائمی را در میان طرفین از بین می‌برد.

پس واضح است که منطق حکام و حکومت فلسطین در تعامل با اعلان متکبرانۀ نتنیاهو که منجر به تحمیل تسلط کامل یهود بر چهارم حصۀ ضفه که حکومت فلسطین خواب ایجاد دولت را در آن می‌دید؛ منطق بسیار ذلیلانه است که جز تصامیم سازمان ملل و معاهدات صلح که مرجع آن است، چیزی دیگری نیست؛ زیرا بلندترین آرزوی حکام مزدور تطبیق تصامیم استعمار و راه‌حل صلح خیانت‌آمیز است

اما نتنیاهو که از حکام مسلمانان جز ذلت چیزی دیگری را سراغ ندارد، بر این کار هجوم برده و خشم و رضایت حکام در نزد وی مهم نیست؛ حتی اگر در انتخابات آینده در مقابل مشتی از رای دهنده‌گان قرار بگیرد؛ زیرا او در تصمیم‌ آینده‌اش بر امنیت از جانب حکام مطمئن هست و تصریحات و تعهداتی‌که گمان می‌رفت به زوال دولت‌اش منجر گردد، جز عبارات تقبیح و انکار چیزی دیگری به گوشش نمی‌رسد؛ بلکه حتی در مراحل آینده شاید موقف‌های شدیدتر ازین را اتخاذ کند.

جسارت نتنیاهو مبنی بر این اعلان بی‌شرمانه‌اش فرق نمی‌کند که وعده‌های انتخاباتی است یا وعده‌های واقعی؛ بل اشاره خطر ناکی است به این‌که رژیم یهود حکومت فلسطین را و حکام مسلمان را توهین می‌کند؛ زیرا دیگر بعد از هجوم و نعره کشیدن بر فلسطین و مردم آن هراس ندارد؛ چون به تخاذل و تأمر حکام بر فلسطین یقین کرده است. این‌ها اگرچه بعضی‌شان در مورد جزئیات روند صلح و طریق بیرون‌رفت با او مخالفت دارند؛ اما همه در خیانت به مردم فلسطین یک‌دست هستند.

این کار نتنیاهو شاید چراغ سبز به امریکا باشد که بخواهد در آینده آنچه را که مناسب ببیند و بر اساس نتایج آن و این‌که چه کسی متولی امور خواهد شد، دخالت کند؛ این بدین معنی است که رهبران یهود برای تحمیل آنچه که اراده دارند تلاش می‌کنند، فرق نمی‌کند که در ضمن پروژۀ تصفیه امریکائی باشد یا سیاست تحمیل واقعیت. تا زمانی‌که مانعی قوی نزد امریکا بین یهود و قهرمانی شان نباشد؛ یعنی آنچه که یهود را از این کار باز می‌دارد، موقف‌های حکام بزدل نیست و هم‌چنان این مانع که از جانب امریکا هست، از باب حرص بر مردم فلسطین نیست و نه از باب برگردانیدن حقوق بر اهل آن؛ بلکه به این خاطر است که مخالف پروژه امریکا است. یعنی فلسطین یگانه قربانی توطئه‌های حکام و هجوم رهبران یهود و توطئه‌ها و پروژه‌های امریکائی باقی می‌ماند.

درنبود رد واقعی که بر همه توطئه‌های استعمار و گام‌های یهودی‌ها نقطه پایان می‌گذارد و آن جز حرکت ارتش مسلمانان برای به لرزه در آوردن عرش یهود و آزادی سرزمین فلسطین نیست. در غیر این صورت فلسطین از جنایت‌های یهود و سهل‌انگاری حکام با الله سبحانه وتعالی شکایت خواهد کرد و مردم فلسطین زیر چتر اشغال باقی خواهند ماند و امت اسلامی و ارتش‌های مسلمانان را برای نجات‌شان صدا خواهند نمود.

نویسنده:باهر صالح

عضو دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-سرزمین مبارک فلسطین

مترجم: رامین بارز

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه