دوشنبه, ۱۱ ربیع الاول ۱۴۴۳هـ| ۲۰۲۱/۱۰/۱۸م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
ای مسلمانان ! 	سپر فرات، شاخۀ زیتون و بهار صلح، گام‌هایی برای بقای ساختار رژیم سوریه است
بسم الله الرحمن الرحيم

ای مسلمانان ! سپر فرات، شاخۀ زیتون و بهار صلح، گام‌هایی برای بقای ساختار رژیم سوریه است

(ترجمه)

آن‌چه را که اردوغان، به کمک دست‌اندرکاران کینه‌توز داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی‌اش تا امروز انجام داده‌است و انجام می‌دهد، تنها و تنها به‌منظور تطبیق خواسته‌های امریکا و به‌هدف تحکیم رژیم ستم‌گر سوریه می‌باشد. این عملیات پس از اعتراضات و مقاومت‌هایی شروع شد که این رژیم و امریکا را زیر فشار آورده‌بود و هیچ‌یک از شرکای‌شان، از روسیه گرفته تا ایران و ترکیه، در تطبیق برنامه‌های امریکا برای تحکیم ریشه‌های این نظام سیکولر در پایتخت شام دریغ نکرده‌اند. ما در همین مورد، در پاسخ به پرسشی‌که به‌تاریخ ۷ دسامبر ۲۰۱۶ م نشر شد، دسایس اردوغان را در عملیات سپر فرات و شاخۀ زیتون افشاء کردیم، که واقعیت آن برای کسانی‌که فریب سخنان رسای اردوغان را خورده بودند و گمان می‌کردند که از آنان در برابر رژیم ستم‌گر سوریه حمایت می‌کنند، واضح شده‌است. در پاسخ به آن پرسش آمده بود: «برعلاوه، اردوغان می‌کوشد که عملیات سپر فرات ادامه یابد و تعداد بیشتر مخالفان وفادار ترکیه را در نبردهای الباب و طرابلس دخیل کند تا این‌گونه طرف‌های واقعی نبرد در حلب، با بالا رفتن سطح محاصرۀ شهر، تضعیف شوند.» این بود که حلب سقوط کرد! این افراد باید از گذشتۀشان پند می‌گرفتند، ولی یک‌بار دیگر نیز از سوراخ اردوغان گزیده شدند و برای دومین بار در شاخۀ زیتون با او همراه شدند! ما در پاسخ به پرسشی‌که به‌تاریخ ۲۴ جنوری/ژانویه ۲۰۱۸ م منتشر شد، گفته بودیم: «بناءً اردوغان با تکرار سناریوی سپر فرات و راه‌اندازی عملیات شاخۀ زیتون، می‌خواهد راه دخول رژیم را به ادلب هموار کند.»

در پاسخ به پرسش دیگری‍‌که به‌تاریخ ۲۹ جولای/ژوئیه ۲۰۱۸ م نشر شد، گفتیم: «رهبری طرف مقابل را در نبرد سپر فرات در شمال حلب به‌تاریخ ۲۴ آگست/اوت ۲۰۱۶ م و بعداً در شاخۀ زیتون به‌تاریخ ۲۰ جنوری/ژانویه ۲۰۱۸ م ترکیه برعهده داشت و کار رژیم را برای داخل شدن به حلب و ادلب جنوبی آسان کرد. چون ادارۀ مخالفان به‌دست ترکیه بود، آنان از جنگ با رژیم دست کشیدند و وارد نبرد سپر فرات و شاخۀ زیتون شدند. به‌این ترتیب، حلب و ادلب جنوبی کاملاً از تسلط مخالفان بیرون شد.»

حالا آنان برای سومین بار در عملیات بهار صلح فریب خورده‌اند! این کارزار که به دستور و چراغ سبز ترامپ به راه افتاده‌است، برای رژیم جان تازه‌ای داده و به دست‌آوردهایش افزوده‌است. چنان‌که یک نویسنده و تحلیل‌گر سیاسی ترکی به‌نام جواد گوک گفت: «ترکیه بدون "چراغ سبر امریکا" نمی‌تواند به شرق فرات پیشروی کند.» (منبع: تاموز نت، ۶ اوکتوبر/اکتبر ۲۰۱۹ م) تصمیم کاخ سفید به «خروج نیروهایی ایالات متحده از شمال سوریه درست زمانی اعلام شد که ترکیه کاملاً آمادۀ یک عملیات نظامی بود. در واقع، این تصمیم پس از یک گفتگوی تلفنی بین رئیس جمهور ایالات متحده، ترامپ، و همتای ترکی‌اش، اردوغان، گرفته شد.» (منبع: سی ان ان عربی، ۷ اوکتوبر/اکتبر ۲۰۱۹ م) هم‌چنان، «سخنگوی کاخ سفید به‌روز سه‌شنبه اعلان کرد که رجب طیب اردوغان،‌ رئیس جمهور ترکیه، به‌تاریخ ۱۳ نومبر/نوامبر از امریکا دیدار خواهد کرد.» (منبع: المشهد العربی، ۸ اوکتوبر/اکتبر ۲۰۱۹ م)

«دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا به روز دوشنبه تحریم‌هایی را بر ترکیه وضع کرد و از اردوغان خواست که حملۀ نظامی به شمال سوریه را متوقف کند. (منبع: رویترز، ۱۵ اوکتوبر/اکتبر ۲۰۱۹م) این بیانات، اوج فریب‌کاری و شیره مالیدن برسر مردم است؛ چگونه ممکن است که از یک طرف ترامپ به اردوغان برای راه‌اندازی کارزارش چراغ سبز نشان دهد و از طرف دیگر او را با وضع تحریم‌ها تهدید و دستور توقف این عملیات را صادر کند؟! مگر آن‌که موعد دستور ترامپ برای این کارزار رو به اختتام است و یگانه راه خروج از آن وضع تحریم‌ها می‌باشد. بنابرین، اردوغان این کارزار را به‌دستور امریکا به راه انداخت و با وضع محدودیت از جانب امریکا نیز به آن پایان خواهد داد، خواه خودش دستاوردی داشته باشد یا خیر؛ هدف او تطبیق برنامه‌های امریکا برای بازگرداندن مناطق خارج از ادارۀ رژیم به ادارۀ رژیم است تا آن را به‌عنوان یک دولت رسمی در سطح بین‌المللی و منطقوی معرفی کند. هم‌چنان به تازه‌گی ائتلاف بین‌المللی به روز سه‌شنبه «خروج نیروهایش را از شهر منبج در شمال سوریه تأیید کرد. این خبر را کولونل / سرهنگ مایلس کاگجنس، سخنگوی نظامی ائتلاف عملیات عزم راسخ (ORI)، در تویتر اعلان کرد.» (منبع: عربی ۲۱، ۱۵ اوکتوبر / اکتبر ۲۰۱۹م)

براساس بیانیۀ وزارت دفاع روسیه «ارتش سوریه ادارۀ کامل شهر منبج و اکناف‌اش را به‌دست گرفته‌است.» (منبع: فرانس ۲۴ / AFP ۱۵ اوکتوبر/اکتبر ۲۰۱۹م) هم‌چنان، اردوغان ورود ارتش رژیم سوریه به شهر منبج را به فال نیک گرفت! «او تأکید کرد که ورود ارتش رژیم سوریه به شهر منبج جای نگرانی ندارد...» (منبع:‌العربیه، ۱۶ اوکتوبر/اکتبر ۲۰۱۹ م) برعلاوه، معاون رئیس جمهور امریکا گفت که: «وی به‌زودی در رأس یک هیأت راهی ترکیه خواهد شد. هم‌چنان، رئیس جمهور ایالات متحده نیز با همتای ترکی‌اش، اردوغان، صحبت کرده و از او خواسته‌است که فوراً حمله به سوریه را متوقف کند.» (منبع: شبکۀ الغد، ۱۵ اوکتوبر/اکتبر ۲۰۱۹م)

روزنامۀ ترکی جمهوریت از آکار، وزیر دفاع ترکیه، گزارش داده‌است که: «آنکارا به‌دنبال راه‌هایی برای ارتباط با رژیم سوریه است.» (منبع: عربی ۲۱، ۱۵ اوکتوبر/اکتبر ۲۰۱۹م) همین گونه، مسکو اعلان کرد که: «گفتگوها بین حکومت‌های دمشق و انقره، پس از عملیات نظامی ترکیه به شمال سوریه، درحال پیشرفت است.» (منبع: خبرگزاری عمون، ۱۵ اوکتوبر/اکتبر ۲۰۱۹م) بنابرین، عملیات بهار صلح منافع بیشتر رژیم را تأمین می‌کند، کیان‌اش را استحکام می‌بخشد و برای مذاکره با رژیم، مقدمه می‌شود؛ این‌ها دستاوردهایی است که قبلاً از هیچ کارزاری به‌دست نیامده بود!

همۀ این موارد نمایان‌گر آنست که قربانی‌های مردم سوریه، خون‌های ریخته شده و عزت هتک شدۀ آنان، برای کسانی‌که به‌دنبال خوشنودی امریکا و برنامه‌هایش استند، هیچ ارزشی ندارد. الله سبحانه وتعالی آنان را نابود کند که این‌گونه مغرور شده و فریب خورده‌اند. آنان گمان می‌کنند که با به‌کارگیری این اعمال بدخواهانه می‌توانند یک‌بار دیگر نیز مردم سوریه را به‌دست این ظالمین و یاوران کفار استعمارگر بازگردانند. اما این گروهک خائن، ان‌شاءالله، نابود خواهد شد و بدون هیچ دستاوردی نابود خواهد شد، چون تنها کسانی برنده اند که ندایی "برای رضای الله، برای رضای الله" را سر می‌دهند. این افراد در برابر مشکلات ضعیف نمی‌شوند، بلکه مشکلات به نیروی‌شان می‌افزاید؛ ان‌شاءالله که آنان در مسیر مستقیم روان اند، تسلیم زور نمی‌شوند و ذلت را نمی‌پذیرند؛ بلکه آن‌ها مردان واقعی اند چون می‌دانند که الله سبحانه وتعالی در تمام لحظات خوب و بد همراه‌شان است. آنان برای کار در راه ریشه‌کن کردن این ظالمان و اقامۀ قوانین الله سبحانه وتعالی و خلافت راشده، از کتاب الله سبحانه وتعالی، سیرت رسول الله صلی الله علیه وسلم و زندگی‌نامۀ اصحاب رضی الله تعالی عنهم اجمعین انگیزه می‌گیرند. دشواری‌های زندگی برای‌شان آسودگی را در پی دارد؛ همانا بعد از هر سختی، برای‌شان دو راحتی است. هرزمانی‌که امریکا و حامیان‌اش خویشتن را پیروز می‌پندارند، می‌فهمند که موضوع از پندار آنان بزرگ‌تر است؛ بناءً اعمال‌شان درهم و برهم، و سخنان‌شان مملو از تناقضات می‌شود.

با مطالعۀ اوضاع جاری پی خواهیم برد که در واقع، تمام کشمکش‌های داخلی، منطقوی و بین‌المللی در سوریه کاملاً نیابتی است. اما باوجوداین‌که تمام اوضاع را امریکا اداره می‌کند، ولی تاهنوز نتوانسته‌است نقشی را در سوریه بازی کند و نفوذش را بین ارتش و دیگر دستگاه‌های موجود در این کشور تقویت کند. همه می‌دانند که باطل نابود شدنی است؛ حتی اگر ستم‌گران باری پیروز شوند؛ ولی دفعات بعد ناکام خواهند شد و روزهای گوناگونی بر مردم خواهد گذشت.

خلاصه این‌که حزب‌التحریر با قلب‌های مملو از اخلاص و صداقت، جسم‌های متضرر از آن‌چه به شما ضرر رسانده و خوشنود از آن‌چه شما را خوشنود کرده‌است و صداهایی خسته از نصیحت و راهنمایی شما به راه راست، شما را صدا می‌زند. این‌که فرزندان‌تان را در صفوف این مخالفان و صفوف کسانی‌که فریب اردوغان و دیگران را خورده‌اند، نفرستید. بناءً به حرکت‌تان برای تغییر این رژیم‌های ستم‌گر خالصانه و صادقانه ادامه دهید، ما همراه شما هستیم و صفوف‌تان را راهنمایی می‌کنیم و مطمئن باشید که الله سبحانه وتعالی بندگان مخلص‌اش را، دیر یا زود، یاری خواهد کرد.

﴿إِنَّا لَنَنْصُرُ رُسُلَنَا وَالَّذِينَ آمَنُوا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَيَوْمَ يَقُومُ الْأَشْهَادُ﴾ [غافر: ۵۱]

ترجمه: ما به‌یقین پیامبران خود و کسانی را که ایمان آورده‌اند در زندگی دنیا و (در آخرت) روزی که گواهان به پا می‌خیزند یاری می‌دهیم.

نصرت نه‌تنها برای پیامبران، بل برای ﴿وَالَّذِينَ آمَنُوا﴾ "کسانی‌که ایمان آورده‌اند" نیز تضمین شده‌است. پیروزی نه‌تنها در آخرت، بل ﴿فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَيَوْمَ يَقُومُ الْأَشْهَادُ﴾ "در زندگی دنیا و (در آخرت) روزی‌که گواهان به پا می‌خیزند" نیز تضمین شده‌است.

﴿إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْراً﴾ [طلاق: ۳]

ترجمه: الله (سبحانه وتعالی) فرمان خود را به انجام می‌رساند و الله (سبحانه وتعالی) برای هر چیزی اندازه‌ای قرار داده‌است.

حزب‌التحریر

مترجم: محمد حارث پویا

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه