دوشنبه, ۲۸ جمادی الاول ۱۴۴۵هـ| ۲۰۲۳/۱۲/۱۱م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :19 محرم 1445
تاریخ میلادی : یکشنبه، 06 آگوست 2023م

شماره صدور:نمبر صدور 01/1445

دفتر مطبوعاتی
ازبکستان

اعلامیه مطبوعاتی

تغییر دولت با چهره‌های جدید رهبری، چیزی بیش از یک وصله‌ای به نظام نیست!

(ترجمه)

پس از مدت کوتاهی از انتخاب "شوکت میرضیایف" به عنوان رئیس جمهور برای سومین بار، وی دست به یک سری اصلاحات زد که تمرکز اصلی آن بر موضوع پرسونل/افراد دولت بود. شایان ذکر نیست که بیش از 80 نفر از مقامات مختلف قوۀ قضائیه، امور داخله و نظام مالیاتی برکنار شدند. امروز وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور و هم‌چنان حوزه آموزش و پرورش در وضعیت اسفناکی قرار دارد و بیکاری به اوج رسیده است. رذایلی مانند رشوه‌ستانی، فساد، قبیله‌گرایی و جنایات مختلف عمیقاً ریشه دوانده است. علاوه بر این، در شرایطی که اتباع این کشور که در خارج از کشور به خصوص در روسیه کار می‌کنند، با تبعیض، مشکلات اقتصادی، نقض حقوق شان مواجه گردیده و به بهانه‌های مختلف تحت پی‌گرد قانونی قرار می‌گیرند و به دنبال آن به جنگ اوکراین کشیده می‌شوند. دولت میرضیایف نمی‌تواند شجاعانه به عنوان یک کشور مستقل عمل نموده از آن‌ها محافظت نماید. همۀ این‌ها حس ناامیدی و عدم اعتماد به آن‌را در بین مردم کشور تقویت می‌نماید.

از این رو، دولت میرضیایف بلافاصله پس از انتخابات ناگزیر شد تا ابتکارات جدیدی را آغاز کند و "احزاب مقصر" را شناسایی و منزوی نماید. با توجه به حقایق ذکر شده، می‌توان تشخیص داد که دو هدف مورد نظر وجود دارد:

اولاً، این‌که امید مردمی را که هنوز از انتظار برای تغییرات مثبت خسته نشده‌اند زنده نماید، ناامیدی آن‌ها را فرو بنشاند و به عبارت دیگر یک‌بار دیگر آن‌هارا برای مدت معینی فریب دهد و زمان بخرد.

ثانیاً، به این مسئولان نشان دهند که آن‌ها عامل واقعی افزایش بیکاری در کشور، نابسامانی اقتصادی و گسترش جرم و جنایت هستند.

آیا این واقعاً درست است؟ آیا پریشانی و بحران کنونی ناشی از این است که مسئولان با مسئولیت‌پذیری به وظایف خود عمل نمی‌کنند؟ و آیا تغییر و تبدیل آن‌ها منجر به بهبود وضعیت خواهد شد؟ قطعاً نه! زیرا وخامت اوضاع سیاسی و اقتصادی، فشار بر تعلیمات دینی و این‌که هنوز صدها زندانی مذهبی و سیاسی در زندان به سر می‌برند، همۀ این‌ها پیامدهای تلخ نظام دموکراتیک و نظام اقتصادی سرمایه‌داری است که اخیراً به رأی عام/همه پرسی گذاشته شد. پس در کلام الله سبحانه وتعالی تدبر نمایید که می‌فرماید:

﴿وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنكاً [طه: 124]

ترجمه: و هرکسی از یاد من روی ګردان شود، پس برای وی زندگی سخت و تنگی خواهد بود.

بنابراین، مهم است تأکید نماییم که میرضیایف، با برکناری تعدادی از مقامات و سرزنش کامل آن‌ها، اساساً این را تلقی می‌نماید که گویا این افراد مسئول همه چیز هستند. بنابراین، او عمر این دموکراسی فاسد سرمایه‌داری را که مناسب نبوده و مردم ما طعم تلخ آن‌را می‌چشند، طولانی می‌کند. او هم‌چنان قصد دارد با این‌کار سرزمین ما را برای مدت طولانی تحت نفوذ قدرت‌های استعماری مانند روسیه، آمریکا و چین نگهدارد.

علاوه بر این، چراغ سبز "برادران بزرگ" برای همه پرسی اخیر و انتخابات ریاست جمهوری در واقع در ازای چنین "خدمات بدون مزد" بود. بنابراین نمی‌توان از اصلاحات میرضیایف به نفع مردم مسلمان ما انتظار داشت. تنها راه راستین نجات و رستگاری، بازگشت به اسلام است که به عنوان رحمت بر جهانیان نازل شده و پذیرفتن آن به عنوان روش زندگی است که تمام امور ما‌را تنظیم می‌کند. اگر ما مسلمانان افکار خود‌را اصلاح نماییم و دین خودرا این‌گونه بپذیریم، یقیناً که الله سبحانه وتعالی ما‌را از مشکلات امروزه نجات داده و حال‌مان را بهبود می‌بخشد.

﴿وَمَن يَتَّقِ اللهَ يَجْعَل لَّهُ مَخْرَجاً (2) وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ [طلاق: 2 – 3]

ترجمه: و هر کی از الله تقوا نماید، الله برای وی راه بیرون رفت‌را نشان می‌دهد و از راهی برای وی رزق می‌دهد که گمان نمی‌کند.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر – ازبکستان

19 محرم 1445هـ.ق.

یکشنبه 06 آگست 2023م.

مترجم: عبدالرحمن "قاطع"

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه