چهارشنبه, ۰۷ جمادی الثانی ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۱/۰۱/۲۰م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
امواج الکترو مقناطیسی
بسم الله الرحمن الرحيم

امواج الکترو مقناطیسی

(ترجمه)

عمل‌کرد امواج الکترو مقناطیسی موجود در هوا، مانند کشتی‌های شناور در داخل بحرها می‌باشد؛ زیرا فضا، دریاها و موارد دیگری از چیزهایی‌که ماهیت شکل‌گیری آن از داشتن تصرف اشخاص جلوگیری می‌کند، همه آن‌ها ملکیت عامه می‌باشد. بناءً با در نظرداشت سه مورد زیر، برای دولت، شرکت‌ها و افراد جائز است تا در دریا کشتی و در فضا امواج الکترو مقناطیسی داشته باشند:

1-       استفاده از این امواج نیازی به نصب پایه‌ها در ملکیت عامه همانند جاده‌ها را نداشته باشد.

2-       هنگامی‌که ملکیت عامه مانع استفاده از دیگران گردد و یا آسیبی به آنان رساند، در این صورت وظیفه‌ی دولت است که این معضل را به گونه‌ی اداری حل نموده و امکان بهره‌مندی از ملکیت عامه را برای همگان تضمین کند. بناءً دولت بخاطر مراقبت از امور عامه، مسیر کشتی‌ها را در رود خانه‌ها و دریاها و هم‌چنان مشکل ترافیک را در جاده‌ها تنظیم می‌کند. چنانچه در صحیح بخاری آمده است، رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌فرماید:

«الإمام راعٍ ومسئول عن رعيته»

ترجمه: امام [به مثابه‌ی] چوپان بوده و [در قبال] رعیت‌اش مسئولیت دارد.

3-       اگر استفاده از ملکیت عامه باعث آسیب رساندن به فرد، دولت یا جامعه شود، مطابق قاعده‌ی [ضرر] از این استفاده جلوگیری می‌شود. (هر مباحی‌که باعث آسیب گردد، از آن جلوگیری شده و باقی مباحات به حالت اباحت خود باقی خواهد ماند.)

بدین اساس، اگر پایه‌ها در ملکیت عامه احداث نشده باشند و یا هم در ملکیت افراد این شرکت‌ها احداث شده باشند، در مورد داشتن امواج الکترو مقناطیسی باید موارد زیر را در نظر گرفت:

1-       در اختیار داشتن این ملکیت‌ها بخاطر تنظیم بهره‌برداری از باب استفاده‌ای ملکیت عامه، تنها با اجازه‌ی دولت مجاز خواهد بود تا استفاده از ملکیت عامه را دولت به گونه‌ای تنظیم کند که همه افراد بتوانند به شکل درست از آن استفاده نمایند.

2-       دولت باید استفاده از هر گونه امواج الکترو مقناطیسی مباح را که باعث آسیب به دیگران می‌شود، ممانعت کند. مثلاً اگر کسی بخواهد تا با استفاده از امواج الکترو مقناطیسی برای بر قراری ارتباطات جاسوسی از مسلمانان و امثال آن استفاده نماید، لازم است تا دولت مانع آن گردد. اما اگر در بهره‌برداری از امواج الکترومقناطیس نیاز به احداث پایه‌ها در ملکیت عامه باشد، این استفاده برای شرکت‌ها مجاز نبوده؛ بلکه تنها دولت می‌تواند از آن بهره ببرد.

مترجم: عمر موحد

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه