شنبه, ۲۲ رجب ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۱/۰۳/۰۶م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
شیوع بیماری ویروس کرونا(کووید 19)، خیر موجود در مسلمانان و اهمال و فساد حکمرانان را  افشاء کرد!
بسم الله الرحمن الرحيم

شیوع بیماری ویروس کرونا(کووید 19)، خیر موجود در مسلمانان و اهمال و فساد حکمرانان را افشاء کرد!

(ترجمه)

مسلمانان نجیب و باوقار پاکستان، همانند هر بلا و امتحانی خواه زمین‌لرزه و یا سیلاب که از جانب الله سبحانه وتعالی بالای شان نازل شده بود، این‌بار نیز با صبر، تحمل و احساس همدردی در برابر این ابتلاء شیوع ویروس کرونا(کووید 19) مقابله می‌نمایند. علی‌رغم هرج و مرج و تعطیل، بسیاری از افراد به هر وسیله‌ای مطمئن که از آن آگاه بودند، به تعاون و کمک و هم‌چنین در جلوگیری از آسیب رساندن به جامعه مسلمانان فعال بودند. بناءً این عمل‌شان مطابق سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌باشد، هنگامی‌که رسول پاک صلی الله علیه وسلم فرمودند: 

«لَا ضَرَرَ وَلَا ضِرَارَ»

(ابن ماجه)

ترجمه: عامل ضرر نشوید یا ضرر(آسیب) نرسانید!

در مقایسه به خریداری خودخواهانه و وخشت‌زده‌ی مواد اولیه در جریان شیوع وباء در غرب، مسلمانان در پاکستان توجه خاصی خود را در خریداری نمودند؛ حتی از ثروت و وقت خود در کمک رساندن به فقرا و ضعیفان استفاده نمودند. فلهذا، این عمل‌شان نیز طبق سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌باشد؛ هنگامی محمد صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«مَنْ نَفَّسَ عَنْ مُؤْمِنٍ كُرْبَةً مِنْ كُرَبِ اَلدُّنْيَا، نَفَّسَ اللَّهُ عَنْهُ كُرْبَةً مِنْ كُرَبِ يَوْمِ الْقِيَامَةِ»‏‏

(سنن ترمذی)

ترجمه: هر كسی‌كه مسلمانی را از یک مصیبت از مصیبت‌های دنیائی نجات دهد، الله(سبحانه‌وتعالی)، او را از مصیبتی از مصیبت‌های روز قیامت نجات می‌دهد.

مسلمانان پاکستان، با صبر، دعا و توکل به الله سبحانه وتعالی، خیرخواهی موجود در باطن‌شان را در مقابل الله سبحانه وتعالی ثابت ساختند. رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌فرماید:

«عِظَمُ الْجَزَاءِ مَعَ عِظَمِ الْبَلاَءِ وَإِنَّ اللَّهَ إِذَا أَحَبَّ قَوْمًا ابْتَلاَهُمْ فَمَنْ رَضِيَ فَلَهُ الرِّضَا وَمَنْسَخِطَ فَلَهُ السُّخْطُ»

(ابن ماجه)

ترجمه: بزرگترین پاداش‌ها همراه بلاهای بزرگ است و هر زمان الله متعال کسانی را دوست داشت، آن‌ها را دچار بلا می کند, پس هرکس راضی بود؛ رضایت پروردگار و هرکس ناراضی بود؛ انتقام او را در بر دارد.

فلهذا، چه یک تضاد واضحی میان عوام و حکمرانان پاکستان دیده می‌شود! یک‌سو مسلمانان پاکستان با تمسک قوی‌شان به اسلام و سوی‌دیگر حکمرانان پاکستان که در حاکمیت‌شان بر خلاف آن‌چه الله سبحانه وتعالی نازل کرده امر می‌کنند! این حکمرانان، به‌عوض درمان رنج مسلمانان درین موقع ابتلای الهی، همواره بر مشکلات مردم توسط عمل نمودن برعکس حکم واضح اسلام، بار سنگین را افزودند. بناءً هرچند رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم به ما دستور داده و فرمودند:

«إِذَا سَمِعْتُمْ بِالطَّاعُونِ بِأَرْضٍ فَلَا تَدْخُلُوهَا وَإِذَا وَقَعَ بِأَرْضٍ وَأَنْتُمْ بِهَا فَلَا تَخْرُجُوا مِنْهَا»

(رواه بخاری)

ترجمه: وقتی شنیدید که در سرزمینی طاعون ظاهر شده، وارد آن سرزمین نشوید و هرگاه در سرزمینی به سر می‌بردید و در آن طاعون ظاهر گردید، از آن بیرون نروید.

حکمرانان افرادی‌که با بیماری از ایران بازگشت نمودند را با افرادی‌که فاقد بیماری بودند را در یک مکان نگه‌داری نمود. سپس، حکام تمامی آنان را آزاد کرد تا به سراسر پاکستان به خانه‌های‌شان برگردند! همین امر باعث انتشار ویروس در داخل بلوچستان، پنجاب و سند شد. هرچند رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌فرماید:

«لاَ تُورِدُوا المُمْرِضَ عَلَى المُصِحِّ»

(رواه بخاری)

ترجمه: (من‌حیث احتیاط،) هرگز یک بیمار را با یک فرد سالم (در یک محل باهم) قرار ندهید.

لیکن همین حکمرانان هر دو را یعنی افراد بیمار را با افراد سالم در مراکز قرنطینه واقع در سرحد و بیمارستان استان‌ها/ولایات یک‌جاه نگه‌داری نمودند و این امر امکان انتشار ویروس را از فرد بیمار به فرد سالم را فراهم نمود. حکمرانان حتی نتوانستند "تجهیزات حفاظتی شخصی(PPE)" مناسب و کافی را برای پرستاران/نرس‌ها و پزشکان/داکتران فراهم کنند، حال آن‌که ثابت شده است که ویروس کرونا در "ذرات معلق هوا(aerosole)" که در محیط بیمارستان/شفاخانه یافت می‌شود، به همگی پخش می‌شود. ‏همین حکمرانان از یک سو از عموم مردم تقاضای برقراری فاصله گرفتن را می‌کنند؛ لیکن از سوی دیگر در امر محافظت از پزشکان/داکتران و پرستاران/نرس‌های بخش ویروس کرونا بی‌حد ظلم را روا داشتند. هرچند الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَذَرُوا مَا بَقِيَ مِنَ الرِّبَا إِنْ كُنتُمْ مُؤْمِنِينَ -فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ...﴾

[بقره: 278-279]

ترجمه: ای كسانی‌که ايمان آورده‌ ايد! از (عذاب و عقاب) الله(سبحانه‌وتعالی) بپرهيزيد و آنچه از (مطالبات) ربا (در پيش مردم) باقی مانده است فرو گذاريد، اگر مؤمن هستيد.‏‏ پس اگر چنين نكرديد، بدانيد كه به جنگ با الله(سبحانه‌و‌تعالی) و پيامبرش برخاسته‌ ايد...

حکمرانان پاکستان به جمع‌آوری پرداخت سود‌های قرضی‌ اسرار می‌ورزند که تا اکنون اکثریت بودجه دولت را به مصرف رسانیده اند، در حالی‌که مردم عام جامعه از عواقب کم توجهی دولت در خصوص "سیستم مراقبت صحی/بهداشتی شدیداً در رنج و مشکل قرار دارند. ‏به‌عوض رد و الغاء پرداخت‌های سودی در سرزمینی‌که ضرب‌العجل ملی قایم شده و ثانیاً معامله سود/ربا که مخالف شرعیت است، ولی این حکمرانان همراه صندوق بین‌‌الملی پول(IMF) بخاطر گرفتن قرض بیشتر و اجازه صدور کران بیشتر خزانه‌ها که تماماً بر اساس سود می‌باشد، مذاکره و گفت‌و‌گو نمودند.

 ‏این حکومت در خصوص جداسازی افراد بیمار از افراد سالم هیچ تلاشی نورزید و بعداً در برابر عوام پاکستان قرنطینه کمرشکن را نافذ نمود و جالب این‌که سپس همین حکومت بسته‌های امدادی اقتصادی (مواد اولیه) را برای مردم اعلان نمود. در حقیقت این بسته‌های امدادی جز تقلید کورکورانه از حکومت غربی دیگر هیچی نیست که می‌خواهند توسط همین پالیسی‌ها کشتی غرق شده نظام کپیتلزم را از نابودی کامل نجات داده و روی آب بیاورند؛ لیکن این وباء یک‌بار دیگر ثابت ساخت که دموکراسی در مقابل چالش‌های جدید چقدر ضعیف و شکننده است.

بنابر این، حکمرانان ظالم پاکستان حتی در جریان شیوع این ابتلاء کووید 19، می‌خواهند بیشتر به پرداخت معامله باطل ساخته‌ی دست بشر یعنی سود/ربا مبادرت ورزند و می‌خواهند بیشتر از این ارزش روپیه پاکستانی را توسط چاپ بیشتر پول کاهش دهند، همین امر راه را برای بدتر شدن تورم به علت بی‌ارزش شدن روپیه پاکستانی، هموار می‌سازد. بناءً عاقبت این امر منجر به پرداخت مالیات بیشتر با سود/ربا بیشتر پس از ختم این بیماری همه‌گیر/وباء می‌شود. ‏حکمرانان پاکستان با بغاوت مسلسل از احکام الله سبحانه وتعالی، این کلام الله سبحانه وتعالی را به حقیقت ثابت کردند. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنكًا...﴾

[طه: 124]

ترجمه: ‏و هركه از ياد من روی بگرداند (و از احكام كتاب‌های آسمانی دوری گزيند)، زندگی تنگ (و سخت و گرفته‌ای) خواهد داشت‌...

این حکمرانان در خصوص ذمه‌داری و حاکمیت‌شان یک باب غفلت دیگر را نیز باز کردند و آن این‌که مسلمانان را از حق رفتن به مساجد محروم ساختند، حتی اگر عوام تدابیر بهداشتی و صحی را نیز مراعت کرده باشد، در حالی‌که مسلمانان بخاطر طلب مغفرت و تقرب به الله سبحانه وتعالی به مساجد می‌روند. حال آن‌که این عمل حکمرانان در ممانعت از ادای نماز واضحاً در مغایرت با حکم اسلام قرار دارد، که طبق اسلام حکم نماز جماعت فرض کفایی و حکم نماز جمعه فرض عین می‌باشد. 

ای مسلمانان پاکستان!

همان‌گونه که عصای حضرت موسی علیه السلام توهمات جادوگران فرعون را بی‌نقاب ساخت، درست الله سبحانه وتعالی با مخلوق کوچکش شکنند‌ه‌گی و بی‌ثباتی نظام ساخته‌ی دست بشر را بی‌نقاب نمود؛ مخلوقی‌که به حدی کوچک است که تنها توسط میکروسکوپ الکترونی قابل رویت است. ‏شیوع این وباء ناکامی چشم‌گیر هم سرمایه‌داری(کپیتلزم) و هم نظام حاکم‌اش یعنی دموکراسی را در خصوص مراقبت از صحت و اقتصاد مردم نه تنها در پاکستان؛ بلکه در سراسر جهان آشکار ساخت.

بدون‌شک، پروردگار جهانیان، الله سبحانه وتعالی با کوچک‌ترین مخلوق‌اش به انسان‌های موجود در دنیا نشان داد که نظام ساخته‌ی دست بشر یعنی دموکراسی در امر مراقبت از امور مردم بی‌انتها ناپایه‌دار و بی‌پروا است و عوام الناس مستحق چنین نظام باطل نیستند چون وقت موعود این نظام رسیده است.

این نظام شکست‌خورده‌ی دموکراسی باید به زودترین فرصت از ریشه برچیده شود و خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت جایگزین‌اش شود تا بدون هیچ گونه تاخیر پرهزینه و نقصان در زنده‌گی و مال انسان‌ها، یک نظامی بر مسلمانان خیرخواه، نجیب و راسخ قائم شود که در امر مراقبت از امور شان طبق دین حق استوار باشد. 

یقیناً الله سبحانه وتعالی فرصت طلایی را برای تأسیس مجدد خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت در پاکستان مهیا ساخته است. این امر قایم شدن خلافت می‌تواند بدون مخالفت و مخالفین صورت می‌بگیرد، چون‌ بحران ویروس کرونا قدرت‌های استعماری خصمانه را در جلوگیری از سقوط اقتصادش و هم‌چنین در امر فرسایش جبران ناپذیر اعتماد‌شان در اذهان مردم، اشغال نموده است و به‌طور کلی هم اقتصاد و هم اعتماد‌شان را در خطر مواجه ساخته است.

بنابر این، همان‌طوری‌که ما به استقبال ماه مبارک رمضان عجله می‌کنیم، بیایید تمامی مان به‌طور خستگی‌ناپذیر برای خاتمه بخشیدن حاکمیت ظلم و استبداد فعالیت نموده و برای احیای حاکمیت طبق کتاب الله سبحانه وتعالی و سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم قدعلم کنیم. یقیناً، جهان بیشتر از هر موقع آماده‌ست تا بار سنگین دموکراسی ساخته دست بشر را دور بیندازد و این جهان منتظر ظهور بهترین امتی‌ست که برای راهنمایی بشر آفریده شده اند. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ...﴾

[آل‌عمران: 110]

ترجمه: ‏شما (ای پيروان محمدصلی الله علیه وسلم) بهترين امتی هستيد كه به سود انسان‌ها آفريده شده‌ ايد (مادامی‌كه) امر به معروف و نهي از منكر می‌نمائيد و به الله(سبحانه‌وتعالی) ايمان داريد...

حزب التحریر-ولایه پاکستان

مترجم: داکتر زکریا

 

#Covid19

#Korona

كورونا#

Last modified onجمعه, 01 می 2020

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه