چهارشنبه, ۱۵ جمادی الثانی ۱۴۴۰هـ| ۲۰۱۹/۰۲/۲۰م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
جنگ یمن؛ تقسیم منابع میان کشورهای کفری!
بسم الله الرحمن الرحيم

جنگ یمن؛ تقسیم منابع میان کشورهای کفری!

(ترجمه)

به تاریخ ۲۱ نومبر ۲۰۱۸م، الجزیره گزارشی را منتشر نمود که در آن آمده بود: «از زمان آغاز جنگ یمن حدود ۸۵هزار طفل به دلیل قحطی جان‌های‌شان را از دست داده اند.» این تنها گوشه‌ای از گزارش‌هایی است که در مورد اوضای ناگوار یمن به ما روشنی می‌اندازد تا فکر کنیم؛ بحرانی‌‌که به عنوان بزرگ‌ترین بحران انسانی امروزه سنجیده شده است.

نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل در امور یمن به افتخار اعلام نمود که وضعیت یمن هرگز "توجه بین‌المللی" را به خود جلب نکرده است و نه هم آن را به حیث "جنگ فراموش‌شده" خواهند شناخت. آیا این وضعیت یمن نیاز به راه‌حل ندارد و هیچ تعییری در وضع کشور به وجود نیامده، مگر چی تغییری توجه بین‌‌المللی را جلب می‌کند؟ مردم می‌میرند، قادر به دسترسی کمک‌های اولیه‌ نیستند که شدیداً به آن نیاز دارند و قادر به دریافت کمک‌های طبی نیستند که شدیداً نیازمند آن هستند.

این همه در حالی اتفاق می‌افتد که سازمان ملل اعلام کرد که توانسته گروه‌های درگیر در بحران یمن را به میز مذاکره بکشاند. مردم یمن شرایط پایدار ناگوار را تجربه می‌کنند. در واکنش به چنین شرایط ناگوار، به اصلاح سازمان ملل؛ سازمانی‌‌که برای محافظت بشر از "بلای جنگی" عهد بسته، در حال حاضر تنها کوشش دارد با مردمی مذاکره کند که حملات هوایی را راه‌اندازی می‌کنند و نادیده گرفتن حملات هوایی از سوی سازمان ملل باعث مرگ صدها تن شده است. برای سازمان‌ ملل همین کافی‌ست که همرای احزاب فعلی مذاکره کند که در مرگ تقریباً ۱۳۰ طفل در روز دست دارند. (منبع: Save The Children)

آیا واقعاً این یک دست‌آورد تلقی می‌شود؟ و اگر تمامی قربانیان جنگ یمن برای سازمان‌های کفری امیدوار اند، آیا وقت آن‌ نرسیده که واقعاً درک کنند چقدر این نظام فعلی ناقص و فاسد است؟ طرفداران نظام غربی استدلال خواهند کرد، برای این‌که سازمان ملل کاری را که انجام دهد، محدودیتی وجود دارد و با اشاره به چندین مفاهیم لیبرالی مانند حاکمیت دولت، طوری‌که بتوانند به عنوان یک بهانۀ مناسب برای اجازه دادن و کور گرفتن خودشان در مرگ صدها هزار مردم بی‌گناه استفاده کنند.

تلاش‌ها برای آتش بس متوقف و برای رساندن کمک‌های اولیه به علت وضعیت سیاسی در کشور محدود شده؛ وضعیتی‌که عاملین آن، یازده کشور به شمول عربستان سعودی می‌باشند. ‏امریکا، فرانسه و انگلیس برای نیروهای هوایی سعودی سلاح، جاسوس و مهمات را تهیه می‌کنند؛ با این امر در قتل ۲/۳ غیرنظامیان کشته شده شریک اند. (منبع: کمیساریان عالی سازمان ملل برای حقوق بشر) ‏دولت امریکا هم‌چنان حملات هوایی را در یمن راه‌اندازه می‌کند و پذیرفته که نیروهای‌ خود را درین سرزمین مستقر ساخته است.

چرا دخالت نیروهای غربی و حملات مرگبار غربی، مناسب وضعیت یمن است؟ زیرا امریکا، انگلیس و فرانسه اعضای شورای امنیت سازمان ملل هستند؛ شورایی‌که به طور مؤثر قدرتمند‌‌ترین بدنه‌ای سازمان ملل شناخته می‌شود که از زمان تأسیس آن در سال ۱۹۴۵م، توانسته چندین جنگ را متوقف سازد؛ اما نه بخاطر منافع استراتیژیک کشور‌های درگیر؛ بلکه برای منافع خودشان. یمن یک منطقۀ منافع استراتیژیک است، زیرا به عنوان ساحۀ مهم ارتباطی و دروازۀ عبور و مرور نفت جهانی شمرده می‌شود. 

انگلیس، عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، اخیراً وضعیت ناامنی را در یمن قبل از ابتکارات خود شورای امنیت به وجود آورده و قطعنامه‌ای را در میان ۱۴ عضو دیگر به جریان رسانده است. طبق گزارش CBS News، این قطعنامه خواستار توقف جنگ در مناطق حومۀ بندر حدیبیه و خواستار حذف موانع تحویل کمک‌های بشردوستانه شده است. هم‌چنان از همه‌ی گروه‌های درگیر در جنگ خواسته شد تا تمام حملات خود را در مناطق پر جمعیت در سراسر یمن متوقف سازند و راه‌اندازی تمام حملات موشکی و طیارات بی‌سرنشین را علیه کشورهای منطقه و مناطق دریایی متوقف سازد.

با این حال، طبق گزارش گاردین، تا اکنون مشخص نیست که چی زمانی برای این قطعنامه رأی جمع‌آوری می‌شود یا این‌که دولت‌های عضو این سازمان در موردش چه تصمیمی خواهند گرفت؟ مهم این است که متوجه شوید که این قطعنامه به ساده‌گی "راه را برای گفتگوها" هموار می‌کند و این یک اقدام کوتاه‌مدت است که آتش بس را برای دو هفته کوتاه-وحشتناک قابل اجرا می‌گذارد.

از این‌رو، خیلی مسخره است که گفته می‌شود این مذاکرات پس از این‌که شاهزادۀ عربستان سعودی نارضایتی خود را در خصوص شرایط اظهار کرد، متوقف شد. ‏جامعۀ بین‌المللی تأیید کرده که عربستان سعودی قبل از این‌که آن را قبول کند، خواهان اصلاح این قطعنامه است. این مذاکرات، کمک‌ها را به مردم یمن، که شدیداً نیازمند آن هستند، به تأخیر می‌اندازد. براساس گزارش بی‌بی‌سی، حدود ۱۷.۸ میلیون تن نمی‌دانند که وعدۀ غذایی بعدی آن‌ها چه زمانی خواهد بود و ۸.۴ میلیون تن در معرض خطر گرسنگی قرار دارند. سوء تغذیه شدید تقریباً ۴صدهزار کودک زیر پنج سال را تهدید می‌کند.

چرا منافع یک کشور به عنوان یک بهانه برای توقف بحران یمن مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ پاسخ ساده است: منافع مالی جامعۀ بین‌الملل سنگین‌تر و باارزش‌تر از زندگی صدها هزار نفر از مردمان رنج بردۀ یمن است. ‏امریکا و انگلیس در میان بزرگ‌ترین صادر کننده‌گان اسلحه به خاورمیانه هستند؛ دولت عربستان سعودی دومین وارد کنندۀ این صادرات است. انگلیس و امریکا همراه روسیه، فرانسه و چین به عنوان بزرگ‌ترین صادرکنندگان اسلحه در جهان با هم کنار آمده اند. (منبع: روزنامۀ گاردین)

بنابر این، این آمار مهم است که باید در ذهن داشته باشید؛ زیرا این کشورها دارای قدرتی اند که می‌توانند با ظهورشان در دنیای غرب تغییر را بیاورند. این آمار و واقعیت بحران در سراسر جهان اسلام، از جمله در یمن، واقعیتی را نشان می‌دهد که استفاده از این قدرت توسط منافع مالی و استراتیژیک آن تعیین شده است. به این ترتیب، مردم باید درک کنند که خواه رأی‌گیری اتفاق بیفتد یا نه، هیچ تغییری در اوضاع این سرزمین روی نخواهد داد. این نظام از سوی دولت‌های اداره می‌شود که منافع آنان در این سرزمین دخیل باشد و بتوانند از این نظام منافع خود را حاصل کنند.

لذا ما نیاز داریم تا این نظام را تغییر دهیم و خود را از شرِّ سازمان ملل برهانیم که به عنوان سپر دروغین برای منافع دولت‌های استعمارگر عمل می‌کند و توهمی ایجاد می‌کند که دولت‌های غربی برای محافظت بشر ظهور کرده اند.

﴿ِانَّ اللهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ﴾

[رعد: ۱۱]

ترجمه: الله(سبحانه‌و‌تعالی) حال و وضع هيچ قوم و ملتی را تغيير نمی‌دهد؛ مگر اين كه آنان احوال خود را تغيير دهند!

نویسنده: فاطمه مصعب

عضو دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه